Görkemli günler ! Bugün dünyanın en büyük coğrafyasına gidiş yollarından bahsedeceğim sizlere, evet Rusya’dan söz ediyorum. Sharapova’sı, Kremlin’i, Putin’i, Moskova’sı ve daha niceleri…

Rusya’ya gitmek” oldukça güzel bir fikir olabilir. Ben gittim 🙂 Moskova gerçekten gördüğüm en güzel şehirlerden biri ! Ayrıca Rusya neredeyse yanıbaşımızda, ister karayoluyla gideriz, istersek de Karadeniz’i aşarız belki kim bilir ? Rusya’ya gidiş yolları artık gelsin 🙂

Rusya Genel Görünüm / Moskova Gezimden

Rusya’ya Nasıl Gidebilirim ?

Hep dediğim gibi önce neden Rusya’ya gideceğimizi bilmemiz lazım. Bu soruyu kendi kendinize yanıtlamalısınız, Çünkü eğitim için başka prosedürler varken, benim gibi turistik olarak dünyayı gezen biriyseniz tüm planlar değişir.

Neyseki ben sizler için Rusya’ya gidebileceğiniz seçenekleri listeledim !

Turist Olarak Rusya’ya Gitmek

Ben buyum ! Turist olarak Rusya’ya gitmek bence en iyi seçenek. Her ülke turistler ülkesini gelsin görsün ister. Rusya hem tarihiyle hem de kültürel değerleriyle beraber her şehri ayrı güzellikte ve gezilmeye değer bir ülke.

Turist olarak gitmek isteyenler aslında şu yazımdan yola çıkarak kendi gezilerini planlayabilir, tek ihtiyacınız olan şarkı ne demiş “hadi kalk gel bul bi bahane birazcık heves biraz cesaret ” 🙂

Rusya’nın Simgeleri Bir Arada / St. Basil’s Katedral ve Rus Bayrağı / Rusya Gezimden

Turla Rusya’ya Gitmek

Ben o kadar da deli değilim, turla olsun ben sadece gezime konsantre olayım diyorsanız da sizi anlarım.

Turla Rusya seyahatine çıkmak özellikle yoğun ve gezi planlama konusunda tecrübeli olmayan insanlar için ideal. Özellikle St. Petersburg ve Moskova’yı içeren turlar oldukça revaçta. Zaman zaman uygun fiyatlı Rusya paket turları da bulmanız mümkün.

Karayolu İle Rusya’ya Gidiş

Hep genel olarak Rusya’ya gitme şekillerinden bahsettim ama burada bir parantez de açmalıyım. Çünkü Rusya’ya gitmenin tek yolu uçak değil !

Rusya’ya Trabzon, Hopa üzerinden Batum ve Gürcistan’ı aşarak ulaşabilirsiniz. Gürcistan’a sadece kimlikle gidebildiğimiz için ek bir vize prosedürüne de muhtaç değiliz. Özel araçla Rusya’ya gitmeyi düşünenler şu yazımdan detaylı bilgi alabilir.

Rus Devlet Tarih Müzesi Binası / Rusya Gezimden / Moskova

Tren Turu İle Boydan Boya Rusya

Rusya’nın geniiiş coğrafyasından başta söz etmiştim. Rusya üzerinden Çin, Japonya ve hatta Kuzey Kore’ye bile ulaşım mümkün !

Rusya kendi içinde turistik bir demiryolu ağına da sahip. Trans Sibirya Demiryolu ile Moskova’dan Japon Denizi kıyısındaki Vladivostok’a kadar trenle seyahat edebilirsiniz. Toplamda 1 haftayı bulabilecek bu gezide, alacağınız özel turistik bilet ile Pern, Yekaterinburg, Omsk, Irkutsk gibi şehirleri de gezme şansınız var. Bu planı ben de yakında düşünüyorum !

Rusça Dil Okulu İçin Rusya

Rusça dünyadaki en geçerli dillerden biri. Nedenini de sormayın artık 🙂

Özellikle ülkemizde Rusça öğrenmek pek kolay değil. Bu konuda en iyi seçenek Rusya’da bir dil okuluna gitmek olabilir. Bu şekilde bir Rusya seyahati size azıcık pahalıya gelebilir fakat karşılığını artı bir dille vereceği ortada.

İşte Şu Ünlü Kremlin 🙂 / Moskova Gezimden

Yüksek Lisans, Eğitim İçin Rusya Nasıl ?

Rusya’da üniversite okumak eğlenirken öğrenmek deyişi için güzel bir örnek olabilir. Fakat şunu baştan söylemeliyim. Rusya’daki eğitim kurumları dünyanın önde gelenleri değil.

Fakat yinede tüm dünyada geçerliliği bulunan değerli üniversitelere sahip bir ülke. Başka bir ülkede eğitim almak insanın ufkunu açan birşey!

