Görkemli günler! Bugün “İzmir’e gitmek” konusundan bahsedeceğim ya da üşenip arattığımız şekliyle “izmir nasıl gidilir” ? Böyle aratınca karşımıza hep standart wikipedik tarzda siteler çıkıyor.

Fakat şimdi sizlere bireysel tecrübelerimle İzmir’e nasıl gidileceğini keyifli seçenekler ile anlatacağım, benimle gelin!

İzmir’e Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle nerede olduğunu bilmemiz gerek 🙂 İzmir ülkemizin en batısında ege sahillerinde yer alıyor. Bu da demektir ki ülkemizin çoğu yerine uzak mesafede sayılabilir. Eğer ege ya da marmara bölgesinde değilsen uçak ilk olarak düşünmek gerek yol olacak.

Ege ya da marmara bölgesindeysen de otobüs ve özel araçla karayolu seçeneklerini düşünebilirsin. Şimdi kafanda küçük bir İzmir’e gidiş yolu oluştuktan sonra gelelim bu İzmir’e gidiş seçeneklerini incelemeye.

İzmir Yollarındayım / Didim’den İzmir’e Giderken

Otobüsle İzmir’e Gitmek

Ülkemizde otobüsle gidilemeyecek bir yer var mı bilmiyorum 🙂 Otobüs bizim en temel ulaşım aracımız!

Nerede olursanız olun gidin bir otogara ve “İzmir, İzmir!” deyin ve otobüse atlayın…

Eğer İzmir’e direkt otobüs olmayan bir yerdeyseniz öncelikle Ankara’ya ulaşmaya çalışın derim. Otobüs fiyatları genellikle son dakika yolculuklarda en ekonomik olan oluyor. 2022 yılında en düşük İstanbul İzmir otobüs bileti fiyatı, 230 TL tutarında. Özellikle yaz tatillerinde ve bayram, resmi tatil gibi dönemlerde İzmir otobüs biletlerinizi erkenden almanızda fayda var.

Uçakla İzmir’e Gidiş Seçenekleri

Yeni yüzyılın ulaşım aracına gelelim 🙂 Uçak ezberleri çok bozdu. Kayseri den gelip günübirlik İzmir’i gezmek bile mümkün!

Özellikle son yıllarda büyük şehirlerimiz arasındaki çapraz uçuşlar ile İzmir’e havayolu ile ulaşmak çok daha kolay. Artık Ankara, Antalya ve İstanbul gibi ana merkezlerin dışında ülkemizin neredeyse tüm noktalarından İzmir’e uçuşlar var.

Eğer bir hafta öncesinden bir İzmir yolculuğu planlıyorsanız uçak en mantıklı seçenek gibi duruyor. Çünkü bir hafta öncesinden otobüs fiyatlarına yakın belki de daha ucuz bir uçak bileti bulabilirsiniz.

İzmir’in En Güzel Yerlerinden Sığacık’tayken

Özel Araçla İzmir’e Nasıl Gidilir?

Bu tarifler de biraz eskide kaldı 🙂 Çünkü Google Maps var. Yani cep telefonunuzdan nerede olursanız olun bir İzmir rotası çizebilirsiniz. Fakat benim bu başlığı açma amacım size öneriler sunmak.

Eğer Marmara tarafından geliyorsanız artık İzmir’e otobanla kesintisiz şekilde ulaşabilirsiniz. Fakat yeni nesil özel otobanlar biraz maddi açıdan bizi zorlayabiliyor. Fakat Aydın ve Çeşme yönünden özel araçla ulaşım çok daha ekonomik.

İzmir’e özel araçla gitmek için Ayvalık Bergama, Bursa Balıkesir, Aydın Muğla ve Turgutlu Uşak üzerinden devam eden bu 4 ana yoldan birini seçebilirsiniz.

Trenle İzmir’e Gitmek

Keşke her yere trenle gidebilsek 🙂 Ben bir yıl İtalya’da yaşayınca trenlere daha da bir aşık oldum. Ama neyseki İzmir’e de trenle gitmek mümkün.

En başta Bandırma’da doğan bendeniz Bandırma’dan İzmir’e trenle defalarca kez gittim. Bu hatta Balıkesir ve Manisa üzerinden İzmir’e direkt trenle ulaşabilirsiniz. Ayrıca Ankara ve Eskişehir’den de İzmir’e trenle ulaşım biraz uzun sürüyor ama keyifli.

İstanbul’dan trenle İzmir’e gitmek isteyenler önce YHT ile Eskişehir’e gitmeli oradan da İzmir Ekspreslerinden birine atlamalı…

O Değilde İzmir’e En Güzel Gidiş Yolu Tren Değil mi?

İzmir’e En Ucuz Nasıl Gidilir?

Aslında en ucuz İzmir ulaşımı her koşulda değişiklik gösterebilir. Yani 10 liraya uçak bileti bile alınabiliyor, ben almıştım 🙂

Fakat genel olarak güncel fiyatlarla özellikle uzaktan gelecekler havayolunu tercih etse iyi olur. Otobüs bileti az daha ucuzken bile uçak daha avantajlı, çünkü yolda yemek v.s yemeniz gerekiyor. Uçakta ise sadece birkaç saatiniz yolda geçecek.

Eğer 300km den daha uzakta değilseniz özel araçla gitmek de son zamanlarda mantıklı, hele bir de aylardan temmuz ise 🙂 şaka şaka hele bir de 2-3 kişiyseniz.

İstanbul’dan İzmir’e Nasıl Gidilir?

Son olarak büyük bir çoğunluk İstanbul’da yaşadığı için İstanbul’dan İzmir’e gidiş seçeneklerinden bahsedeyim. Eğer hali hazırda özel aracınız varsa ve köprü ücretlerini çok da takmam diyorsanız yeni otoban ile 4-5 saatte direkt olarak İzmir’e ulaşmak en pratik seçenek gibi duruyor.

Fakat en ekonomik ve hızlı seçenek yine uçak. Özellikle Sabiha Gökçen’de Pegasus, Sunexpress ve Anadolujet’in seferleri hem çok sık hem de genellikle ucuz.

Eğer biraz daha gezerek ve az yorularak İzmir’e gideyim diyorsanız, İdo’nun Yenikapı-Bandırma seferi ile araçlı olarak Bandırma’ya 2 saatte gidip oradan da İzmir’e aracınızla 3 saatte gidebilirsiniz. Ya da Ido iskelesinin orada direkt İzmir’e tren de var!

Bu şekilde İzmir’e nasıl gidileceği konusunu tamamlamış oluyorum. Görkemliyollarda her türlü sorunuzu anında yanıtlıyorum! Sadece alttaki yorum bölümünden sorun ve özel olarak bir noktadan İzmir’e en mantıklı gidiş yolunu sizler için düşüneyim bulayım 🙂 Keyifli günler 🙂

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.