Rusya’ya Gitmek İstiyorum, Ne Yapmalı ?

Gezi Rehberi

Rusya’ya Gitmek İstiyorum, Ne Yapmalı ?


Görkemli günler ! Bugün dünyanın en büyük coğrafyasına gidiş yollarından bahsedeceğim sizlere, evet Rusya’dan söz ediyorum. Sharapova’sı, Kremlin’i, Putin’i, Moskova’sı ve daha niceleri…

Rusya’ya gitmek” oldukça güzel bir fikir olabilir. Ben gittim 🙂 Moskova gerçekten gördüğüm en güzel şehirlerden biri ! Ayrıca Rusya neredeyse yanıbaşımızda, ister karayoluyla gideriz, istersek de Karadeniz’i aşarız belki kim bilir ? Rusya’ya gidiş yolları artık gelsin 🙂

Rusya Genel Görünüm / Moskova Gezimden

Rusya’ya Nasıl Gidebilirim ?

Hep dediğim gibi önce neden Rusya’ya gideceğimizi bilmemiz lazım. Bu soruyu kendi kendinize yanıtlamalısınız, Çünkü eğitim için başka prosedürler varken, benim gibi turistik olarak dünyayı gezen biriyseniz tüm planlar değişir.

Neyseki ben sizler için Rusya’ya gidebileceğiniz seçenekleri listeledim !

Turist Olarak Rusya’ya Gitmek

Ben buyum ! Turist olarak Rusya’ya gitmek bence en iyi seçenek. Her ülke turistler ülkesini gelsin görsün ister. Rusya hem tarihiyle hem de kültürel değerleriyle beraber her şehri ayrı güzellikte ve gezilmeye değer bir ülke.

Turist olarak gitmek isteyenler aslında şu yazımdan yola çıkarak kendi gezilerini planlayabilir, tek ihtiyacınız olan şarkı ne demiş “hadi kalk gel bul bi bahane birazcık heves biraz cesaret ” 🙂

Rusya’nın Simgeleri Bir Arada / St. Basil’s Katedral ve Rus Bayrağı / Rusya Gezimden

Turla Rusya’ya Gitmek

Ben o kadar da deli değilim, turla olsun ben sadece gezime konsantre olayım diyorsanız da sizi anlarım.

Turla Rusya seyahatine çıkmak özellikle yoğun ve gezi planlama konusunda tecrübeli olmayan insanlar için ideal. Özellikle St. Petersburg ve Moskova’yı içeren turlar oldukça revaçta. Zaman zaman uygun fiyatlı Rusya paket turları da bulmanız mümkün.

Karayolu İle Rusya’ya Gidiş

Hep genel olarak Rusya’ya gitme şekillerinden bahsettim ama burada bir parantez de açmalıyım. Çünkü Rusya’ya gitmenin tek yolu uçak değil !

Rusya’ya Trabzon, Hopa üzerinden Batum ve Gürcistan’ı aşarak ulaşabilirsiniz. Gürcistan’a sadece kimlikle gidebildiğimiz için ek bir vize prosedürüne de muhtaç değiliz. Özel araçla Rusya’ya gitmeyi düşünenler şu yazımdan detaylı bilgi alabilir.

Rus Devlet Tarih Müzesi Binası / Rusya Gezimden / Moskova

Tren Turu İle Boydan Boya Rusya

Rusya’nın geniiiş coğrafyasından başta söz etmiştim. Rusya üzerinden Çin, Japonya ve hatta Kuzey Kore’ye bile ulaşım mümkün !

Rusya kendi içinde turistik bir demiryolu ağına da sahip. Trans Sibirya Demiryolu ile Moskova’dan Japon Denizi kıyısındaki Vladivostok’a kadar trenle seyahat edebilirsiniz. Toplamda 1 haftayı bulabilecek bu gezide, alacağınız özel turistik bilet ile Pern, Yekaterinburg, Omsk, Irkutsk gibi şehirleri de gezme şansınız var. Bu planı ben de yakında düşünüyorum !

Rusça Dil Okulu İçin Rusya

Rusça dünyadaki en geçerli dillerden biri. Nedenini de sormayın artık 🙂

Özellikle ülkemizde Rusça öğrenmek pek kolay değil. Bu konuda en iyi seçenek Rusya’da bir dil okuluna gitmek olabilir. Bu şekilde bir Rusya seyahati size azıcık pahalıya gelebilir fakat karşılığını artı bir dille vereceği ortada.

