Okulda, metroda, sokakta, kafede, heryerde bir hosteldir gidiyor 🙂 Yurtdışına çıkan herkesin diline doladığı şu “hostel” ne acaba ? Görkemli hostel rehberimde gelin hostel nedir, ne değildir bir anlaşalım !

Yeni Başlayanlar İçin Hostel

Hosteller dünya çapında en yaygın konaklama seçeneklerinden biridir. Genellikle genç yaştaki gezginler için dizayn edilmiştir. Dünyanın her yerinden gelen insanlarla kalarak farklı kültürleri deneyimleme fırsatı sunar.

Genel mantığı birbirini tanımayan ve orada gezmek için bulunan, çoğunlukla öğrenci gençlerin, beraber bir evi paylaşıyor havasında beraber kalmasıdır. Hostellerde genellikle ranza bulunan odalarda 4 – 6 veya 8 kişi kalınır ve aynı odayı paylaştığınız insanlar daha önce hiç tanımadığınız dünyanın farklı ülkelerinden insanlardır.

Venedik’te Kaldığım Hostelim

Hostel Nedir ?

Kelime anlamına yoğunlaşırsak hostel, İngilizce’de ev sahipliği yapmak, konuk etmek anlamına gelen “host” ile bildiğimiz “hotel”in birleşmiş hali oluyor 🙂 Yani kendimizi evimizde hissedeceğimiz bir otel düşünün !

Bu yüzdendir ki ev olarak bahsetmiş olsam da hosteller her ülkede yasal birer konaklama işletmesidir. Bu sayede pasaport kontrolü gibi resmi durumlarda kalacağımız yer olarak hostelleri gösterebiliyoruz.

Ellerimin Altındaki Rio de Janeiro 🙂 / Brezilya Gezimden

Hosteller Ucuz Mudur ?

Hostellerin en meşhur özelliği ucuz olması sanırım 🙂 Hatta dünya üzerindeki en uygun konaklamalardan biri diyebilirim hosteller için. Çünkü 1 odada tek başımıza olacağımıza, 4-6-8 farklı kişiyle paylaşmış oluyoruz, doğal olarak fiyatlar da 4’te birine iniyor.

Örnek olarak olarak Roma’da bir gece için ortalama bir otelde gecelik 100 euro’yu gözden çıkarmamız gerekirken 20 euro civarına bir hostel bulabiliyoruz.

Gecelik Yalnızca 2 Dolar’a Kaldığım Almati’den / Kazakistan

Kimler Hostelde Kalabilir ?

Başta ipucunu verdim aslında 🙂 Hostel konsepti genel olarak genç gezginlere hitap etmekte. Üniversite öğrencisi ya da 26 yaş altındaki kişiler olarak detaylandırabiliriz. Ayrıca 18 yaşının da üzerinde olmak gerekiyor. Zaten 18 yaşının altındakilerin yurtdışına çıkması için de farklı belge istekleri var şuradan bakabilirsiniz.

Bu demek değil ki 26 yaş üzeri hostelde kalamaz ! Sadece aşağıda bahsedeceğim hostelde kalma şartlarına özel olarak dikkat etmeniz gerekiyor.

Iguazu Şelalerine Doğru / Arjantin, Latin Amerika

Hostel’de Kalma Şartları

Hosteller farklı bir konaklama işletmesi olduğundan çeşitli şartlara da sahip. Bunların başında yaş ve hangi ülkeden olup olmadığınız geliyor, aşağıdaki listeyi fikir vermesi açısından hostellerin sunabileceği şartları göstermesi açısından hazırladım;

  • 18-26 yaş arasında olmak
  • hostelin bulunduğu ülke dışında bir pasaporta sahip olmak
  • evcil hayvan dostlarımız için şartlar
  • uzun süreli kalmamak
  • hostel hayatını bilmek ve uyum sağlayabilmek

Biliyorum iş ilanı gibi oldu 🙂 ama hostel rezervasyonu yaparken bu uyarılara rastlayacaksınız. Hostel rezervasyonunda dikkat edilmesi gerekenler için bu yazımdan bilgi alabilirsiniz.

Son olarak bahsettiğim hostel hayatını bilmek de bana has bir başlık 🙂 Hostellerin kendi için farklı bir havası ve kuralları var…Daha önce hostelde kalmadıysanız ya da kendinizden emin değilseniz bu yazıma bir göz atın ve hostel hayatını yakından tanıyın !

Trieste Tren Garı / Beni Venedik’teki Hostelime Götürecek Trenim

Hostel’de Özel Oda Var mı ?

Hosteller bilinenin aksine sadece ranzalardan ve ortak odalardan oluşmaz. Hostel konaklamanızı tek kişilik odada ya da arkadaşlarınızla beraber özel odada yapabilirsiniz.

Özel odada kaldığınızda da hostel olanaklarından ve avantajlarından yararlanabiliyorsunuz. Hostelde kalmanın avantajlarını merak ediyorsanız link burada 🙂

Hostel’de Kalmak Rahat mı ?

Aslında hostelde kalırken ilk planda rahatlık olmamalı. Hostellerde amaç uygun konaklama ve kültürler arası etkileşimdir. Bu yüzden de size çok bir rahatlık vadetmez.

Fakat günümüzde hostel konsepti çok gelişti. Ülkemizde de örnekleri olan bazı hostellerde rahatlık yıldızlı otelleri aratmayacak halde. Bu konuya önem veriyorsanız, puan ve yorumlara dikkat etmelisiniz. Hostel seçimi ile ilgili merak ettikleriniz tam burada.

Hostelde Kaldığım Fas Gezimden / Fes, Afrika

Hostel Ne Değildir ?

Bir de hostelin ne olmadığını da açıklamalıyım. Çünkü farkında olmadan hostel rezervasyonu yapanlar bile tanıyorum ! İsmine bakıp da tam olarak farkı anlayamayınca, sonrasında gidince sorun yaşanabiliyor.

Hosteller bir otel değildir. Otelin size sunduğu hizmeti sunmaz. Otellerde lüks veya değil size hizmet eden insanlar olur oysa hostellerdeki çalışanlar size hizmet etmez sadece yardımcı olur.

Hosteller genel olarak aileler için uygun değildir. Çoluk çocuk hep beraber gidelim diyorsanız bence fikrinizi değiştirin 🙂 Ayrıca hostellerde havlu ve banyo malzemeleri gibi şeyler genellikle bulunmaz, hatta banyolar da ortaktır. Hostelde banyo kullanımı ile ilgili detaylar için şu yazım da mevcut.

Sanırım artık hostel nedir gayet iyi anladık, hostelde kalış şartlarını öğrendik ve hostelde kalmaya hazırız. Şimdi hostel hakkında neredeyse her şeyden bahsettiğim “hostelde kalış rehberi” yazımı okuyabilirsiniz. Ayrıca aklınıza takılanlar için yorum bölümünden bana soru sormak serbest 🙂 Sevgiyle kalın !

Yazının Devamı: Hosteller Güvenli midir ?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.