Belçika’da yaşayan herkese merhaba! Belki de Belçika’ya gezmeye gitmişsinizdir ama yine de Belçika’dan Türkiye’ye para göndermeniz gerekebilir 🙂 Avrupa’dan Türkiye’ye para transferinin ne kadar karmaşık seçenekleri olduğunu biliyorum, en önemli konu da güvenli ve ucuz bir yol bulmak.

Avrupa’da bir yıl yaşamış biri olarak bireysel tecrübelerimle sizlere Belçika’dan Türkiye’ye en ucuz ve hızlı şekilde para gönderme, yollama seçeneklerini tek tek anlatacağım ki rahatça bu işlemi yapabilin!

Belçika’dan Türkiye’ye Nasıl Para Yollarım?

Para transfer işleri her zaman insanın biraz daha dikkatli olması gereken bir konu. Hele ki Belçika’dan Türkiye’ye para gönderiyorsak bu işi iyice araştırmamız gerekiyor. Ancak aslında korktuğunuz kadar da zor bir iş değik. Ben sizler için Belçika – Türkiye arasındaki para transfer işlemlerinizi yapabileceğiz yolları anlatmaya başlıyorum;

1. Belçika’dan Türkiye’deki İBAN’a Swift Havalesi Yapmak

Kime sorarsanız sorun bu işin ilk yolu tabii ki banka havalesidir. Ancak doviz üzerinden yapılan bu uluslararası havale işlemine swift deniyor. Yani sizin Belçika’dan Türkiye’ye swift yapmanız gerekli. Bu swift dediğimiz şey normal EFT işleminden çok da farklı değil. Yine herhangi bir IBAN numarasına bu şekilde gönderim yapabiliyorsunu.

Buradaki en büyük farklılık swift yaparken, alıcının bankasına göre bir swift kodu girmeniz gerekiyor. Swift kodları uluslararası terminolojiden BIC kodu olarak da geçiyor. Şimdi sizlere kolaylık olması açısından bazı bankaların swift kodlarını paylaşıyorum;

İsmime Festival Düzenlenirken 🙂 / Brugge, Belçika / Belçika Gezimden

Bankaların Swift Kodları

Ziraat Bankası: TCZBTR2A ,Vakıfbank: TVBATR2A, Halkbank: TRHBTR2A, Akbank: AKBKTRIS, İş Bankası: ISBKTRIS, Yapı Kredi: YAPITRISXXX, Denizbank: DENITRIS, Garanti BBVA: TGBATRIS, QNB Finansbank: FNNBTRIS, ING: INGBTRIS

Swift Transferi Ne Kadar Sürede Gider? : Swift işlemi normal eft işlemine göre daha uzun sürüyor. Genellikle paranın karşı hesaba yatması 1-3 iş günü içerisinde sağlanıyor.

Swift Fiyatları Ne Kadar? : Her bankanın ayrı bir swift gönderim ve alım ücreti var. Swift yaparken bankasına göre hesabınıza gelen paradan da kesinti yapılabilir. Swift ücretleri ortalama 10-25 euro arasında değişiyor.

2. Online Para Transfer Firmaları

Belçika’dan Türkiye’ya para yollamanın bir diğer yolu da şüphesiz ki online para transfer firmalarını kullanmak olacak. Bu firmalardan onlarca seçenek mevcut ve çoğunluğu benzer bir sistem kullanıyorlar. En önemli özellikleri anlık olarak hızlıca transfer yapabilme özellikleri. Siz bu firmalara üye olup paranızı yatırıyorsunuz ve onlar da direkt olarak karşı tarafa ödemeyi yapıyorlar. Ancak burada güvenilir bir firma seçmek oldukça önemli.

Online firmalarla yapılan transferlerde yapılacak işlemler;

  • Firmanın sitesine üye olup bilgilerinizi girmeniz gerekli.
  • Ardından para göndermek istediğiniz alıcı bilgilerini ve kendi hesap bilgilerinizi giriyorsunuz.
  • Ödemenizi firmaya yaptıktan sonra onlar da alıcı hesaba paranızı aktarıyor.

Belçika’dan Türkiye’ye internetten transfer yapabileceğiniz firmalar;

Western Union

Bu alandaki en bilinen şirketlerden biri, hatta siz de duymuşsunuzdur. Türkiye’deki bazı bankalarla anlaşmaları olduğu için kolayca gönderim yapabiliyorsunuz. Ancak Western Union’ın transfer ücretleri biraz daha pahalı olabilir, işlemler genellikle aynı günde tamamlanıyor.

Transfer Wise ( Wise )

Transfer Wise firması ile de Belçika’dan Türkiye’ye para gönderimi yapabilirsiniz. Wise genellikle online temelli olduğu için daha uygun fiyat verebildiğini söyleyen bir firma. Gönderim ücretleri cüzi tutarlar için genellikle 10-20 euro arasında değişiyor.

Transfer Go, Money Gram

Transfer Go ve Money Gram yine bu alanda faaliyet gösteren diğer iki şirket. Ben daha önce hiç kullanmadım ancak araştırabilirsiniz.

ParaGönder.com ve PTT (UPT) Servisi

Paran Gönder İşbankası, UPT ise PTT tarafından kurulmuş online para transfer firmaları. Bu şirketler ile de Türkiye’ye para gönderebilirsiniz. Arkalarında bilinen kurumların olması tabii ki güveni artırıyor.

Belçika’da Ben 🙂 Paris, Gent, Brugge Gezimden / Gözler Biraz Yol Yorgunu 🙂

3. Belçika’dan Türkiye’ye Nakit Para Getirmek

Belçika’dan uçağa atlayıp kendiniz de Türkiye’ye para taşıyabilirsiniz 🙂 Aslına bakarsanız eğer zaten yolculuk edeceğiniz bir zamana denk gelirse b sayede ücretsiz olarak para transferi yapma şansınız olmuş olacak. Aman hırsızlık konusuna dikkat!

