Estonya’ya Gideceklere Tavsiyelerim | Neler Yapmalı ?

Estonya / Seyahat İpuçları / Tallinn

Estonya’ya Gideceklere Tavsiyelerim | Neler Yapmalı ?


Estonya benim için özel bir ülke. Belki filmlerde uğrayan gemilerden ya da kuzeyin uzaklığından olmalı…

Başta Tallinn var tabii. Avrupa’nın en şahsına münasır ve kendi halinde şehirlerinden biri. Gitmeyi düşünmek ve araştırmak bile keyifli. Tallinn’e gitmek, Orta Çağ’a bir yolculuk yapmak gibi.

Estonya’da Neler Yapmalı ?

“Yine duygusal ve şiirsel konuşmaya başladın Görkem..” Şimdi bu sevimli ülkedeki geçirdiğim ve gezdiğim yerlerden yola çıkarak size tavsiyeler vereceğim.

Bu tavsiyelerim daha çok Estonya’da gezmeniz gereken yerlerden ve deneyimlemeniz gereken unsunlardan olacak.

Tallinn Genel Görünüm

Doğanın Tadını Çıkarın

Estonya konumunun bir sonucu olarak daha tahrip olamamış güzel bir bitki örtüsüne sahip. Öyle yağmur ormanlarından falan söz etmiyorum !

Başkent Tallinn’den yola çıkıp sınırları zorlayıncaya kadar ilerleyin. Nasılda temiz bir havaya sahip olduğunu göreceksiniz bu toprakların.

Tallinn’in 100 kilometre güneyinde yer alan Männikjärve ve buradaki yürüyüş parkuru Estonya’daki keyifli doğal aktivitelerden biri.

Männikjärve Yürüyüş Parkuru, Estonya

Baltık Denizi’nin Kokusunu İçinize Çekin

Bir deniz düşününki, şarkılara ve efsanelere konu olsun. Bir de üzerine dünyanın en güzel şehirleri ve refah düzeyi yüksek ülkeleri çevresinde bulunsun !

Baltık Denizi hem çevresindeki ülkelerin güzellikleri hem de kuzeyin soğuğu ve berraklığı ile özel bir deniz. Baltık size Estonya Kıyıları boyunca eşlik edecek.

Tallinn’den Helsinki’ye Doğru Giderken / Baltık Denizi

Estonya Adalarını Keşfedin

Benim de gitmeye fırsatım olmadı açıkçası. Ama çokça araştırdım ve biraz da uzaktan gördüm !

Saaremaa ve Hiiumaa Adası’ndan söz ediyorum. Bu adalar Baltık Denizi’nin sahip olduğu çokça adadan birkaçı. Estonya’nın ise nadide adaları. Özellikle Saaremaa Adası’ndaki Kuressaare Şehri’nin tarihi kaleleri görülmeye değer.

Saaremaa Adası, Estonya

Estonya İnsanları İle Tanışın

Estonya uzun yıllar SSCB ile olan bağından sonra biraz Rusya’ya benzemiş gibi. Onlar tam bir Avrupalı sayılmaz. Kuzeyindeki İnkandinav Ülkeleri’nden de esintiler var.

Gelelim bu karşımın sonucuna. Estonlar, Türkler’e karşı sıcakkanlı, eğitimli ve yardımseverler. Onlarla sohbet etmekten çekinmeyin !

Eski Şehir Meydanı / Ayaküstü Atıştırmalık Dükkanlar / Tallinn

Tallinn’i Keşfedin

Burası küçüçük bir ülke, çok fazla büyük şehirleri yok. Hatta sadece bir tane var…

Tallinn bu ülkenin göz bebeği. Estonya’da gezilecek yerlerin neredeyse yarısından çoğuna sahip. Şehrin bozulmamış mimarisi ve insanları etkileyici !

Bu şehir ayrıca çok da güvenli. Dilerseniz sabaha kadar yürüyün ve her noktasını keşfedin.

Tallinn, Estonya

Tallinn Gezi Notlarımı Okuyun

Ne demişler çok okumak mı çok gezmek mi ? Evet okuduk ama şimdi biraz gezmek gerekli. Neyseki günümüzde gitmesek de gezi notlarını okuyarak gitmiş kadar olabiliyoruz !

Tallinn gezi notlarım içerisinde, Tallinn’de gezilecek yerleri buralara nasıl gittiğimi ve Estonya hakkındaki genel izlenimlerimi serüvenim eşliğinde okuyabilirsiniz. Keyifli günler !

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*