Bisikletle Yurtdışına Nasıl Gidilir ?

Bisikletle Yurtdışı / Gezi Rehberi

Bisikletle Yurtdışına Nasıl Gidilir ?


Herkese keyifli günler ! Eminim hepiniz gezmeyi benim kadar çok seviyor ve keşfetmek için yeni yollar arıyorsunuz. Bugün onlarca yurtdışı gezimden en ekstrem olanını referans alarak sizlere “bisikletle yurtdışı seyahati” konusundan bahsedeceğim.

Kulağa çılgınca geldiğinin farkındayım 🙂 “Bisikletle yurtdışına gitmek” tam da düşündüğünüz gibi harika bir tecrübe. Uçağa atlayarak ışınlandığınız gezileri unutun !

Bisikletle Yurtdışı Turunun Avantajları

Bisikletle yurtdışına çıkma fikrini ilk ortaya attığımda, çıkış noktasının haklı bir sebebi vardı. Oldukça yakın coğrafyalar arasında, sadece sınır farkı bulunduğu için ulaşımın ciddi şekilde pahalı olması. Örneğin Edirne’den yalnızca Burgas, Bulgaristan’a gitmek için, ülke içinde olduğundan çok daha fazla ücretler ödememiz gerekiyor.

Bisikletle yurtdışı seyahati işte tam da burada devreye giriyor 🙂 Eğer biz ulaşım kalemini siler ve yalnızca pedallarımıza güvenirsek bizim için sınırlar kalkmış olur.

Ayrıca gezdiğimiz her bir karış toprağı sonuna kadar görmüş, koklamış ve hissetmiş oluruz. İnsanlarla olan iletişimleri saymıyorum bile !

Kotor, Karadağ’da Kiraladığım Bisikletimle

Ben Hangi Rotayı Takip Ettim ?

Benim bu geziden beklentim Yunanistan sınırımızın birkaç kilometre ötesindeki Alexandroupolis yani Dedeağaç’a ulaşmaktı. Bisiklete ihtiyacım olan kısım ise sınır geçisi ve Yunanistan’daki bölümdü.

Bu istek doğrultusunda sınırımıza en yakın nokta olan İpsala’yı pedallamaya başlayacağım nokta olarak belirledim. İpsala’dan Dedeağaç’a kadar giden tüm yolları araştırıp, bisiklet için en uygun olanını seçtikten sonra yaklaşık 50 kilometrelik rotam belirlenmiş oldu.

İpsala – Dedeağaç ( Alexandroupolis ) Bisiklet Rotam

Bisikletle Yurtdışına Giderken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Kondisyon Konusu

Öncelikle kendinizi iyi tanımalısınız. Sonuçta profesyonel bisikletçiler değiliz. Kendimden örnek vermem gerekirse, ben yaşadığım İstanbul Anadolu Yakası Sahili’nde yıllardır devamlı olarak bisiklete biniyorum. Sahil boyunca Fenerbahçe – Kartal hattında 20-30 kilometrelik parkurlara alışkınım.

Bu yüzden de 50 kilometrelik bir yurtdışı bisiklet rotasına kendimi hazır hissettim. Zaten matematiksel hesaplar ile bu rotanın molalarla bile bir günde çok rahat alınabileceği aşikar.

Rotamın Biraz Daha Geniş Açılı Gösterimi 🙂

Rotanın Önemi

Kendimizce bir yol çiziyoruz elbette fakat bunun uygulanabilirliğini de araştırmak gerekli. Bisiklet sürerken bizi en çok etkileyecek şey, yokuşlar ve eğimli yollardır.

Düz bir rotada 50 kilometre gitmek ile dik bir eğimde 5-10 kilometre gitmek sizden aynı eforu alabilir. Bu yüzden Google Earth uygulamasının yükselti gösteren rota modunu kullanmanızı tavsiye ediyorum. Ben kendi rotamda yükseltileri dikkate alarak, en uygun yolları seçtim.

Bisiklet Ehliyeti

Tabii ki bisiklete binmek için bir ehliyete ihtiyacınız yok, fakat Yunan Pasaport Memuru bana bisiklet ehliyetimi sormuşsa ?

Sınır geçişi sırasında bizi bisikletlerle gören memur, ülkesine tatlı bir espri ile aldı 🙂 O kadar ciddi başladı ki konuşmaya biran gerçek sandım ! Sonrasında gülümsemeler ile harika bir anı kazanmış oldum.

Bisikletle Yunanistan Turumdan 

Ne Tür Bir Bisiklet Seçmeliyim ?

Bisiklet seçimi en önemli konulardan biri, çünkü o bisiklet sizin yol arkadaşınız 🙂 Biz Yunanistan’a giderken üç yakın arkadaştık. Üçümüzün de farklı tip bisikletleri vardı.

İnce tekerlekli şehir bisikletine sahip arkadaşım yol boyunca neredeyse hiç yorulmadı. Fakat doğa şartlarına dayanamayıp yağmurda kayma problemi ve yer yer lastik patlaması sorunu ile karşılaştı. Bu tarz bisikletler ile yola çıkacaklar lastiklerini tamir edebilmeli.

Benim gibi orta incelikteki karma yol bisikletine sahip kişiler bence en doğrusunu seçmiş olacak 🙂 İdeal bir yorgunluk / performans oranına sahip olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca sürüş güvenliği konusunda da başarılı.

Diğer arkadaşımın ise daha çok çocuklara hitap eden dağ bisikleti vardı. Bisikleti çok sık kullanmadığından zincir ve fren sorunları yaşadı. Ayrıca asfalt şartlarına göre olmayan dağ bisikleti onu aşırı düzeyde yordu.

