Heey Arjantin !

Heey Arjantin !

Hostel / Seyahat Rehberi

Hostelde Yabancılarla Tanışabilir miyim ?

Görkemli günler ! Hosteller konusunda çok yazı yazdım. Şimdi en keyifli ve merak edilenlerden birindeyim. Eminim hostelde kalmayı düşünenlerin çoğu oradaki insanlarla tanışma fırsatı için bu konaklama şeklini seçiyor. Ama bunu nasıl yapacağız  ? 🙂

Bugün tecrübeli bir gezgin olsam da ben de anlattıklarımı yaşayarak öğrendim. Sizlere hostel anılarımdan örnekler vererek, hostelde insanlarla tanışmanın şifrelerini anlatacağım, başlıyoruz !

Rio’daki Hostelimin Ortak Terası

Hostel Ortamı Nasıl ?

Öncelikle hostellerin oldıukça sosyal bir ortamı olduğunu söylemem gerekiyor. Yani burada insanlarla tanışmak çok kolay. Hatta çoğu zaman size sıra gelmeden onlar sizinle tanışmak isteyebilir.

Çünkü aynı sizin gibi onlar da dünyanın farklı yerlerinden gelen insanlarla sohbet edip, etkinliklere katılıp kültür alışverişi yapmak istiyorlar. Bu ortama uyabilmek için önce biraz rahat ve açık görüşlü olmak gerekiyor, yani kısaca insanları görünüş, dil, din, ırk, v.s ile yargılamamak. Ardından hostel yaşamını da biraz bilmeniz işinize yarayacak. Kendi penceremden hostel hayatını anlattığım yazım buradadır, isteyenler bir incelesin.

Brezilya’nın Ünlü Favelaları / Rio de Janerio’yu Gezerken

Hostelde Kimler Var ?

“Peki hostelde kimlerle tanışacağız Görkem” doğru bildiniz 🙂 yabancılarla !

Hostellerde kimin olduğu konusu öyle geniş bir skalada ki eminim çok şaşıracaksınız. Kamboçya’da bir hostele gidiyorsunuz, Avustralyalı var, Kanadalı var, Macar var, İskoç var, e bir de Türk olarak siz varsınız :) Yani aklınızın alabildiği her yerden insanlar olma olasılığı var. İşte ben böyle bir kadro ile Siem Reap gecelerinde unutulmaz bir akşam geçirmiştim, hala sosyal medyada konuştuğum çok sevdiğim arkadaşlarım oluverdiler.

Bunun dışında genelde hostel işletmecileri ve hostel çalışanları da genç gezginler oluyor. Onlar da gittiğiniz ülkenin kontenjanını dolduruyor diyebiliriz 🙂

Arjantin’de Kaldığım Hostel’in Dekoratif Ortamı

Nasıl Birileriyle Tanışabilirim ?

Biriyle tanışmak değil de tanışamamak için kurallar yazmalıyım diye düşünüyorum. Çünkü hostelde öylece ortak alanda oturup beklerseniz biri illa ki size “heey” “how are you” ya da “where are you from” diye gelecektir.

İşte birileriyle nasıl tanışabileceğinizin yanıtı ! Ortak alanlarda vakit geçirin, yatağınıza kapanmayın. İnsanları gördüğünüzde selam verin, nereli olduklarını, isimlerini sorun. Hatta benim gibi bi isminiz varsa, isim sorduktan sonra sohbet ilerleyebiliyor 🙂 Çünkü dünya üzerinde pek az dilde insan için “Görkem” demek çok kolay !

İşte Şu Masaya Oturursak Tanışma Aşama 1 Tamamlanır 🙂 / Latin Amerika Gezimden

Neler Gerekli ?

Hepinizde varolduğunu düşündüğüm bir ağız, birkaç küçük kelime, bir gülümseme ve özgüven !

Yurtdışına gidenlere hep biraz özgüvenli olmalarını tavsiye ediyorum. Ben ilk gittiğim interrail seyahatimde, adeta insanlardan kaçıyordum 🙂 Çünkü özellikle dil konusundaki özgüvenim pek azdı. Sonrasında gördüm ki bunlar sadece kendimi hapsettiğim birer boş düşünce.

