Görkemli günler ! Yurtdışında gezmenin ülkesi olmaz diyorum ama bazı ülkeler de var ki ötekilerden başka…İşte “Avustralya’ya gitmek” de öylesine özel. Peki çoğu insanın gezmek, dolaşmak hatta yaşamak istediği Avustralya’ya nasıl gideceğiz ?

2020’ye geldiğimiz şu günlerde sizler için Avustralya’ya gidiş yollarından bahsedeceğim. Verdiğim bilgilerin tamamı dünya çapında 45’ten fazla ülkedeki tecrübelerim ile kaleme alınmış olacak. Avustralya’ya gitme rehberime hoşgeldiniz 🙂

Avustralya’ya nasıl Giderim ?

Bir ülkeye gitmeden önce, oradaki misyonumuzu iyi saptamalıyız; yani neden gitmek istiyoruz ? Bu sorunun cevabını verdikten sonra ilerlemek daha kolay olacak. Mesela benim gibi Avustralya’yı baştan sona gezmek istiyorsunuzdur ya da oradaki asıl amacınız Avustralya’nın saygın okullarından birinin diplomasını almaktır.

Amacımızı belirledikten sonra tüm planlarımız ve Avustralya vizesine başvurumuz ona göre şekillenecek. Fakat çoğu insan bu amaç ve seçenekler konusunda sorun yaşadığından sizler için Avustralya’ya gidiş yollarını listelemek istedim.

Melbourne Sokaklarından, Avustralya

Turist Olarak Avustralya’ya Gitmek

En keyiflisi bu 🙂 Siz de benim gibi Avustralya’nın büyülü dünyasını gezmek isteyebilirsiniz. Avustralya farklı coğrafyası, çölleri, bitki örtüsü ve hayvanları ile ilgi çekerken bir yandan da Sydney, Melbourne, Canberra gibi ikonik şehirleri ve etkinlikleri ile daima ön planda.

Turist olarak Avustralya’ya gitmek için tek ihtiyacınız olan şey turistik Avustralya vizesi. Bu vizeyi tüm Türk vatandaşlarının alması gerekiyor. Vize başvurusu için aranan ana kriterler maddi ve seyahat planı çevresinde yoğunlaşıyor. Yakın bir zaman sonra Avustralya vizesi ile ilgili size yardımcı olacak bir yazı hazırlayacağım.

Avustralya’yı gezmek tabii ki öyle sıradan değil. Öncesinde birkaç Avrupa ülkesine gitmenizi öneririm, bu vize alırken de işinize yarayacaktır. Tabii benim tek hayalim bu diyorsanız, çıkın yola! Yurtdışına ilk kez çıkacaklara önerdiğim ülke ve tavsiyelerimi buradan okuyabilirsiniz.

Akraba Ziyareti İçin Avustralya

Bu azımsansa da Avustralya’da ciddi sayılabilecek bir Türk nüfusu var. Çünkü direkt olarak göçmeninden, akademik çalışmalar yapanına birçok türde insana evsahipliği yapıyor Avustralya. Siz de orada olan bir akrabanızı ziyarete gidip hem de gezmek, dil geliştirmek isteyebilirsiniz.

Bunun için Avustralya’daki tanıdığınızdan davetiye talep edebilirsiniz. Davetiye alacağınız kişi Avustralya vatandaşı ise işiniz bir nebze kolaylaşacaktır. Fakat yine de maddi yeterlilikleri sağlamanız gerekecek. Bir de bunun yanında olası göçmen potansiyeliniz düşürecek belgeleri de hazır edin.

Melbourne Genel Görünüm / @australia.com

Yüksek Lisans ve Doktora İçin Avustralya

Akademik işlere gelince bu ülkelerin tavrı birden bire değişiyor. Eğer onların işine yarayabilecek bilgi düzeyindeyseniz kapılar sonuna kadar açılır. 

2019’un değişen dünyasında yeni fikirlere ve araştırmalara çok önem veriliyor. Yüksek lisans ve doktora programları bu gelişime açık olduğundan Avustralya’ya gitmenin en iyi yollarından biri.  Bu şekilde başlayacak Avustralya hikayeniz devamlı bir yaşama da dönüşebilir.

Avustralya’da Dil Okulu

Avustralya resmi dili İngilizce olan ülkelerden biri olduğundan dil okulu konusu da mantıklı. Fakat başta İngiltere, Kanada ve Amerika gibi seçenekler varken neden Avustralya ?

İşte bu soruyu size vize görevlileri de soracak 🙂 Çünkü Avustralya’da dil okulu maddi yönden de masraflı olabilir. Eğer tüm yeterlilikleri karşılayabilecek düzeydeyseniz bence dil okulu ile de gidilebilir.

Melbourne Parklarından / Avustralya’da Hayat / @visitmelbourne.com

Avustralya’da Yaşamak ve Çalışma İzni

Bir çoğunuz bu makaleyi bu kısmı için okudunuz biliyorum 🙂 Avustralya yüksek yaşam standardı ve huzurlu havasıyla diğer tüm ülkelere göre bir adım önde denebilir.