Nakit para taşımanın da belli kuralları var tabii ki. Yanınızda en fazla 10.000 euro taşıyabiliyorsunuz 🙂 eğer bu tutarın üzeri ile yakalanırsanız el koyabilirler. Ya da gümrük polisine beyan ederek giriş sağlamalısınız.

4. Kripto Para İle Belçika’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Klasik yöntemleri geçtik, bir de yeni yöntemler var 🙂 Kripto paralar hayatımızı o kadar değiştirmeye aday ki Belçika’dan Türkiye’ye para gönderirken bile karşımıza çıkıyor. Bitcoin, Dogecoin, Ripple her neyse tüm koinler ile paranızı taşıyabilirsiniz.

Bu işlemlerin en büyük avantajı anlık gerçekleşebilmesi ve komisyonlarının oldukça düşük olması. Ancak bu işlerim an büyük riski güvenlik. Lütfen AB ve TC kurallarına uyumlu, yasal ve güvenilir firmaları tercih edin ki sorun yaşamayın.

Belçika’dan Türkiye’ye Para Gönderme Ücretleri & Kesintiler

Gelelim fasulyenin faydalarına 🙂 Şimdi yukarıda kısa kısa bahsettiğim Belçika’dan Türkiye’ye para gönderim ücretlerini karşılaştırmalı olarak inceleyelim.

Swift Ücretleri : Swift ücretleri bankanıza göre farklılık gösterecektir ama 10-25 euro gibi bir ortalama ücreti bulunuyor. Ayrıca ek olarak alıcı hesaptan da bir kesinti olabilir.

Online Para Transfer Ücretleri: Bu seçenekte de firmalara göre değişse de genelde swifte göre bir kademe daha ucuz oluyor. Yani 8-40 euro arasında bir ücretle transfer yapabilirsiniz.

Kripto Para ile Transfer Ücreti: Kripto paralar ile transferde neredeyse ücretsiz olarak bile transfer imkanınız olabilir çeşitli borsa ve cüzdan yöntemlerine göre. Ama işin içinde blockchain varsa aman siz dikkatli olun!

Nakit Para Taşıma Ücreti: Doğal olarak ücretsiz 🙂

Belçika’dan Türkiye’ye Para Göndermenin En Ucuz ve Hızlı Yolu Hangisi?

Belçika’dan Türkiye’ye para gönderirken en ucuz yol genellikle kripto para ve online para transfer firmalarının sunduğu seçenekler oluyor. Bu iki yöntem de oldukça hızlı, yani en hızlı para transferi seçeneği oluyor.

Ancak en güvenilir yöntemle para transferi ne diye sorarsanız tabii ki banka havalesi ile swift yapmak olacak. Bu şekilde kafamız oldukça rahat.

Para Transferinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Burada yazdıklarım birer tavsiyedir, siz yine de araştırın!
  • Size en uygun para transfer yolunu seçin.
  • Güvenlik konusuna özel olarak dikkat edin.
  • Para göndereceğiniz kişinin bilgilerini sistemlere doğru girmeyi unutmayın.
  • Komisyon konusunu elinizdeki paranın tutarına göre tam olarak araştırın.

Türkiye’den Belçika’ya Nasıl Para Gönderebilirim?

Yazdığım tüm para transfer seçenekleri ile tam tersi yönden Belçika’ya da para gönderebilirsiniz. Ücretlerde de genellikle çok bir değişim olmuyor. Türkiye’den yurtdışına para gönderme hakkında ayrı bir yazım da bulunuyor!

Tıklayın ve Görkemli Dünya’yı Benimle Keşfedin!

Sıkça Sorulanlar & Merak Edilenler

Belçika’dan Türkiye’ye Para Gönderim İşlemi Kaç Gün Sürer?

Yukardaki bazı yöntemlerde dediğim gibi anlık olarak bile para transferi mümkün. Sonuçta sadece bir veri gidiyor 🙂 Ama normal banka swift işlemi ile havale yaparsanız da 1-3 iş günü içerisinde para karşı hesaba gönderilecektir.

Belçika’dan Yollanan Para Nasıl Çekilir?

Eğer para size geliyorsa çok düşüneceğiniz bir şey yok 🙂 Para hesabınıza yatacağı için normal olarak bankadan çekebilirsiniz. Eğer özel bir şekilde x bankaya kodla, dekontla v.b gönderilmişse de bankadan gidip çekebilirsiniz ( aman dikkat edin!)

Para Göndermek İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Banka hesabınız, kimliğiniz ve para gerekli temelde 🙂 Özel olarak sadece swift yapacaksanız swift koduna ihtiyacınız olacaktır.

Euro Hesabından TL Hesabına Para Gönderebilir miyim?

Bence siz iyisi mi kolayca bir euro hesabı açtırın hemen ve ona transfer yaptırın ki boşuna kur farkından dolayı zarara uğramayın.

Hesabıma Belçika’dan Para Gelecek Kesinti Olur mu?

Eğer para hesabınıza swift yoluyla gelecekse bankanıza bağlı olarak küçük bir kesinti yapılabilir. Bu yüzden en az ücret alan bankadaki hesabınızı tercih edebilirsiniz. Ben öyle yapmıştım 🙂

Sanırım Belçika’dan Türkiye’ye para gönderimi hakkında her şeyi yanıtladık. Eğer sorularınız olursa lütfen çekinmeden alttaki yorum bölümünden bana sorun. Ayrıca burada yazanlar birer tavsiye unutmayın 🙂 sorumluluk sizde dikkatli işlem yapın, sevgiler!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.