Görkemli günler! Bugün “Fatih’e gitmek” isteyenlere yardımcı olacağım ya da üşenip “fatih nasıl gidilir” ? diye aratanları hızlıca ulaştıracak önerilerim olacak. Bu tarz aramalarda hep standart ansiklopedik bilgiler çıkıyor biliyorum.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak sizlere Fatih’e nasıl gidileceğini kendi tecrübelerimle anlatacağım, genellikle sizi trafikten kaçıracak hızlı ve kolay yollar önereceğim, başlayalım!

Fatih’e Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle Fatih’in tarihi yarımadayı kaplayan büyük bir ilçe olduğunu hatırlatayım. Eğer Fatih’in Eminönü, Sultanahmet, Çapa, Balat, Beyazıt gibi semtlerine gidecekseniz ilgili semtlerin üzerine tıklayarak nasıl gidileceğini ayrıntılı yazılardan öğrenebilirsiniz.

Bu yazıda Fatih ilçesinin merkezi olarak kabul edilen Vatan Caddesi ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün bulunduğu yere olan tariflerden bahsedeceğim. Ayrıca genel olarak Fatih’in merkezine gitmek isteyenlere rehberlik edecek.

Şimdi neredesin bunu sormalıyım? Eğer Avrupa yakasından Fatih’e gidiyorsan öncelikle metro ve tramvay seçeneklerini düşünmelisin. Anadolu yakasından Fatih’e gidecekler marmaray, metrobüs ya da metro alternatiflerinden birini kullanmalı. Şimdi genel hatları çizdiysek, detaylara geçelim.

Fatih Nerededir?: Fatih, tarihi yarımadanın tamamını içine alan İstanbul’u en ünlü ve tarihi semti. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Metro İle Fatih’e Nasıl Gidilir?

Şüphesiz Fatih’e ulaşmanın en mantıklı ve hızlı yolu metro!

Çünkü M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı ve M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hatları tam olarak Fatih’ten geçiyor. Bu metrolardan Fatih’e giderken inmeniz gereken durak Emniyet-Fatih olacak.

İstanbul’un neresinde olursanız olun Yenikapı, Kirazlı gibi noktalardan M1A ve M1B metrolarına aktarma yapın ve hızlıca Fatih’e gidin.

Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Tramvay’la Fatih’e Nasıl Gidilir?

Fatih’e ulaşmanın bir diğer hızlı yolu da tramvay kullanmak olacak! Fatih’e ulaşımda iki farklı tramvay seçeneğiniz bulunuyor;

İlk olarak T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı hattı üzerinde bir noktada iseniz Çapa-Şehremini durağında inerek 5 dakika yürümeyle Fatih’e gidebilirsiniz.

Bunun dışında ikinci olarak T4 Mescid-i Salam-Edirnekapı-Topkapı tramvayı ile de Fatih’e gidebiliyorsunuz. T4 tramvayının Vatan istasyonunda inerseniz Fatih’e ulaşmış olacaksınız.

Marmaray İle Fatih’e Nasıl Giderim?

Özellikle uzak ilçelerden Fatih’e giderken en mantıklı yol marmarayı kullanmak olabilir.

Marmarayla Fatih’e giderken inmeniz gerek durak Yenikapı! Yenikapı’dan da M1A ya da M1B metrosuna binerek 2 durak sonra Emniyet-Fatih durağına ve dolayısıyla Fatih’e ulaşmış olacaksınız.

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

Metrobüsle Fatih’e Nasıl Gidilir?

Metrobüsle Fatih’e gitmek istiyorsanız da bir yolu mevcut!

Hangi taraftan gelirseniz gelin, metrobüsün Edirnekapı durağında inerseniz buradan T4 Mescid-i Salam-Edirnekapı-Topkapı tramvayına aktarma yapabilir ve Topkapı-Ulubatlı durağından Fatih’e gidebilirsiniz.

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Yürüyerek Fatih’e Nasıl Giderim?

Fatih aslında İstanbul’un en tarihi ve gezilesi ilçesi olduğundan bence Fatih’e yürüyerek gitmeyi de bir düşünün!

