Görkemli günler! Bugün “Burgazada’ya gitmek” isteyenlere yardımcı olacağım ya da üşenip “burgazada nasıl gidilir” ? şeklinde aratanlara önerilerim olacak. Böyle aratınca hep ansiklopedik bilgiler çıkıyor biliyorum.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan ve 55’ten fazla ülkeye gitmiş deneyimli bir gezgin ? olarak sizlere Burgazada’ya nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, genellikle hızlı ve kolay yollar önereceğim, ayrıca bol da vapur keyfi var 🙂 başlayalım!

Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

Burgazada, Prens adalarının en kendine has ve tarz olanı diyebilirim 🙂 Burgaz öteki adalar kadar popüler değildir ama güzellikleri ile keyifli bir gezi sunar. Ben de Burgaz’a yelken yapmaya giderim arada bir başkadır…

Gelelim ulaşıma İlk olarak Burgazada’ya gitmek keyif işidir. Adalar’a giderken yol da gezinin bir parçasıdır! Yani hızlıca gitmekten çok, “nasıl daha uzun vapurda vakit geçirebiliriz” bile diyebilirsiniz.

Burgazada’ya giderken tabii ki motor ya da vapurları kullanmamız gerekiyor. Fakat birçok noktadan Burgazada’ya sefer düzenlendiği için hangisinden gideceğimizi planlamak çok önemli. Bu yüzden önce size haritada tüm Burgazada’ya ulaşım seçeneklerini göstereceğim ardından da yazının sonlarına doğru semt semt Burgazada’ya nasıl gidileceğini ve akbil, ücret süre v.b soruları yanıtlayacağım.

Burgazada Nerededir?: Burgazada, İstanbul’un güneyinde, Marmara denizinde bulunan Prens Adaları’ndan biri. Kınalıada ile Heybeliada arasında bulunuyor. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Nerelerden Burgazada’ya Vapur-Motor Seferleri Var?

Burgazada’ya ulaşabileceğiniz Beşiktaş’tan Kabataş’a, Bostancı’dan Kadıköy’e birçok nokta bulunuyor. Şimdi haritada Burgazada’ya ulaşım noktalarını inceleyin ve size en yakın olanı seçin!

Burgazada’ya Sefer Olan Semtler / İskeleler

 • Kabataş, Eminönü,
 • Beşiktaş, Kadıköy,
 • Bostancı, Heybeliada,
 • Büyükada, Kınalıada,
 • Yenikapı

Şehir Hatları Vapurları İle Burgazada’ya Nasıl Giderim?

Gördüğünüz gibi Burgazada’ya ulaşımda bir sürü seçenek var. Ama ben öncelikle tarihi Şehir hatları vapurları ile geleneksel bir biçimde adaya gitmenizi öneririm 🙂 Hani şu dış tarafta ayaklarınızı uzatarak gidebildiğiniz yer var ya işte herşey onun için!

Burgazada’ya giderken aşağıdaki gibi 4 temel vapur hattı bulunuyor. Bu vapur hatlarını sıklıklarına göre düşünürsek aslında en iyi seçenekler Anadolu yakasından Kadıköy ve Bostancı, Avrupa yakasından da Kabataş!

Yani eğer Kadıköy, Bostancı ya da Kabataş’taysanız ya da buralara kolayca ulaşabiliyorsanız ilk olarak Şehir Hatları’nın Adalar Hatları ile Burgazada’ya ulaşmaya çalışın.

Şehir Hatları Vapurları İle Adalar’a Bilet Ne Kadar?: Vapurlarda aşağıdaki yazan hatların tamamında ücret sabit ve normal bir akbil ile gidebiliyorsunuz. Genellikle zamlara göre değişse de 2-3 tam bilet gibi bi ücreti oluyor. Öğrenci kartınız varsa adalar hatlarında indirim var 🙂 ayrıca aktarma almıyor ama veriyor. Şehir Hatları Vapurları Adalar ücret tarifesine de şuradan ulaşabilirsiniz.

Burgazada’ya Şehir Hatları Vapur Seferleri (sefer saatleri için buraya bakın)

 1. Kabataş Adalar Hattı  (Kabataş, Eminönü, Kadıköy, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada, Büyükada)
 2. Beşiktaş Adalar Hattı (Beşiktaş, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada, Büyükada)
 3. Bostancı Adalar Ring Hattı (Bostancı, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada, Büyükada, Bostancı)
 4. Kadıköy Adalar Hattı (Kadıköy, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada, Büyükada)

Motor İle Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

Burgazada’ya ulaşımın bir diğer yolu da özel firmaların motorları elbette. Genellikle daha sık sefer sunabildikleri için özellikle Bostancı’dan Burgazada’ya giderken daha çok tercih edilebiliyorlar. Ancak bu motorların çoğu diğer adalara giderken Burgazada’ya pek uğramıyorlar 🙂 Bu yüzden yalnıza Mavi Marmara’nın Burgazada’ya seferleri bulunuyor.

 • Mavi Marmara Bostancı Burgazada Hattı (Bostancı, Kınalıada, Burgazada) (sefer saatleri ve ücret için buraya bakın)

Özellikle Bostancı’dan Mavi Marmara seferleri oldukça sık olarak gerçekleştiriliyor ve akbil ile binebiliyorsunuz.

İDO Deniz Otobüsü İle Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

Genel olarak Adalar’a ve Burgazada’ya ulaşımın bir diğer yolu da elbette ki İDO Deniz Otobüsleri! Aslında bu deniz otobüsleri eskiden çok daha sık çalışıyordu ama günümüzde saatleri biraz az. Ancak deniz otobüslerinin en büyük avantajı nerdeyse 15-20 dakikada sizi Burgazada’ya götürmesi ve kapalı ortamda denizden daha izole bir biçimde seyahat edebilmeniz.

İDO Adalar Deniz Otobüsü Seferleri (sefer saatleri için buraya bakın)

 • Kabataş Adalar Hattı (Kabataş, Yenikapı, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada, Büyükada)

Hangi Vapur-Motor Hattını Seçmeliyim?

Şimdi gelelim en önemli konuya 🙂 “Görkem bir sürü seçenek var ama ben hangisini tercih etmeliyim?”

Aslında semt semt ayrıntılı olarak en mantıklı seçeneği aşağıdaki başlıklarda açıklayacağım. Ama benim temel önerim Burgazada’ya giderken öncelikle Bostancı, Kadıköy ve Kabataş gibi en sık seferlerin olduğu noktaları tercih etmeye çalışın.

Hatta eğer fırsatınız varsa bence direkt Bostancı’ya ulaşabilirseniz genel olarak Adalar ve Burgazada’ya seferlerinin en sık olduğu nokta Bostancı’dır 🙂 Bostancı’dan ya da Kadıköy, Kabataş’tan gitmenin bir diğer avantajı da buralardan Burgazada’ya yapılan seferlerin fiyatları bulabileceğiniz en uygun fiyatlar olacak.

Ayrıca eğer hava kötüyse 🙂 yani deniz şartları olarak yağmur, rüzgar v.b açıdan bence direkt olarak vapuru tercih edin ve Bostancı’ya gidin! Çünkü vapur daha az sallanır ve en yakın ulaşım noktası da Bostancı!

Deniz Taksi İle Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

Genel olarak Prens Adaları’na ulaşımın bir diğer yolu da şüphesiz ki deniz taksiler. Deniz taksiler ile 7/24 olarak Burgazada’ya gidebilir ve geri dönebilirsiniz. Genellikle bu deniz taksiler ise 25-30 dakika içerisinde adaya ulaşabiliyorsunuz.

Semt Semt Burgazada’ya Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Kadıköy’den Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

Kadıköy’ün herhangi bir semtinden Burgazada’ya giderken bence kesinlikle Bostancı’ya ulaşın 🙂 İster marmaray, ister otobüs ile ister de yürüyerek Bostancı’ya gidin ve kolayca Burgazada’ya ulaşın.

Eğer Kadıköy merkezdeyseniz de hemen metronun oradaki Beşiktaş iskelesine gidin çünkü Adalar vapurları ve motorları orası ve çevresinden kalkıyor 🙂 Bu şekilde Kadıköy’den Burgazada’ya rahatça ulaşabileceksiniz.

Üsküdar’dan Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

Üsküdar’dan Burgazada’ya gidecekler hemen marmaraya atlasın ve Bostancı’ya gitsin, sonrasında Burgazada’ya gitmek çok kolay olacak!

Beşiktaş ve Kabataş’tan Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

Beşiktaş ve Kabataş’tan zaten direkt Burgazada’ya sefer düzenlendiğini biliyorsunuz! Yukarıdan size uygun vapur hattını seçin ve Burgazada’ya ulaşın!

Avcılar’dan Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

Avcılar’dan Burgazada’ya gitmek için hemen metrobüs atlayın ve Söğütlüçeşme’ye kadar gidin 🙂 Sonrası da marmaray ile Bostancı ve Burgazada!

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası @İBB

Eminönü ve Karaköy’den Burgazada’ya Nasıl Giderim?

Eminönü ve Karaköy’den direkt olarak T1 tramvayı ile Kabataş’a geçerseniz Kabataş’tan kalkan vapurlar ile  Burgazada’ya ulaşabilirsiniz.

Büyükada, Kınalıada ve Heybeliada’dan Burgazada’ya Nasıl Giderim?

Prens adalarının ötekilerinden yani Büyükada, Kınalıada ve Heybeliada’dan Burgazada’ya giderken en mantıklı seçenek Bostancı Adalar Ring Hattı vapur seferlerini kullanmak. Böylece her yönden kolayca Burgazada’ya gidebilirsiniz.

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

Kartal, Maltepe ve Pendik’ten Burgazada’ya gidecekler direkt olarak marmaraya atlasın ve Bostancı’ya gitsin 🙂 Sonra da vapur ya da motor ile kolayca Burgazada!

Ümraniye, Sancaktepe ve Ataşehir’den Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

Ümraniye ve Sancaktepe’den adaya giderken öncelikle M5 Üsküdar metrosu ile Üsküdar’a geçin ve sonrasında marmarayla Bostancı’ya ulaşarak vapura binin derim! Ataşehir’den de direkt olarak otobüsle Bostancı’ya ulaşabilir ve Burgazada’ya gidebilirsiniz.

Taksim ve Mecidiyeköy’den Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

Taksim ve Mecidiyeköy’den Burgazada’ya gidecekler bence hemen füniküler ya da otobüsle Beşiktaş’a ve Kabataş’a geçsinler. Beşiktaş’tan da vapurla Burgazada’ya gidebilirsiniz.

Bağcılar, Kirazlı ve Esenler’den Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

Bağcılar tarafından Burgazada’ya gitmek için öncelikle M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına binin ve Yenikapı’ya ulaşın. Yenikapı’dan da marmarayla Bostancı’ya kolayca gidebilir ve Burgazada’ya ulaşabilirsiniz.

Beylikdüzü ve Bakırköy’den Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

Bakırköy’den direkt olarak marmarayla Bostancı’ya gidebilirsiniz. Beylikdüzü’nden de önce metrobüsle Söğütlüçeşme’ye geçip oradan marmarayla Bostancı! Sonrası zaten yukarıda yazıyor 🙂

Fatih ve Zeytinburnu’ndan Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

Fatih ve Zeytinburnu’ndan Burgazada’ya giderken T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına binin ve Kabataş’a ulaşın. Sonra da vapurla Burgazada!

Beykoz, Çengelköy ve Beylerbeyi’nden Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

Beykoz ve boğaz hattından Burgazada’ya gidecekler önce otobüs ya da vapurla Kadıköy’e geçsin ve Kadıköy’den de Burgazada!

Burgazada’ya Ulaşımda Bilinmesi Gerekenler

Burgazada’ya Ulaşım Ne Kadar Sürer?: Burgazada’ya ulaşım ortalama olarak vapurlarla 40-45 dakika arası sürüyor. Bu tabii ki bineceğiniz yere göre değişir.

Kadıköy-Burgazada Arası Vapurla Kaç Dakika Sürüyor?: Kadıköy’den Burgazada’ya vapurla yaklaşık 45-50 dakikada ulaşabilirsiniz. Oldukça keyifli bir 35 dakika olacak 🙂

Bostancı-Burgazada Kaç Dakika Sürer?: Bostancı’dan yalnızca 45 dakikada Burgazada’ya gidebilirsiniz.

Burgazada’ya Motor-Vapur Biletleri Ne Kadar?: Motorların bilet fiyatları aslında genellikle Kadıköy, Bostancı, Kabataş gibi noktalardan vapur fiyatları ile aynı. Bu da yaklaşık 2-3 tam akbil fiyatına denk gelir genellikle.

Burgazada’ya Giden Vapurlarda Akbil Geçiyor mu?: Burgazada’ya giden vapur ve motorlarda akbil / istanbulkart geçiyor.

Burgazada’ya En Ucuz Nasıl Gidebilirim?: Burgazada’ya ulaşımın en ucuz yolu Bostancı ve Kadıköy’den vapura ya da motora binmek 🙂

Burgazada’ya İlk ve Son Vapur-Motor Saat Kaçta?: Burgazada’ya giderken motor saatlerini yukarıdaki linklerden güncel olarak kontrol etmelisiniz. Çünkü devamlı değişiyor 🙂 Ama genel olarak aslında Burgazada’ya gece 9-10’a kadar seferler var. Sabah da ilk seferler 6-7 civarı. Ancak dediğim gibi sakın kontrolsuz yola çıkmayın 🙂

Bu şekilde Burgazada’ya nasıl gidileceğini anlattığım kapsamlı mı kapsamlı yazım bitiyor 🙂 Burası Görkemliyollar! Eğer özel bir noktadan Burgazada’ya nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden yazın, hemen yanıtlıyorum!

Eğer öteki prens adalarına yani Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ve Sedef Adası’na nasıl gidileceğini merak ediyorsanız adaların isimlerine tıklarsanız o adalar için de özel olarak ulaşımı anlatıyorum. Hepinize bol keyifli ada turları dilerim 🙂

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.