Görkemli günler! Bugün “Büyükada’ya gitmek” isteyenlere yardımcı olacağım ya da üşenip “büyükada nasıl gidilir” ? şeklinde aratanlara önerilerim olacak. Böyle aratınca hep ansiklopedik bilgiler çıkıyor biliyorum.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan ve 55’ten fazla ülkeye gitmiş deneyimli bir gezgin ? olarak sizlere Büyükada’ya nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, genellikle hızlı ve kolay yollar önereceğim, ayrıca bol da vapur keyfi var 🙂 başlayalım!

Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Öncelikle Büyükada’ya gitmek keyif işidir 🙂 Adalar’a giderken yol da gezinin bir parçasıdır! Yani hızlıca gitmekten çok,  “nasıl daha uzun vapurda vakit geçirebiliriz”  bile diyebilirsiniz.

Büyükada’ya giderken tabii ki motor ya da vapurları kullanmamız gerekiyor. Fakat 16 farklı noktadan Büyükada’ya sefer düzenlendiği için hangisinden gideceğimizi planlamak çok önemli. Bu yüzden önce size haritada tüm Büyükada’ya ulaşım seçeneklerini göstereceğim ardından da yazının sonlarına doğru semt semt Büyükada’ya nasıl gidileceğini ve akbil, ücret süre v.b soruları yanıtlayacağım.

Büyükada Nerededir?: Büyükada, İstanbul’un güneyinde, Marmara denizinde bulunan Prens Adaları’nın en büyüğü. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Nerelerden Büyükada’ya Vapur-Motor Seferleri Var?

Büyükada’ya ulaşabileceğiniz Beşiktaş’tan Eminönü’ne, Avcılar’dan Kartal’a hatta Yalova’ya kadar 15’ten fazla nokta bulunuyor. Şimdi harita üzerinde Büyükada’ya ulaşım noktalarını inceleyin ve size en yakın olanı seçin!

Büyükada’ya Sefer Olan Semtler / İskeleler

 • Kabataş, Beşiktaş,
 • Eminönü, Karaköy,
 • Kadıköy, Bostancı,
 • Büyükçekmece, Bakırköy,
 • Kartal, Yenikapı,
 • Yeşilköy, Avcılar,
 • Yalova, Heybeliada,
 • Burgazada, Kınalıada,
 • Sedef Adası

Şehir Hatları Vapurları İle Büyükada’ya Nasıl Giderim?

Gördüğünüz gibi Büyükada’ya ulaşımda bir sürü seçenek var. Ama ben öncelikle tarihi Şehir hatları vapurları ile geleneksel bir biçimde adaya gitmenizi öneririm 🙂 Hani şu dış tarafta ayaklarınızı uzatarak gidebildiğiniz yer var ya işte herşey onun için!

Büyükada’ya giderken aşağıdaki gibi 5 temel vapur hattı bulunuyor. Bu vapur hatlarını sıklıklarına göre düşünürsek aslında en iyi seçenekler Anadolu yakasından Kadıköy ve Bostancı, Avrupa yakasından da Kabataş!

Yani eğer Kadıköy, Bostancı ya da Kabataş’taysanız ya da buralara kolayca ulaşabiliyorsanız ilk olarak Şehir Hatları’nın Adalar Hatları ile Büyükada’ya ulaşmaya çalışın.

Şehir Hatları Vapurları İle Adalar’a Bilet Ne Kadar?: Vapurlarda aşağıdaki yazan hatların tamamında ücret sabit ve normal bir akbil ile gidebiliyorsunuz. Genellikle zamlara göre değişse de 2-3 tam bilet gibi bi ücreti oluyor. Öğrenci kartınız varsa adalar hatlarında indirim var 🙂 ayrıca aktarma almıyor ama veriyor. Şehir Hatları Vapurları Adalar ücret tarifesine de şuradan ulaşabilirsiniz.

