Herkese merhaba! Bugün konumuz “yurtdışı imkanı en iyi üniversiteler”. Aslında bu konuya birkaç perspektiften bakarak ortak bir değerlendirme yapacağım. Yani en çok yurtdışına öğrenci gönderen, öğrenci değişim programları ile yurtdışı bağlantısı en iyi olan, mezunları yurtdışında en çok çalışan üniversiteleri bir paydada toplayacağım.

Ben de bir yıl değişim öğrencisi olarak yurtdışında İtalya’da bulundum. Yurtdışı imkanı olan bir üniversite okumak gerçekten bir ayrıcalık. Çünkü yurtdışında bir süre bile olsa bir üniversitede öğrenci olmak kesinlikle insanin vizyonunu genişleten çok önemli bir tecrübe. Şimdi tüm bu tecrübelerimle beraber, yurtdışı konusundaki en iyi üniversitelere geçelim!

Yurtdışı Bağlantısı En İyi Olan Türk Üniversiteleri Hangileri?

Eminim ülkemizde birçok nadide köklü üniversite ve eğitim kurumu var. Ancak bazıları yurtdışı bağlantısı denildiği zaman bir kademe daha öne çıkabiliyor. Aralarında ortak yurtdışı diploma programları, yurtdışında kampüsü olanlar ve yurtdışına onlarca yüksek lisans öğrencisi gönderenler var.

Bu listede bahsedeceğim okullar tamamen fikir vermesi açısından listelendiler, bu okullar en iyi, en kötü diye birşey kimse diyemez 🙂 Bu listede değil diye diğer okulların eksik yanı var değil 🙂 Neyse siz beni anladınız! Şimdi Türkiye’nin yurtdışı bağlantısı & yurtdışı iş imkanı en iyi olan üniversitelerini tanımaya başlayalım!

Burası da Sevgili Okulumun İnşaat Mühendisliği Fakültesi 🙂 / Brescia, İtalya

Boğaziçi Üniversitesi

Birisi kaliteli ve köklü bir üniversite derse Boğaziçi Üniversitesi o listenin daima ilk sıralarında yer alır. Çünkü Boğaziçi gerçekten çok özel bir üniversite. Boğaziçi yurtdışı olanakları ile beraber de Türkiye’nin öne çıkan okullarından biri.

Eğer gittiyseniz Boğaziçi Üniversitesi’nin kampüsleri zaten birer Avrupa ya da Amerika üniversiteleri gibi. Bunu sağlayan en önemli şeylerden biri de üniversitede okuyan oldukça fazla sayıdaki yabancı öğrenci. E böyle bir ortamdan mezun olan birisinin de yurtdışında iş bulma, yüksek lisans yapma şansı çok yüksek.

Boğaziçi Üniversitesi ayrıca Erasmus+ gibi öğrenci değişim programları konusunda da oldukça aktif ve yurtdışına en çok öğrenci gönderen okullardan biri.

Bahçeşehir Üniversitesi

Şimdi sırada şaşırabileceğiniz bir Üniversite var! Neden mi öyle dedim? Çünkü yurtdışı bağlantılı üniversiteler denince akla daha çok devlet okulu temelli bir düşünce oturabiliyor. Ancak Bahçeşehir Üniversitesi yurtdışı bağlantısı en kuvvetli olan okullardan biri.

Sonuçta bir üniversitenin anlaşmalı olduğu kurumlarla beraber öğrencilerine eğitim aldırabildiği Roma’da, Toronto’da küçük ya da büyük bir kampüsü varsa o okul yurtdışı imkanları konusundaki listede bence yer almalı. Bahçeşehir Üniversitesi’nde bölümlere ve kontenjanlara bağlı olarak 1 veya 2 dönem olarak yurtdışı kampüslerinde de eğitiminizi sürdürebiliyorsunuz.

Galatarasay Üniversitesi

Galatasaray Üniversitesi de yurtdışı imkanları konusunda en öne çıkan kurumlarımızdan biri. Zaten tam anlamıyla bir “ekol”den (okul) dan bahsediyoruz. Galatasaray Üniversitesi özellikle Fransa ile olan bağıyla öne çıkan bir kurum.

Galatasaray Üniversitesi’nin birçok bölümde Fransa’da denklik anlaşmaları ve hatta olası çift diploma programları bulunuyor. Bunun dışında Fransa’dan onlarca okulla Galatasaray Üniversitesi arasında öğrenci değişim anlaşmaları var. Bu üniversiteden mezun olanların da büyük çoğunlu yurtdışında çalışma imkanı elde edebiliyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Orta Doğu Teknik Üniversitesi yani kısaca ODTÜ de yurtdışı bağlantısı konusunda oldukça ileride eğitim kurumlarımızdan biri. ODTÜ özellikle dünya standartlarında verdiği eğitimle bilinen ve mezunlarının yurtdışında sıkça çalışabildiği üniversitelerimizden birisi.

Ayrıca öğrenci değişim programları ile beraber hem yurtdışına öğrenci gönderebiliyor hem de kampüsünde birçok ülkeden yabancı öğrenci bulundurarak kozmopolit bir yapı sunabiliyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi

İTÜ sanırım ülkemizde herhangi bir konuda en iyi üniversiteler listesi yaparsak banko o listeye girer! Çünkü Hem akademik anlamda hem de yurtdışı olanakları anlamında oldukça fazla fırsat sunan bir okul.