Fatih’e Eminönü, Yenikapı, Topkapı, Balat, Vezneciler, Aksaray ve Beyazıt gibi noktalardan kolayca yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ben böyle tercih ederdim 🙂

İETT Otobüsleri ile Fatih’e Gidiş

Bu kadar çok raylı sistem seçeneği varken ben otobüsle Fatih’e gitmeyi pek önermiyorum. Ama yine de sizler için Fatih’e giden otobüsleri paylaşayım;

Fatih’e Giden İETT Otobüsleri

  1. Beşiktaş’tan 28,
  2. Topkapı’dan 28,
  3. Eminönü’nden 32, 36KE, 37E,
  4. Yeşilpınar’dan 39Y,
  5. Gaziosmanpaşa’dan 55V,
  6. Eyüpsultan’dan 86V,
  7. Yenibosna’dan da 31E numaralı otobüslerle Fatih’e gidebilirsiniz.

Fatih’e Araçla Yol Tarifi

Fatih’e özel araçla gitmenizi hiç ama hiç tavsiye etmem 🙂 Çünkü bu ilçede çoğu yol trafiğe bile kapalı! Yani ilk seçenek olarak toplu taşımayla Fatih’e ulaşmanızı öneririm.

Kısaca E-5 çıkıp Edirnekapı – Topkapı mevkisine gelirseniz buradan Fatih yönüne dönerek Fatih’e gidebilirsiniz. Ben şimdi sizlere Fatih’e araçla yol tarifi haritamı da paylaşıyorum;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Fatih’e bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Sabiha Gökçen’den Fatih’e Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Fatih’e gitmek için bence en mantılı yol önce E-9 ya da MR-60 otobüsleriyle sahilden Bostancı, Kartal ya da Pendik’ten marmaraya ulaşmak!

Marmaray’a binip de direkt olarak Yenikapı’ya gidebilir ve buradan M1A ve M1B metroları ile Fatih’e ulaşabilirsiniz.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Fatih’e Gidiş

İstanbul Havalimanı’ndan Fatih’e giderken de en hızlı yol bence ilk olarak Havaist otobüsleri ile Zincirlikuyu metrobüse ulaşmak ve buradan metrobüsle Edirnekapı’ya gitmek olur. Sonrasında da T4 tramvayı ile Fatih’e gidebilirsiniz.

İstanbul Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

Otogar’dan Fatih’e Nasıl Giderim?

Esenler Otogar’dan Fatih’e giderken M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı ve M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattını kullanabilirsiniz. Bu iki metrodan da Emniyet – Fatih istasyonunda inmeniz gerekli.

Esenler otogar ulaşım rehberi, Alibeyköy otogara nasıl gidilir? ve Harem’e gidiş seçenekleri yazıma bakarak ayrıntılı gidiş yollarını öğrenebilirsiniz.

Semt Semt Fatih’e Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Üsküdar ve Kadıköy’den Fatih’e Nasıl Gidilir?

Üsküdar ve Kadıköy’den Fatih’e giderken en hızlı yol bence öncelikle vapurla Eminönü’ne geçmek olur. Eminönü’nden de T1 tramvayı ile Fatih’e gidebilirsiniz.

Beşiktaş’tan Fatih’e Nasıl Gidilir?

Beşiktaş’tan Fatih’e giderken ilk olarak sahilden 25E ye binip Kabataş’a gitmenizi öneririm. Kabataş’tan da kolayca T1 tramvayı ile Fatih’e ulaşabiliyorsunuz.

Taksim ve Mecidiyeköy’den Fatih’e Nasıl Gidilir?

Taksim ve Mecidiyeköy’den çeşitli seçenekler ile Fatih’e ulaşım mümkün.

Ama bence M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosu ile önce Yenikapı’ya gidin ve sonr M1A-M1B metrolarına binerek 5 dakikada Fatih’e ulaşın.

Eminönü ve Karaköy’den Fatih’e Nasıl Gidilir?

Eminönü, Sirkeci, Karaköy gibi noktalardan Fatih’e giderken hiç düşünmeden T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayını kullanmanızı tavsiye ederim.

Çapa-Şehremini’de inerseniz tamamdır!

Zeytinburnu’ndan Fatih’e Nasıl Gidilir?

Zeytinburnu’ndan Fatih’e giderken de yine T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayını kullanabilirsiniz. 15-20 dakika gibi bi sürede Çapa durağına gelip oradan da 5 dakika yürüme ile Fatih’e varmış olursunuz.

