Herkese merhaba ! Bugün yurtdışı ve yurtiçi, tüm gezilerinizde size yardımcı olacak seyahat planlamadan bahsedeceğim. Peki nedir bu seyahat planı ve ne işe yarar ?

Kendi “seyahat planı” tanımımla başlamak istiyorum. Seyahat planı tüm seyahatinizi, gitmeden baştan sona tasarlayıp, bunun uygulanabilirliğini düşünüp birçok faktörü göze alarak oluşturduğunuz plandır. Bu planın her zaman yazılı bir şekilde olması gerekmez. Ben çoğu zaman bu planı kafamdan yapıyorum.

Atlantik Sahillerinde Ben / Cascais

Seyahat Planı Neden Gerekli ?

Seyahat planı bir seyahatin, gezinin olmazsa olmazıdır. Çünkü iyi planlanmış bir seyahat size zaman kazandırır ve tasarruf sağlar. Benim çoğu gezimin anahtarı aslında budur. Peki bu planı nasıl yapacağız sorularını duyar gibiyim.

İlk önce ne istediğinizi iyi bilmelisiniz. Gittiğiniz yere neden gittiğinize ve orada görmek, yapmak istediğiniz şeylere karar vermelisiniz. Örneğin şehrin yoğun yaşantısından sıkılıp da biraz kafa dinlemek için farklı bir plan yapılabilirken, beklentiniz çok fazla yer görmek ve eğlenmek ise planınız buna göre değişir.

Lizbon’a Giderken / İsviçre Alpleri Üzerinde

Seyahat Planı Ne Zaman Yapılmalı ?

Seyahat planı daima daha bilet alınmadan yapılmaya başlanmalıdır. Karşınıza bir fırsat çıktığında ya da gitmek istediğiniz bir yer olduğunde önce ne zaman gideceğinize karar vermelisiniz.

Gideceğiniz şehir Paris’se ne zaman giderseniz gidin keyif alacaksınızdır, yağmur da yağsa, güneş de açsa. Fakat bu yer Valencia ise yazın kumsallardan ve sıcak İspanyol atmosferinden alacağınız keyfi kışın bulamayacaksınız. Gideceğiniz yerleri iyi tanımak çok önemli

Michelangelo’dan Floransa ve Ben

Vize’nin Seyahat Planlamaya Etkisi

Bileti almadan önce kontrol etmeniz gereken bir de vize konusu var. Gideceğiniz ülkenin vize politikası, bu gezinin fiyat ve süre dengesine direkt etki eder. Örneğin vize isteyen bir ülkeye gitmek için en az 2-3 ay sonraya plan yapıyor olmalısınız.

Bu konuda sitedeki vize istemeyen ülkeler, vize alırken dikkat etmemiz gerekenler yazılarıma göz atarak seyahat planlamanıza gerçekçi yaklaşımlar yapabilirsiniz.

sanfrancisco-ben-alcatraz-island
Alcatraz Adası / San Francisco, CA

Ucuz Uçak Bileti’nin Önemi

Bilet alma aşaması da seyahat planınızın önemli bir kısmıdır. Aldığınız biletin saatleri, gidiş ve dönüş lokasyonları planınıza etki edecektir. Örneğin dönüş biletiniz eğer sabah çok erken saatlerde ise son gece havalimanında geçirme fikrini düşünebilirsiniz ya da aldığınız biletin fiyatı gideceğiz lokasyonu değiştirmenize sebep olabilir. Ucuz uçak biletleri için obilet’i tercih edebilirsiniz.

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur ?

Aktarmalı Fiyatına Aldığım Direkt Bangkok Uçak Biletim

Seyahat Rotası Belirleme

Tarihleri belirlediniz ve biletinizi aldınız. İlk önce haritadan gideceğiniz yeri bulmalısınız. Ben genelde bunun için Google Maps uygulamasını kullanıyorum. Kaldığınız yerde ne kadar süre gezmenin yeterli olacağını ve başka hangi şehirlere gidebileceğinizi gezi notlarından araştırmalısınız.

