Seyahat Planı Nasıl Yapılır ?

Gezi Rehberi / Popüler Yazılar

Seyahat Planı Nasıl Yapılır ?


Seyahat planı nedir ve ne işe yarar ? Eminim hepinizin aklını karıştıran soruların başında geliyor.

Öncelikle “seyahat planı” ne demek buradan başlamak istiyorum. Seyahat planı tüm seyahatinizi, gitmeden baştan sona tasarlayıp, bunun uygulanabilirliğini düşünüp birçok faktörü göze alarak oluşturduğunuz plandır. Bu planın her zaman yazılı bir şekilde olması gerekmez. Ben çoğu zaman bu planı kafamdan yapıyorum.

Seyahat Planı Neden Gerekli ?

Seyahat planı bir seyahatin, gezinin olmazsa olmazıdır. Çünkü iyi planlanmış bir seyahat size zaman kazandırır ve tasarruf sağlar.  Benim çoğu gezimin anahtarı aslında budur. Peki bu planı nasıl yapacağız sorularını duyar gibiyim.

İlk önce ne istediğiniz iyi bilmelisiniz. Gittiğiniz yere neden gittiğinize ve orada görmek, yapmak istediğiniz şeylere karar vermelisiniz. Örneğin şehrin yoğun yaşantısından sıkılıp da biraz kafa dinlemek için farklı bir plan yapılabilirken, beklentiniz çok fazla yer görmek ve eğlenmek ise planınız buna göre değişir.

Seyahat Planı Ne Zaman Yapılmalı ?

Seyahat planı daima daha bilet alınmadan yapılmaya başlanmalıdır. Karşınıza bir fırsat çıktığında ya da gitmek istediğiniz bir yer olduğunde önce ne zaman gideceğinize karar vermelisiniz. Gideceğiniz şehir Paris’se ne zaman giderseniz gidin keyif alacaksınızdır, yağmur da yağsa, güneş de açsa. Fakat bu yer Valencia ise yazın kumsallardan ve sıcak İspanyol atmosferinden alacağınız keyfi kışın bulamayacaksınız. Gideceğiniz yerleri iyi tanımak çok önemli

Vize – Pasaport İşlemleri

Bileti almadan önceki son aşama tabii ki vize konusu olacaktır. Gidecğiniz ülkenin vize politikasını iyi öğrenmelisiniz. Bu seyahatinizin fiyat ve süre dengesine direkt etki edecektir. Sitede bu konu hakkındaki yazılarım size yardımcı olacaktır.

sanfrancisco-ben-alcatraz-island

Alcatraz Adası / San Francisco, CA

Ucuz Uçak Bileti’nin Önemi

Bilet alma aşaması da seyahat planınızın önemli bir kısmıdır. Aldığınız biletin saatleri, gidiş ve dönüş lokasyonları direkt olarak planınıza etki edecektir. Örneğin dönüş biletiniz eğer sabah çok erken saatlerde ise son gece havalimanında geçirme fikrini düşünebilirsiniz. Ya da aldığınız biletin fiyatı direkt olarak gideceğiz lokasyonu değiştirmenize sebep olabilir.

Seyahat Rotası Belirleme

Tarihleri belirlediniz ve biletinizi aldınız. İlk önce haritadan gideceğiniz yeri bulmalısınız. .Ben genelde bunun için Google Maps uygulamasını kullanıyorum. Kaldığınız yerde ne kadar süre gezmenin yeterli olacağını ve başka hangi şehirlere gidebileceğinizi araştırmalısınız.

Yurtdışında Kalacak Yer Bulmak

Bunlara karar verdikten sonra kafanızda hangi günler nerede kalacağınıza dair bir fikir oluşmuş olacaktır. Artık kalacağınız yere karar verebilirsiniz. Bu konu hakkında ayrı bir yazım bulunuyor.

sanfrancisco-gidis-gronland-uzeri-a380-lufthansa

Grönland Üzerlerinde Uçarken / A380 Lufthansa

Yurtdışı Gezilecek Yerler Listesi

Kalacak yerlerinizi ayarladıktan sonra gezip göreceğiniz yerlerin listesini yapmalısınız. Bunun için arama motoruna sadece gideceğiniz şehrin ismini yazmanız yeterli. Görkemliyollar üzerinden de bu bilgilere erişebilirsiniz. 

