Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri Gezi Notlarım

Birleşik Arap Emirlikleri ve Azerbaycan Gezisi / Gezi Notları

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri Gezi Notlarım


Yepyeni bir gezi notuyla karşınızdayım ! Günün rotasında, son yıllarda turizmin dünyadaki en önemli noktalarından biri haline gelen Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri var.

Dubai Gezi Rotası yazımda bahsettiğim gibi sürpriz şekilde oluşan Azerbaycan, Bakü ziyaretimin ardından bugün yepyeni bir dünyaya doğru yola koyulma vakti.

Gezi notlarım içerisinde Dubai’de gezilecek yerleri, genel şehir izlenimlerimi ve Dubai’de yapılması gerekenleri bulabilirsiniz.

Beni Dubai’ye Götürecek Uçağa Binerken / Bakü Haydar Aliyev Havalimanı

Dubai’ye Nasıl Gidilir ?

21 Ekim 2016 Cuma. Güne erken saatlerde Bakü’de uyanıyorum. Beni Dubai’ye götürecek uçağım saat 09.00’da kalkıyor. Önceki gün araba kiraladığımız için havalimanına ulaşmak pek zor olmuyor. Uçuş öncesi işlemleri tamamladıktan sonra Azerbaycan Havayolları’nın büyükçe bir uçağıyla Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’ndan havalanıyoruz !

Bugün katedeceğim mesafe yaklaşık 1700 kilometre. Dubai, ülkemizin doğu sınırlarından yine benzer bir mesafe uzakta, İstanbul’dan ise toplamda 3000 kilometre katetmeniz gerekiyor.

Dubai’ye günümüzde ulaşmanın tek yolu havayolu. Güneydoğumuzdaki ülkelerde yaşanan karışıklıklardan ötürü karayolu pek de iyi bir seçenek değil.

Başta İstanbul olmak üzere ülkemizin çoğu büyük şehrinden Dubai’ye sıkça uçuşlar var. İstanbul – Dubai arası direkt uçan başta Türk Havayolları ve Emirates olmak üzere birçok havayolu firması var. Fly Dubai ve Pegasus’un da seferleri mevcut. Ayrıca benim gibi aktarmalı olarak da ulaşmanız mümkün. Bu sayede farklı şehirleri ücretsiz olarak gezme şansı yakalayabiliyorsunuz.

Dubai Üzerlerinde Uçarken

Uçağımız güneye doğru ilerledikçe, uçağın camından farklı bir coğrafya gözüme çarpıyor. Başta sarp ve açık renkli gözüken dağlar git gide düz ve kum rengi bir fotoğrafa bırakıyor kendini.

En sonunda kumdan bir denizi andıran Dubai’nin çöl toprak örtüsü eşliğinde uçağımız Dubai Uluslararası Havalimanı’na inişini gerçekleştiriyor.

Şimdi Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubai hakkında kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Dubai Genel Görünüm / Palmiye Adaları ve Dubai Marina Bölgesi

Dubai Nerededir ?

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Arap Yarımadası’nın kuzeydoğusunda Basra Körfezi kıyısında bulunuyor. Tarihi boyunca İngiliz ve Portekiz egemenliği altında kalan bu bölgeden son olarak İngilizler’in çekilmesiyle 1971 yılında Birleşik Arap Emirlikleri bağımsızlığını ilan etmiş.

Günümüzde yaklaşık 9 milyon nüfusa sahip ülkenin resmi para birimi Dirhem (AED) ve resmi dili Arapça. Hepinizin bildiği gibi Birleşik Arap Emirlikleri sahip olduğu petrol rezervleri ile beraber zengin körfez ülkelerinden biri. Ülkenin başkenti, sahip olduğu yedi emirlikten biri olan Abu Dhabi ve en büyük şehri ise Dubai.

Dubai, ülkenin kuzeydoğu ucunda bulunuyor. Nüfusu 3 milyon kadar ve ülkenin en önemli turistik, ticari ve sosyo-kültürel noktası. Özellikle 2000’li yıllardan sonra çok büyük bir gelişme gösteren şehir adeta baştan inşa edilmiş. 

Genel Dubai Görünümü / Burj Khalifa Ziyaretimden

Şimdilerde başta dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa olmak üzere sahip olduğu ekstrem mühendislik örnekleriyle, turistlerin ilgi kaynağı olmuş durumda. Dubai 2016’da dünyanın en çok ziyaret edilen 5. şehri.

Dubai Vize İstiyor mu ?

Vize konusuna gelecek olursak Birleşik Arap Emirlikleri ülkemiz bordo pasaportlarından vize istiyor. Bu vizeyi konsolosluğa görüşmeye gitmeden yalnızca uzaktan başvuru ile alabiliyorsunuz. 300 TL civarında bir ödemeyi yaptıktan sonra size gönderilen belgenin çıktısı ile ülkeye girişiniz sağlanıyor. Resmi pasaport sahipleri ise kısa süreli seyahatlerinde vizeden muaflar.