Yurtdışında Kalacak Yer Bulmak

Bunlara karar verdikten sonra kafanızda hangi günler nerede kalacağınıza dair bir fikir oluşmuş olacaktır. Artık kalacağınız yere karar verebilirsiniz. Hem de bunu yaparken elinizde belirlenmiş tarihler var. Bu sayede planınızı gerçekleştirmek için gerekli otel rezervasyonunuzu yapmanıza bir engel kalmadı !

Yurtdışında Kalacak Yer Nasıl Ayarlanır ?

sanfrancisco-gidis-gronland-uzeri-a380-lufthansa
Grönland Üzerlerinde Uçarken / A380 Lufthansa

Yurtdışı Gezilecek Yerler Listesi

Kalacak yerlerinizi ayarladıktan sonra gezip göreceğiniz yerlerin listesini yapmalısınız. Bunun için arama motoruna sadece gideceğiniz şehrin ismini yazmanız yeterli. Görkemliyollar üzerinden de bu bilgilere erişebilirsiniz. 

Gezip göreceğiniz yerleri iki kısma ayırmak gerekiyor. Ben açıkcası müze gezmekten çok şehri yaşamayı seven biriyim. Eğer sizde öyleyseniz planınızda daha çok halka açık yerleri tercih etmelisiniz. Bu dengeyi iyi kurup gideceğiniz yerdeki özel müzeleri de kaçırmamak gerekiyor tabii ki.

Budapeşte’de Gezilecek Yerleri Yerinde İncelerken

Yurtdışında Başınıza Gelebilecekleri Öngörme

Kalacak yer, ulaşım ve gezeceğiniz yerlerin planını yaptıktan sonra seyahat planınızı önemli ölçüde şekillendirmiş olacaksınız. Buradan sonra yapmanız gereken sanki  bu seyahatin içindeymiş gibi o an başınıza gelebilecek durumları düşünmek olacaktır.

Örneğin ilk olarak karnınızın acıkacağı kesin bir şeydir. Bu durumda yemek konusunda alternatifler üretmelisiniz. Yanınıza atıştırmalık bir şeyler almayı ya da nerede yiyebileceğine dair bir fikir ortaya atmayı düşünebilirsiniz.

Tek Başıma Gittiğim Doğu Amerika Gezimden

Gideceğiniz Kişi Sayısının Planlamaya Etkisi

Bu konu gezi planlamasında hep atlanıyor. Şimdi ben 3-4 kişi gideceğim bir geziyle, tek başıma gittiğimi aynı şekilde planlamıyorum. Eğer arkadaş grubunuzla geziyorsanız, seyahatinizi daha uzun tutabilir, doğa temalı noktalara önem verebilirsiniz.

Benim bazı gezilerimde yaptığım gibi tek başınıza geziyorsanız planınız oldukça iyi olmalı ! Yanlış planlanmış bir gezide tek başına olmak sizi üzebilir. Bunun için kendinizi iyi tanımalı ve ne istediklerinizi bilmelisiniz. Sıkılmanıza imkan vermeyecek bir geziniz olmalı 🙂

Bu konuda benim gibi tek başına onlarca ülkeye gitmiş birinden tavsiye almak isterseniz, tek başına seyahat başlıklı yazımı okuyabilirsiniz, planlamaya etki edecek güzel tüyolar var !

kopenhag ben
Kopenhag, Danimarka

Yurtdışında Doğaçlama Gezmek

Son olarak bahsetmem gereken ise her zaman planlı yaşamak iyi bir şey değildir seyahatlerinizde. Ben şuana kadar başıma gelen en güzel ve enteresan anıları genelde en plansız olduğum anlarda yaşadım.

