Görkemli günler! Bugün yurtdışından IBAN’a para gönderme konusundan bahsedeceğim. Ben de bir yıl kadar yurtdışında yaşadım. Yani yurtdışından Türkiye’ye para transferi konularına kendi tecrübelerimle aşinayım. Ancak o dönemde fazlasıyla araştırma yapmam gerekmişti.

Ben şimdi sizlere bu bilgilerimle ve araştırmalarımla yurtdışından IBAN’a nasıl banka havalesi yapılabileceğini çeşitli yollarla anlatacağım. Bu seçenekler en hızlı ve ucuz yollarla beraber en güvenlilerini de içerecek, başlayalım!

Başka Ülkeden Türkiye’ye Nasıl Para Yollanır?

Öncelikle başka bir ülkeden Türkiye’deki bir IBAN numarasına para göndermek aslında oldukça basit bir işlem. Çünkü IBAN numarası dediğimiz uluslararası standartta bir numara ve adeta hesabımızın tüm dünyadaki adresini belirtiyor. Ancak yurtdışından böyle bir para transferi yaparken ne kadar komisyon ücreti ödediğimiz ya da ne kadar sürede paranın hesaba geçeceği konuları da önemli. Bu yüzden size şimdi tek tek farklı seçenekleri özetle anlatayım;

Brescia’da Yerli Olduğum Zamanla 🙂 Para Gönderim İşlemi Yapmam Gerekebiliyordu

1. Yurtdışından IBAN’a Para Göndermek (Banka Havalesi)

İlk olarak ister Amerika ister Avrupa ya da Rusya ve Kanada 🙂 herhangi bir resmi bankadan Türkiye’deki bir IBAN’a para transferi yapabilirsiniz. Bu işlem standart bir havale işlemine çok benzer. Ancak döviz üzerinden yapılacağı için buna bankalar swift yapmak diyor.

Yurtdışından IBAN’a swift yöntemi ile para gönderirken yapmanız gerekenler;

  • Gönderim yapacağınız banka hesabınızın internet şubesine giriş yapın,
  • Swift bölümünü bulun ve alıcı hesabın bilgilerini girin,
  • Alıcı hesabın swift kodunu da öğrenerek giriş yapın (bazı bankaların swift kodları aşağıda)
  • Sonrasında da gönderimi sağlayın.

Yurtdışından IBAN’a yapılan swift işlemleri genellikle 1 ila 3 iş günü arasında sonuçlanıyor. Ayrıca bu işlem için ülkeye ve bankaya bağlı olmak üzere ortalama 10-30 euro arasında bir işlem ücreti ödemeniz gerekecektir. Eğer tutar yüksekse yüzdelik olarak da bir komisyon talep edebilirler.

Bazı Türk Bankaları’nın swift kodları;

Ziraat Bankası: TCZBTR2A ,Vakıfbank: TVBATR2A, Halkbank: TRHBTR2A, Akbank: AKBKTRIS, İş Bankası: ISBKTRIS, Yapı Kredi: YAPITRISXXX, Denizbank: DENITRIS, Garanti BBVA: TGBATRIS, QNB Finansbank: FNNBTRIS, ING: INGBTRIS

Yurtdışından IBAN’a Ziraat Bankası ve İş Bankası İle Para Gönderme

Öncelikle eğer yurtdışındaysanız ve Türkiye’deki hesabınızdan yine Türkiye’deki bir IBAN’a para gönderecekseniz normal şekilde EFT yapabilirsiniz. Yalnızca internet şubenize başka ülkeden de girebilmek için müşteri hizmetlerinden bunu açtırmanız gerekli.

Eğer yurtdışındaki bir Ziraat Bankası’ndan ya da İş Bankası’ndan (örneğin Almanya) Türkiye’ye para gönderecekseniz, şubeye giderek IBAN’a para gönderim yapabilirsiniz. Bu işlemler genellikle oldukça hızlı gerçekleşiyor ve fiyatları daha makul oluyor.

2. Online Transfer Firmaları ile IBAN’a Para Gönderimi

Yurtdışından herhangi bir IBAN’a, Türkiye’ye para gönderecekseniz online olarak çalışan para gönderim firmalarını da tercih edebilirsiniz. Bu firmalardan farklı farklı onlarca bulabilirsiniz. Hepsi aynı işlevi görüyor. Bu firmaların en önemli avantajı nispeten daha uygun fiyat sunmaları ve aynı gün içerisinde hızlıca işlem yapabilmeleri. Ek olarak çapraz kurlarla da işlem yapabilirsiniz ( örneğin Danimarka Kronu’ndan Türk Lirası’na)

Bu firmaların çalışma şekillerinden de kısaca bahsedeyim. Öncelikle buralara üye oluyorsunuz ve alıcı bilgilerini girerek paranızı bu firmaya yatırıyorsunuz. Onlar da sizin istediğiniz IBAN’a bu paranın transferini gerçekleştiriyorlar.

Yurtdışından Türkiye’ye para gönderebileceğiniz firmalardan bazıları;

  • Western Union
  • Transfer Wise
  • Transfer Go
  • Money Gram
  • ParaGönder.com
  • PTT (UPT) Servisi
İsrail Şekeli Olur Kendisi 🙂 / Tel Aviv Gezimden

3. Kripto Para ile Türkiye’ye Para Transferi

Başka bir ülkeden Türkiye’ye para göndermek için kripto paraları da kullanabilirsiniz. Bitcoin, Ripple, Dogecoin v.b onlarca bilinen kripto para birimi ile Türkiye’ye para transferi yapmak mümkün.

Aslında kripto paralarda olay, para transferi değil de elinizdeki parayı herhangi bir kripto para birimine çeviri işlemindeki alım satım işi. Bu işlemlere genelde yüzde 1-2 arasında bir komisyon ödemeniz gerekecektir. Bu işlemi yaparken ükelerin yasal düzenlemelerine uyumlu hareket edip resmi ve güvenilir aracı firmalar kullanmalısınız, dikkat edelim!

Türkiye’ye Para Gönderim Ücretleri & Kesintileri

IBAN’a Swift Ücretleri : Bu yurtdışında bulunduğunuz ülkeye ve kullandığınız bankaya göre değişir ancak ortalama olarak, 5-30 euro arasında bir ücret ödemeniz gerekebilir.

Kripto Para ile Transfer Ücreti: Kripto para transfer işleminden ücret alınmayabiliyor ancak alım satım işlemleri için yüzde 1-2 arasında bir komisyon ücreti ödemeniz gerekli.

Online Para Transfer Firmalarının Ücretleri: İnternetten para transfer firmaları biraz daha uygun ücretler sunabiliyor. Ancak yine de ortalama olarak 1000 euro için 8-20 euro arasında bir gönderim ücreti alacaklardır.

Tıklayın ve Görkemli Dünya’yı Benimle Keşfedin!

Türkiye’ye Para Göndermenin En Ucuz Yolu Nedir?

Şimdi gelelim Türkiye’ye yurtdışından para gönderiminin en az maliyetli yoluna. Şöyle diyebilirim ki genellikle internetten yapılan para transfer işlemleri en ucuz fiyatları sunuyor. Ek olarak bu seçenekler hem en hızlı para gönderim yöntemleri.

Ancak en güvenli ve tercih edilen para gönderme yöntemini sorarsanız bu İBAN’a banka üzerinden swift yapmak olacaktır muhtemelen.

Türkiye’ye Para Transferi Kaç Gün Sürer?

Yurtdışından Türkiye’deki bir IBAN’a yapılan para transferlerinde paranın hesaba ulaşması genellikle 1-3 gün arası sürüyor. Eğer internetten işlem yapmışsanız bu süre birkaç saate kadar inebilir.

Avrupa’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

Bu yazıda genel olarak yurtdışından Türkiye’ye nasıl para gönderileceğinden bahsettim. Çok fazla vatandaşımızın yaşadığı ülkeler için daha detaylı yazılarım da bulunuyor. İngiltere’den para gönderimi, Norveç’ten para gönderimi, Fransa’dan Türkiye’ye para transferi için özel yazılarımı okumanızı öneririm.

Bu şekilde yurtdışından Türkiye’deki bir IBAN’a nasıl para gönderileceği konusunu bitiriyorum, umarım faydalı olabilmiştir. Türkiye’den yurtdışına para transferi ihtiyacınız varsa yazımı inceleyebilirsiniz. Eğer sorularınız olursa lütfen çekinmeden bana iletin aşağıdaki yorum bölümünden. Bu yazıdaki bilgilerin birer bilgilendirme içerip, sorumluluk içermediğini hatırlatayım. Lütfen işlem yaparken dikkatli olun, hepinize iyi günler!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.