Görkemli günler ! Bugün “gezmeye gitmek” isteyenler için hem duygusal hem yol gösterici bir yazı hazırlıyorum. Ben dünyanın 50’den fazla ülkesine 24 yaşımda gitmiş biri olarak gezmeye gitmeye bayılıyorum 🙂

İngilizce’de gezmeye “go for a walk” derler ya işte o tanım gibi ben de yürüye yürüye küçük yaşlarda önce kendi yakın çevremle başladım. Sonra hayallerini kurduğum dünyaya açıldım. İşte sizde böyle gezmek istiyorsunuz diye düşünüyorum, ama nereye olacağı ya da nasıl bağlayacağınız konusunda kararsızsınız. Şimdi size gezmeye nereye gidebilirim konusunda tavsiyeler verirken size en uygun olanını bulduracağım !

Benim İçin Gezmeye Gittiğim En Özel Günlerden / San Francisco, Kaliforniya

Gezmek Nasıl Bir Duygu ?

Öncelikle gezmeye gitmek, yeni yerler görmek bence dünyadaki en keyifli duygulardan. Çünkü o zaman kendinizi sanki Mars’a giden ilk insanlardan biri gibi hissedebilirsiniz 🙂

Yani bu dünya sanki keşfedilecek bir yer ve siz her noktası karış karış geziyorsunuz !

Dünya’ya hep evimiz gibi baktığımızdan genelde bu hazzı pek yaşayamıyoruz. Ama siz gelin benim gibi gezmenin keyfini çıkarın.

İnsan Kamboçya’ya Gezmeye Gidince Başka Bir Dünya Varmış Diyor 🙂 / Angkor Wat, Siem Reap

Nasıl Birşey İstiyorsun ?

Duygusal bölümü bitirelim! Şimdi gezmeye giderken şuralara, şuralara gidin çok popüler çok ucuz falan diyebilirdim. “Ama gitme demeyeceğim, yine de siz bilirsiniz” 🙂

Gezmeye gidecekseniz önce size göre bir yer olması lazım. Yani senin beklentin ne ? Bazısı öyle yürüyüp tarihi binalar arasında dolaşmayı sever, bazı deniz kenarında yürürken çayını yudumlamayı, bazısı da hareket sever 🙂 nerede ekşın !

Tallinn’deki Tatlı Hediyelik Evlerden… 🙂 / Estonya’yı Gezmeye Gittiğimde

Ne Kadar Paran Var ?

Gezmeye gideceğimiz yere karar verirken gezi bütçemiz de önemli bir yer taşıyor. Ne kadar paramız var ? Bunu bilirsek kendimize göre bir gezilecek yer bulabiliriz.

Örneğin bütçemiz 500 liraysa İtalya’ya gezmeye gidecek halimiz yok sanırım 🙂 Ama 500 lira ile sana İtalya’dan daha fazla keyif verecek bir gezi yapabilirsin. Dünyadaki yaşama mutluluğunun parayla ilgisi yok ! Belki de vardır ama tek şart bu değil…

Kişinev Sokakları / Moldova Ucuz Yurtdışı Gezi Alternatiflerinden

Nelerden Hoşlanırsın ?

Kendine sorman gereken diğer bir soru da bu. Ben nelerden hoşlanıyorum ?

Bazısı deli gibi eğlenmeyi sever, diskolar, barlar, ışıklar, danslar… Onun için en güzel yer Budapeşte’nin ünlü gece hayatıdır. Yada başka biri de denize girmeyi aşırı sever… Marmaris’te Kız Kumu’na gitmişse ondan iyisi yoktur…

İşte sende bu soruların cevabını düşünerek gitmek istediğin yere biraz daha yaklaşmış oluyorsun.

Bangkok Genel Görünüm / Tayland Gezimden

Yurtdışına Gezmeye Gitmek

Özellikle son yıllarda popüler olan yurtdışına gezmeye gitmek. Ben de bunu sıkça yapıyorum…

Yurtdışına gezmeye gitmenin en güzel yanı hani Türk Hava Yolları diyor ya “Widen Your World” hakikaten dünyanın öteki yerlerine gidip dünyanı oldukça genişletiyorsun. Aslında yaşadığın yerden farklı yerlerin olduğunu öğreniyorsun.

Yurtdışına gezmeye gitmekten çekinenlerin en büyük korkusu maddiyat. Fakat 2020 için konuşursak artık yurtdışı gezileri yurtiçindeki çoğu geziden daha ucuza gelebiliyor.Yurtdışına gitmek istiyorum, nasıl başlarım” diyenler için şu yazım harika bir kaynak bakın derim !

Ukrayna’da Görkem 🙂 / Yurtdışında Gezdiğim Şehirlerden / Odessa

Yurtiçinde Gezmek

İnsan bazen en çok evinde rahat eder ya bu da o hesap. Bize yakın yerler daha kötü gibi gözükürken aslında en güzel gezme aktiviteleri yakınlarda olabiliyor.

