Görkemli günler! Bugün konumuz “Maltepe’ye gitmek” ya da üşenip arattığımız şekliyle “maltepe nasıl gidilir” ? Böyle aratınca karşımıza hep standart ansiklopedik tarzda siteler çıkıyor.

Şimdi tüm bildiklerinizi unutun! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da Kartal ve Maltepe’de yaşayan biri olarak Maltepe’ye nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, hem de en hızlı ve rahat yolla gitmekten bahsediyorum.

Maltepe’ye Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin? Eğer Anadolu yakasından Maltepe’ye ulaşmak istiyorsan Metro ve Marmaray seçeneklerini düşün derim.

Eğer Avrupa yakasından yola çıkıyorsan da Metrobüs ve Marmaray ana ulaşım araçları. Evin iskeleye yakınsa Vapurla da bir ulaşım yolu var. Şimdi kendine uygun bir yolu seç ve detayları oku 🙂

Adalar’dan Maltepe’ye Bakış 🙂

Metro İle Maltepe’ye Nasıl Gidilir?

Maltepe’de bir metro istasyonu var!

M4-Kadıköy-Maltepe-Kartal-Pendik metrosu ile Maltepe’ye direkt olarak ulaşabilirsin. Bu metroya İstanbul’un tüm raylı sistemlerinden entegre olarak ulaşabiliyorsun. Maltepe metrosuna iki ana aktarma noktası var; birincisi Uzunçayır’dan Metrobüs ile ikincisi de Ayrılıkçeşme’den Marmaray ile.

Maltepe’ye metro ile geldiğinizde E-5 “Maltepe Köprüsü” tarafından çıkmış oluyorsunuz. Eğer Altayçeşme, Zümrütevler, Gülsuyu, Esenkent gibi noktalara gidecekseniz metro ve semtlerin kendi ismindeki duraklar işinizi görecektir. Maltepe Merkez, Camii ve Sahil tarafına gidiyorsanız metro ile indiğiniz Maltepe istasyonunda aşağıya yürümeli yada 4-5 durak otobüse binmelisiniz.

Metrobüsle Maltepe’ye Nasıl Gidilir?

Özellikle Beylikdüzü, Avcılar tarafından gelenler ve evi Metrobüs’e yakın olanlar bu yolla da Maltepe’ye ulaşabilir.

Metrobüsle gelirken ya Uzunçayır’da inip metroya aktarma yaparak Maltepe’ye ulaşacaksınız ya da Söğütlüçeşme son durakta inip Marmaray’a geçeceksiniz.

Marmaray İle Maltepe’ye Nasıl Giderim?

Marmaray çoğu İstanbul ilçesi olduğu gibi Maltepe’den de geçiyor. Bu trenleri az kullanmadım 🙂

Marmaray Maltepe’ye ulaşımın en kolay yolu. Çünkü tam olarak Maltepe Merkez ve Sahil’in arasında harika bir konumda bırakıyor sizi. Halkalı, Bakırköy ve Üsküdar’a kadar uzanan herhangi bir Marmaray istasyonuna ulaşın ve direkt olarak Maltepe’ye gidin!

Ayrıca bu şekilde Küçükyalı, İdealtepe, Süreyyaplajı, Cevizli, Dragos gibi Maltepe semtlerine de direkt olarak ulaşabilirsiniz.

Marmaray İle Maltepe’ye Kolayca Gidebilirsiniz / Marmaray Yenikapı İstasyonu

İETT Otobüsleri İle Maltepe’ye Gidiş

Ben artık otobüsle Maltepe’ye gidişi çok önermiyorum. Eğer raylı bir alternatif varsa onu kullanmanızı öneririm. Ama isterseniz Kadıköy-Kartal-Pendik arasında çalışan tüm otobüsler Maltepe’den geçiyor.

Ya da 133F gibi bir otobüsle Fındıklı tarafından da Maltepe’ye direkt olarak ulaşabilirsiniz. Maltepe’den geçen otobüslere şuradan bakabilirsiniz

Vapurla Maltepe’ye Nasıl Gidilir?

Vapurla Maltepe’ye gitmek isteyenler de olabilir. Bu rotada en iyi seçenek herhangi bir yerden Üsküdar’a vapur ile ulaşmak.

Üsküdar sahilden de direkt olarak Marmaray ile Maltepe’ye ulaşabilirsiniz.

Araçla Maltepe Yol Tarifi

Maltepe’ye araçla gidecekler basitçe Google Maps’ten tarif alabilir 🙂 Ama orada da göreceklerdir ki bu trafikte ben pek önermiyorum.