Rusya’da Çalışmak ve Çalışma İzni

Ben Rusya’da temelli kalmak, çalışmak istiyorum diyenlere gelsin sıra !

Bu konuda diğer ülkelere göre biraz şanslı olduğunuzu söyleyebilirim. Özellikle inşaat sektöründe olanlar Rusya’da kolayca iş bulabilir. Bildiğiniz üzere birçok Türk inşaat şirketi, Rusya’da önemli projeleri gerçekleştiriyor. Rusya dahil olmak üzere inşaat sektöründe yurtdışı iş başvurusu yapmak istiyorsanız linke tıklayarak son ilanlara göz atabilirsiniz.

Çalışma İzni ! Bu zaten her ülke için doğal bir sonuç. Eğer yasal bir işiniz varsa çalışma izni de kolayca alabileceksiniz. Turist olarak gidip de çalışma izni alabilir miyim demek olmaz…

Novodevichy Parkı / Moskova’nın Gökdelenleri / Rusya’daki Türk İnşaatı’nın Simgeleri

Rusya’ya Gitmek İçin Gerekenler

 • Rusya’ya gidiş amacınızı belirlemeniz.
 • Gerekli maddi kaynağı yaratmanız.
 • Vize prosedürlerini halletmeniz.
 • Gidiş amacınıza göre doğru uçak bileti, tur, okul ve iş bulmanız.

Rusya’ya Gidişte Ne Kadar Para Gerekir ?

Bu aslında çok geniş bir başlık. Fakat en azından sizlere fikir vermesi açısından bazı rakamları telaffuz edeceğim. Rusya genel olarak dünya normlarında çok pahalı bir ülke sayılmaz. Yani bir Amerika, Avrupa değil. Fakat ülkemizden de son zamanlarda azıcık pahalı diyebilirim.

Bir haftalık turistik bir Rusya gezisini 2000 TL’ye mal etmek mümkün. Eğer ben eğitim alacağım ya da daha uzun süre kalacağım diyorsanız en azından 20-30 bin lira ile yola başlamanız gerekli. Tabi bir şirket vasıtasıyla orada bulunacaksanız, hiçbir masraf da yapmanız gerekmeyebilir.

Rusya Gezimden / Moskova Sokakları

Rusya’ya Vize Var mı ?

Vize konusu 2022’de iyice karmakarışık bir hal aldı doğrusu 🙂 Aslında benim Rusya’ya gittiğim 2015 yılında tüm Türk pasaportlarından vize istenmiyordu.

Ardından yaşanan siyasi bir krizle beraber Rusya tüm pasaport türlerimize vize uygulamaya başladı. 2022 itibariyla Rusya’ya artık yeşil pasaport ve diğer resmi pasaportlarla vizesiz giriş yapılabiliyor.

Son olarak da geçtiğimiz günlerde Rusya, Türkiye’nin de içinde bulunduğu bazı ülkelere ücretsiz online vize uygulamasını başlattı. Bu uygulama ilk planda St. Petersburg için geçerli. İlerleyen günlerde normal Rusya vizesi ve online Rusya vizesinden ayrıntılı olarak bahsedeceğim bir yazı kaleme alacağım. Şimdilik size güncel olarak tüm bilgileri 2022 için paylaştım.

Koronavirüs Pandemisi’nde Rusya Seyahati

“Koronavirüs Covid-19 pandemisi sürecinde Rusya’ya gideceklerin daha dikkatli olması gerekiyor. Bu süreçte seyahat kuralları günden güne değişmekte ve iyi bir araştırma istemekte. 

Bu süreçte Rusya’ya gidecekler 14 günlük zorunlu karantinaya girmek durumunda kalabilir. Ayrıca ülkeye girişte negatif sonuçlu pcr testi ve koronavirüs aşısı olunduğuna dair bir aşı kartı istenebilir. Pademi boyunca Rusya’ya gidecekler güncel kuralları takip etmeli.”

Bu şekilde Rusya’ya gidiş yollarından bahsettiğim yazının da sonuna geliyorum. Sizler için faydalı olabilecek bilgileri paylaştığımı düşünüyorum. Aklınıza takılan konularda aşağıdaki bölümden yorum yaparak benden hızlıca dönüş alabilirsiniz, sevgiyle kalın !

Yazının Devamı: Moskova, Rusya Gezi Notlarım

26 Yorum Yapılmış

 1. Şu anda kara yoluyla rusyaya gidiliyormu. Uçak zorunluluğu vardı pandemiden ötürü. Zorunluluk kalktımı

 2. yeni kimlik kartim yok vize yok pasaport yok rusyaya gitmem icin ilk etapta neler yapmam gerekiyor.

