Görkemli günler! Bugün konumuz “Eminönü’ne gitmek” ya da üşenip arattığımız şekliyle “eminönü nasıl gidilir” ? Böyle aratınca karşımıza hep standart ansiklopedik tarzda siteler çıkıyor.

Şimdi tüm bildiklerinizi unutun! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak Eminönü’ne nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, hem de en hızlı ve rahat yolla gitmekten bahsediyorum.

Eminönü’ne Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin? Eğer Anadolu yakasında oturuyorsan Marmaray ve Vapur seçeneklerine yoğunlaşmalısın.

Eğer Avrupa yakasından Eminönü’ne gidiyorsan Metro, Tramvay ve yine Marmaray’ı düşünebilirsin. Şimdi genel hatları çizdiğimize göre sana en yakın olan yolu seç ve ilgili yeri oku 🙂

Marmarayla Eminönü’ne Gitmek mi? Evet Sirkeci!

Metro İle Eminönü’ne Nasıl Gidilir?

Aslında direkt olarak Eminönü’den bir metro geçmiyor. Fakat M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosunun İstanbul Üniversitesi-Vezneciler durağı neredeyse Eminönü sayılır 🙂 Yani eğer biraz yürümek seni yormazsa direkt olarak M2 metrosuna ulaşıp buradan Eminönü’ne gidebilirsin.

Fakat eğer herhangi bir aktarma ile M2 Taksim metrosuna ulaşacaksan Marmaray ve Vapur seçeneklerine bak derim, geliyor…

Metrobüsle Eminönü’ne Nasıl Gidilir?

Eğer evin herhangi bir Metrobüs durağına yakınsa Metrobüsle Eminönü’ne gitmeyi de düşünebilirsin.

Metrobüs ile Eminönü’ne giderken Zeytinburnu durağında inerek direkt olarak T1 Bağcılar-Kabataş hattına aktarma yapabilirsin. Sonrasında da kolayca Eminönü’ne gitmen mümkün.

Tramvay İle Eminönü’ne Nasıl Gidilir?

“Eminönü’nün tramvayı var Görkem”

Evet bunu bilmeyen yoktur 🙂 Yani kendimizi tramvaya atarsak kolayca Eminönü’ne gidebiliriz. Eğer Bağcılar, Zeytinburnu, Karaköy ve Beşiktaş taraflarındaysan direkt olarak T1 Eminönü tramvayına atlayarak Eminönü’ne ulaşabilirsin.

T1 tramvayına Zeytinburnu, Aksaray ve Topkapı duraklarından aktarma yapman mümkün.

Artık Eminönü’nün Bir Tramvayı daha var! İstanbul’un en yeni ulaşım seçeneklerinden olan T5 Eminönü-Alibeyköy tramvayı ile de Alibeyköy, Fener, Balat, Eyüp, Silahtarağa gibi yerlerden Eminönü’ne kolayca ulaşabilirsiniz.

Vapurla Eminönü’ne Giderken / Haydarpaşa Önleri

Marmaray İle Eminönü’ne Nasıl Giderim?

Aslında İstanbul’un neredeyse her yerinden Eminönü’ne gitmek artık çok daha kolay bir hal aldı. Çünkü Marmaray’ın Sirkeci hepinizin bildiği gibi neredeyse Eminönü’nde yer alıyor 🙂

Eğer evine yakın bir Marmaray durağı varsa Sirkeci’de inerek Eminönü’ne direkt olarak ulaşabilirsin. Bunun dışında M4 Kadıköy-Kartal metrosundan Ayrılıkçeşme, diğer metrolardan da Yenikapı’da Marmaray’a aktarma yapabilirsin.

İETT Otobüsleri İle Eminönü’ne Gidiş

İstanbul Avrupa yakasında zaten neredeyse tüm otobüsler Eminönü’ne gidiyor ya da buradan kalkıyor 🙂

Ama yıl oldu 2020-2021-2022 gidiyoruz 🙂 Yani Eminönü’ne gidecekseniz bu trafikte ben Marmaray ve Tramvay dışında bir yol pek önermiyorum. Zaten Eminönü’ne giden yolların da bazıları araç trafiğine kapalı. Ben yine de otobüsle Eminönü’ne giderim diyenler için geçen İETT hatlarına şuradan ulaşabilirsin.

Taksim Camii: İstanbul’un 21.yy Yapılarına Giriş!

Vapurla Eminönü’ne Nasıl Gidilir?

Gelelim en keyifli Eminönü ulaşımına 🙂 Neyseki ben şanslıyım ve Anadolu yakasında oturuyorum!

Yani Eminönü’ne vapurla gidebilirim!

