Merhaba! Bugün “Afyon’a gitmek” isteyenler için kısa kısa bir rehber oluşturacağım. Üşenip arattığımız şekliyle “Afyon nasıl gidilir“? Böyle aratınca hep ansiklopedik standart siteler çıkıyor.

Fakat şimdi sizlere Afyonkarahisar’daki bireysel tecrübelerimle Afyon’a nasıl gidileceğini tüm seçenekleri ile anlatacağım, başlıyoruz!

Afyon’a Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin? Afyon’a gitmek için farklı seçenekler bulunuyor ve en mantıklı olana bulunduğun yere göre karar vermek gerekli.

Eğer İstanbul’dan Afyon’a gideceksen sana ilk önerim hemen bir otogara git ve Afyon otobüsüne atla 🙂

Doğu Anadolu ya da Güneydoğu Anadolu’dan geleceksen de bence İstanbul aktarmalı bir uçuş düşünebilirsin. Ya da yakın bölgelerdeysen özel aracına atla ve Afyon’a ulaş. Şimdi genel fikir oluştuysa ince detaylara girme vakti!

Otobüsle Afyon’a Gitmek

Afyon ülkemizin önemli karayolu duraklarından bir tanesi. Özellikle İstanbul kalkışlı Antalya tarafına giden otobüsler Afyon’a sıkça uğradığından Afyon’a sıkça otobüs bağlantısı bulabilirsiniz.

Eğer vaktiniz yoksa ve anlatacağım öteki seçeneklerden biri size uymuyorsa en yakın otogara gidip Afyon otobüsüne binin! Eğer bulunduğunuz yerde Afyon’a otobüs seferi yoksa Bursa, Antalya ya da Ankara’ya ulaşmaya çalışın. Sonrasında bu noktalardan Afyonkarahisar’a otobüs bulabileceksiniz.

Uçakla Afyon’a Gidecekler İşte Bu Havalimanına İnecek 🙂 / Afyon’dan Dönerken

Arabayla Afyon’a Yol Tarifi

Afyon dört taraftan gidiş geliş bölünmüş yollarla rahatça ulaşılabilecek bir nokta. Eğer İstanbul’da Afyon’a yol tarifi istiyorsanız hemen aşağıdaki başlığa gidin orada anlattım 🙂

Afyon’a yol tarifinde öncelikle Ankara, Eskişehir, Konya üçlüsünden birine ulaşmanız lazım 🙂 Sonrasında zaten Afyon’a kolayca gidebileceksiniz. Şimdi her noktadan Afyon’a nasıl gidileceğini anlatmam imkansız. Ancak size önerim Google Maps üzerine Afyon yazın ve takip edin!

Ben sizler için İzmir, İstanbul, Trabzon, Van ve Antalya üzerinden Afyon’a yol tarifi aldım! Buraya tıklayarak Afyon’a yol tarifinizi haritada öğrenebilirsiniz.

Uçakla Afyon’a Nasıl Gidilir?

Afyon’da bulunan Zafer Havalimanı ile buraya herhangi bir noktadan uçakla ulaşabiliyorsunuz. Fakat Zafer Havalimanı, Afyon merkeze 1-1.5 saat karayolu mesafesinde olduğu için yakın mesafelerden yapılacak yolculuklarda pek mantıklı olmuyor.

Örneğin İstanbul’dan Afyon’a uçakla giderken indisi bindisi derken 5-6 saati bulabiliyor. Oysaki karayolu da benzer bir sürede sizi direkt olarak Afyon’a getirir. Kişisel olarak ben de Zafer Havalimanı’ndan İstanbul’a bir uçuş gerçekleştirdim. Eğer İstanbul’dan aktarma yapacaksanız çok mantıklı bir seçenek. Fakat direkt olarak İstanbul’a gidiyorsanız bence karayolu da düşünülmeli.

Afyon Zafer Havalimanı’ndan genellikle THY’nin İstanbul Havalimanı’na seferleri bulunuyor. Dönemsel olarak başka hatlar da mevcut.

Afyon’a En Ucuz Nasıl Gidilir?

Günümüz dünyasında bir yere gitmenin en ucuz yolu genel olarak uçakla oluyor. Çünkü havayolu kampanyaları ile 5-10 liraya bile bilet alıp binlerce kilometre gidebiliyorsunuz. Fakat Afyon’a uçakla ulaşımda seçenekler kısıtlı olduğundan pek de kampanya olmuyor.

Bu yüzden Afyon’a gitmenin bence en ucuz yolu şehirlerarası otobüsleri kullanmak olacaktır. Halihazırda özel aracınız varsa da onunla gitmeyi düşünebilirsiniz.

Afyonkarahisar Kalesi ve Ben 🙂

İstanbul’dan Afyon’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Afyon’a karayolu ile yol tarifi verecek olursam. Aslında temel olarak olarak iki seçeneğiniz var. Eğer ben en hızlı şekilde giderim para önemli değil diyorsanız Osmangazi Köprüsü ve Bursa üzerinden geçerek Kütahya ve Afyon’a ulaşabilirsiniz.

Ama bence en mantıklı yol İstanbul-Ankara otobanına girip Adapazarı’ndan Eskişehir yönüne sapmak ve Kütahya, Afyon yönünü takip etmek. Bu rotada yollar da gayet güzel.

Afyon’da gezilecek yerleri okumadan Afyon’a gitmeyeceksiniz sanırım 🙂 İşte Afyon’da gezilecek yerler!

Afyon Gazlıgöl Termal Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Afyon’un doğal mirası olan kaplıcalar belki de bu şehre gidiş sebebiniz. Afyon’un en güzel termal olanaklarına, otellerine sahip Gazlıgöl’e gitmek için de Afyon’a Eskişehir yolu üzerinden ulaşmanız gerekiyor.

Aslında önce Afyon’a gider gibi düşünüp, Afyon’dan da Eskişehir yoluna sapıp 15-20km gitmeniz yeterli. Bu rotada özel aracınız yoksa otellerin organize ettiği servislere binebiliriniz. Bence en mantıklı olan gideceğiniz oteli arayıp önceden ulaşım hakkında bilgi almak.

Afyon Lokumu Yemeden Dönmezsiniz Sanırım? Afyon’a gitmeden bilinmesi gerekenler yazımı okuyun derim!

Afyon Frig Vadilerine ve Peri Bacalarına Nasıl Gidilir?

Afyon’da gezilecek yerler o kadar çok ki! Ama önce bi Frig Vadileri ve Türkiye’nin ikinci Peri Bacaları’na gidin derim. Afyon’daki Frig Vadileri ve Peri Bacaları’na ulaşmak için öncelikle nereye gideceğiniz net olarak belirlemeniz lazım. Çünkü bu vadiler çok geniş alanda kurulu. Fakat genel olarak Eskişehir yolu üzerinden Afyon’un İhsaniye ilçesine ulaşmanız yeterlidir.

Afyon’daki Frig Vadilerine ve Peri Bacaları’na gidecekler oradaki özel gezi notlarımı kesinlikle okumalı! Yazıda Frig Vadileri’ne detaylı olarak nasıl ulaşılacağını da anlatıyorum.

Bu şekilde Afyon’a nasıl gidileceğini anlattığım yazımı bitiriyorum. Afyonkarahisar’a herhangi bir özel noktadan nasıl gidileceğini merak ediyorsanız aşağıdaki yorum bölümünden bana sorarsanız anında yanıtlıyorum, sevgiler!

Bu yazıyla beraber müüükemmmeel kalesi ve Mevlevihanesi ile Afyon’da gezilecek yerler yazımı okumalısınız!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.