Herkese Görkemli günler! Artık eski günler geride kaldı 🙂 Yurtdışı gezilerimizde en iyi arkadaşlarımız teknolojik aletlerimiz ve mobil uygulamalarımız oldu. Bu sebeple bugün Enuygun.com ile beraber özgürlüğünüzün keyfini doya doya yaşayabileceğiniz bir seyahate çıkarken yol boyunca ve gittiğiniz yerde ihtiyaç duyabileceğiniz en iyi telefon uygulamalarını listeledik.

Yolculuğunuzu Pratik ve Hızlı Planlayın

1.  Enuygun

Gidiş-dönüş uçak biletinizi alabileceğiniz ve rezervasyon detaylarınızı uygulamadaki Biletlerim kısmında daima saklı tutunabileceğiniz en iyi seyahat uygulamalarından biri Enuygun. Özellikle pek çok vize merkezinin zorunlu kıldığı seyahat sağlık sigortasını da yine bu uygulamadan yaptırabilirsiniz. Dönüşünüzde de havaalanı transfer hizmetiyle yorgunluk çekmeden evinize ulaşabilirsiniz. Enuygun’u kullanışlı kılan en önemli özelliği ise tüm hizmetlerinde pek çok firmanın fiyat karşılaştırmasını sunması.

Parasal Meseleleri Çözün

2.  XE

Yurtdışına seyahat eden gezginlerin ceplerindeki paranın hesabını tutmak ve tatillerinin gidişatını buna göre yönetmek istemesi oldukça doğal. Fakat sürekli değişen kur farkını gözetip gittiğiniz ülkede hesaplama yapmakta zorlanabilirsiniz. Bu konuda sıkıntı yaşamamak için XE uygulamasını kullanabilirsiniz.

Dil Bariyerine Takılmadan Seyahat Edin

3.  Google Translate

Her ne kadar günümüzde yabancı dil kullanımı yaygın hale gelse de Hindistan ya da Japonya gibi farklı alfabelere sahip ülkelere seyahat ediyorsanız dil engeli ile karşılaşabilirsiniz. Üstelik saatlerce manuel olarak metni yazmakla uğraşmadan Google Translate ile çevirisini istediğiniz metnin ya da tabelanın görselini çekip yüklemeniz yeterli.

4.  ChatGpt

Son zamanların en popüler yapay zeka uygulamalarından ChatGpt’yi hem çeviri hem de seyahat rehberi olarak kullanabileceğiniz bir veritabanı bulunuyor. Doğru komut ve sorularla gideceğiniz yerde nerede ne yenir, ulaşım nasıl sağlanır gibi sorulara yanıt bulabileceğiniz gibi tabela ve metinleri çevirmesini isteyebilirsiniz. 

Nerede Ne Yerim Sorusuna Güvenilir Yanıtlar Alın

5.  TripAdvisor

Diğer turistlerin ve en önemlisi yerel halkın en çok tercih ettiği ve güvenerek puanladığı restoran benzeri yerleri keşfe çıkmak istiyorsanız mutlaka TripAdvisor’ı da bir kullanın derim. Tamamen objektif kullanıcı yorumlarını göz önünde bulundurarak planınız yapın ve bilmediğiniz bir yerde gönül rahatlığıyla ne yiyeceğinize karar verin.

6.  Google Reviews

Bu alandaki ihtiyacınızı karşılayacak bir diğer güvenilir kaynak ise Google Reviews. Özellikle filtreleme seçenekleri ile en yeni ve güncel yorumlara ulaşabilirsiniz. Öte yandan anahtar kelime taraması ile sadece öğrenmek istediğiniz konu ile ilgili detayları içeren yorumları okuyabilirsiniz.

Acil Durumlara Karşı Önlem Alın

7.  Red Panic Button

Özellikle de tek başına yola çıkacaklar için olmazsa olmaz bir uygulama Red Panic Button. Daha önce hiç bulunmadığınız bir yerde başınıza gelebilecek herhangi bir aksilik anında tek tuş ile bu uygulama aracılığı ile daha önceden belirlediğiniz kişilere SMS ve E-posta yollayabilirsiniz.

Gittiğiniz Yerde Sosyalleşin

8.  Travello

180’i aşkın ülkede hizmet veren Travello ile seyahatiniz boyunca kendi deneyimlerinizi paylaşabileceğiniz gibi diğer kullanıcıların tavsiye ve görünüşlerinde de yararlanabilirsiniz. Ayrıca ziyaret ettiğiniz ülke ya da şehir genelindeki konser ve festival gibi etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

Erasmus Arkadaşlarımla Cinque Terre Gezisindeyiz 🙂

Çevrimdışı Kalsanız da Hobilerinizden Kopmayın

9. Kindle

Özellikle yurtdışı seyahatlerinde internet erişimi konusunda sıkıntı yaşayabileceğiniz için uzun aktarma uçuşları, şehirler arası yolculuklarda ve uzun bekleme sıralarında sıkılmamak adına Kindle üzerinden sevdiğiniz roman ve yazarları okumaya devam edebilirsiniz.

10. Spotify

Listemizde son olarak müzik uygulaması olan Spotify yer alıyor. İnternet bağlantınızın olduğu bir anda dinlemek istediğiniz ya da favoriniz olan şarkı, liste ve podcast’leri indirip çevrimdışı olduğunuzda da rahatlıkla dinleyebilirsiniz.

Bizim önerilerimiz şimdilik bu kadar 🙂 Yorumlarda sizin de önerilerinizi bekliyoruz, sevgiyle kalın!

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.