Selamlar! Bugün benim gibi mühendisler için faydalı bir yazı hazırladım. Yurtdışı mühendis maaşları konusunu ayrıntısıyla anlatacağım. Endüstri, Makina, İnşaat, Bilgisayar, Kimya, Çevre, Elektrik-Elektronik aklınıza gelebilecek tüm mühendisliklerin dünyada ne kadar aylık maaş aldıklarını, yıllık kazançlarını merak ettiğinizi biliyorum.

Birebir İtalya’daki mühendislik yüksek lisansı tecrübem ve 55’ten fazla ülkedeki bilgilerim ile başta Avrupa, Amerika, İngiltere olmak üzere kısaca tüm dünyadaki mühendis maaşlarını resmi kaynaklarından araştırarak buldum, derledim!

Dünyada & Yurtdışında Mühendis Maaşları

İngiltere’de Mühendis Maaşları

İngiltere mühendislerin en çok çalışmak istediği ülkelerin başında geliyor. İngiltere genellikle mühendisler için sunduğu iyi imkanlar ve yaşam şartları ile öne çıkan bir yer.

“UK Employment Department” kurumunun resmi verilerine göre İngiltere’de ortalama olarak bir mühendis 3.800 ile 4.000 dolar arasında bir maaş alıyor. Yani İngiltere’de mühendis maaşları yıllık ortalama 45.000 ile 50.000 dolar seviyesinde. Bu rakamlar özel sektörde ve kamuda yani devlette çalışan mühendisler için geçerli. Bilgisayar mühendisliği, endüstri mühendisliği ve yazılım mühendisliği son zamanlarda İngiltere’deki en gözde mühendisliklerden olduğunu da eklemeliyim.

İngiltere’de bu maaşı almak için ortalama olarak haftada 36 saat çalışmak gerekirken bu gelirinizden de %30 civarında bir vergi alınıyor.

Kaynak: UK Employment Department

Tayvan’da Mühendis Maaşları

Tayvan Asya’nın son yıllardaki en popüler ülkelerinden biri. Çünkü mühendislik alanında ünlü firmaları ve çalıştırdıkları kalifiye iş gücüyle biliniyorlar. Haliyle Tayvan’daki mühendis ücretleri de oldukça tatminkar seviyede.

“National Statistics Republic of China” istatistiklerine göre Tayvan’da mühendisler ortalama olarak aylık 2.200 – 4000 dolar arasında bir maaş alıyorlar. Bu maaş genellikle özel sektördeki firmalarda biraz daha yüksek.

Tayvan’da haftalık çalışma süresi 41 saat civarındayken, gelirden yıllık kesinti yüzde 13 bandında. Tayvan’da İnşaat mühendisliği, petrol-gaz mühendisliği, bilgisayar mühendisliği gibi alanlarda iş imkanları bulunuyor.

Kaynak: National Statistics Republic of China

Kanada’da Mühendis Maaşları & Yıllık Kazançları

Kanada tüm dünyadaki mühendislerin hayallerini kurduğu ülkelerden biri ve bu ülkede mühendis maaşları gerçekten iyi seviyede.

“Canada’s National Statistical Agency” verilerine göre Kanada’da mühendis maaşları 2900-3000 dolar seviyesinde. Kanada doları değil Amerikan doları!

Kanada’nın öne çıkan özelliği ise ortalama haftalık çalışma saatinin 32 saat gibi düşük bir seviyede olması. Ancak yüzde 36 ya varan bir vergi yükümlülüğü ile karşı karşıyasınız.

Kaynak: Canada’s National Statistical Agency

Washington’daki Uzay Müzesinden / Amerika Birleşik Devletleri / Bu Ülkede Mühendisler Böyle Şeyler Yapabiliyor!

İsveç Mühendis Maaşları & Yıllık Kazançları

İskandinav ülkelerine geldi sıra! İsveç zaten yüksek yaşam standartları ve iyi imkanları ile bilinen bir ülke. Bu durum aynen mühendislik için de geçerli!