Nasıl Özgüvenli Olacağız ?

Adı üzerinde kendimize güveneceğiz, biz dünya çapında kabul gören bir toplumun üyesi birer genç insanız. Karşımızdakilerden ne bir eksiğimiz ne de çekinecek bir özelliğimiz var. Farklılıklarımız onlarla iletişim kurmamıza engel değil.

Zaten özgüvenli olmaktan başka seçeneğimiz yok ki 🙂 Diyelim ki rezil olduk, konuşamadık, saçmaladık ne kaybederiz ? Muhtemelen o akşam hostel de 5 kişi varsa 5 i de yarın başka şehir, ülke veya kıtaya seyahat edecek. Yani bir daha görme şansımız bile çok düşük, denemeye değmez mi ?

Moritanya Çölleri Üzerinde Uçarken / Roma- Sao Paulo Uçuşum

Dilim Çok İyi Değil Ne Yapacağız ?

Varolanla yetineceğiz ! Ya da artık dil öğrenmek için harika bir motivasyonumuz olmuş olacak. Hem karşımızdaki insanlar İngilizce profesörü mü 🙂 Çoğu zaman sizden daha kötü İngilizce’ye sahip biri göreceksiniz, şaşırmayın.

Yurtdışına çıkanlarda genel olarak varolan dil yeterliliği kaygısı için umut verici güzel de bir yazım var, bence şuradan inceleyin 🙂

Neredeyse Kimsenin İngilizce Bilmediği Almati’den / Kazakistan Gezim

Hostel Anılarım: Görkem Yüksel !

Aslında böyle başlıklara pek girmiyorum 🙂 Girsem de gezi notlarımda tüm hikayesiyle anlatıyorum. Ama bugün sizler için keyifli bir hostel anım var. Sizi heyecanlandırmak, heveslendirmek ve bu güzel ortamı yaşamanız için!

Arkadaşım Furkan’la beraber keyifli bir Toskana yolculuğuna çıkmıştık. Pisa’da başlayan günümüz Floransa’nın enn tepesindeki Michelangelo merdivenlerinin orada son buldu. Çünkü hostelimiz bir kamp hosteldi ! Floransa’nın büyüleyici havasında kamp yapacağımız çadıra geçtikten sonra, ortak alana doğru yol aldık.

Gördüğümüz ortam bizi adeta büyüledi. Sanki kamp ortamı bir yazlık ve ortada bir kamelyası var, herkes gelip orada toplanmış. Hemen arka tarafında minik bir bar kısmı ve üstte televizyonda bir maç oynanıyor.

Michelangelo’dan Floransa, İtalya / Bahsettiğim Gezim 🙂

Maç diyorum çünkü o bir dünya kupası sene 2016. Böyle uluslararası bir ortamda dünya kupası seyretmenin de keyfi ayrı oluyormuş, hostelde kalan herkes başka ülkelerden, Daha çok İtalyan, Fransız ve Portekizliler var. Biz o dünya kupasında yoktuk ama hayatımda ilk kez orada tanıştığım insanlar sayesinde farklı ülkenin bir takımına sempati duyabildim ! Hem de kazansınlar diye değil, benim orada tanışıp, sevdiğim ve samimi olduğum birinin takımı diye. Böyle bireysel ilişkiler aslında tüm dünyadaki sınırları biran olsun kaldırabiliyor.

Sonrasında günün yorgunluğundan olmalı ben artık uyumalıydım. Furkan’ın enerjisi eğlenmek denince hiç bitmez. Onu da yalnız bırakmıyım derken bir baktım, Antuan’la “kanka” olmuş ve bana biz beraber gideceğiz eğlenmeye aklın kalmasn dinlen diyor 🙂 İşte o an dedim ki hostelde kalmak, sabahında geldiğiniz bir ülkede arkadaş bulup eğlenebilmekmiş…

Yazının Devamı: Hostel Nedir, Kimler Hostelde Kalabilir ?


GörkemliyollarTakip

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*