İşte Şu Ünlü Kremlin 🙂 / Moskova Gezimden

Yüksek Lisans, Eğitim İçin Rusya Nasıl ?

Rusya’da üniversite okumak eğlenirken öğrenmek deyişi için güzel bir örnek olabilir. Fakat şunu baştan söylemeliyim. Rusya’daki eğitim kurumları dünyanın önde gelenleri değil.

Fakat yinede tüm dünyada geçerliliği bulunan değerli üniversitelere sahip bir ülke. Başka bir ülkede eğitim almak insanın ufkunu açan birşey!

Rusya’da Çalışmak ve Çalışma İzni

Ben Rusya’da temelli kalmak, çalışmak istiyorum diyenlere gelsin sıra !

Bu konuda diğer ülkelere göre biraz şanslı olduğunuzu söyleyebilirim. Özellikle inşaat sektöründe olanlar Rusya’da kolayca iş bulabilir. Bildiğiniz üzere birçok Türk inşaat şirketi, Rusya’da önemli projeleri gerçekleştiriyor. Rusya dahil olmak üzere inşaat sektöründe yurtdışı iş başvurusu yapmak istiyorsanız linke tıklayarak son ilanlara göz atabilirsiniz.

Çalışma İzni ! Bu zaten her ülke için doğal bir sonuç. Eğer yasal bir işiniz varsa çalışma izni de kolayca alabileceksiniz. Turist olarak gidip de çalışma izni alabilir miyim demek olmaz…

Novodevichy Parkı / Moskova’nın Gökdelenleri / Rusya’daki Türk İnşaatı’nın Simgeleri

Rusya’ya Gitmek İçin Neler Gerekli ?

  • Rusya’ya gidiş amacınızı belirlemeniz.
  • Gerekli maddi kaynağı yaratmanız.
  • Vize prosedürlerini halletmeniz.
  • Gidiş amacınıza göre doğru uçak bileti, tur, okul ve iş bulmanız.

Rusya’ya Gidişte Ne Kadar Para Gerekir ?

Bu aslında çok geniş bir başlık. Fakat en azından sizlere fikir vermesi açısından bazı rakamları telaffuz edeceğim. Rusya genel olarak dünya normlarında çok pahalı bir ülke sayılmaz. Yani bir Amerika, Avrupa değil. Fakat ülkemizden de son zamanlarda azıcık pahalı diyebilirim.

Bir haftalık turistik bir Rusya gezisini 2000 TL’ye mal etmek mümkün. Eğer ben eğitim alacağım ya da daha uzun süre kalacağım diyorsanız en azından 20-30 bin lira ile yola başlamanız gerekli. Tabi bir şirket vasıtasıyla orada bulunacaksanız, hiçbir masraf da yapmanız gerekmeyebilir.

Rusya Gezimden / Moskova Sokakları

Rusya’ya Vize Var mı ?

Vize konusu 2019’un son aylarında iyice karmakarışık bir hal aldı doğrusu 🙂 Aslında benim Rusya’ya gittiğim 2015 yılında tüm Türk pasaportlarından vize istenmiyordu.

Ardından yaşanan siyasi bir krizle beraber Rusya tüm pasaport türlerimize vize uygulamaya başladı. 2019 itibariyle Rusya’ya artık yeşil pasaport ve diğer resmi pasaportlarla vizesiz giriş yapılabiliyor.

Son olarak da geçtiğimiz günlerde Rusya, Türkiye’nin de içinde bulunduğu bazı ülkelere ücretsiz online vize uygulamasını başlattı. Bu uygulama ilk planda St. Petersburg için geçerli. İlerleyen günlerde normal Rusya vizesi ve online Rusya vizesinden ayrıntılı olarak bahsedeceğim bir yazı kaleme alacağım. Şimdilik size güncel olarak tüm bilgileri 2019 sonbaharı için paylaştım.

Bu şekilde Rusya’ya gidiş yollarından bahsettiğim yazının da sonuna geliyorum. Sizler için faydalı olabilecek bilgileri paylaştığımı düşünüyorum. Aklınıza takılan konularda aşağıdaki bölümden yorum yaparak benden hızlıca dönüş alabilirsiniz, sevgiyle kalın !

Yazının Devamı: Moskova, Rusya Gezi Notlarım

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*