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası @İBB

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Fatih’e Nasıl Gidilir?

Anadolu yakası sahil ilçelerinden Fatih’e gidecekler bana kalırsa marmarayı kullanmalı! Marmaray’dan da Yenikapı’da inerek M1A ve M1B metrolarına geçerek Fatih’e gidebilirler.

Şirinevler, Avcılar, Beylikdüzü ve Bakırköy’den Fatih’e Nasıl Gidilir?

Avcılar ve Beylikdüzü’nden Fatih’e gidecekler bence metrobüsü kullanmalı 🙂 Metrobüs için ayrıntılar yukarıda ilgili başlıkta yazıyor!

Şirinevler’den direkt olarka M1A metrosuyla Fatih’e ulaşım mümkün 🙂 Bakırköy’den de marmaray + M1 metrosu yapın derim.

Başakşehir ve İkitelli’den Fatih’e Nasıl Gidilir?

Başakşehir ve İkitelli tarafından Fatih’e giderken ilk yapmanız gereken M3 Başakşehir metrosuna binip son durak Kirazlı’ya gitmek olmalı.

Kirazlı’dan da M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına geçerseniz direkt olarak Fatih’e ulaşabileceksiniz.

Bağcılar, Kirazlı ve Esenler’den Fatih’e Nasıl Gidilir?

Bağcılar, Kirazlı ve Esenler’den Fatih’e giderken önce M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına binin ve Fatih-Emniyet durağında inin, bu kadar!

Alibeyköy ve Silahtarağa’dan Fatih’e Nasıl Giderim?

Alibeyköy, Silahtarağa tarafından Fatih’e gidecekler önce T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayına sonra da biraz yürüme ile T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına geçerse kolayca Fatih’e gitmiş olurlar.

Yenikapı’dan Fatih’e Nasıl Gidilir?

Yenikapı’dan Fatih’e isterseniz M1A ve M1B metroları ile iki durak giderek ister de yürüyerek ulaşabilirsiniz 🙂 Seçmek size kalmış!

Edirnekapı’dan Fatih’e Nasıl Gidilir?

Edirnekapı’dan Fatih’e gidecekler yalnızca T4 Mescid-i Salam-Edirnekapı-Topkapı tramvayına binerek iki durak sonra Fatih’e ulaşabilir. İnmeniz gereken durak Vatan!

Sarıyer, Levent ve Zincirlirkuyu’dan Fatih’e Nasıl Gidilir?

Sarıyer, Levent tarafından Zeytinburnu’na giderken önce metro ile Yenikapı’ya ulaşın. Sonrasında da M1A-M1B metroları ile Emniyet-Fatih.

Sarıyer’den 40B otobüsü ile M2 metrosuna gidebildiğinizi de hatırlatayım.

Fatih Vatan Caddesi’ne Nasıl Gidilir?

Fatih Vatan Caddesi’ne burada yazan tüm tariflerle gidebilirsiniz.

Kısaca M1A-M1B metrolarının Ulubatlı ve Emniyet- Fatih durakları ya da T4 tramvayının Vatan durağı sizi Vatan Caddesi’ne ulaştıracak.

Fatih İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne Nasıl Gidilir?

Fatih’te bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne de aynen bu yazıdaki tariflerle gidebiliyorsunuz. Zaten M1 metrolarının Emniyet-Fatih istasyonunun ismi buradan geliyor 🙂

İstanbul Valiliği ve İl Nüfus Müdürlüğü’ne Nasıl Gidilir?

İstanbul Valiliği, İstanbul İl Nüfus Müdürlüğü ve Fatih Belediyesi’ne de yine M1 metrosunun Emniyet-Fatih durağında inerek gidebilirsiniz. Tüm yazıdaki tarifler geçerli!

Fatih Karagümrük’e Nasıl Gidilir?

Fatih’in ünlü Karagümrük semtine de bu yazıdaki tüm tariflerle ulaşabilirsiniz. Yalnızca Emniyet-Fatih metro durağında indikten sonra 10 dakika kadar Haliç yönüne doğru yürümeniz gerekiyor.

Bu şekilde Fatih’e nasıl gidileceğini anlattığım yazımı bitiriyorum. Eğer özel bir noktadan Fatih’e nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum, herkese sevgiler ?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.