Kotor, Karadağ’da Kiraladığım İnce Tekerlekli Bisiklet

Yurtdışında Bisiklet Sürmek Güvenli mi ?

Türkiye’de yaşadığımız malum. Trafikte iki tekerlekli taşıtlara pek saygılı olduğumuz söylenemez, bu yüzdendir ki aklımıza böyle bir soru geliyor. Fakat içiniz rahat olsun !

İpsala Sınırı’nı geçtikten sonra yanımızdan geçen çoğu araç bizim için yavaşladı ve şeridin uzak kısımlarını tercih etti. Geçen araçların bir çoğu ihtiyacımız olan birşey olup olmadığını bile sordu.

Karşı taraftan gelen birkaç otobüs ve tır bize selam etti elleriyle 🙂

Dedeağaç’taki Kamp Alanımız ve Bisikletler / En Öndeki Beyaz Olan Benim 🙂

Avrupa Bisiklet Yolları

Avrupa genel anlamda bisiklet yolları ile tanınsa da bu durum şehirler arası yollar için çok da geçerli değil. Benim gibi yurtdışında bisikletle yol almak istiyorsanız ince ince araştırmanız şart.

Fakat ben sizler için yakın birkaç öneride bulunacağım. Bunlardan ilki benim de gerçekleştirdiğim İpsala – Dedeağaç rotası. İkinci olarak ise Kırklareli – Burgas. Eğer ben daha uzaklara sürebilirim diyorsanız Balkanları bir tur haline getirmenizde bir engel yok 🙂

Dedeağaç’tan Dönerken Ben / Türkiye Sınırına Yaklaşırken / Sıcaktan Biraz Terlenmiş 🙂

Bisikletle Yurtdışına Nereden Başlamalıyım ?

Aslında bisikletle olmasının haricinde yurtdışına çıkmak aynı ritüelleri içeriyor. Bu konuda yurtdışına çıkmak isteyenlerin nereden başlayacağı, ilk kez yurtdışına gideceklerin nereye gitmesi gerektiği ve nasıl seyahat planlanacağı ile ilgili yazılarımı okuyabilirsiniz.

Tüm bunların dışında nasıl bu kadar çok gezdiğimi öğrenebilir ve kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz.

Son olarak 2019 yazında tekrarlamak istediğim Yunanistan Bisiklet Turum’da bana eşlik etmek isteyenleri beklemekteyim 🙂 Bu yazının yorum bölümünde belirterek bana katılmanızı içtenlikle isterim ! Bol seyahatli günler.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

18 Yorum Bırakılmış

 1. Hale Guner says:

  Gorkem selam,
  Ben ve yakin bir kiz arkadasim tura katilmayi dusunuyoruz. Detaylar uzerine konusabilirsek cok sevinirim 🙂

  • Merhaba Hale ! Ayrintilari yakin zamanda sen ve bizimle beraber yola cikmayi isteyen arkadaslarla paylasacagim.

   İlerleyen günlerde İstanbul’da bununla ilgili bi bulusma planliyorum orada seni ve arkadasini da gormek isterim. Simdilik bolca rota arastirma ve heyecan bekliyorum 🙂

 2. Orhan küllü says:

  Ustam güzel olmuş bir sorum olacak ben ipsaladan Bulgaristan a gideceğim ama otoyolları kullanamiyorsak nasıl gideceğiz ben araçla gittim yunanistan a geçince direk oto yola bağlaniyor

  • Merhabalar, İpsala’dan 3-5 kilometre otobanda gittikten sonra Dedeağaç’a giden bir sahil yolu da var. Hatta havaalanının oradan bağlanıyor. O yol bisiklet için oldukça uygun, rota görseli yazı içerisinde var 🙂

 3. Baran Çanguz says:

  Pasaportsuz sadece gezmek için girebiliyormuyuz

 4. Ben de size eşlik ederek, Yunanistan a bisikletle gidebilirim.

  • Merhabalar Davuthan bey,

   Bu yaz kendi eğitim çalışmalarım ve varolan gezi planlarım nedeniyle, bisikletle Yunanistan turunu daha gerçekleştiremedik 🙂 Fakat bu konuda istekli küçük bir grubumuz oluştu, sizi de mail listesine ekleyerek gelişmelerden haberdar edeceğim. Keyifli günler !

 5. Ferhat Seçer says:

  Abi ben isterim valla neler gerekiyo geçiş için
  Bordo pasaportum var abi

 6. Havva Öğmen says:

  2018 Temmuz ayından itibaren ben de bir bisiklet turuna katılmak istiyorum.

 7. talha dogu says:

  yesil pasaport la yunanistana gecerken schengen vizesi ihtiyaci olur mu ?

 8. Fatih Bulut says:

  Hayalimde sizin gibi yurt dışı gezileri yapmak var bu sebeple internette araştırma yaparken blogunuza rastladım. Yaza doğru eğer pasaport çıkarabilirsem tura katılmayı çok isterim detayları gelecek zamanda konuşalım lütfen 🙂

  • Merhabalar Sevgili Fatih,

   Harika olur! Umarım ben de senin gibi ortak hayallere sahip arkadaşlarımızı bir araya getirebilirim 🙂 İnstagram’dan takip edersen bilgin olur, keyifli günler !

 9. Ahmet turan says:

  Bu yaz böyle bir etkinlik denk gelirse bende katılmak isterim yeşil pasaportum var hazırım diyebilirim

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*