Eminönü neredeyse İstanbul’un denizyolu ulaşımının merkezi konumunda. Başta Kadıköy-Eminönü ve Üsküdar-Eminönü hatları başta olmak üzere Haliç ve Boğaz hatları ile beraber İstanbul’un tüm iskelelerinden Eminönü’ne vapurla gidebiliyoruz.

Vapur keyfi yaşayarak Eminönü’ne gitmek isteyenlere benim Görkemli önerim; Marmaray ve M5 Ümraniye metrosundan Üsküdar’da inip vapurla Eminönüne geçmek ya da M4 Kartal-Pendik metrosundan Kadıköy’de inerek yine vapurla Eminönü’ne geçmeniz.

Eminönü’nde Mısır Çarşısı’nı Gezdiniz mi?

Araçla Eminönü’ne Yol Tarifi

Böyle bir hata yapmazsınız diye düşünüyorum 🙂 Çünkü Eminönü gibi bir noktaya arabayla gitmek oldukça zor. Ayrıca diyelim gittik 🙂 park yeri bulmak da ayrı bir mesele.

Ama ben yine de Eminönü’ne arabamla giderim diyorsanız yol tarifi de basit! Avrupa yakasındaysan direkt olarak sana en yakın sahil yoluna çık ve Eminönü tabelalarını takip et! Anadolu Yakası’ndan gelenler de birinci boğaz köprüsünü kullanarak Zincirlikuyu sapağından Beşiktaş tarafına saparak Eminönüne ulaşabilir.

Sabiha Gökçen’den Eminönü’ne Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı’dan Eminönü’ne gitmenin çok kolay ve basit bir yolu var!

Direkt olarak havalimanından MR-60 nolu İETT otobüsüyle Pendik YHT Marmaray’a git ve Marmaray’la Sirkeci’ye ulaş, Eminönü’ndesin 🙂 Karşınıza birçok seçenek çıkabilir ama en kısa, hızlı ve mantıklı Eminönü ulaşımı bu şekilde.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Eminönü’ne Gidiş

İstanbul Havalimanı’ndan Eminönü’ne giderken de ilk olarak Havaist-12 otobüsüne binmelisiniz. Son durak olan Beyazıt Meydan’da indikten sonra ister Eminönüne yürüyün ister T1 Tramvayı ile 5 dakika’da ulaşın.

Ben daha ucuz şekilde Eminönü’ne gitmek istiyorum diyenler H-2 otobüsüyle İstanbul Havalimanı’ndan direkt olarak Mecidiyeköy’e, oradan da M2 Metrosuyla İstanbul Üniversitesi-Vezneciler istasyonuna gidebilir. İÜ-Vezneciler istasyonundan 10 dakika yürüyerek Eminönü’ne ulaşabilirsiniz.

Zeytinburnu’ndan Eminönü’ne Nasıl Gidilir?

Şimdi özel olarak Zeytinburnu’ndan Eminönü’ne gitmek isteyenlerden için ulaşım yolundan bahsedeyim.

Aslında az önce bahsettiğim T1 Bağcılar-Kabataş tramvayı Zeytinburnu’ndan da geçiyor. Yani Zeytinburnu’ndan direkt olarak T1 tramvayı ile Eminönü’ne ulaşım mümkün.

Yağmurlu Bir Günde Galata Köprüsü / Eminönü

Kadıköy’den Eminönü’ne Nasıl Gidilir?

Kadıköy’den Eminönü’ne gidecekler bana söz vermeli 🙂 Kesinlikle Vapur!

Evet böyle bir soru bile saçma! Kadıköy’den günün her saati kolayca tek bir vapurla Eminönü’ne gidebilirsiniz.

Pendik’ten Eminönü’ne Nasıl Gidilir?

Anadolu Yakası’nın Pendik, Maltepe, Kartal gibi ilçelerinden Eminönü’ne gidecekler de direkt olarak kendini en yakın Marmaray istasyonuna atmalı ve Sirkeci istasyonunda inerek Eminönü’ne ulaşmalı.

Eğer evim M4-Kadıköy-Kartal-Pendik-Tavşantepe metrosuna yakın diyorsanız, son durak Kadıköy’e gidip oradan vapurla Eminönü’ne geçebilirsiniz.

Eminönü’ne En Kısa Nasıl Gidilir?

“Görkem çok yol var da en kısa nasıl giderim şu Eminönüne?”

Aslında az önce size anlattığım tüm yollar Eminönü’ne en kısa,hızlı ve ucuz ulaşım yolları. Nerede olursanız olun artık İstanbul’da raylı sistemleri tercih edin derim ya da vapurlar…

Bu şekilde Eminönü’ne nasıl gidileceğini anlattığım yazımı da bitiriyorum. Eğer özel bir noktadan Eminönü’ne nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum! Şimdilik benden bu kadar, sevgiler…

Balat Gezi Rehberi: Her Daim Rengarenk !

 

2 Yorum Yapılmış

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.