Seyahat Bloggerı Nasıl Olunur ?

Gezi Blogları / Öne Çıkanlar / Seyahat Yazarlığı

Seyahat Bloggerı Nasıl Olunur ?


Görkemli günler ! Eminim benim gibi dünyayı gezip görmek ve yurtiçi- yurtdışı tüm tecrübelerini gezi blogu yazarak paylaşmak isteyen insanlar vardır. O zaman doğru yerdesiniz, bugün konumuz, “seyahat bloggerı olmak.

Gezmeyi Bir İşe Çevirmek

Bir insanın kendini gezi bloggerı ya da gezi blog yazarı şeklinde tanımlaması artık seyahat etmeyi bir işe çevirdiğinin göstergesi olarak kabul edilebilir. Her anını hatırlaması, bazen not alması ve sık sık fotoğraflar, videolar çekmesi gereklidir.

Ben yurtdışında gezerken çoğunlukla fotoğraf çekmeyi unutuyorum 🙂 Devamlı aklımda blog yazmak düşüncesi olursa rahatlıkla gezemiyorum!

Bu yüzden bence öncelikle gezmeyi bir işe çevirmemelisiniz. Seyahat bloggerı olacağım diye yola çıkmak benim anlayışıma biraz ters. Bence öncelikle gezmeli, öğrenmeli ve sonra bunu insanlarla paylaşabilecek seviyeye ulaşmalısınız.

Kızılmeydan’dan 🙂 Moskova, Rusya

Nelere İhtiyaç Var ?

Tam da bu noktaya geldik, öncelikle gezi birikimine ihtiyacınız var. Seyahat bloggerı olmak için bu işi biliyor olmalısınız, gezmenin görmenin inceliklerinden haberdar olmalı, yaşamalı ve sonuçlar çıkarmalısınız.

Gittiğiniz bir şehrin resmini çizerken, okuyucularınıza benzer diğer şehirlerle karşılaştırmalar sunabilmelisiniz. Ayrıca özgürce gezip keşfetme keyfini de yaşamalısınız.

Ben Görkemliyollar’ı yayına aldığımda dünya çapında 30’dan fazla ülkede bulunmuştum. Bunun sayesinde yazdığım gezi notlarım da makalelerim de ayrı bir kapsama ulaştı.

Marina Körfezi ile, Singapur

Nasıl Gezebilirim ?

E peki nasıl gezebiliriz Görkem 🙂 Öncelikle hayalleriniz olmalı, araştırmalı öğrenmelisiniz. Hayal ettiğiniz yerlere gitmek için gereklilikleri öğrenip bunlar için fedakarlıklar yapmalısınız.

Ardından gezmeye başladığınızda zaten insanlarla paylaşma ihtiyacı hissedecek noktaya geleceksiniz. O zaman da sonraki yazımı size tavsiye edeceğim, “gezi blogu açmak istiyorum, nasıl yaparım?

Vizesiz Seyahat Ettiğim Moldova ve Başkent Kişinev

Gezerek Para Kazanabilir miyim ?

Bu en çok merak edilen soru 🙂 Genellikle gezginlerin zengin oldukları ya da belirli bir üne ulaştıktan sonra zenginleştikleri düşünülür. “Oysaki gezginler kazançlarının çoğunu gezmek için harcayan birer fedaker yolculardır“.

Yani kısacası gezi blogu yazarak para kazanılır ! Fakat para kazanmak için gezi blogu yazılamaz 🙂

Lizbon’dan Porto’ya Trenle İlerlerken / Portekiz

Bilgi Birikimine Sahip Olmak

Aslında yukarıda önce gezip, görüp tecrübe edinmeniz gerektiğinden bahsetmiştim. Fakat bilgi birikimi konusuna parantez açmak istedim. Çünkü 2018 yılında internet neredeyse gezi blogu çöplüğüne dönmüş durumda !

Öyle şeyler okuyorum ki, görmesem, gerçeği bilmesem inanacağım !

en kolay vize veren ülkeler“, “ilk gidilmesi gereken ülkeler“, “interrailda trende uyumak“, “israil’e gitmek tehlikeli” Bunlar aklıma gelen birkaç saçma ve insanların yanlış yönlendirildiği konu 🙂

Görkemliyollar’da bu konular hakkındaki yazılarımı ilgili yazının üzerine koydum, okuyun ve genel algıya göre farkı görün !

Milano’daki Expo Önündeyken, İtalya

İşte tüm bunlar aslında bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor. Yalnızca birkaç kez yurtdışına gitmiş insanlar, kulak dolgularıyla tümevarım yapıp insanları yanlış yönlendirebiliyor. Siz siz olun öncelikle kendiniz geliştirin ve tüm seyahatseverlerle tecrübelerinizi sonrasında paylaşın.

Gezi Blogu Açmak İstiyorum

Tüm bu bahsettiklerimin ardından, ben artık seyahat bloggerı olmaya hazırım diyorsanız, sıradaki yazımı okuyabilirsiniz. Orada kendini gerekli yetkinlik ve birikimde gören insanların nasıl bir gezi blogu sahibi olabileceğinden bahsettim, şimdilik bu kadar.

Yazının Devamı: Nasıl Bir Gezi Blogu Açabilirim ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

2 Yorum Bırakılmış

  1. ekrem yondas says:

    sizi takdir ediyorum tek basına bu kadar gezmek gercekten yurek ıster

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*