Büyükada’ya Şehir Hatları Vapur Seferleri (sefer saatleri için buraya bakın)

 1. Kabataş Adalar Hattı  (Kabataş, Eminönü, Kadıköy, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada, Büyükada)
 2. Beşiktaş Adalar Hattı (Beşiktaş, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada, Büyükada)
 3. Bostancı Adalar Ring Hattı (Bostancı, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada, Büyükada, Bostancı)
 4. Bostancı Büyükada Sedef Adası Hattı (Bostancı, Büyükada, Sedef Adası)
 5. Kadıköy Adalar Hattı (Kadıköy, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada, Büyükada)

*İzmit (Kocaeli) Adalar Vapur Hattı (İzmit, Değirmendere, Karamürsel, Darıca, Büyükada, İzmit)

Ek olarak dönemine göre Kocaeli Belediyesi’nin düzenlediği seferler de olabiliyor. Ancak bu sefer yazın özel günlerde bir etkinliklik gibi yapılıyor yani devamlılığı yok. Fakat eğer yakalarsanız İzmit ve diğer Kocaeli ilçelerinden Adalar’a keyifle gidebilirsiniz 🙂

Motor İle Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Büyükada’ya ulaşımın bir diğer yolu da özel firmaların motorları elbette. Genellikle daha sık sefer sunabildikleri için çoğu noktadan Büyükada’ya giderken daha çok tercih edilebiliyorlar. Motorların en büyük avantajlarından biri de Büyükada’ya Kartal, Bakırköy, Büyükçekmece, Yeşilköy, Avcılar gibi noktalardan da ulaşım seçeneği sağlaması.

Şimdi sizlere Büyükada’ya ulaşabileceğiniz motor seferlerini ve firmalarını paylaşıyorum, sefer saatleri ve ücretlerine de üzerindeki linkten ulaşabileceksiniz.

Turyol Büyükada Motor Seferleri (sefer saatleri için buraya bakın)

 1. Büyükçekmece Adalar Hattı (Büyükçekmece Mimar Sinan, Büyükada)
 2. Bakırköy Adalar Hattı (Bakırköy, Kınalıada, Heybeliada, Büyükada)
 3. Eminönü Karaköy Adalar Hattı (Büyükada, Kınalıada, Heybeliada, Kadıköy(metro), Eminönü, Karaköy)

Mavi Marmara Büyükada Motor Seferleri (sefer saatleri ve ücret için buraya bakın)

 1. Bostancı Büyükada Hattı (Bostancı, Büyükada, Heybeliada)
 2. Bostancı Kınalıada Hattı (Bostancı, Kınalıada, Burgazada)
 3. Yeşilköy-Adalar Hattı ( Yeşilköy, Heybeliada, Büyükada)

Prenstur Büyükada Motor Seferleri (sefer saatleri ve ücret için buraya bakın)

 • Kartal Adalar Hattı (Kartal, Büyükada, Heybeliada)

Dentur Büyükada Motor Seferleri (sefer saatleri ve ücret için buraya bakın)

 1. Yalova Adalar Hattı (Yalova, Büyükada, Heybeliada)
 2. Avcılar Adalar Hattı (Avcılar, Kınalıada, Heybeliada, Büyükada)

Kısa kısa notlarım, önerilerim;

 • Özellikle Bostancı’dan Mavi Marmara seferleri oldukça sık olarak gerçekleştiriliyor ve akbil geçerli.
 • Kartal Prenstur seferleri sanırım en kısa sürede Büyükada’ya ulaşımı sağlıyor, ancak akbil geçerli değil.
 • Avcılar, Büyükçekmece, Yalova gibi noktalardaki seferleri tercih edecekler için ücret biraz yüksek olabilir.

İDO Deniz Otobüsü İle Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Genel olarak Adalar’a ve Büyükada’ya ulaşımın bir diğer yolu da elbette ki İDO Deniz Otobüsleri! Aslında bu deniz otobüsleri eskiden çok daha sık çalışıyordu ama günümüzde saatleri biraz az. Ancak deniz otobüslerinin en büyük avantajı nerdeyse 15-20 dakikada sizi Büyükada’ya götürmesi ve kapalı ortamda denizden daha izole bir biçimde seyahat edebilmeniz.10

İDO Adalar Deniz Otobüsü Seferleri (sefer saatleri için buraya bakın)

 • Kabataş Adalar Hattı (Kabataş, Yenikapı, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada, Büyükada)

Hangi Vapur-Motor Hattını Seçmeliyim?

Şimdi gelelim en önemli konuya 🙂 “Görkem bir sürü seçenek var ama ben hangisini tercih etmeliyim?”

Aslında semt semt ayrıntılı olarak en mantıklı seçeneği aşağıdaki başlıklarda açıklayacağım. Ama benim temel önerim Büyükada’ya giderken öncelikle Bostancı, Kadıköy ve Kabataş gibi en sık seferlerin olduğu noktaları tercih etmeye çalışın.

Hatta eğer fırsatınız varsa bence direkt Bostancı’ya ulaşabilirseniz genel olarak Adalar ve Büyükada seferlerinin en sık olduğu nokta Bostancı’dır 🙂 Bostancı’dan ya da Kadıköy, Kabataş’tan gitmenin bir diğer avantajı da buralardan Büyükada’ya yapılan seferlerin fiyatları bulabileceğiniz en uygun fiyatlar olacak.

Ayrıca eğer hava kötüyse 🙂 yani deniz şartları olarak yağmur, rüzgar v.b açıdan bence direkt olarak vapuru tercih edin ve Bostancı’ya gidin! Çünkü vapur daha az sallanır ve en yakın ulaşım noktası da Bostancı! (Kartal da yakın 🙂 )

Deniz Taksi İle Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Genel olarak Prens Adaları’na ulaşımın bir diğer yolu da şüphesiz ki deniz taksiler. Deniz taksiler ile 7/24 olarak Büyükada’ya gidebilir ve geri dönebilirsiniz. Genellikle bu deniz taksiler ise 25-30 dakika içerisinde adaya ulaşabiliyorsunuz.

Semt Semt Büyükada’ya Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Kadıköy’den Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Kadıköy’ün herhangi bir semtinden Büyükada’ya giderken bence kesinlikle Bostancı’ya ulaşın 🙂 İster marmaray, ister otobüs ile ister de yürüyerek Bostancı’ya gidin ve kolayca Büyükada’ya ulaşın.

Eğer Kadıköy merkezdeyseniz de hemen metronun oradaki Beşiktaş iskelesine gidin çünkü Adalar vapurları ve motorları orası ve çevresinden kalkıyor 🙂 Bu şekilde Kadıköy’den Büyükada’ya rahatça ulaşabileceksiniz.

Üsküdar’dan Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Üsküdar’dan Büyükada’ya gidecekler hemen marmaraya atlasın ve Bostancı’ya gitsin, sonrasında Büyükada’ya gitmek çok kolay olacak!

Beşiktaş ve Kabataş’tan Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Beşiktaş ve Kabataş’tan zaten direkt Büyükada’ya sefer düzenlendiğini biliyorsunuz! Yukarıdan size uygun motor hattını seçin ve Büyükada’ya ulaşın!

Avcılar’dan Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Avcılar’dan dönemine göre direkt olarak Büyükada’ya motor seferleri de var. Fakat benim size önerim eğer saatleri denk gelmiyorsa ya da daha ucuz alternatif arıyorsanız hemen metrobüs atlayın ve Söğütlüçeşme’ye kadar gidin 🙂 Sonrası da marmaray ile Bostancı ve Büyükada!

Eminönü ve Karaköy’den Büyükada’ya Nasıl Giderim?

Eminönü ve Karaköy’den direkt olarak Büyükada’ya ulaşabilirsiniz bence en mantıklı seçenek yukarıdaki motor ve vapur hatları!

Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada’dan Büyükada’ya Nasıl Giderim?

Prens adalarının ötekilerinden yani Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada’dan Büyükada’ya giderken en mantıklı seçenek Bostancı Adalar Ring Hattı vapur seferini kullanmak. Böylece her yönden kolayca Büyükada’ya gidebilirsiniz.

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Kartal’dan Büyükada’ya gidecekler direkt olarak motorla Kartal sahilden Büyükada’ya geçebilir. Bu rota adaya en hızlı ulaşım rotası!

Maltepe ve Pendik’ten gidecekler ister Kartal’dan ister de marmarayla Bostancı’ya giderek Büyükada’ya ulaşabilir.

Ümraniye, Sancaktepe ve Ataşehir’den Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Ümraniye ve Sancaktepe’den adaya giderken öncelikle M5 Üsküdar metrosu ile Üsküdar’a geçin ve sonrasında marmarayla Bostancı’ya ulaşarak vapura binin derim!

Ataşehir’den de direkt olarak otobüsle Bostancı’ya ulaşabilir ve Büyükada’ya gidebilirsiniz.

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası @İBB

Taksim ve Mecidiyeköy’den Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Taksim ve Mecidiyeköy’den Büyükada’ya gidecekler bence hemen füniküler ya da otobüsle Beşiktaş’a ve Kabataş’a geçsinler. Beşiktaş’tan da motor ya da vapurla Büyükada’ya gidebilirsiniz.

Bağcılar, Kirazlı ve Esenler’den Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Bağcılar tarafından Büyükada’ya gitmek için öncelikle M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına binin ve Yenikapı’ya ulaşın. Yenikapı’dan da marmarayla Bostancı’ya kolayca gidebilir ve Büyükada’ya ulaşabilirsiniz.

