Herkese merhaba! Belçika, Avrupa’nın en batısıdaki ülkelerden biri. Bu da demektir ki Belçika’dan Türkiye’ye arabayla giderken tüm Avrupa’yı geçeceğiz 🙂 Ama sonunda ülkemize ulaşmak varsa zorlu yollardan da geçmeye değer öyle değil mi?

Bazen bayramlarda bazen de farklı özel günlerde Belçika’dan Türkiye’ye gelecekler için ? Belçika ve Türkiye arasındaki en kolay, hızlı araç rotalarını, dikkat edilmesi gerekenleri ve geçeceğiniz ülkeleri anlatacağım. Tabii ki birebir 55’ten fazla ülkedeki tecrübem ve onlarca kez karayoluyla bu ve benzer yolculuklardaki deneyimlerimle olacak başlayalım!

Belçika’dan Türkiye’ye Arabayla Gitmek

Aslında başka bir açıdan bakarsak 🙂 Kapıkule sınır kapısı ile Hakkari arasında yaklaşık 2.000 kilometrelik bir uzaklık bulunuyor. Oysa ki Brüksel ile Kapıkule arasında da ortalama 2.400 kilometre var! Yani düşünülen kadar da uzak değil. Sadece bu rotada sınır geçişleri olduğundan tabii ki prosedürler biraz daha yoğun.

Şimdi Belçika’dan Türkiye’ye arabayla gidecekler için en popüler ve gidilmesi en kısa rotaları listeleyeceğim. Tek tek bakın ve size en uygun olanını bulun!

Avrupa’dan Türkiye’ye Arabayla Nasıl Gidilir?

Belçika’dan Türkiye Rotaları

1. Almanya, Macaristan, Sırbistan, Kapıkule Rotası (Frankfurt –  Budapeşte – Belgrad)

Belçika’dan Türkiye’ye arabayla geleceklerin en çok tercih ettiği rotası bu! Neden diye sorarsanız, çünkü bu rota en rahat geçilen yolları içeriyor. Otoban, vinyet ücretleri de biraz daha makul kalabiliyor.

Belçika sınırlarını terk ettikten sonra sırasıyla Köln, Frankfurt, Nürnberg, Viyana, Budapeşte, Belgrad, Niş, Sofya ve Plovdiv’den geçerek Kapıkule’mize ulaşabiliyorsunuz. Bu rota Brüksel’den yaklaşık 2.500 kilometre, Brugge’den de 2.600 kilometre. Rotanın da çoğunluğu otoban.

1. Rota: Belçika – Türkiye Arabayla Yol Tarifi Haritası;

2. Slovenya, Hırvatistan, Kapıkule Rotası (Salzburg – Ljubljana – Zagreb – Belgrad)

Belçika’dan Türkiye’ye giderken seçebileceğiniz bir rota daha mevcut! Bu rota kilometre olarak en kısa yol ama ahım şahım bir fark da yok 100 kilometre vardır yoktur…

Bu rotada Belçika sınırlarını terk ettikten sonra sırasıyla Köln, Frankfurt, Münih, Salzburg, Ljubljana, Zagreb üzerinden Belgrad’a ulaşıyorsunuz. Belgrad’tan sonrası yukarıdaki ilk rota ile aynı devam ediyor; Niş, Sofya, Plovdiv ve Kapıkule! Bu rotayı takip edecekler Brüksel’den Kapıkule’ye kadar yaklaşık 2.380 gidecekler. Bu rotanın da büyük çoğunluğu otoban.

2. Rota: Belçika – Türkiye Arabayla Yol Tarifi Haritası;

3. Makedonya, Yunanistan, İpsala Rotası ( Üsküp – Selanik )

Belçika’dan Türkiye’ye gelirken tercih edilebilecek farklı rotalardan biri de Makedonya ve Yunanistan üzerinden İpsala’ya ulaşmak!

Bu rota aslında en hızlı ulaşım yolunu sağlamıyor. Fakat genellikle Sırbistan ve Bulgaristan’da gece geçirmek istemeyen ve bu bölgeleri nispeten güvensiz bulan kişiler için çok daha güvenli ve rahat bir alternatif sunuyor.

