Yurtdışına seyahat hepimizin hayali ! Farklı şehirlerdeki farklı kültür ve manzaraları deneyimlemek ise harika bir duygu. Peki yurtdışı seyahatleri yalnızca gezilen tarihi yerlerden mi ibaret ?

Gideceğiniz ülkelerde sizi şaşırtacak ve ufkunuzu genişletecek asıl unsur kültür olacaktır. Amerika’dan, Günedoğu Asya’ya, Avrupa’dan Basra Kıyıları’na bugüne dek dünyanın pek çok farklı yerinde bulunan beni en çok etkileyen bu kültürlerle varolan şehirleri yaşamak oldu !

Kültürleri Tanımak İçin İngilizce

Şehirleri ve kültürleri yaşamak istiyorsanız insanlarla iletisim halinde olmanız şart. Kültürleri tanımak insanları tanımaktan geçiyor. Yurtdışında fırsatını bulabildiğim her an yeni bir insanla sohbet etmeye çalışıyorum.

Bu sohbet ettiğim insanlardan duyduğum hikayeler de bana yepyeni bakış açıları kazandırıyor. Örneğin Oslo’da haftasonu marketlerdeki alkollü içecek yasağına kızan bir Norveçli’nin “this is Norway !” şeklindeki sitemi unutamadığım anlardan biridir. Dünyanın en zengin ve refah düzeyi yüksek ülkelerinden birinde yaşayan bu insan bile aynı bizim gibi şikayet edebiliyor ! Peki bu insanlarla nasıl anlaşacağız ?

Yanıtını bulmak zor değil. Evet, İngilizce ile yapacağız. İngilizce kabul edelim veya etmeyelim artık globalleşen dünyada insanlarla anlaşmanın ve köprüler kurmanın en etkili yolu !

Şahit Olduğum Hayattan Anlar / Porto, Portekiz

Yurtdışında Herkes İngilizce Biliyor mu ?

Benim bugüne kadar gittiğim tüm ülkelerde seviyeleri değişse de herkesin artık İngilizce konulabildiğini gördüm. Kamboçya’da bile insanlar size İngilizce selam ediyor ! 

Rusya gibi bazı ülkelerde zorluklar yaşamanız mümkün olsa da bu İngilizce konuşan kimsenin olmadığı anlamına gelmiyor.

Ne Seviyede Bir İngilizce Gerekli ?

Yurtdışında ingilizce konuşmak için öyle ” TOEFL, IELTS” vermeye gerek yok !

Kendimden örnek vermem gerekire ben ülkemizdeki okullardan aldığım orta seviye bir İngilizce ile bu yola baş koydum. İlk zamanlar kendimi anlatırken zor anlar yaşasam da bu benim gelişimim de önemli bir mihenk taşı oldu.

Yurtdışında yaşadağım her durum için ilk seferde zorlansam da benzer durumlarda artık kullanabileceğim soru kalıpları, kelimeler ve özgürlükler aklıma hemen gelmeye başladı. Zamanla kelime bilgimi de buna bağlı olarak geliştirdim.

Moskova Metrosu’ndaki Kril Tabelalar / Rusya’da Sayıca Az Olsalar da İngilizce Anlaşabildim

İngilizce’m Kötü Ne Yapabilirim ? 

Peki “benim İngilizce’m kötü ama yurtdışına çıkmak istiyorum” diyorsanız. Size önerim kendinizi basit bir grammer testinde denemeniz. Eğer “intermediate” seviyesinde bir grammer bilginiz varsa ben yurtdışı için en azından yeterli olduğunuzu düşünüyorum ! Bu seviye için tek eksiğiniz, kelime ve biraz tecrübe bana kalırsa. 

Bunun altındaki seviyeler için gitmeden biraz eğitim almaya ya da çalışmaya ihtiyacınız var !

Yurtdışında Etkili İngilizce Konuşmak

Tabii bir de sahip olduğunuz İngilizce’yi etkili bir biçimde kullanabilmeniz var. Çoğumuzun asıl sorununun da bu olduğunu düşünüyorum. Size garanti edebilirim ki yurtdışında karşınıza çıkacak insanların çoğu da İngilizce Profesörü değil.

İnsanlarla konuşurken bir teste de tabi değilsiniz. Bu yuzden rahat olmanız çok önemli. Zaman zaman hatalar yaparak bunların doğrularını öğreneceksiniz. Zaten konuştukca İngilizce özgüveniniz de artacak.

İtalyanlar’la Dünya Kupası Heyecanı Yaşadığım An / Palermo, Sicilya

Yurtdışına Gitmeden Pratik Nasıl Yapılır ?

Peki ben yurtdışına gitmeden nasıl pratik yapabilirim ? Bu en çok zorlanılan durum. Çünkü ülkemizde her saniye yabancı insanlarla karşılaşmıyoruz maalesef.

Yakınınızdaki turistik noktalara gidip İngilizce konuşabileceğiniz insanlara karşı girişken olmanız bence en güzel seçenek.

Havalimanında Tanıştığım Japon Arkadaşımla Tuk-Tuk’ta / Siem Reap, Kamboçya

Dil Bilmeden Yurtdışı

Son olarak nereye giderseniz gidin ve karşınızdaki insan hangi kültürden olursa olsun, hiçbir şey bilmeseniz bile onunla aslında rahatça anlaşabileceksiniz ! Çünkü mimiklerimiz, bazen  bir bakışımız ve jestlerimiz herşeyi özetlemekte. En güzeli de bunlar pek yalan söylemiyor 🙂

Bugün size bu konuda biraz cesaret vermeye çalıştım aslında. Umarım hepimiz, farklı kültürleri en etkili şekilde deneyimleyebilir ve ülkemiz için daha geniş vizyonlu insanlara dönüşebiliriz, sevgiyle kalın.

Yazının Devamı: İlk Yurtdışı Seyahati Nereye Yapılmalı ? →

9 Yorum Yapılmış

 1. Peki ingilizce öğrenmek için önereceğin bir şey var mı? Ya da ücretsiz ingilizce öğrenmek isteyen birine ne önerirsin(uygulama olarak)?
  Bu arada yazıların keyifle okuyorum. Yolun açık olsun. Güzel günler görmen dileğiyle…..

  • Merhabalar Sevgili Zeki,

   Bence ingilizceyi kullanmak gerekiyor günlük hayatta. En güzeli uygulama yabancı bir haber spor v.b sitesi uygulaması olabilir. Dünya gündemini oradan takip edebilirsin 🙂

 2. Yurtdışı ingilizce kursları hakkında düşünceniz nedir acaba, yani hem gezerken hem de öğrensek yurtdışında ingilizceyi ?

  • İngilizce bence yurtdışında öğrenilir Hilal Hanım 🙂 Bu yüzden öğrenmekte güçlük yaşıyoruz ülkemizde çünkü kullanmıyoruz ki !
   İngilizce kursları nerede olursa olsun faydalı olacaktır zaten bunu yurtdışında yapmak ise zaman makinesi gibi hızlı sonuç verebilir. Tek kötü yanı bu kurslarda sabit bir noktada kalacaksınız ve gezme imkanlarınız da kısıtlı olacak tabii ama yurtiçinde kurstayken de sonuçta gezmiyorsunuz 🙂 Yurtdışı ingilizce kursları imkanınız varsa bence de ön planda !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.