Birinci boğaz köprüsü ve E-5 rotasından İzmit yönüne giderseniz Bostancı’dan sonra Maltepe’ye ulaşabilirsiniz.

Uçakla Maltepe’ye Gidecekler İçin Sabiha Gökçen Havalimanı Seçenekleri

Sabiha Gökçen’den Maltepe’ye Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen’den Maltepe’ye gitmenin de bir sürü alternatifi olabilir. Fakat benim tek bir önerim var;

Eğer yükünüz fazla değilse MR-60 ile Pendik YHT Marmaray istasyonuna 15 dakikada ulaşın. Ardından da Marmaray’la kolayca Maltepe’ye gelin. Yüküm fazla aktarma istemiyorum diyorsanız da havalimanından E-10 (Maltepe Köprüsü’ne) E-9 (Maltepe Sahil’e) otobüsleri ile Maltepe’ye ulaşabilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Maltepe

Yeni Havalimanı’ndan Maltepe’ye gidecekler için benim önerim Havaist otobüsleri ile direkt Kadıköy’e gitmek.

Kadıköy’den de Marmaray ya da Metro ile size hangisi daha yakınsa Maltepe’ye ulaşabilirsiniz.

Kadıköy’den Maltepe’ye Nasıl Gidilir?

Özel olarak Kadıköy’den Maltepe’ye gidecekler için de kısa bir önerim olacak. Eğer işiniz sahil tarafındaysa Marmaray ya da 16D çift katlı otobüsünü düşünün. E-5 tarafına gidecekseniz de M4 Maltepe metrosunu kullanın.

Minibüs yolu tarafına gideceklerde direkt olarak Kadıköy-Kartal-Pendik minibüslerini kullanabilir. Bu minibüsler 7/24 çalıştığı için gece de iyi bir ulaşım alternatifi.

Mecidiyeköy ve Şirinevler’den Maltepe’ye Nasıl Gidilir?

Avrupa Yakası Mecidiyeköy ve Şirinevler’den Maltepe’ye gidecekler için önerim Metrobüs ile Söğütlüçeşme’ye ulaşmak.

Söğütlüçeşme’den de Marmaray ile Maltepe’ye kolayca gidebilirsiniz.

Maltepe’ye Gidebileceğiniz M4 Kadıkoy Kartal Maltepe Metrosu Durakları

Uzunçayır’dan Maltepe’ye Nasıl Gidilir?

Uzunçayır’dan Maltepe’ye giderken direkt oradaki metrodan Maltepe’ye 20 dakikada ulaşmanız mümkün.

İsterseniz E-5 üzerindeki 16A otobüsüne ya da mavi başlıklı E-5 Maltepe İçi Kartal minibüslerine binerek Maltepe merkez iç kısma da ulaşma şansınız var.

Maltepe Sahile Nasıl Gidilir?

Maltepe sahil özellikle Süreyyaplajı ve yeni yapılan dolgu alan parkı ile beraber oldukça popüler bir nokta.

Maltepe Sahil’e giderken tek düşünmeniz gereken Marmaray olmalı. Kendinizi bir şekilde Marmaray’a atın ve Süreyyaplajı istasyonunda inin. Zaten indiğiniz yer tam da Maltepe Sahil olacak 🙂

Maltepe Orhangazi Şehir Parkı’na Nasıl Gidilir?

Aslında Maltepe Sahil dediğimiz yer aynı zamanda Maltepe Orhangazi Şehir Parkı. Burası İstanbul’un belkide en büyük parklarından biri. Sergi, konser alanı, tenis kortları, piknik yapılabilecek yerler, bisiklet yolları gibi birçok seçeneğiniz olan bu parka ulaşım da Marmaray’dan geçiyor. Ayrıca burası Maltepe Miting Alanı olarak da geçiyor ve yer yer mitinglere ev sahipliği yapılıyor.

Park geniş bir alanda olduğundan gitmek istediğiniz tarafına göre Marmaray’ın İdealtepe ya da Süreyyaplajı istasyonlarında inebilirsiniz. Ayrıca özel aracıyla Orhangazi Şehir Parkı’na gelmek isteyenler için geniş de bir otoparkı var. Araçla direkt sahil yoluna çıkarak ulaşabilirsiniz.

Maltepe’ye nasıl gidileceğini anlattığım yazımı bitiriyorum. Eğer özel bir noktadan Maltepe’ye nasıl gidileceğini merak ediyorsanı aşağıdaki yorum bölümünden bana yazın ve hemen cevaplayayım! Hepinize keyifli günler 🙂

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.