Avustralya dünya çapında göçmen kabul eden bir ülke olmakla beraber, bu kıyasıya yarışta kalıcı olabilmek de bir o kadar zor. Avustralya’da öncelikle geçerli bir çalışma vizesi almalı ve iş bulmalısınız. Ya da ben birikimimi oraya aktarıp kendime bir yaşam kuracağım diyorsanız o da uyar.

Eğer kendinizi idare edebilecek bir standarda erişirseniz Avustralya’da yaşamak sizin için ömür boyu bile sürebilir. Bu konuda nasıl bir yol haritası çizebilirim diyenler için Görkem harika bir röportaj yaptı 🙂 İstanbul’dan Avustralya’ya kalkıp giden Oya’nın hikayesini bir okuyun, eminim Avustralya’da yaşamak isteyen herkese ilham kaynağı olacaktır 🙂

Avustralya’da Yaşam Röportajını Gerçekleştirdiğim Oya ve Avustralya’nın Farklı Coğrafyası

Avustralya’ya Gitmek İçin Gerekenler

Avustralya’ya gitmek için gerekenleri listelediğim yazımı burada bitiriyorum artık. Umarım sizler için faydalı olabilmiştir, aklıma gelen genel gidiş seçeneklerini sıraladım.

Fakat hep ne diyorum, Görkemliyollar’da tecrübe olmadan yazı olmaz 🙂 Ben sizleri Avustralya’ya göç etmiş, orada hayat kurmuş 20’li yaşlarda bir gencin hikayesi ile yalnız bırakayım. Oya ile yaptığım röportajda Avustralya’da yaşam üzerine konuştuk, Avustralya’da gezi tavsiyelerini öğrendik, anlayacağınız her şey var, okumadan olmaz, buradan ulaşabilirsiniz. E benim de sözlerim biter artık, hepinize sevgi dolu günler diliyorum 🙂

Yazının Devamı: Avustralya’da yaşayan bir Türk’ten “Adım Adım Avustralya’da Yaşam” →

8 Yorum Yapılmış

 1. Yener durgun

  Görkem bey merhaba ünv mezzunu değilim ingilizcem yok avm de yaklasik 5 yildir magaza mudurlugu yapiyorum avustralyaya tatil vizesiyle gidip calismak istiyorum yani kacak olarak sizin fikriniz nedir olurmu olmazmi para kazana bilirmiyim tesekkurler..

 2. Cengiz Çimen

  Görkem Bey merhaba,

  Ben 2 üniversite mezunu bir eğitimciyim. Eşim İngilizce öğretmeni. Avustralya’da yüksek lisansını tamamlayıp çalışan bir kuzenimiz var. Ben dil olayını çözüp doktora yapmak için eşimle beraber Avustralya’ya gitmek istiyoruz. 3 evim arabam çok olmasa da naktim var. Sizce nasıl olabilir.

  • Merhabalar Cengiz Bey,

   Anlattıklarınız ile gitmenizin bence çok bir alakası yok. Doktora başvurunuzu yapıp da kabul alırsanız zaten yol haritanız çıkacaktır.

   Avustralya’daki okullar da doktora başvurularını ayrı ayrı alıyor. Okulları seçip oradaki konunuzla ilgili hocalar ve başvurularla ilgilenmelisiniz.

 3. Abdullah aslan

  Merhabalar ben avustralya da çalışmak ve yaşamak için gitmek istiyorum
  Barmen’im ve bu iş olanagıyla gitmek istiyorum
  İngilizce bilgim orta seviye ama geliştiriyorum kendimi.
  Birçok video izledim geneli ögrenci ve bu tarz videolar oldugu için cevabımı alamadım ve işçi olarak nasıl bir yol izlerim. Teşekkür ederim

  • Merhabalar Abdullah Bey,

   Açıkçası öncelikle avustralya için göçmen vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Ya da direkt çalışma vizesine fakat çalışma vizesi için oradaki işinizin hazır olması gerekir. İnternetten oradaki potansiyel iş alanlarınızı arayıp şansınızı arttırabilirsiniz.

 4. Hüsniye Akdoğan

  Merhaba 19 yaşında bir oğlum var onun geleceğinden endişe ediyorum yanlış politikalar nedeniyle Türkiye de yaşam çok zorlaşıyor. Avustralyaya yerleşmek için nasıl bir yol izlemem lazım. Teşekkürler.

  • Merhabalar Hüsniye Hanım,

   Böyle yorumlar okuduğum için biraz üzülüyorum aslına bakarsanız. Temel olarak oraya gitmek için bir sebebe ihtiyacınız var. Sadece yaşamak istiyorum yeterli olmuyor. Burada bahsettiğim seçeneklerden birine yoğunlaşıp o konuda araştırmalar yapmalısınız.

   Açıkçası ben turistik seyahatler yaptığım için bu konulara çok hakim değilim, sadece tecrübelerim doğrultusunda yol göstermeye çalışıyorum.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir