Görkemli günler ! Belçika’ya gitmek istiyorum diye başlayan onlarca soru aldıktan sonra ben de sizler için Belçika’ya gidiş seçeneklerini anlatmaya karar verdim. Belçika’ya gitmek bir sürü farklı yol içeriyor, şimdi sizlere bunları kısaca listeleyeceğim.

Tüm bu yazdıklarımı 50’den fazla ülkedeki birebir tecrübelerimle kaleme aldığımı belirtmek isterim, Belçika gidiş rehberim başlasın 🙂

Belçika’ya Gezmeye Gitmek

Belçika denince çikolatasından, enfes şehirlerine tam bir gezi rotası oluşuyor kafamda 🙂 Brugge mü desem, Gent mi yoksa Brüksel mi ?

Belçika turist olarak gidilebilecek en güzel ülkelerden. Ben Belçika’ya iki kez gittim ve gezmeyi hala bitiremedim. Fakat eminim ki siz bitirebilirsiniz 🙂 Artan euro kuruyla beraber Belçika’ya gitmek biraz pahalı görünebilir, fakat turistik bir gezi daima en uygunu olacaktır.

Brüksel Genel Görünüm / Fransa ve Belçika Gezimden

Belçika’ya Akraba Ziyaretine Gitmek

Akraba ziyaretleri oldukça önemlidir 🙂 Hele bir de Belçika’da yaşıyorlarsa !

Birçoğunuzun Belçika’da akrabaları olduğunu tahmin ediyorum. Eğer onlardan biriyseniz çok şanslısınız demektir. Ben kalacağınız bir yer var hem de oraları bilen bir rehberiniz. Ayrıca sıcak ev sofrası da yanında hediye…

Akraba ziyaretine Belçika’ya gidecekler neredeyse hiç para harcamadan bir gezi yapabilir. Arta kalan paralarla bence buradan birşeyler götürün onlara 🙂 Bu yolla gidecekler vize için davetiye istemeyi unutmasın. Konuya detaylı girmiyorum çünkü detayı burada...

Gent ve Brugge Gezimden

Belçika’da Erasmus Yapmak

Bu yazıyı Erasmus yaparken yazmak da bence çok keyifli. Şuan İtalya’dayım ve eminim ki Belçika’da Erasmus yapmak da oldukça keyiflidir. Aslında en önemli konu, Erasmus’un kolayca ulaşılabilir olması.

Ülkemizdeki çoğu okulun birçok Belçika üniversitesi ile Erasmus anlaşması var. Bu sayede fazla bir para harcamadan devlet hibesi ile 1 yıla kadar Belçika’da kalabilir ve eğitim görebilirsiniz. Belçika’nın eğitim konusundaki kalitesini söylememe gerek yok sanırım.

Belçika’da Yüksek Lisans ve Öğrencilik

Erasmus benden geçti ya da imkanım yok diyenler, Belçika’da yüksek lisans hatta belki de direkt lisans seviyesinde üniversite okumak isteyecektir. Belçika’dan bir üniversitenin diplomasını almak eminim tüm dünyada önemli kapılar açacaktır.

Günümüz şartlarında Belçika’da öğrenci olmak için iyi bir maddi kaynak gerekiyor. Ayrıca dil yeterliliklerini de sağlamak gerekir, özellikle Fransızca bilgisi çok önem taşıyor.

Gent’in Harika Mimarisi ve Belçika 🙂

Belçika’da Çalışmak ve Çalışma İzni

Belçika’da çalışan birçok aile büyükleriniz vardır. Belçika iyi çalışma imkanları ile öne çıkan bir ülke. Fakat günümüzde çalışma izni almak ve iş bulmak o kadar kolay değil. Çünkü son yıllarda Avrupa’nın düşen ivmesi ve artan göç potansiyeli ile artık çok daha ince eleyip sık dokuyorlar.

Ne mi demek istiyorum ? İş bulmanız için artık eğitimli ve kaliteli bir birey olmalısınız. En azından orada kendini iş kovalamalı ve pozisyonunuzu yaratmalısınız. Bu koşulları sağladığınızda zaten oturma izni de alabileceksinizdir.

Belçika’ya Göç Etmek ve Oturma İzni

Belçika dünya üzerindeki en iyi hayat şartlarından birini sunuyor bunu söylemek yalan olmaz. Fakat açıkçası benlik değil 🙂 Ben Türkiye’den başka yerde yaşamayı hiç düşünmedim ama Belçika’ya göç etmek isteyenleri de anlayabiliyorum.