 3. Bu dönemde Rusya’ya gitmek uygun mudur? Yurt dışından giriş yapıcağımız için orada 14 günlük bi karantina süreci var mıdır? İlk defa yurt dışına çıkmayı düşünüyoruz abimle birlikte. Gezip görmek amacıyla ortalama 1 hafta ya da 10 gün kalmayı düşünüyoruz. Tur ile mi gitmemizi tavsiye edersin yoksa bireysel mi? Bir de ücret ne kadar almamız gerekli? Otel olarak tavsiye edebileceğin yer var mı?

 4. Merhaba yazınızı okudum gerçekten güzel anlatım , şöyle başlamak istiyorum herhangi bir pasaportum yok ve oraya tatil amaçlı gitmek istersem pasaport vize ve konaklama dâhil ne kadar bir ücret biriktirmek gerekiyor ayrıca tatildeyken oradan biriyle evlenmek istersem orada yaşamak için bu evlilik işimi kolaylaştırır mı ? Orada yaşamak için? Kısacası tatil amaclı gidip orada evlenmek ve yasamak istiyorum oradan konuştuğum bir kisi var ve bu plan geldi aklımasizce işe yarar mı ?teşekkür ederim

  • Merhabalar Sevgili Temel,

   Öncelikle amacın neyse ona göre bi aksiyon alınmalı yani turistik se turistiktir 🙂 2020 koşullarında 1 haftalık bir rusya gezisini 2-3bin liraya mal edebilirsin.

 5. Selam aleyküm
  Rusyaya gürcistan üzerinden motorsiklet ile gitmek istiyorum
  Motor için sigorta yaptırmam gerek mi
  Eğer lazımsa 1 günlük kaç dolar
  Not: hem türk hemde rus vatandaşıyım ve dayım orada yaşıyor

 6. Merhabalar Görkem bey.Yazınız genel bilgiler için çok faydalı olmuş.Emeğinize sağlık.Size daha spesifik bir soru sormak istiyorum.Eğer malumatınız var ise cevap verirseniz sevinirim.Daha önce ben Rusya da Rusça dil eğitimi için araştırma yaptım.Moskova Devlet Üniversitesinin Rusça dil kursu var.Kalite olarak da gayet iyi olduğu söyleniyor.Fakat eğitim ücretini peşin istiyorlar.Bu da 6000 dolara yakın bir para.Peşin ödemek bu dönemde gayet zor.Bildiğiniz dii kursları var mı daha uygun fiyatta üniversite bünyesinde olur özel kurs şeklinde olur hiç fark etmez.Önemli olan ödeme avantajlığı.

  • Merhabalar Recep Bey,

   Açıkçası x şu firme diye bir kurs söylemem imkansız. Fakat rusça öğrenmenin tek yolu Rusya’ya gitmek değil. Ukrayna Belarus gibi ülkeler daha ucuz alternatif sunabilir.

 7. Merhaba görkem kolaygelsin iyi akşamlar bu benim ilk yurtdışı tatilim olacak yazın rusya’ya gideceğim çünkü kız arkadaşım moskova da yaşıyor gider gitmez apartmandan 3 geceliğine bir daire kiralıyacağım ne yapacağımı da tam bilmiyorum dedim ya ilk olacak bu bana yardım edermisin

  • Merhabalar Tuncay Bey,

   Hiçbir ülkeye böyle bir girişimde bulunmanızı önermem kesinlikle. Zaten Rusya resmi yollarla kolayca gidebileceğiniz bir ülke. Önemli olan siz ne yapmak istediğinizi belirleyin ve ona göre hareket edin.

 8. Ben tūrk pasaportuna sahibim esim tūrkmen pasoportuna sahib nasil gidebiliriz yards chi olurmusunuz

  • Merhabalar Nevzat Bey,

   Vize almanız gerekiyor kısacası, genel olarak yurtdışı yazılarımı da okumanızı öneririm hepsi tüm ülkeler için geçerli. Ayrıca gidiş yolunuzu tam anlayamadım.

 9. Ben yeşil pasaport sahibiyim ancak orada bir arkadaşımın evinde kalacağım yani otel rezervasyonu yapmadan girişte ne yapmam gerekir bir sorun olmaması için birde dönüş bileti e bilet şeklinde bu bileti yanimda bulundurmam mı gerekiyor.

   • Görkem bey rezervasyon geçici mi olmalı yani otelde kalmayacağım için otel rezervasyonuna para ödemek gereklimi biraz daha detaylandirirsaniz sevinirim.

 10. Merhaba,
  Aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler, yeşil pasaport sahibiyim ve Rusya’ya vize uygulaması kalkmış durumda, Rusya’ya girişte Uçak bileti ve otel rezervasyonu dışında hangi belgeler hazır olması gerekir?
  Teşekkürler

  • Merhabalar İlker Bey,

   Evet aynen öyle vizesiz Rusya’ya giriş yapabilirsiniz. Başka birşeye gerek yok ama bu iki belge de oldukça önemli, keyifli seyahatler !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.