İskandinav ülkelerinden konu açılınca sohbetin paraya gelmemesi imkansız 🙂 Çünkü Danimarka başta olmak üzere bu ülkeler yüksek yaşam şartları ve zenginlikleri ile biliniyorlar. Bu yüzden de Danimarka’da çalışan, yaşayan bir sürü vatandaşımız var. Bu da demektir ki Danimarka’dan Türkiye’ye nasıl para gönderileceği de bilinmesi gereken bir konu.

Bir sene Avrupa’da yaşayan bendeniz Görkem de bu para transfer işlemleriyle bir süre uğraşmak zorunda kaldı. Şimdi size bireysel tecrübelerimle Danimarka’dan Türkiye’ye en hızlı, ucuz ve aynı zamanda güvenli yollarla nasıl para gönderebileceğinizi tek tek açıklayacağım!

Danimarka’dan Türkiye’ye Nasıl Para Yollanır?

Danimarka’dan Türkiye’ye para göndermek günümüz teknolojisinde öyle çok zor bir işlem değil. Hatta bu gönderimi saniyeler içinde bile yapabiliyorsunuz. Önemli olan hangi yolları kullanacağınızı iyi bilmek, çünkü bu konuda çok fazla kafa karıştırıcı makale ve bilgi var. Ama ben şimdi sizler için tek tek tüm seçenekleri objektif bir biçimde yorumlayacağım ve en kolay yoldan nasıl para gönderebileceğimizi göstermeye başlıyorum 🙂

1. Danimarka’dan Türkiye’ye Banka Havalesi (Swift) Yapmak

Danimarka’dan Türkiye’ye para gönderirken ilk tercih edilmesi gereken yöntem tabii ki bankadan havale yapmak olmalı. Danimarka’daki resmi bankalardan Türkiye’deki bir IBAN’a kolayca para gönderebiliyorsunuz. Bu işlem uluslararası olduğu ve döviz üzerinden ilerlediği için buna swift işlemi deniyor.

Swift ile EFT çok benzer iki işlem. Swift’in en büyük farkı gönderimin 1-3 iş gününde tamamlanması. Yani biraz yavaş olduğu söylenebilir. Ayrıca bankalar swift işlemi için 10-30 euro arasında ekstra bir ücret talep edebiliyor. Özellikle Danirmarka gibi zengin bir ülkede bu ücretler de hiç az olmayacaktır.

Kopenhag Sokaklarından / Avrupa’da Yaşanılası Şehirlerden / Danimarka

Swift işlemi yaparken alıcının IBAN numarasıyla beraber bir swift koduna da ihtiyacınız var. Buna Danimarka’da BIC deniyordur muhtemelen. Bu swift kodunu alının banka hesabına göre şekilleniyor. Biz şimdi Danimarka’dan Türkiye’ye transfer yapacağımız için Türkiye’deki bankaların swift kodlarını sizlerle paylaşıyorum;

Bankaların Swift Kodları

Ziraat Bankası: TCZBTR2A, Vakıfbank: TVBATR2A, Halkbank: TRHBTR2A, Akbank: AKBKTRIS, İş Bankası: ISBKTRIS, Yapı Kredi: YAPITRISXXX, Denizbank: DENITRIS, Garanti BBVA: TGBATRIS, QNB Finansbank: FNNBTRIS

2. Online Para Transfer Firmalarını Kullanmak

Günümüzde herşey internet oldu! Peki Danimarka’dan Türkiye’ye internet üzerinden transfer yapabilir miyiz? Cevabı evet yapabiliriz. Hatta sırf bunun için kurulmuş, internetten para gönderim firmaları bulunuyor. Bu firmalardan internette bir sürü bulabilirsiniz.

Aslında hepsinin çalışma prosedürleri birbiriyle benzer denebilir. Siz bu firmaların internet sitelerine girip kayıt oluyorsunuz ve alıcı bilgilerini girerek ödeme yapıyorsunuz onlar da sizin adınıza paranızın gönderimini sağlıyor.

Bu firmalarla yapılan işlemlerdeki en büyük avantaj işlemin oldukça hızlı bir biçimde gerçekleşiyor olması. Ayrıca bunun dışında para gönderim ücretleri de nispeten bankalara göre daha uygun olabilir. Örnek vermek gerekirse 1000 euro transferi için 8-30 euro arasında bir ücret talep edilebilir.

Şimdi bu firmaların en bilinenlerini sizlere listeliyorum;

  • Western Union
  • Transfer Wise ( Wise )
  • Transfer Go
  • Money Gram
  • ParaGönder.com
  • PTT (UPT) Servisi

3. Danimarka’dan Türkiye’ye Yanınızda Nakit Para Taşımak

Türkiye’ye Danimarka’dan para göndermek istiyorsanız bunu aslında kendiniz de yapabilirsiniz. Yani demek istediğim eğer zaten planlanmış bir Türkiye seyahatiniz varsa paranızı uçakla yanınızda taşıyarak da Türkiye’ye getirebilirsiniz.