Eğer böyle bir düşünceniz varsa öncelikle kendinize bir geçiş yolu seçmelisiniz. Orada eğitim alabilir ya da direkt iş arayabilirsiniz. Orada yaşamanızı meşru kılacak bir sebep yarattığınız anda zaten Belçika hükümeti size oturma izninizi de verecektir.

Brugge’de Akşam Vakti / Fransa, Belçika Gezimden

Belçika’ya Gitmek İçin Gerekenler

 • Belçika’ya gidiş nedeninizi iyi belirlemeniz.
 • Gerekli masrafları karşılayacak para biriktirmeniz.
 • Gitmek istediğiniz şehirleri iyi araştırmanız.
 • Schengen vizesi almanız.

Belçika’ya Yeşil Pasaportla Gitmek

Yeşil pasaportu olanlara ayrı bir parantez açmak istiyorum. Öncelikle yeşil pasaport alabilir miyim diyenler şuradan bir öğrensin!

Yeşil pasaport ile vizesiz şekilde Belçika’ya giriş yapabiliyorsunuz. bu gerçekten büyük bir avantaj. Özellikle kısa süreli gezilerinizi bu sayede oldukça uyguna getirebilirsiniz. Fakat ekstra belge gereklilikleri de olmuyor değil, burada açıkladım bir bakın derim.

Belçika’da Ben 🙂 Paris, Gent, Brugge Gezimden

Belçika Vizesi Nasıl Alınır ?

Belçika vizesi bildiğimiz Schengen vizesi oluyor. Başvurumuzu konsolosluğun yetkilendirdiği bir aracı firma ile yapmak zorundayız. Yeşil ya da gri pasaportu olmayan tüm T.C. vatandaşlarının bu vizeyi alması zorunlu. Şuradan başvuru aşamalarını inceleyebilirsiniz.

Koronavirüs Pandemisi’nde Belçika Seyahati

“Koronavirüs Covid-19 pandemisi nedeniyle geçtiğimiz yılın bahar aylarından itibaren Belçika’ya ve tüm AB ülkelerine turistik girişler yasaklandı. Yani Belçika’ya turistik bir seyahat 2021 yılında mümkün değil.

Ayrıca pandemi sürecinde seyahat kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor. 14 günlük zorunlu karantinayla beraber, ülkeye girişte negatif sonuçlu pcr testi ve koronavirüs aşısı olunduğuna dair bir aşı kartı istenebilir. Güncel kurallar seyahatten önce kontrol edilmeli.”

Güncelleme Ağustos 2021: 2 aşısını olmuş ( Avrupa onaylı aşılar ) ve üzerinden 14 gün geçmiş kişilerin turistik olarak Belçika’ya giriş yapabileceği yönünde bilgiler Belçika resmi sitesinde mevcut. İspanya’ya seyahat edecekler şuradaki resmi internet sitesinden güncel bilgiyi kontrol etmeli.

Belçika’ya gitmek isteyenler için gidiş yollarını anlattığım yazımı burada bitiriyorum. Sorularız varsa yorum bölümünden beklemekteyim 🙂 Umarım yardımcı olabilmişimdir, en azından fikir vermek istedim, sevgiyle kalın !

Yazının Devamı: Yurtdışına Çıkmak İstiyorum, Nasıl Başlarım ?

4 Yorum Yapılmış

 1. Belçika arkadışm var ve onun yanına gitmek istiyorum nasıl gidebilirim türist olarak kaç gün kala bilirim

 2. iktisat lisans son sınıf öğrencisiyim. ayrıca ön lisan tıbbi sekreterlik de bitirdim şimdi ise burada sekreterlik için sınava hazırlanıyorum. iktisattan bir ders bıraktım. bu bölümümü kullanarak erasmus ya da benzeri bir sebeple eğitim amaçlı belçikaya gidebilir miyim. yaşım 24 oldu bu arada. geç mi kalmış oluyorum

  • Merhabalar Sevgili Asiye,

   Ben 25 yaşındayım ve Erasmus yaptım yüksek lisansta 🙂 Hiçbir şey için geç değil eğer erasmus şartları yazıma bakarsan oradaki şartlar sağlanırsa gidebilirsin.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.