İsveç dünyada mühendislerin en fazla maaş aldığı yerlerden biri. İsveç’te yıllık ortalama mühendis geliri 70.000 dolar seviyesinde. Bu da aylık 7.000 – 8.000 dolar gibi müthiş bir rakam yapıyor. İsveç son dönemde yazılım, elektrik-elektronik, bilgisayar gibi mühendislikler konusunda yeni imkanlar sunuyor.

Kore’de Mühendisler Ne Kadar Kazanıyor?

21. yüzyılın yükselen ülkelerinden biri olan Güney Kore de mühendislere iyi imkan sunulan ülkeler arasında yer alıyor. “Korea Ministry of Labour” rakamlarına göre ortalama olarak Kore’de bir mühendisin maaşı 2.500.000 won seviyesinde. Bu da yaklaşık aylık 2.500 dolar seviyesine denk geliyor.

Kore’de ortalama olarak aylık 40 saat çalışarak bu ücreti alabiliyorken, vergi için ise yüzde 10-11 civarında bir kesinti oluyor.

Kaynak: Korea Ministry of Labour

Almanya’da Mühendis Maaşları Ne Kadar?

Sıra geldi en çok beklenen ülkeye! Almanya her mühendisin yurtdışında çalışmayı düşündüğü ilk ülkedir kanımca. Özellikle endüstri, makina, kimya v.b mühendisliklerden mezunsanız Almanya’yı hemen bir düşünürsünüz.

Almanya’da ortalama olarak bir mühendisin maaşı “Federal Statistical Office of Germany” kurumuna göre 4.000 euro seviyesinde. Bu da yıllık olarak 50.000 euro civarında bir gelire tekabül ediyor.

Almanya’da özel sektör ve devlette çalışan mühendislerden ortalama yüzde 35 kadar bir vergi kesintisi yapıldığını da hatırlatmalıyım.

Kaynak: Federal Statistical Office of Germany

Amerika’da Mühendis Maaşları

Ve Amerika! Amerika Birleşik Devletleri adeta bir mühendis cenneti ve sunulan geliştirme imkanları ile beraber gerçekten kendinizi bulabileceğiniz bir ülke.

Amerika’da aslında bir mühendis her türlü maaşı alabilir. Çünkü emin olun milyonlar kazanan mühendisler var! Ancak “U.S. Department of Labor” istatistiklerine göre Amerika’da mühendis maaşı ayda ortalama olarak 6200 dolar.

ABD’de ortalama yüzde 24 kadar bir vergi kesintisi olduğu için elinize ayda net geçen maaş 4500-5000 dolar seviyesinde oluyor.

Kaynak: U.S. Department of Labor

Avustralya’da Mühendis Maaşları

Avustralya özellikle mühendisler için kolaylaştırılan göçmen vizeleri ile bilinen bir ülke. Avustralya’da birçok farklı mühendislik için iş imkanları bulunuyor.

Ortalama olarak Avustralya’da mühendis maaşları 5.800 Avustralya doları civarında. Ancak yüzde 25 gibi bir vergi kesintisi ile beraber bu rakam net olarak 3.000-3.500 Amerikan doları civarında. Yani yıllık olarak 36.000-45.000 dolar gibi bir gelirden bahsediyorum.

Kaynak: Australian Bureau of Statistics

Finlandiya’da Mühendis Maaşları

Finlandiya’da İskandinavya’nın en güzel ülkelerinden biri. Mühendisler Finlandiya’da ortalama olarak ayda 3.700 euro kazanıyor. Ancak bu rakam vergi düşüşüyle beraber ortalama olarak net 2.500 – 3.000 dolar arasında bir gelire tekabül ediyor.

Kaynak: Statistics Finland

Mühendislik İçin Danimarka mı, İsveç mi ?

Dünya’da Mühendis Maaşları

Singapur

Ortalama mühendis maaşı Singapur’da 3600 dolar civarında ve %22’lik bir vergi kesintisi bulunuyor. Ancak son zamanlarda uzaktan çalışma ile beraber Singapur’da yerleşik mühendis sayısı günden güne azalıyor.

Kaynak: Ministry of Manpower

Japonya

Bir diğer Asya ülkesi olan Japonya’da mühendisler için iyi fırsatlar sunan bir ülke. Japonya’da ortalama mühendis maaşları aylık 330.000 yen seviyesinde. Bu da yaklaşık vergi kesintileri ile beraber net olarak 2.000 – 2.500 dolarlık bir maaşa tekabül ediyor.