Doğal olarak bu işlem sizin için ücretsiz olmuş olacak 🙂 Ancak nakit para taşımanın güvenlik riskleri olabileceğini unutmayın, ayrıca havalimanlarında 10.000 euro ya da dengi Danimarka Kronu üzerinde bir nakit parayı gümrük memurlarına beyan etmeniz gerekli.

4. Kripto Paralarla Danimarka’dan Türkiye’ye Para Transferi

Kripto paralar Danimarka’dan Türkiye’ye para göndermek için de kullanılabilir! Bu işlemler anlık olarak gerçekleştirilebildiği için bu sistem oldukça popüler olmaya başladı. Ayrıca komisyon ücretleri de oldukça düşük olacaktır. Soğuk cüzdan v.s ile de taşıma imkanınız var.

Kripto Para ile işlem yapacakları AB ve TC yasalarına uygun şekilde, güvenli ve resmi aracı kurumlardan işlem yapmaları konusunda da uyarayım ki sonra mağdur olmayın, bu konuyu iyi araştırmalısınız!

İsveç mi Danimarka mı ? Seçin Bakalım 🙂

Danimarka’dan Türkiye’ye Para Gönderim Ücretleri & Kesinti Var mı?

Danimarka’dan Türkiye’ye Swift Ücretleri : Danimarka’da biraz bu ücretler yüksek, bankadan bankaya değişiyor ama ortalama 10-30 eur arasında bir ek ücret ödemeniz gerekecektir.

Online Para Transfer Firmalarının Ücretleri: Bu firmalarla yapılacak gönderimlerde de ortalama 8-30 euro gibi bir ücret ödeyebilirsiniz. Genellikle bir kademe daha uygun fiyat sunacaklardır.

Kripto Para ile Transfer Ücreti: Kripto paralar ile ücretsiz bile aktarım şansı mevcut ama hali hazırda bir kripto para mevduatınız varsa bu durum geçerli olacaktır. Ayrıca bazı ülkeler yasal olarak vergi de uygulayabilir.

Danimarka’dan Türkiye’ye Para Gönderiminin En Ucuz ve Hızlı Yolu Hangisi?

Şimdi tüm bu seçenekleri okudunuz aslında karar sizin 🙂 Ama ben kısaca şöyle özetleyeyim, Danimarka’dan Türkiye’ye para transferinde en ucuz ve hızlı seçenekler genelde internetten yapılan para transferlerinde.

Fakat ben en güvenli yolu isterim, yavaş olsun ama sorun yaşamayayım derseniz de bankalar üzerinden swift yapmaktan şaşmayın derim.

Para Gönderim İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Alıcı bilgilerinizi doğru girin, bu işlemin geri dönüşü olmayabilir.
  • Güvenlik riskleri size ait, lütfen iyi araştırın ve kişisel güvenliğinize (telefon, notebook v.b) özen gösterin.
  • Gönderimde Danimarka Kronu mu Euro mu kullanacağınıza karar verin.
  • Sizin elinizdeki tutara göre hesaplanmış komisyon ücretlerine göre karar verin, çünkü bazen bu durum değişebiliyor.

Türkiye’den Danimarka’ya Nasıl Para Gönderebilirim?

Tek tek anlatmaya gerek var mı ? 🙂 Bence yok çünkü buradaki tüm yöntemler Danimarka’ya para gönderimi için de geçerli. Hatta Türkiye’den gönderim ücretleri nispeten daha uyguna bile gelebilir. Türkiye’den yurtdışına para gönderme hakkında ayrı bir yazım da bulunuyor!

Görkemli Dünya’yı Tıklayın ve Benimle Keşfedin!

Sıkça Sorulanlar & Merak Edilenler

Danimarka Kronu Hesabından TL Hesabına Para Gönderebilir miyim?

Evet gönderebilirsiniz! Ancak bankalar otomatik olarak çeviri yapacağı için küçük küçük de olsa bu çevirilerden zarara uğrayabilirsiniz. Hem alıcı hem gönderici hesap euro olsa fena olmaz 🙂

Danimarka’dan Türkiye’ye Para Göndermek Kaç Gün Sürer?

Bu işlem sizin seçeceğiniz yola bağlı olarak değişir. Anlık olarak da gerçekleştirebilirsiz, 2-3 iş günü içerisinde de.

Hesabıma Danimarka’dan Para Gelecek Kesinti Olur mu?

Eğer hesabınıza bir swift işlemi ile para gelecekse kendi bankanız da sizden küçük bir kesinti yapabilir, bunu iyi araştırmalısınız.

Bu şekilde Danimarka’dan Türkiye’ye nasıl para gönderileceğini tek tek anlatmış bulunuyorum. Eğer özel bir sorunuz olursa lütfen çekinmeden sorun ki paylaşım yapabilelim. Ayrıca burada yazdıklarımın birer tavsiye niteliği taşıdığını hatırlatayım, sorumluluk sizin, yani dikkatli işlem yapın 🙂 Bence Görkemli gezi notlarımı da okuyun, Avrupa’da neredeyse her yere gittim, herkese bol seyahatli günler!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.