Yurtdışında Nasıl Araç Kiralanır?

Araç Kiralama / Öne Çıkanlar / Seyahat Rehberi

Yurtdışında Nasıl Araç Kiralanır?


Yurtdışı seyahatlerinde genellikle toplu taşıma tercih edilse de bazen “araba kiralamak” da gerekli olabiliyor. Bugün sizlere yurtdışında araç kiralarken dikkat etmeniz gerekenlerden, bu konudaki tavsiyelerimden ve yurtdışında nasıl güvenle araç kiralayabileceğinizden bahsedeceğim.

Yurtdışında Araç Nasıl Kiralanır ?

Yurtdışında araç kiralamak pratikte ülke içindekinden farksızdır. Uluslararası havalimanlarının tümünde araç kiralayabileceğiniz ofisler bulunur. Buralara başvurarak aracınızı kiralayabilirsiniz. Ancak bunun en iyi yöntem olduğunu sanmıyorum !

Evet yurtdışında araç kiralarken önceden rezervasyon yapmanız büyük önem taşıyor. Çünkü indiğiniz havalimanında o gün sizin için boş araç olup olmadığını tahmin edemezsiniz. Üzerine yabancı bir ülkede fahiş fiyatlarla karşılaşıp gereksiz masraf etmeniz de olasıdır.

Dubai’de Kiraladığım Aracımla

Yurtdışı Araç Kiralama Şirketleri

Ülkemizde faaliyet gösteren çoğu araç kiralama firması zaten yabancı firmalar. Bunun sonucu olarak aslında bu firmalara hiç de uzak değiliz.

Peki yurtdışında araç kiralarken hangi firmayı seçmeliyiz ? Benim önerim yerel firmalar yerine uluslararası faaliyet gösteren büyük firmaları tercih etmeniz yönünde olacaktır. Bu sayede araçla başınıza gelebilecek kötü bir durumda mağduriyet yaşama ihtimaliniz fazlasıyla azalır !

Havalimanlarında Araç Kiralama Ofislerini Bulabileceğiniz Tabelalar

Ehliyetlerimiz Yurtdışında Geçerli mi ?

Bu sorunun en kısa yanıtı “evet” olacaktır. 2017 itibariyle dağıtılan yeni çipli ehliyetlerimiz dünyanın neredeyse her noktasında geçerli. Burada sorun yaşayabileceğiniz tek konu; farklı bir alfabeye sahip ülkede araç kiralıyorsanız sizden ehliyetinizin onaylı çevirisi de istenebiliyor.

Bu konudaki esneklikler genellikle firmalara kaldığından öncesinde mail yoluyla bilgi edinmeniz şart.

Yeni Çipli Ehliyetlerimiz / Benimki Eski Tip Olduğundan Örnek Olarak Koyuyorum

Rezervasyonu Nereden Yapmalıyız ?

Yurtdışında araç kiralarken yapacağınız rezervasyonları direkt olarak kiralayacağınız firmaya veya aracı internet sitelerine yapabilirsiniz. Google’da “rent a car” şeklinde arattığınızda bu aracı sitelere zaten kolayca ulaşabileceğinizi biliyorum !

“Bu sitelere güvenebilir miyiz ?” dediğinizi duyar gibiyim. Eğer ismi bilinen büyük bir siteyi tercih ediyorsanız güvenmeniz en doğru yaklaşım olacaktır ancak bu sitelerde ödemeyi önceden yaptığınız için rezervasyon değişiklikleri konusunda problemler yaşamanız mümkün.

Oysaki ben Dubai’de araç kiralarken bir firmanın kendi sitesinden yaptığım ücretsiz rezervasyon ile rahatça aracımı teslim aldım !

Şeyh Zayed Yolu / Dubai

Aracı Teslim Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Aracı teslim alırken ilk olarak, ruhsat gibi belgelerin tam olduğuna emin olmalısınız. Bu belgelerin içine sizin kiraladığınıza dair olanı da katıyorum.

Bunun dışında benim klasik olarak yaptığım aracı teslim alırken video kaydı ile komple etrafında dolanmak oluyor. Bu sayede o an gözümden kaçabilecek küçük hasarların, teslimatta sıkıntı yaratmasının önüne geçebiliyorum.

GPS Üzerinden Konumuma Bakarken / Portekiz

Sigorta Yaptırmak Gerekli mi ?

Eminim hepiniz  sürücülüğünüze çok güveniyorsunuzdur. Ülkemizde özellikle baylar bu konuda hep çok iddialıdır!

Evet ben de yıllardır İstanbul gibi büyük bir şehir de araç kullanıyorum fakat yinede yurtdışında kiraladığım otomobillerde her seferinde tam kapsamlı sigortayı tercih ediyorum.

Bunun en büyük sebebi, trafiğin her ülkede farklı bir kültür de içermesi. Ne demek mi istiyorum ? Örneğin Bakü’de araç kullanırken göz göre göre önünüze atlayarak yola çıkan insanlara hazır olmalısınız ! Her ülkede farklı dinamikler içeren trafiğe karşı önlem almak şart !

Dubai’de Kiraladığım Araba ve Yakın Arkadaşlarım ile / Yas Marina, Abu Dhabi

Araç Kiraladığım Gezi Yazılarım

Yurtdışında araba kiralamakla ilgili olarak bahsetmek istediklerim bunlar.

Şimdi araç da kiraladığım gezi notlarımı okuyarak, başınıza gelebilecekleri öngörüp bir yandan da görkemli şehirleri tanımaya ne dersiniz ? Ayrıca eğer yurtdışına özel aracınızla çıkıyorsanız gerekli işlemlerden bahsettiğim yazımı da incelemelisiniz, keyifli günler !

Dubai’de Araç Kiralamak – Dubai Gezi Notlarım →

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

2 Yorum Bırakılmış

  1. Sinan Yener says:

    Yurt dışında uzun kalanlar için araba kiralamak kolaylık fakat cezalara dikkat etmek lazım.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*