Herkese keyifli günler. Bugün konumuz yurtdışına para göndermek! Biliyorum bu işlem çok sık olarak karşımıza çıkmıyor ama başka bir ülkeye para transferi yapmak istediğimiz zaman da işler biranda karışıyor ve hangi gönderim yönteminin tercih edilmesi gerektiğine karar veremiyoruz.

Bugün birebir yurtdışında yaşadığım dönemdeki uluslarası para transferi tecrübelerimle sizlere nacizane olarak bu konuda çeşitli bilgiler vereceğim ve en uygun, ucuz ve güvenli yollarla yurtdışına para transferinin nasıl yapılabileceğini anlatacağım.

Yurtdışına Para Transferi Nasıl Yapılır?

İlk olarak Türkiye’den yurtdışına para transfer etmek öyle zor bir işlem değil. Yani ister Amerika’ya, İster Avrupa’ya gönderin iserseniz de Kanada, Rusya v.b ülkere… Başka ülkeye para transfer işlemi günümüzde tamamen online olarak internetten kısa sürede halledilebilen bir işlem. Yani evden çıkmanıza bile gerek yok. Ancak en doğru seçeneği seçmek için hepsini biraz tanımamız lazım;

Brescia’da Yerli Sayıldığım Yıllar 🙂 O Zaman Yurtdışına Para Göndermemiz Gerekebiliyordu

1. Yurtdışındaki IBAN’a Banka Havalesi (Swift) Yapmak

Hani yurt içinde EFT banka havalesi yapıyoruz ya işte yurtdışındaki bir IBAN’a da aynı şekilde para gönderebiliyoruz. Ancak bu işlem döviz üzerinden ilerlediği ve uluslararası bir ölçek kazandığı için buna swift yapmak deniyor.

Swift dediğimiz şey pratikte basit bir banka havalesi. Ancak en büyük farkı bu işlem genellikle 1-3 iş gününde sonuçlandırılıyor yani paranın alıcı hesaba geçmesi birkaç gün sürüyor. Ayrıca Türkiye’deki bankalar swift işlemi için de ekstra bir ücret talep ediyorlar. Bu ücret bankadan bankaya değişmekle beraber ortalama 5-15 euro aralığında bir ücret olabilir. Eğer özel bir müşteri iseniz belki de ücretsizdir, bu siz ve banka arasında.

Peki yurtdışındaki bir IBAN’a nasıl para gönderilir?

 • İlk olarak internet şubenize girin ve swift bölümüne giriş yapın.
 • Alıcı bilgilerini girin.
 • Alıcının banka hesabının bulunduğu ülke ve bankanın swift (BIC) kodunu girin (bu kod alıcı bilgilerinde vardır yoksa sorun)
 • Sonrasında gönderimi gerçekleştirin.
 • Ardından parayı takip edin ve gittiğini teyit edin. (1-3 iş günü sorna)

2. İnternetten Yurtdışına Para Gönderimi

Başka bir ülkeye para göndermenin bir diğer yolu da online para transfer firmalarını kullanmak olacaktır. Bu firmalar aracılığı ile Avrupa’dan Avustralya’ya, Kanada’dan Amerika’ya kadar her noktaya internetten para gönderebiliyorsunuz.

Bu şekilde bahsedebileceğim bir sürü farklı firma var. Temelde hepsinin sunduğu hizmet mantığı aynı. Yani önce sistemlerine üye oluyorsunuz, ardından alıcı bilgilerini buraya girip önce bu siteye ödeme yapıyorsunuz. O site de sizin adınıza verdiğiniz IBAN’a transferi gerçekleştiriyor.

İnternetten para gönderimi yapan firmaların en büyük avantajı hızlı bir biçimde aynı gün gönderim yapabilmeleri. Ayrıca genelde gönderim ücretleri de bankalara göre daha uygun olabiliyor.

Türkiye’den yurtdışına internetten transfer yapabileceğiniz firmalar;

 • Western Union
 • Transfer Wise
 • Transfer Go
 • Money Gram
 • ParaGönder.com
 • PTT (UPT) Servisi

3. Kripto Para İle Başka Ülkeye Para Göndermek

Ülkemizde kripto paralar oldukça popüler oldu! Aslında çoğunuzun da bildiği gibi kripto paralar üzerinden de yurtdışına para göndermek mümkün. Kripto paralar zaten her yerde olduğu için 🙂 aslında burada yapmanız gereken sadece alım satım işlemi yapmak olacak. Ortalama %1-2 komisyonla herhangi bir kripto para alarak bu şekilde Türkiye’den yurtdışına para gönderebilirsiniz.