Kendinize seyahat planınız içinde daima bir özgürlük vermelisiniz. Saat saat plan yapmaktansa, o gün yapacaklarınızı kafaya koyup, kendinizi hayatın akışına bırakmalısınız. O gün başka bir şeyin peşindeyken planınızı yarına aktarabilme ya da sıkıştırabilme insiyatifi, size her zaman daha özgür ve akılda kalıcı bir seyahat deneyimi sunacaktır.

Marina Bay Seyir İskelesi’ndeyken / Singapur

Vize İçin Seyahat Planı Örneği

Son zamanlarda karşılaştığım bir soruyu daha eklemek istedim yazıma. Malum Schengen Vizesi alırken seyahat planı örneği de isteniyor başvuranlardan. Vize için gezi planını aslında çok basit şekilde yapmanız mümkün.

Kısaca hangi tarihlerde hangi şehirde olacağınızı belirtmeniz yetiyor. Alt alta tarihler ve yanında şehirleri yazabilirsiniz. Daha fazla ayrıntıya gerek olmayacaktır. Daha fazla bilgi için Schengen vizesi ve Amerika vizesi için olan kapsamlı yazılarıma göz atabilirsiniz.

Bangkok Otobüslerinde Seyahat Ederken

Seyahat Planlaması Örnekleri

Gezi notlarım içerisinde sizleri yeni iklimlerle tanıştırırken, serüvenimi ve öncesindeki planlamamı da anbean anlatıyorum. Bu yazıda sizlerle paylaştığım seyahat planını örneğini bulabileceğiniz seyahat notlarımdan bazıları

Singapur’da Geçirdiğim Bir Güne Tanıklık Etmek İster Misiniz ?


Seyahat planı hakkında aklıma gelenler ana başlıklarıyla bunlar. Çoğu konu hakkında ayrıntılı yazılarımın linkleri yazı içerisinde mevcut. Ayrıca ilk kez yurtdışına çıkacaklar için tavsiyelerime ve yurtdışına çıkma konusunda hiçbir yol haritası olmayanlar için oluşturduğum rehbere bakabilirsiniz

Yazımı burada bitiriyorum. Siz de aklınıza takılan, sormak istediğiniz herşeyi bu ve tüm yazılarımın altındaki yorum sayfalarından, sosyal medyadan ve iletişim sayfasından bana yöneltebilirsiniz. Hep birlikte Görkemliyollara !

10 Yorum Yapılmış

  1. benim biraz kafam karıştı mesela bütçeyi nasıl belirlicez plan yapsam bile kafamda ya yalnış bi
    şey olursada veya yolumu kaybedersem yani sebepsiz yere içim husursuzlanıyor bir eksik varmış gibi geliyor ama ne bilemiyorum internette tam istediğim net bir cevap alamıyorum

  2. Görkem bey ben lisans bitirdim şuan iki yıllık ilahiyat okuyorum 28 yaşındayım fransaya daha kolay nasıl gidebilirim

  3. Görkem bey tebrik ederim, bu güzel bilgileri sıralamış ve yol haritası çizmişsiniz. Vize için seyahat planında bahsettiğiniz şekilde yeterli midir ben amerikaya gitmeyi düşünüyorum, yanıtlarsanız sevinirim iyi günler

  4. Teşekkürler bilgilendirici bir yazı olmuş. Yurtdışında seyahat planlama gerçekten çok önemli, italyaya yaptığım bir gezide kalacağımız yeri bulamamış ve fahiş bir fiyata konaklamak zorunda kalmıştık yazmak istedim çünkü direk okuyunca fazla ciddiye alınmayabiliyor plan konusu.

    • Elif Hanım bu aslında sizin istediklerinize bağlı. Bu konuda kendinizi özgür hissetmelisiniz. Ancak belirli zorunlu şeylere planınızda tabii ki öncelik vermeniz de gerekebilir. Özellikle uçak,tren,otobüs v.s bir bağlantınız varsa saati, kalkacağı yer ve nasıl gideceğiniz önceden aklınızda olmalı. Ya da kalacağınız yer için de bunlar geçerli.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.