İTÜ Erasmus gibi öğrenci değişim programlarıyla yüzlerce öğrenciyi yurtdışına gönderirken ayrıca Amerika’dan ve bazı ülkelerden okullarla birlikte yürüttüğü çift diploma programları ile öne çıkıyor. İTÜ’den bir çift diploma programı bitirmek demek yurtdışı anlamında oldukça önemli bir referans demek. Ayrıca İTÜ genellikle tüm dünyada denkliğe sahip programları ile de söz ettiren bir üniversite.

İstanbul Üniversitesi

Sırada benim okulum var, torpil yok! İstanbul Üniversitesi kampüsünde barındırdığı yabancı öğrencileri ile zaten bir yurtdışı üniversitesi gibi olan okullardan biri. Ayrıca Erasmus v.b yurtdışı değişim programları da neredeyse tüm bölümlerinde aktif olarak öğrenci gönderiyor.

İstanbul Üniversitesi kökleri 1453 yılına dayanan bir üniversite ve mezunları da yurtdışında iş bulma konusunda oldukça avantajlı olabiliyor. İstanbul Üniversitesi’nin sanırım Türkiye’de başka bir okulda kolay kolay göremeyeceğiniz kadar çok yabancı dil edebiyatı bölümleri bulunuyor. Ben kendi bölümümde İspanyolca, Rusça, İtalyanca vb dil dersleri alabiliyorum öyle düşünün. Hatta Rusça hocamız bir Rus!

Anadolu Üniversitesi

Bu listede Anadolu Üniversitesi’ni görmeyi beklemiyor olabilirsiniz! Ama Anadolu Üniversitesi uzun yıllardır Erasmus programıyla en çok öğrenci gönderen okullardan biri. Bazı yıllarda ise en çok öğrenci gönderen okul 🙂

Yani Anadolu Üniversitesi demek yurtdışında değişim programları şansı demek, bence sırf bunun için bile takdiri hak eden bir okul. Ayrıca geniş fakülte ve bölüm porföyü bulunan bir okul.

Dünyaca ünlü MIT’de Görkem / Boston

Ankara Üniversitesi

Ankara Üniversitesi de hem Erasmus hem de öteki programlar ile yurtdışı bağlantısı kuvvetli üniversitelerden biri. Ayrıca Erasmus konusunda aynı Anadolu Üniversitesi gibi en çok öğrenci gönderen okullar arasında.

Ayrıca mezunlarının yurtdışında iş bulma şansları da oldukça fazla. Zaten yine ülkemizin köklü üniversitelerinden biri için başka ne düşünebiliriz ki?

Bilkent İhsan Doğramacı Üniversitesi

Bilkent Üniversitesi ülkemizde adeta ayrı bir üniversite sınıfı açmış okullarımızdan biri. Akademik anlamdaki başarıları ve özgün eğitim sistemi ile adından söz ettiren ve sevilen bir üniversite.

Bilkent Üniversitesi’nin yurtdışı bağlantıları da oldukça kuvvetli. Genellikle yabancı dilde eğitim veren programları ile beraber yurtdışında hem değişim öğrencisi olabilirsiniz, hem de mezun olduktan sonra yurtdışında bir yüksek lisans, doktora imkanı yakalayabilirsiniz.

Koç Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi

Listede son olarak yer vereceğim yurtdışı olanağı yüksek üniversiteler ise Koç ve Sabancı Üniversiteleri!

Neden ikisini beraber anlatıyorum çünkü ikisi için de benzer şeyler geçerli. Zaten eminim sizin de aklınıza biri gelince öteki de geliyor. Koç Üniversitesi özellikle yurtdışı odaklı eğitim sistemi ile beraber güçlü bir üniversite. Mezunları genellike yurtdışında çalışma imkanı yakalayabiliyor. Öğrenci değişim programları konusunda da zengin bir çeşitliliği var. Sabancı Üniversitesi için de durum çok benzer. Bu okuldan mezun olmak demek yurtdışı fırsatlarına sahip olmak demek.

Erasmus Arkadaşlarımla Cinque Terre Gezisindeyiz 🙂

Neden Yurtdışı Bağlantısı Olan Üniversiteler?

“Peki Görkem yurtdışı bağlantısı olan üniversite ne demek, ne işimize yarar?”

Ben dünyada onlarca ülke gezmiş ve bir yıl da İtalya’da yaşamış biri olarak gerçekten benim için yurtdışı konusu çok şey ifade ediyor. Yurtdışı demek insanın vizyonunun genişlemesi ve dünyayı tanıması demek. Sonrasında ülkemize döndüğümüzde de fark yaratbilmemiz, ülkemiz ileriye taşıyabilmemiz demek. Bu yüzden hem kültürümüze bağlı hem de yurtdışı imkanları kuvvetli yeni nesil üniversitelerde okumak çok büyük bir avantaja dönüşebilir.

Tabii ki bu anlattıklarımı sadece üniversiteler ile de sınırlamamak gerekir. Kendimizi geliştirmek için çok fazla seçenek var 🙂

Bu şekilde Türkiye’de yurtdışı imkanı en iyi olan üniversiteleri listelediğim yazımı bitiriyorum. Bu listede olmayan birçok üniversitenin de iyi yurtdışı imkanları olduğunu biliyorum ama bu okullar az daha öne çıktığı için anlattım. Anlattıklarım size fikir vermesi için, eğer bir tercih ya da değerlendirme yapacaksanız, kendi resmi internet sitelerinden ve hocalarından ayrıntılı bilgi almanızı öneririm. 

Bu yazıyla beraber Erasmus’a en çok öğrenci gönderen, Erasmus için en iyi üniversiteler yazımı okuyabilirsiniz. İsteyenler üniversite öğrenciler için yurtdışı programlarına da bakabilir. Sorularınız olursa alttaki yorum bölümünden bekliyorum, herkese sevgiler!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.