Bu rotada yine ilk iki seçenek gibi Belgrad’a gidiyorsunuz, ancak sonrasında Üsküp, Selanik ve Dedeağaç üzerinden İpsala’ya ulaşıyorsunuz. Özellikle bayram v.b özel günlerde Kapıkule’nin yoğunluğundan kaçmak için de kullanılabilir. Ancak bu rotanın yolu 300 kilometre civarında uzattığını hatırlatmalıyım. Ayrıca bu rotadaki yol da oldukça keyifli ve rahat. Hatta düşünün ki ben Dedeağaç, İpsala rotasında bisikletle gitmiştim ? şuradan bakabilirsiniz

3. Rota: Makedonya – Yunanistan Üzerinden Arabayla Yol Tarifi Haritası; (Bu rotanın Belgrad’a kadar olan kısmı aynı yalnızca Belgrad sonrası farkı haritada gösteriyorum)

4. Romanya Üzerinden Türkiye Rotası

Belçika’dan Türkiye’ye Romanya üzerinden de ulaşım mümkün. İlk iki rota seçeneği ile benzer şekilde Budapeşte’ye kadar geldikten sonra direkt olarak olarak Timișoara ve Vidin üzerinden de Sofya’ya gidebilirsiniz. Bu rotada Sırbistan’ı es geçerek direkt olarak Macaristan’dan Bulgaristan’a Romanya üzerinden ulaşmış oluyorsunuz.

Bu rota Sırbistan üzerinden Bulgaristan’a devam etmeye göre yolu yaklaşık 100 kilometre uzatıyor. Ancak en büyük avantaj Romanya da Avrupa Birliği üyesi bir ülke olduğundan gümrük v.b konularda sınır geçişleriniz çok daha kolay oluyor.

4. Rota: Macaristan – Romanya Üzerinden Arabayla Yol Tarifi Haritası; (Bu rotanın Budapeşte’ye kadar olan kısmı aynı yalnızca Budapeşte sonrası farkı haritada gösteriyorum)

Belçika’dan Türkiye’ye En Kısa Yol Hangisi?

Sıra Belçika’dan Türkiye’ye en kısa ve güvenli ulaşım yoluna geldi! Belçika’dan Türkiye’ye en kısa yolu ikinci seçenekte bahsettiğim rota yani; sırasıyla Köln, Frankfurt, Münih, Salzburg, Ljubljana, Zagreb, Belgrad, Niş, Sofya ve Plovdiv’den geçerek Kapıkule!

Bu karayolu rotası ile Belçika sınırlarından Türkiye sınırlarına yaklaşık 2380 kilometrelik bir yol katetmeniz gerekecek.

Şehir Şehir Belçika’dan Türkiye’ye Araçla Gidiş Yolları

Brüksel ve Antwerp’ten Türkiye’ye Nasıl Gidilir?

Brüksel ve Antwerp’ten Türkiye’ye arabayla giderken ben ilk seçenekteki rotayı kullanmanızı öneririm.  “Almanya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan, Kapıkule Rotası ( Frankfurt – Viyana –  Budapeşte – Belgrad – Sofya) ”

Brugge, Gent, Liege ve Charleoi’den Türkiye’ye Nasıl Gidilir?

Belçika’nın öteki önemli şehirlerinden gelirken de aslında yol tarifi değişmiyor. Zaten Belçika öyle çook büyük bir yüz ölçümüne sahip değil. Yani yukarıda bahsettiğim gibi ilk rotayı kullanmanız daha mantıklı duruyor. Ama belki de gezmek için ikinci rotayı da seçebilirsiniz.

Belçika’dan Türkiye’ye Arabayla Giderken Gerekli Evraklar Neler?

Belçika’dan Türkiye’ye gelirken en önemli konu olan rota konusunu hallettiğimize göre şimdi Türkiye’ye girişte sınırda istenen evrakları kontrol etmek kaldı. Olası tüm spesifik durumları da yazdığım “Türkiye’ye arabayla girişte gerekli belgeler” yazımı da ayrıca okumanızı öneririm ki eksik belge kalmasın.

Belçika’dan Türkiye’ye Gelirken Sıkça Sorulanlar & Merak Edilenler

Malmö’de Yollara Düşmüşüm! / İsveç’ten Dönerken Yol Tabelaları ile Ben 🙂

Belçika’dan Türkiye’ye Arabayla Kaç Saatte Gidilir?

Belçika’dan Türkiye’ye arabayla yolculuk, çıkış yaptığınız şehre göre değişse de ortalama 25-30 saat arasında değişecektir. Sınırda harcadığınız süreler de bu rakama oldukça etki ediyor.

Belçika’dan Türkiye’ye Özel Araçla Yolculuk Kaç Gün Sürer?

Tabi yukarıda yazdığım süre direkt birkaç şoförle yapılacak yolculuklar için geçerli ? Eğer hiç durmadan gidecekseniz Belçika’dan Türkiye’ye 1.5 günde gidebilirsiniz. Ama tek şöfor ise en azından 2 gün konaklama yapmanız gerekeceği için yol ortalama 3 gün sürer.

