Görkemliyollar’a hoşgeldiniz! Ben Tayfun Görkem Yüksel, ama bu sitede bana sadece Görkem demeniz yeterli 🙂

Bugün tam tamına 25 yaşındayım ve dünya çapında 6 kıta ve 55’ten fazla ülkede bulundum! Gezdim demiyorum, bir ülkeyi gezmek öyle birkaç şehirle olacak iş değil 🙂 Toplamda 15’ten fazla kez İtalya’ya gidip üzerine 1 yıl da Brescia, Lombardiya’da yaşayıp toplamda 50’den fazla İtalyan şehri gezince dedim “eh artık İtalya’yı gezdim sayılır.”

23 Nisan da Balıkesir, Bandırma’da doğdum. Denize nazır Bandırma İlköğretim Okulu’nu bitirdikten sonra, lisede eğitimime Moda’da İstanbul Kadıköy Lisesi’nde devam ettim. 2018 yılında tamamladığım Kocaeli Üniversitesi İnşaat Mühendisliği lisansından sonra yine kendi okulumda Yapı Mühendisliği yüksek lisans öğrencisiyim. Son bir yıldır yüksek lisans tezim için Universita Degli Studi di Brescia’da, İtalya’da bulunuyorum.

Las Vegas’tan / Nevada, ABD

Ayrıca 2019 yılında sizlere sadece tecrübelerimle değil, bu işin tekniği ile de bilgiler verebileyim diye İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Turizm İşletmeciliği Lisans programına başladım ve hala devam ediyorum.

Hiçbir zaman “gezgin” olmak hayalim olmadı, sadece gitmek istediğim şehirler vardı. 2013 yılının ilk aylarında liseden yakın arkadaşım Mert ile Interrrail kelimesiyle tanıştım. Aylarca bu plan üzerinde hesap yaparken bir gün kendimi hayallerime giden ilk adımı atarken buldum. Daha ortada pasaport dahi hiçbir şey yokken, benim için Avrupa’nın kapılarını aralayacak Viyana uçak biletimi almış oldum.

File2538
Galleria Vittorio Emanuele / Milano, İtalya

2 Temmuz 2013’te ilk kez yurtdışına adımımı attım; “Heey Viyana!”

Bu gezide ilk olarak 18 yaşında iki genç Interrail için sırt çantamızı aldık ve Avrupa’da 7 ülke ve 10’dan fazla şehri ziyaret ettik.

Artık keşfetmenin verdiği keyfi aldıktan sonra aradan geçen 7 yılda devamlı olarak bu seyahatlerimi sürdürdüm. Bugün ziyaret ettiğim 6 kıta 55’ten fazla ülke ve 300’den fazla şehir ardından durmadan ufkumu yeni yerlere taşıyorum.

Norveç Fiyortları / Alesund, Norveç

Peki Görkemliyollar?

Hiçbir zaman “gezi blogum olsuuun” hayalim de olmadı 🙂 2014 yılında öyle bir gün geldi ki artık çevremdeki herkes; “sen çok geziyorsun bunları yazmalısın!”

İşte o günden sonra dedim ki ben yazmalıyım, yani biraz da gereklilik gibi oldu, doğal….

Tabi öyle hadi Görkemliyollar’ı açalım, yazalım olmadı. Bir yıldan uzun süre çeşitli hazırlıklar ve aklımda boşta kalan düşünceleri yerine oturttum. O kadar çok düşünce varmış ki 🙂 sitenin tam anlamıyla yayına girmesi 2015-2016’yı buldu. Fakat bu tarihten sonra Görkemliyollar’da sizlere düzenli olarak içerik üretmeye devam ettim.

İsrailli Minik Dostlarımla 🙂 / Kudüs Yahudi Mahallesi

Aslında bu ismin anlamı da var; yani Görkem’li içinde ben olan yolları anlatıyor. Bu sitede baştan sonra kendi kaleme aldığım yazılar ve çektiğim fotoğraflar var. Tamamı kendi tecrübe, düşünce ve bakış açımı içeriyor. Bir şehre 100 kişi gider herkes farklı birşey görür, işte bu da Görkemli olanı 🙂

İşte bu hikayem ile bugün sizleri çevrenizde, televizyonda ya da internetin başka köşelerinde alışık olmadığınız bi tarzda yeni yerlerle tanıştırmak istiyorum. Kurduğum hayalleri, ulaştıklarımı, nasıl elde ettiğimi ve onlara giden bu yola belki de sizin de çıkmanız gerektiğini 25 yaşında bi gencin gözünden okuyacaksınız.

Görkemliyollar’da sanki beraber sohbet ediyoruz gibi düşünün, alın kahvenizi ve yazılarımı okumaya başlayın, sorular sorun ve ben de yanıtlayayım, bana katılmak isteyen?