Gezip göreceğiniz yerleri iki kısma ayırmak gerekiyor. Ben açıkcası müze gezmekten çok şehri yaşamayı seven biriyim. Eğer sizde öyleyseniz planınızda daha çok halka açık yerleri tercih etmelisiniz. Bu dengeyi iyi kurup gideceğiniz yerdeki özel müzeleri de kaçırmamak gerekiyor tabii ki.

Kalacak yer, ulaşım ve gezeceğiniz yerlerin planını yaptıktan sonra seyahat planınızı önemli ölçüde şekillendirmiş olacaksınız. Buradan sonra yapmanız gereken sanki  bu seyahatin içindeymiş gibi o an başınıza gelebilecek durumları düşünmek olacaktır. Örneğin ilk olarak karnınızın acıkacağı kesin bir şeydir. Bu durumda yemek konusunda alternatifler üretmelisiniz. Yanınıza atıştırmalık bir şeyler almayı ya da nerede yiyebileceğine dair bir fikir ortaya atmayı düşünebilirsiniz.

kopenhag ben

Kopenhag, Danimarka

Yurtdışında Doğaçlama Gezmek

Son olarak bahsetmem gereken ise her zaman planlı yaşamak iyi bir şey değildir seyahatlerinizde. Ben şuana kadar başıma gelen en güzel ve enteresan anıları genelde en plansız olduğum anlarda yaşadım.

Kendinize seyahat planınız içinde daima bir özgürlük vermelisiniz. Saat saat plan yapmaktansa, o gün yapacaklarınızı kafaya koyup, kendinizi hayatın akışına bırakmalısınız. O gün başka bir şeyin peşindeyken planınızı yarına aktarabilme ya da sıkıştırabilme insiyatifi, size her zaman daha özgür ve akılda kalıcı bir seyahat deneyimi sunacaktır.

Seyahat planı hakkında aklıma gelenler ana başlıklarıyla bunlar. Çoğu konu hakkında ayrıntılı yazılarımın linkleri yazı içerisinde mevcut. Siz de aklınıza takılan, sormak istediğiniz her şeyi bu ve tüm yazılarımın altındaki yorum sayfalarından, sosyal medyadan veya iletişim sayfasından bana yöneltebilirsiniz. Hep birlikte Görkemliyollara !

Vize İçin Seyahat Planı Örneği

Son zamanlarda karşılaştığım bir soruyu daha eklemek istedim yazıma. Malum Schengen Vizesi alırken seyahat planı örneği de isteniyor başvuranlardan. Vize için seyahat planını aslında çok basit şekilde yapmanız mümkün.

Kısaca hangi tarihlerde hangi şehirde olacağınızı belirtmeniz yetiyor. Alt alta tarihler ve yanında şehirleri yazabilirsiniz. Daha fazla ayrıntıya gerek olmayacaktır.]

Seyahat Planlaması Örnekleri

İlginizi Çekebilecek Yazılar

2 Yorum Bırakılmış

  1. Elif Yılmaz says:

    Seyahat planımızı belirlerken sizce önceliği nelere vermeliyiz Tayfun bey ?

    • Elif Hanım bu aslında sizin istediklerinize bağlı. Bu konuda kendinizi özgür hissetmelisiniz. Ancak belirli zorunlu şeylere planınızda tabii ki öncelik vermeniz de gerekebilir. Özellikle uçak,tren,otobüs v.s bir bağlantınız varsa saati, kalkacağı yer ve nasıl gideceğiniz önceden aklınızda olmalı. Ya da kalacağınız yer için de bunlar geçerli.