Beylikdüzü ve Bakırköy’den Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Bakırköy’den direkt olarak marmarayla Bostancı’ya gidebilirsiniz. Beylikdüzü’nden de önce metrobüsle Söğütlüçeşme’ye geçip oradan marmarayla Bostancı! Sonrası zaten yukarıda yazıyor 🙂

Fatih ve Zeytinburnu’ndan Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Fatih ve Zeytinburnu’ndan Büyükada’ya giderken T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına binin ve Kabataş’a ulaşın. Sonra da vapurla Büyükada!

Beykoz, Çengelköy ve Beylerbeyi’nden Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Beykoz ve boğaz hattından Büyükada’ya gidecekler önce otobüs ya da vapurla Kadıköy’e geçsin ve Kadıköy’den de Büyükada!

Yalova’dan Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Yalova’dan Büyükada’ya gidecekler için yukarıda bahsettiğim bir motor hattı bulunuyor. Yalnız bu hattaki sefer sıklığı az olduğundan dikkatli bir biçimde planlama yapmanızı öneririm. Bu şekilde tek bir motorla Büyükada’ya gidebilirsiniz.

İzmit’den Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

İzmit’ten Büyükada’ya zaman zaman direkt vapur seferi de oluyor 🙂 Ama siz ona çok güvenmeyin, önce Hat 200 ile Kartal’a gidin ve köprüden Kartal sahile giden otobüs ya da minibüse binin. Kartal’dan da Büyükada’ya ulaşabilirsiniz.

Büyükada’ya Ulaşımda Bilinmesi Gerekenler

Büyükada’ya Ulaşım Ne Kadar Sürer?: Büyükada’ya ulaşım ortalama olarak vapurlarla 45-60 dakika arası sürüyor. Bu tabii ki bineceğiniz yere göre değişir.

Kadıköy-Büyükada Arası Vapurla Kaç Dakika Sürüyor?: Kadıköy’den Büyükada’ya vapurla yaklaşık 45 dakikada ulaşabilirsiniz. Oldukça keyifli bir 45 dakika olacak 🙂

Eminönü-Büyükada Arası Kaç Dakika Sürer?: Eminönü’nden Büyükada’ya ulaşımda yaklaşık bir saatlik bir süreye ihtiyacınız var. Bu rotada boğaz manzarası da sizlerle oluyor.

Bostancı-Büyükada Kaç Dakika Sürer?: Bostancı’dan yalnızca 35-40 dakikada Büyükada’ya gidebilirsiniz.

Büyükada’ya Motor-Vapur Biletleri Ne Kadar?: Motorların bilet fiyatları aslında genellikle Kadıköy, Bostancı, Kabataş gibi noktalardan vapur fiyatları ile aynı. Bu da yaklaşık 2-3 tam akbil fiyatına denk gelir genellikle.

Büyükada’ya Giden Vapurlarda Akbil Geçiyor mu?: Büyükada’ya giden vapur ve motorlarda akbil geçiyor. Sadece bazı motor hatlarında (Kartal,Avcılar,Eminönü v.b) sadece nakit kabul ediliyor.

Büyükada’ya En Ucuz Nasıl Gidebilirim?: Büyükada’ya ulaşımın en ucuz yolu Bostancı ve Kadıköy’den vapura ya da motora binmek 🙂

Büyükada’dan İlk ve Son Vapur-Motor Saat Kaçta?: Büyükada’ya giderken motor saatlerini yukarıdaki linklerden güncel olarak kontrol etmelisiniz. Çünkü devamlı değişiyor 🙂 Ama genel olarak aslında Büyükada’ya gece 11-12’ye kadar seferler var. Sabah da ilk seferler 6-7 civarı. Ancak dediğim gibi sakın kontrolsuz yola çıkmayın 🙂

Bu şekilde Büyükada’ya nasıl gidileceğini anlattığım kapsamlı mı kapsamlı yazım bitiyor 🙂 Burası Görkemliyollar! Eğer özel bir noktadan Büyükada’ya nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden yazın, hemen yanıtlıyorum!

Eğer öteki prens adalarına yani Heybeliada, Burgazada, Kınalıada ve Sedef Adası’na nasıl gidileceğini merak ediyorsanız adaların isimlerine tıklarsanız o adalar için de özel olarak ulaşımı anlatıyorum. Hepinize bol keyifli ada turları dilerim 🙂

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.