Bazen yabancı biriyle konuştuğumda, bazen Türkiye’de de gezmediğim daha çok yer olduğunu anlıyorum. Mesela Sümela Manastırı’nı gördün mü ? Ya da Halfeti’yi ? Ya da İstanbul’da yaşayıp daha önce hiç Ağva’ya bile gezmeye gitmemiş olabilirsin.

Şu yazımdan Ağva’yı bir incele derim 🙂 Sonra yeniden beklerim !

Yurtiçinde de Gezilmez Diye Birşey Yok 🙂 / Erdek’te Ben / Balıkesir

Yurtiçi Gezi Önerilerim

Sanırım artık kendi isteklerimize göre nereye gezmeye gideceğimiz yavaş yavaş netleşiyordur. Yurtdışı ya da yurtiçi konusunda da anlaşmışızdır. Şimdi sizler için birkaç yurtiçi gezme önerisinde bulunacağım !

Burgazada, İstanbul

Eğer İstanbul’da ve yakın çevresinde yaşıyorsan bence ilk gitmen gereken yer Adalar !

Adaların aslında hepsini çok severim 🙂 Fakat Burgazada’nın yeri başkadır. Burgazada sakin, dingin, doğal ve tarihidir… Eğer ilgini çekti ise şuradan Burgazada gezi yazıma ulaşabilirsin.

Burgazada’nın Rengarenk Sokakları ve Ben 🙂

Manyas Kuş Cenneti, Bandırma

Burası da benim memleketim 🙂 Manyas Kuş Cenneti, Marmara Bölgesi’nin en nadide doğal güzelliklerinden biri. Eğer yolun bir düşerse gezmeye Manyas’a gidebilirsin.

Hem o bölgeye kadar gitmişken, Bandırma’da gezilecek yerler var şuradan bir bak Manyas kuş cenneti hakkında bilgi almak istersen de yazım şuradadır.

Kuş Cenneti Müzesinden / Bandırma

Kaş, Antalya

Kaş benim Türkiye’de en çok sevdiğim yerlerden. Özellikle Kaş’a gezmeye eylül-ekim aylarında giderseniz değmesinler keyfinize. Hem hava güzel, hem fiyatlar uygun hem de Kaş komple sizin..

Kaş’ta ucuz konaklama düşünenler hostelde de kalabilir. Ben ilginç şekilde ilk kez Türkiye’de hostel konaklaması denedim. Şu yazımdan Türkiye’de, Kaş’ta hostel deneyimimi okuyabilirsiniz.

Arada Yurtiçi Tatile de Çıkıyorum 🙂 / Kekova, Kaş

Yurtdışı Gezi Önerilerim

Hadi şimdi biraz da kendi alanımıza dönelim 🙂 Yurtdışında sizlere önerebileceğim birkaç rota ;

Budapeşte, Macaristan

Kaç kere gezmeye gittim ben sayamıyorum doğrusu. Budapeşte benim ikinci evim gibi… Gerçekten hem bizden, hem eğlenceli hem de nispeten ucuz ve Avrupai bir şehir.

Yurtdışına gezmeye gitmeyi düşünenler Budapeşte’den başlarsa bence harika bir giriş olacaktır. Budapeşte gezi notlarımdan bu şehri şöylece bir tanıyabilirsiniz.

En Güzel Öğrenci Şehirlerinden Biri Olan Budapeşte’den / Macaristan

Pisa, İtalya

Belki de yurtdışına gider gitmez ikonik bir yapı görmek istiyorsundur. E haklısın! Pisa Kulesi’ni görmenin o harika fotoğrafları çekmenin keyfi neyde olur ki !

Bu yazıyı da İtalya’dan yazıyorum. Buranın kısa bir süre yerlisi oldum 🙂 Pisa’ya da gitmenizi öneririm. Pisa gezi notlarım da şuradadır bir inceleyin 🙂

Pisa Kule’siz Bir Pisa Fotoğrafı 🙂

Tel, Aviv, İsrail

Son yurtdışı önerim Tel-Aviv ! “Ne Yaptın Görkem?”

Gerçekten önerim bu 🙂 İsrail’de harika bir gezi notum var diye söylemiyorum, linki şurada. Tel-Aviv değişik şeyler arayanlar harika bir destinasyon. Yıl boyu sıcak havası, modern caddeleri ile buraya Ortadoğu’nun Kaliforniyası diyorlar. Hem de İsrail’e uçak biletleri uygun… Üzerine bir de Kudüs var…Bence değerlendirin, Kudüs gezi yazım da burada !

Gezmeye Gittiğim En Farklı Yerlerden Birinde/ Tel Aviv, İsrail

Bu şekilde gezmeye gitmek isteyenlere yol göstermeye çalıştığım yazımı bitiriyorum. Umarım faydalı tavsiyeler verebilmişimdir. Eğer sorularınız varsa lütfen yorum bölümünden sorun 🙂 keyifle hepsini yanıtlıyorum. Siz siz olun gezin, görün, keşfedin ve istediğiniz yerlere doğru yol alın, sevgiler !

Yazının Devamı: Tatile Gitmek İstiyorum Ama Nasıl Gidebilirim ?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir