Budapeşte Gezi Önerilerim | “Budapeşte’yi Yaşamak İçin”

Budapeşte / Macaristan / Seyahat İpuçları

Budapeşte Gezi Önerilerim | “Budapeşte’yi Yaşamak İçin”


Budapeşte’ye bir, üç, beş değil, çok daha fazla kez gittim dile kolay. Dört mevsim, on iki ay ve birsürü hafta. Bu şehri anlamak için her haliyle görmek gerekiyor.

Yalnızca Budapeşte’yi gezmek isteyenler tek seferde bunu başarabilir. Peki ya Budapeşte’yi yaşamak ?

Budapeşte’de Neler Yapmalı ?

Tembelliğimden sanırım Budapeşte gezi notlarımı bir türlü yazamadım. Belki de yazacak okadar çok şey var ki toparlayamamışımdır. Eninde sonunda tamamlayacağım. Ama bu geçen sürede Görkemliyollar’da Budapeşte adına birşeyler yazmak hep aklımdaydı. Kısmet bugüneymiş.

Sizlere Budapeşte’de gezi önerilerimi verirken Budapeşte’de neler yapılır ? şeklinde sıralayacağım ki bu öneriyi nasıl hayata geçirelim demeyin !

Bu önerilerin internette bulabileceklerinizden baya farklı olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Budapeşte benim için öyle sıradan biryer değil, çok sahiplenip çok övmesem mi diyorum bazen 🙂 ama siz de bendensiniz !

Tuna Üzerinde Yürürken / Budapeşte 2017 Gezim

Budapeşte’de Bolca Yürüyün

İlk olarak bu şehri yürüyerek keşfetmek gerekiyor. Metrolarla, otobüslerle şehri yaşamak olmaz sıra onlara da gelecek ama önce yürüyün !

Erszabet Ter’e geldiniz, hani şu havuzlu meydan. Kenarındaki József Attila Utca’dan dümdüz devam edin ve Tuna’nın karşısına çıkıp selam edin.

Tuna’yı görmeden Budapeşte’ye geldik olmaz. Önce bir hissedeceksiniz.

Budapeşte’yi Yürüyerek Keşfetmek  / Budapeşte 2017 Gezim

Tuna Nehri’ni Dört Bir Yandan Keşfedin

Bu şehre anlam katan Tuna Nehri. Nehrin dört bir yanında harika yürüyüş parkuları var. Doğal olarak nehrin kıyısında da harika bir manzara var. Hiçbirini kaçırmamak için her noktasında bulunulmalı.

Özellikle Budapeşte Parlamento Binası’nı görmek isteyenlere duyrulur ! En iyi seyir noktası tam karşısındaki Víziváros bölgesi. Parlamentonun yanına kadar gidip güzel bir fotoğraf çektirmeye çalışmayın olmayacak, kendisi çok büyük !

Tuna Kenarında Yürürken / Budapeşte 2017 Gezim

Bisiklet Kiralayın

“E Görkem önce yürü dedin sonra yine yürü şimdi de bisikletle mi ?” Evet bisiklete de gezmelisiniz. Yoksa o güzelim köprülerin tadını nasıl alacağız ?

Hem konumuz Budapeşte’yi yaşamak. Bu şehirde yaşayanlar bisikleti sıkça kullanıyor. Bu bisikletleri kiralamak için de Budapeşte oldukça yardımsever. Tarif etmeme gereken kalmadan karşınıza çıkacaklar ve fiyatları da makul !

Tuna Kenarında Bisiklet Kiralarken, Budapeşte 2017 Gezim

Margit Adası’na Gidin

İşte bisikletin anlamı ortaya çıktı ! Margit adasına ulaşmanın en kolay ve keyifli yolu bu. Bu ada özellikle yaz mevsiminde oldukça keyifli oluyor.

Margit adasında bolca yeşillik ve oranın yerel spor tesisleri var. Açık hava müzesi ve hayvanat bahçesi gezileri de yapabileceğiniz diğer aktivitelerden.

Margit Adası Genel Görünüm

Şehir Parkının Değişimini İzleyin

Eminim Budapeşte’ye giden çoğu insan bunun farkında bile değildir ! Kahramanlar Meydanı’nın hemen arkadasındaki şehir parkı aslında her mevsim farklı bir misyon üstleniyor.

Parkın girişindeki havuz aslında sadece yazın havuz ! Kışın burası bir kayak pisti. Özellikle haftasonları Budapeşteliler’i keyifli manzaralarıyla izleyebilirsiniz.

Bu park mevsimsel olarak bazen de bir fuar alanına dönüşüyor. Şehirde yapılan çoğu festivalin yeri tam da burası.

Budapeşte’de Yaz ve Kış Ben / 2014-2015 / Buda Kalesinden

Budapeşte’de Opera İzleyin

Budapeşte’yi yaşamanın altın kuralı. Bu şehrin kültüründe sahne sanatları var. En güzel özelliği de bu etkinliklere turistler pek gitmiyor. Bu sayede kendinizi orada yaşayan bir insan gibi hissedebiliyorsunuz.

Budapeşte Devlet Operası, akustik açıdan Avrupa’nın da en iyilerinden ! Sadece görmek için bile bir oyun bileti alabilirsiniz. Hem de fiyatları çok uygun.

Macar Devlet Operası’nda / Budapeşte 2014

Akşam İçkinizi Alın ve Erzsébet Ter’e Gidin

Caddebostan’ı bilenler burayı çok sevecek. Yazın meydan gençlerin adete bir açık hava eğlence merkezi. İçkisini, yiyeceğini alan buraya geliyor. Ortasındaki havuza ayaklarınızı uzatarak keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Meydan’ın dört bir yanında da süpermarketler var. Budapeşte’yi yaşamak hiç de pahalı değil !

Yaz Akşamları Erzsébet Ter / Budapeşte

Aslanlı Köprü’nün Altındaki Müzik Şölenine Katılın

Bahar ve yaz aylarında köprünün peşte tarafındaki ayağının altında keyifli standlar kuruluyor. Burada mini sahneler var. Müziğin sesi sonuna kadar açık !

Müzik eşliğinde birşeyler içerken, karşıda Buda Kalesi’nin ışıklarını izlemeye doyamayacaksınız.

Aslanlı Köprü ve Gece Budapeşte Manzarası / Budapeşte 2017 Gezim

Budapeşte’nin Troleybüslerine Binin

Bu şehrin kablolu otobüsleri var ! Hem de çok tanıdıklar. Bu otobüsler “Ikarus”. Artık pek kalmasa da çocukluğumun İstanbul’daki efsane otobüsleri burada hala çalışıyor.

Bu otobüslerle şehrin arka sokaklarına ilerlemek çok keyifli.

Budapeşte’nin Ikarus Troleybüsleri 

Metro’ya Bedava Binin Ama Deak Ferenc’te İnmeyin

Havalimanından 200E’ye binip Köbanya’da metroya geçeceksiniz falan. Hepinizin aklında ya bilet almasak mı ?

Budapeşte’de bilet alıp almamak size kalmış. Kontroller oluyor ama bedava da çok bindim ! Yeterki Deak Ferenc’te inmeyin. Çünkü bu istasyonda kontrol kesin var.

Bu istasyon dışında şimdiye dek hiç bir kontrole rastlamadım. Zaten burada yerel halkta bedava biniyor arada. Hepsinin ulaşım kartı olduğunu mu sanıyorsunuz !

Tuna Kenarında Gün Batımı / Budapeşte 2017 Gezim

Budapeşte Hal’ine Gidin ve Sıradan Ürünler Alın

Budapeşte’nin hal binasını duymayan yoktur. Burada müthiş bir ürün çeşitliliği var. Fakat siz buranın üst katındaki yerel turistik şeylerle değil aşağıdaki halktan ürünlere yönelin !

Halkın arasına karışmanın en kolay yolu burada alışveriş ve biraz pazarlık yapmak. Azıcık da Macarca bilmeden olmaz, “Mennyi penzt ?”

Budapeşte Hal Binası / Aşağıda Bahsettiğim Kısım

Balıkçı Tabyası’na Çıkıp Kitap Okuyun

Buda Kalesi’nin hemen yanındaki Balıkçı Tabyası ! Buraya hep tarihini öğrenip fotoğraf çektirmeye geliyorlar. Oysaki burası benim şehirde kitap okuyup kendimi bulduğum en keyifli yer.

Genelde şiir okurum, sevdiğimi biliyorsunuz o gün tercihim Özdemir Asaf’tı. Bu şehir bana gitme diyemedi ! Ama kalmalıydım…

Balıkçı Tabyası’nda Şiir Okurken / Budapeşte 2017 Gezim

Budapeşte’yi Kışın Ziyaret Edin

Bu şehre neden herkes yazın geliyor ? Budapeşte’de kışı yaşayanlar bu şehre adete bir daha aşık olacak. Kar örtüsünün bu şehri başka bir havaya bürüdüğü bir gerçek.

Sokak ortasında buz pateni yapmaya çalışıp bunu bir ulaşım aracı gibi kullananlar bile var !

Kışın turistler de azalıyor tüm şehir sizin. Her köşebaşında Türkçe konuşan birini görmeyi pek hayal etmeyiz değil mi ?

Budapeşte’de Kış ve Ben / 2014

Budapeşte’nin Kaplıcalarına Kışın Gidin

Evet bu şehirde kaplıcalar var hem de çok ünlü ve köklüler. Şehrin yeraltı kaynakları ve bizimle kesişen kültürünün bir sonucu olarak kaplıcalar bu şehrin olmazsa olmazı.

Kaplıcalara kışın gitmek gerek tabii. Dışarının dondurucu soğuğundan sonra sıcacık su ile ısınmak size çok iyi gelecek !

Széchenyi Termal Hamamı ve Havuzu / Budapeşte Yaz Gezimden

Budapeşte Gezi Notlarımı Okuyun

Sonunda Budapeşte’deki gezi notlarımı tamamlayabildim ! Bu şehri tam anlamıyla yorumlayabilmek için, gelin karlar altındaki Budapeşte’de bir tura çıkalım 🙂

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

2 Yorum Bırakılmış

  1. Simay Aksu says:

    Budapeşte böyle güzel anlatılabilir Görkem Bey yazınıza bayıldım ! Budapeşte de 3 ay yaşamış ve bu şehre gönül vermiş biriyim ve gezi notlarınızdan bana bile birşeyler kattınız.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*