Nasıl Bu Kadar Çok Geziyorum?

Genel / Öne Çıkanlar / Seyahat Rehberi

Nasıl Bu Kadar Çok Geziyorum?


Eminim hepinizin cevabını en çok merak ettiği soruların başında bu geliyor. Bu kadar çok yere gidiyorum peki bunu nasıl yapıyorum ? Şimdi biraz bundan bahsedeceğim.

Öncelikle gezmek bana kalırsa bir yaşam biçimi diyebilirim. Bu tutkuya kapıldığınız andan itibaren bütün planlarınızı ona göre yapıp hayallerinizi de böyle kuruyorsunuz. Bu sözlerim şimdi size biraz saçma gelebilir, “gezmeyi kim sevmez ki ?” deyişlerinizi duyar gibiyim.

Gezmeyi, yeni yerler görmeyi birçok insan sever. Peki hanginiz bunu bir yaşam biçimi haline getirdiniz ?

İşte benim bu kadar çok yere gitmemi açıklayan soru bu. Çoğu insana göre bırakın onlarca ülke görmeyi, yurtdışına çıkmak bile sadece çok parası olanların yapabileceği bir şey. Peki ben çok mu zenginim ? Ortalama bir aileden gelen bir üniversite öğrencisi ne kadar zengin olabilir ?

IMG_6598 (960 x 640)

St. Basil’s Cathedral / Moskova, Rusya

Çok daha heyecanlandığınızı hisseder gibiyim. Doğru tahmin ettiniz, bu işin parayla, zenginlikle hiçbir alakası yok. Para sadece sizin için şartları belirleyen bir faktör olabilir. Ama keşfetmenize engel olabilecek bir unsur asla olamaz !

Şimdi kendimden örnekler vererek gezmeyi nasıl bir yaşam biçimi haline getirdiğimden bahsetmem gerek.

İlk olarak boş vakitlerimde, bilgisayarın ya da basit bir haritanın başında nerelere gitmek istediğimi iyice araştırıyorum. Oraların fotoğraflarına bakıp, beni daha da içine çekecek özelliklerini keşfediyorum.

Sonra “peki nasıl gidebilirim ?” sorusuna yanıt arıyorum. Sitede diğer yazılarda bahsedeceğim yöntemlerimle uçak biletlerini, vize – pasaport işlemlerini araştırıyorum. Bunların sonucunda oraya gitmem için gerekli bütçe ve şartları da öğrenmiş oluyorum.

Bu dakikadan sonra bütçeyi oluşturmak için günlük hayatımda çeşitli değişiklikler yapıyorum. Önceliklerime göre düşünüp, beni bu yola çıkarmaktan daha az önemli gördüğüm şeylerden gerektiğinde feragat edip, para biriktiriyorum. İşin özü hayatımı buna göre planlıyorum.

IMG_3216 (960 x 640)

Golden Gate Köprüsü / San Francisco, CA

Peki her şey bununla bitiyor mu ? Tabii ki hayır. İşin aslında önemli kısmını gittiğiniz yerdeki harcamalarınız ve planınız belirliyor. İyi planlanmış bir seyahat her zaman size daha uygun bir seçenek sunar. Belki de aylar öncesinden başlıyorum bu araştırmalara.

Bunun dışında diğer bir önemli unsur da, şartlar ne olursa olsun kararınızdan vazgeçmemek. Benim seyahatlerimin çoğu aylar önceden belirleniyor. İnsan 8-9 ay sonraki bir tarih için asla net bir bilgiye ulaşamaz. Çevremdeki çoğu insan,  “ya o tarihte birşey olursa ?” endişesiyle vazgeçiyor. Beni onlardan ayıran unsur, benim şansımı sonuna kadar zorlayıp kararlı olmamdan geçiyor. Bu kararları gerektiğinde anlık ve çabucak verebilmek de çok önemli.

Kısacası her şeyin özeti biraz özveri ve gerçekten istemek. Benim bunca yere gitmemin açıklaması bu iki kelime diyebilirim.

Yazımı burada noktalıyorum. Bu ve benzeri sonraki yazılarımda yine sizlerin sıkça sorduğu soruları cevaplamaya çalışacağım. Konu hakkındaki tüm sorularınızı, aşağıdaki yorum bölümünden ya da iletişim sayfasını kullanarak direkt bana yöneltebilirsiniz. Şimdi hep birlikte Görkemliyollar’a !

Yurtdışına Çıkmak İstiyorum Nereden Başlamalıyım ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

Comments are closed.