Ancak baştan uyarayım! İşlem yaparken T.C. kanunlarına uygun, resmi ve güvenilir firmaları tercih etmenizi öneririm. Ayrıca bu işten fazla anlamıyorsanız aman dikkatli olun…

Temsili Euro Fotoğrafı

4. Yurtdışına Para Taşıma

Eğer zaten para göndereceğiniz ülkeye bir seyahatiniz olacaksa yurtdışına giderken yanınızda para taşımayı da düşünebilirsiniz. Bu yöntem açıkçası hırsızlık v.b konular için biraz riskli. Ayrıca yurtdışına nakit olarak çıkarabileceğiniz paranın da bir limiti var.

Bu limit çoğu Avrupa ülkesine girişlerde 10.000 euro yani bu tutarın üzerinde bir para taşıyorsanız gümrük polislerine bildirim yapmanız gerekli. (*tutar fikir vermesi için tam doğrusunu araştırmalısınız)

5. Yurtdışında Şubesi Olan Bankalardan Para Gönderme

Belki haberiniz yoktur ama mesel Vakıfbank’ın Viyana’da, İş Bankası’nın Berlin ve Londra’da şubeleri var. Daha burada saymadığım birçok bankamızın da yurtdışında şubeleri bulunuyor. Peki bu bankalar ne işimize yarayacak?

Genellikle bu bankalar şubelerinin olduğu ülkelere 5-10 euro ücretl para transfer imkanı veriyor. Hem de bu işlem bir swift değil, yani direkt olarak banka içinde olduğundan birkaç dakika içerisinde gerçekleşebiliyor.

Türkiye’den Yurtdışına Para Gönderim Ücretleri & Kesintiler

Yurtdışına Swift Ücretleri : Yurtdışına IBAN’a swift ücretleri bankanıza göre değişen bi durum. Ancak genellikle ortalama bi tutar için 10-20 euro arasında bir ücreti olacaktır. Ayrıca alıcı hesaba da kendi bankası bir kesinti uygulayabilir.

Yurtdışına İnternetten Para Transfer Ücretleri: Online para transfer firmaları nispeten daha uygun bir seçenek sunabilir. Firmasına göre değişmekle beraber gönderim ücretleri 8-20 euro aralığında oluyor. Tabii ki bu gönderim yapacağınız tutara göre değişir.

Kripto Para ile Transfer Ücreti: Kripti paralar zaten her yerde diyebiliriz. Ancak çeşitli aracı kurumlar para alım satımı için %1-2 komisyon alabilir. Bu konuda tekrardan dikkatli olmanız konusunda uyarayım.

Tıklayın ve Görkemli Dünya’yı Benimle Keşfedin!

Yurtdışına Para Göndermenin En Ucuz ve Hızlı Yolu Hangisidir?

Türkiye’den yurtdışına para göndermenin en ucuz yolu aslında internetten yapılan para transfer metotlarını kullanmak olur. Bu sayede aynı zamanda en hızlı şekilde yurtdışına para transferi yapmış olursunuz. Bu işlemler genellikle aynı gün tamamlanıyor.

Ancak başka ülkeye para gönderirken en güvenli yol nedir diye sorarsanız genelde resmi bankalar üzerinden yapılacak swift işlemleri olarak düşünülür.

Uluslararası Para Transferinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Size en uygun gönderim yöntemini seçin.
 • İşin ucunda para varsa lütfen ekstra dikkat!
 • Alıcının hesap bilgilerini IBAN v.s iyi öğrenin doğru girin!
 • Çok aceleniz yoksa en hızlısı olması için gereksiz yere fazla komisyonlar ödemeyin.
 • Güvenli bir işlem yaptığınızdan emin olun.
 • Buradaki ücretler fikir vermesi için, siz göndereceğiniz tutara göre komisyonları hesaplayın.

Yurtdışına Para Göndermek Kaç Gün Sürer?

Son olarak yurtdışına para transferinin işlem süresinden bahsedelim. Genellikle Türkiye’den başka bir ülkeye para transferi 1 ile 3 iş günü sürüyor. Eğer internetten bir transfer yöntemi kullandıysanız bu birkaç dakikaya kadar da düşebilir.

Bu şekilde yurtdışına para transferi konusundaki yazımı bitiriyorum. Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme hakkında da bir yazım var. Eğer sorularınız olursa lütfen çekinmeden sorun 🙂 Burada yazdıklarımın birer bilgilendirme olduğunu hatırlatayım, sorumluluk sizde dikkatli şekilde araştırın. Bu yazıyla beraber bence gezi yazılarımı da kaçırmayın, herkese sevgiler!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.