Belçika’dan Türkiye Yolu Kaç Kilometre?

Belçika’dan Türkiye ortalama 2300-2700 kilometre uzaklıkta. Brüksel’den Kapıkule 2400 kilometre iken Brugge’den İpsala yaklaşık 2650 kilometre.

Belçika’dan Türkiye’ye Giderken Otoyol Ücretleri, Vinyet Ne Kadar?

Belçika’dan Türkiye’ye giderken tabii ki geçtiğiniz ülkelerdeki otoyolları kullanabilmek için ücret ödemeniz gerekiyor. Bunlar da vinyet dediğimiz otoban kullanım kartları oluyor. Olası geçebileceğiniz ülkelerdeki vinyet ücretlerini sizle şöyle paylaşayım;

  • Bulgaristan için vinyet ücreti 15 euro ( 1 ay geçerli )
  • Slovenya için vinyet ücreti 30 euro ( 1 ay geçerli ) ( slovenya rotası biraz pahalı ? )
  • Macaristan için vinyet ücreti 30 euro ( 1 ay geçerli )

Detaylı vinyet ücretleri, elektronik vinyet nasıl alınacağı ve benzeri soruların cevapları “vinyet ücretleri” yazımda!

Belçika ile Türkiye Arasında Kaç Ülke Var?

Belçika ile Türkiye arasında en kısa yolda toplam 5 ülke var. Bunlar Almanya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan. Yani Belçika’dan Türkiye’ye giderken en az 5 sınır geçmeniz gerekli. Fakat Almanya, Avusturya ve Macaristan Schengen üyesi olduğundan direkt geçiyorsunuz. Yani pratikte sadece Sırbistan ve Bulgaristan sınırları önemli.

Bunun dışında farklı rotalarla beraber Belçika ile Türkiye arasında Almanya, Avusturya, Macaristan, Hırvatistan, Lüksemburg, Sırbistan, Makedonya, Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan gibi ülkeler bulunuyor.

Sınır Geçişleri İşte Böyle Oluyor /@İmre Tomosvari

Aracım Türkiye’de Ne Kadar Süre Kalabilir?

Belçika’dan Türkiye’ye arabayla geleceklerin bilmesi gereken bir diğer konu da aracın Türkiye’de kalış süresi olmalı.

Size ait bir araçla beraber Türkiye’de en fazla 6 ay kalabiliyorsunuz. Sonrasında 6 ay yurtdışında bulunursanız yeniden 6 ay giriş yapabilirsiniz. Kiralık araçlarda da bu durum benzerken, iş araçlarında süre 90 güne kadar düşüyor, emeklilerde ise süre 1 yıla kadar uzuyor. Eğer sorularınız olursa lütfen alttaki yorum bölümünden sorun ve size özel yanıtlayayım!

Benzin Masrafı Ne Kadar Tutar?

En çok sorulanlardan biri de “Belçika – Türkiye arasında araba ne kadar benzin harcar?”

Bu tabii ki seçtiğiniz rotaya ve sizin aracınızın verimliliğine bağlı olsa da ortalama 3-4 depo bir benzin harcayacaksınız. Yani yaklaşık 300-400 euro arasında bir benzin masrafınız olabilir. Bunu en iyi siz hesaplayabilirsiniz, araba sizin ?

z ortalama 1-2 saat gibi hesaplayın ki sorun olmasın. Bayram zamanlarda sıla yolunun sınır geçişleri oldukça fazla zaman alabilir aman dikkat!

Belçika’dan Türkiye’ye Gitmek Serbest mi?

Koronavirüs Covid-19 pandemisi nedeniyle ve başka olabilecek önemli sebeplerle zaman zaman Belçika’dan Türkiye’ye seyahat yasakları olabiliyor. Ayrıca geçiş yaptığınız ülkelerde de yasaklar olabilir. Tüm bunların dışında Türkiye Kapıkule ve İpsala’daki sınır geçişlerini askıya da alabilir. Bu yüzden yola çıkmadan önce seyahat kurallarını kontrol etmeniz gerekiyor.

Şuan için Belçika’dan Türkiye’ye arabayla gitmek serbest. Sadece ek olarak Covid-19 aşı, test v.b evraklarınızı hazır etmeniz gerekli.

Bu şekilde Belçika’dan Türkiye’ye arabayla nasıl gidileceğini anlattığım yazımı bitiriyorum. Eğer bu rotada sorularınız olursa lütfen çekinmeden aşağıdaki yorum bölümünden sorun, hepsini yanıtlıyorum, herkese keyifli yolculuklar!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.