Dubrovnik'ten

Dubrovnik'ten

Seyahat İpuçları

Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları Neler ?


Selamlar ! Bugün konumuz herkesin hem çok istediği hem de çekindiği yalnız yurtdışı seyahatleri. Çoğunuzun “tek başına seyahat” konusundaki yazımı okuyarak genel hatlarıyla bilgilendiğini biliyorum.

Şimdi yurtdışına yalnız başına gideceklerin, neden gitmesi gerektiği ile ilgili maddeleri ve yalnız başına yurtdışına çıkmanın avantajlarını sizlere listeleyeyeceğim, başlıyorum 🙂

Tek Başına Dünyanın Öteki Ucuna Gittiğim Batı Amerika Gezimden / Golden Gate Köprüsü, San Francisco

Fırsatları Yakalama Şansı

Tek başına seyahat daha yola çıkmadan avantajlara başlıyor !

Yurtdışına çıkarken karşımıza çıkan fırsatlar genellikle anlık oluyor. Uygun fiyatlı uçak biletleri, promosyon turlar ya da çeşitli turizm kampanyalarını buna dahil edebilirsiniz. Bu tarz durumlarda, bize eşlik edecek arkadaş bulana kadar bir de bakmışsınız fırsat kaçmış…

Tek başına seyahat ettiğinizde tüm fırsatlar elinizin altında. Ayrıca çoğu zaman indirimli uçak biletleri sınırlı koltuk sayıları için oluyor. Size ucuz ama arkadaşınıza pahalı olacak 🙂

İnterrail Zamanlarımdan Kalma 🙂 / Berlin, Almanya

Tek Başınıza Karar Verebilme Özgürlüğü

Diyelim ki arkadaşınızla fırsatları yakalayacak kadar vaktiniz oldu ve koltuk sayısı da yeterli. Şimdi de ayrı bir sorun devreye giriyor, karar vermek !

Birileriyle seyahat planlarken her kafadan ayrı bir ses çıkar. Kimisi o şehre gitmek istiyordur, kimisi de oradan başka bir yere geçmek. Birisi yazın gidelim der, öteki kışın seviyorum… Bu böyle uzar gider 🙂

Örneğin Güneydoğu Asya rotamı incelerseniz ne kadar da kapsamlı olduğunu farkedersiniz. Çoğu arasındaki uçak biletlerinin de aynı anda alınması gerekiyor. Yoksa rota tamamlanamaz ya da çok masraflı hale gelir. Eğer o seyahatte yanımda biri olsaydı eminim ki bu kadar çok şehre gidemezdim, tek başınıza karar verince herşey daha kısa.

Dubrovnik, Hırvatistan Gezimden

Görmek İstediklerinizi Daha İyi İnceleme

Olay sadece bilet almak ve rota oluşturmakla da bitmiyor. Gittikten sonra herkesin beklentileri ayırlmaya başlıyor. Kimi plajlarda gün boyu güneşlenmek isteyip akşam eğlenecekken kimi de gündüz karış karış şehri keşfedip akşamları derin bir uykuyu tercih ediyor.

Eğer tek başınıza geziyorsanız, geminin kumandanı sizsiniz ! Hayallerinizdeki yerleri dilediğinizce gezin ve kimseye hesap vermeden istediklerinizi yapın.

Yalnızca Pasaportumla Yola Çıktığım Odessa, Ukrayna Gezimden

Kültürleri Daha İyi Tanıma

Ben yurtdışına arkadaşımla da arkadaş grubuyla da tek de giden biri olarak bunun karşılaştırmasını çok daha iyi yapabiliyorum. Yurtdışında eğer yanınızda birileri varsa etrafa daha zor konsantre oluyorsunuz 🙂

Devamlı sohbet havasında geçen ve somut şeyler üzerinde durulan geziler insanı kültürel yönden pek geliştirmiyor. Oysa ki yalnız olduğunuzda, karşıdan karşıya geçen insanların davranışı ve tepkisi bile sizde o ülke için bir fikir oluşturuyor.

Yolda yürürken insanların sohbetlerine, tartışmalarına, gülüşmelerine ve çeşitli törenlere tanık oluyorsunuz. Yanınızda biri varken tek amacınız görmeyi düşündüğünüz yere gitmek !

Amerika’nın Kalbinden / Washington DC

İnsanların Size Daha Girişken Olması

Ne demiştim, tek başıma gezerken bana yol bile soruyorlar !

Kendinizi düşünün, birine birşey sormak, danışmak istiyorsunuz ya da fotoğrafınızı çekmesi için birine rica edeceksiniz, tek birini mi tercih edersiniz yoksa bir grubu mu ?

Cevabı vermek zor değil, tabii ki tek olanı. İşte aynen bu şekilde siz ne kadar kendinizi “girişken olmayan” olarak bile tanımlasanız insanlar sizinle sohbet edecek 🙂

Yanımızda arkadaşımız olduğunda devamlı onunla sohbet eğiliminde oluyoruz ve bu bizi gittiğimiz yerdeki insanlardan izole ediyor.

Güneşten Gözlerini Açamayan Görkem 🙂 / Kotor, Karadağ

İngilizcenizin Gelişmesi ve Pratik Ortamı

Ne dedim, “insanlardan izole olmake bu şekilde nasıl İngilizcemiz gelişecek ?

Yurtdışı bizim dil gelişimimiz için bulunamaz bir şans. Çünkü onlarla iletişimin tek yolu bu. Biz de bu yolu kullanarak harika bir pratik ortamı yakalayabiliriz.

Ama işte insanız ! Devamlı kolay olana kaçıyoruz, eğer yanımızda arkadaşımız varsa İngilizce konuşmak zor gelecek hatta zorunlu haller için bile “sen sor, sen söylesene” gibi cümleler kuracağız 🙂

Tek başınıza olduğunuzda ise isteseniz de istemeseniz de İngilizceniz ge-li-şe-cek !

Tel Aviv Sokaklarından, İsrail

Yol Arkadaşı Seçimindeki Yanlışların Olmaması

Neyseki böyle bir sorun hiç yaşamadım. Yola çıktığım tüm arkadaşlarımı çok seviyorum ve onlara selam olsun 🙂 Ama etraftan duymuyor değiliz, yanlış arkadaş seçimleri yüzünden keyifle planlanmış bir gezi eziyete dönebilir !

Özellikle uzun yurtdışı gezilerinde bu risk daima vardır. Devamlı yanyana olan insanlar ilerleyen günlerde sorunlar yaşayabilir. Fakat tek başınıza olduğunuzda bu riski çöpe atın 🙂

Dubrovnik, Hırvatistan / 2018 Nisan

Sevdiklerinizin Kıymetini Anlamanız

Yine duygusal bitiriyorsun Görkem !” Aynen öyle, bazen sevdiklerimizden uzaklara, tek başımıza gittiğimizde onların kıymetini çok daha iyi anlıyoruz.

Farklı yaşayışları görüp, sahip olduklarımızı daha rahat görüyoruz. Ayrıca dönüşte sizi karşılayacak gülümseyen bir çift göz görmek için bir hafta yalnız gezmişssiniz çok mu ?

Okumayanlar İçin: Tek Başına Seyahat Adına Herşey →

Yazının Devamı: İlk Yurtdışı Seyahati Nereye Yapılmalı ? →

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*