Kaynak: Japan Statistical Yearbook

İtalya

Ulusal istatistik kurumunun verilerine göre İtalya’da mühendis maaşı ortalama aylık 3.200 euro. Bu da yaklaşık olarak mühendislerin yıllık 40.000 euro kazandığını gösteriyor.

Kaynak: Istituto Nazionale di Statistica

Portekiz

Portekiz Avrupa’da mühendislik maaşlarının biraz daha düşük olduğu bir ülke. Ancak yine de aylık ortalama olarak Portekizde mühendisler 2.300 euro gibi bir gelire sahip.

Kaynak: Instituto Nacional de Estatística

Macaristan

Macaristan’da mühendis maaşları aylık 480.000 forint civarında. Bu da yaklaşık olarak aylık 1.500- 2.000 dolara denk geliyor.

Kaynak: Hungarian Central Statistical Office

Burası da Sevgili Okulumun İnşaat Mühendisliği Fakültesi 🙂 / Brescia, İtalya

Norveç

Norveç dünyada mühendislerin en fazla maaş aldığı ülkelerden biri. Norveç’te ortalama olarak mühendisler 5.000-8.000 euro civarında bir maaş alabiliyor.

İsviçre

İsviçre’de mühendislik maaşlarının çok yüksek olduğu bir ülke ancak çalışma imkanları o kadar da fazla değil. İsviçre’de aylık 4.000-6.000 euro arasında bir mühendis maaşı mevcut.

Çin

Çin dünyanın en fazla nüfüsa sahip ülkesi. Mühendislik anlamında oldukça büyük firmalara ve iş gücüne sahip olsalar da ortalama mühendis maaşları pek iyi seviyede değil.

Çin istatistik kurumunun rakamlarına göre Çin’de ortalama mühendis maaşı 300 – 1000 dolar arasında. Dünya standardına göre oldukça düşük bir rakam olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak: National Bureau of Statistics of China

Fransa

Fransa, mühendislerin çalışmak istediği ülkelerin en başlarında yer alıyor. Fransa’da mühendislik maaşları ortalama olarak 2.500 – 4.000 euro civarında.

Hollanda

Hollanda özellikle bilişim sektöründe istihdam ettiği mühendislerle bilinen bir ülke. Hollanda’da ortalama mühendis maaşları 3.000 – 5.000 euro arasında.

Rusya

Rusya’da ayda mühendisler ortalama 10.000 ruble kazanıyor. Bu da yaklaşık olarak 500 – 1000 dolar arasında bir maaşa denk geliyor.

Kaynak: Federal State Statistics Office

En Yüksek Mühendis Maaşları Hangi Ülkede?

Aslında mühendis maaşları genel olarak ülkelerin zenginlikleri ile doğru orantılı şekilde dağılıyor. Bununla da paralel olarak dünyada mühendislerin en çok maaş aldığı ülkeler Norveç, İsveç, Finlandiya, İsviçre ve Kanada gibi ülkeler.

Mühendisler İçin En İyi Ülkeler Hangileri?

Mühendisler için maaşın yanı sıra yaşam şartları da öne çıkıyor. Ayrıca kendini geliştirme imkanları da önemli. Bu açıdan bakıldığında Amerika, Kanada, Avustralya ve İskandinav ülkeleri mühendisler için en iyi seçeneklerden.

Hangi Mühendislikler En Çok Maaş Alıyor?

Aslında her mühendisliğin kendi içinde çok ve az kazananları var. Ancak çoğunlukla yazılım ve bilgisayar mühendislikleri en fazla maaş alabilen alanlar.

Bu şekilde yurtdışında mühendis maaşları konusunu detaylıca anlatmış oldum 🙂 Hepsini resmi kaynaklardan edindiğim bilgilerle yazdım. Tabii ki bu rakamlar seneden seneye ve koşullara göre değişiklik gösterecektir ama önemli olan size fikir vermesi. Eğer spesifik olarak sorunuz olursa lütfen çekinmeden aşağıdaki yorum bölümünden sorun, hepinize sevgiler!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.