Uçaktan indiğim andan itibaren etraf oldukça tanıdık geliyor doğrusu. Belgesel kanallarında sıkça izlediğim Dubai Havalimanı, şehrin dünyaya açılan kapısı diyebilirim. Pasaport kontrolü yapılan salona geçerken terminal içinde küçük bir metro var.

Dubai’ye Yeni Varmışken / Dubai Havalimanı

Pasaport kontrolü kısmı benim için olumlu geçti açıkçası. Türkçe olarak “Hoşgeldiniz” diyerek ülkeye alınmak keyif verici !

Dubai’de Araç Kiralamak

Vakit kaybetmeden önceden rezervasyonunu yaptığım kiralık aracımı teslim almaya gidiyorum. Bu gezimde bana eşlik eden üç yakın arkadaşım da olduğu için Dubai gibi petrol cenneti bir ülkede araba kiralamak bir zorunluluk gibi.

Dubai’de araba kiralarken ben önceden rezervasyon yapmanızı öneriyorum. Rezervasyon için ben dünya genelinde bilinen büyük firmaları tercih ettim. İstanbul trafiğine alışık olsam da yabancı bir ülkede başıma gelebilecek ufak bir şanssızlıkta sorun yaşayabileceğimi bildiğimden herşey dahil sigorta ile aracımı teslim aldım.

Kiraladağımız Honda Marka Araba / The Palm Jumeriah 

İnternette gitmeden araştırdığım her yerde yeni tip ehliyete ihtiyacım olduğu yazsa da ben eski tip ehliyetimle, hiçbir belgeye ihtiyaç duymadan kiralayabildim, yani ehliyetlerimizin orada da aynen geçtiğini söylemem mümkün.

Dubai’de Şehir İçi Ulaşım

Araç kiralama şansı olmayanlar için Dubai Havalimanı’nda metro sisteminin olduğunu belirtmeliyim. Zaten şehrin çoğu noktasında metro mevcut. Ancak metronun çok kullanışlı olduğunu söyleyemem.

Dubai çok geniş alana yayılmış bir şehir. Metronun bulunduğu bölgeler de kısıtlı. Ayrıca metro istasyonlarının bağlantı yürüyüş yolları da çok uzun. “Buraya metro var” dediğiniz yere bile indikten sonra belki bir kilometre yürümeniz gerekebilir !

Dubai Metrosu

İlk İzlenimler

Açık havaya çıktıktan sonrası benim için ayrı bir sayfa gibi. 10 derece civarlarındaki soğuk Bakü gecesinden sonra güneş adete yakıyor ! Dubai’nın havası tam bir kuru sıcak, ekim ayının sonları olmasına karşın hava 35 derece.

Sıcağın yanı sıra Dubai’nin havası da bir garip. Aslında havada bulut olmamasına karşın sanki hafif bir bulut varmış gibi buhulu etraf. Bunun sebebi çölden uçuşan kum ve tozlarmış. Havadaki bu kumlar ile beraber uzak yerler neredeyse gözükmüyor ve açık alanlar sanki net değil gibi.

Direksiyon başına geçip havalimanı’ndan ayrılıyorum. Dubai gibi geniş yolları ve otobanları ile meşhur bir şehirde araç ile yolunuzu bulmanız biraz güç. Biz çevrimdışı haritamız ve gps ile beraber yolumuzu bulmaya kararlıyız !

Dubai Yollarında Araba Sürerken

Dubai’de Nerede Kalınır ?

İlk olarak önceden rezervasyonunu ve ödemesini yaptığımız Emirates Concorde Hotel’e gidiyoruz. Otelimiz havalimanının yakınındaki Deira Bölgesi’nde kalıyor. Aracımız olacağı için kalacağımız yerin daha çok havalimanına yakın ve otoparkının olmasını istedik. Ancak bu şehre uzak anlamına gelmiyor !

Dubai’de kalacak yer için çok fazla seçeneğiniz var. Şehrin neredeyse yarısı oteller ile dolu. Bunun sonucu olarak fiyatlar gayet uygun. Avrupa’da hostelde kalabileceğiniz ücretlere burada lüks yerlerde kalabiliyorsunuz. Çok fazla seçenek ve ülkenin genel zenginliği kaliteyi arttırmış Dubai’de. Daha önce gitmiş olanlar için Las Vegas’ı buraya benzetebiliriz. Orada da hizmet sektörü, fiyata göre gelişmiş durumdaydı.

Bizim gibi 3-5 kişilik gruplar ev şeklinde suit kiralamayı düşünebilir. Biz bildiğiniz bir ev kiraladık sanki mutfağı, oturma odası, yatak odaları olan 100 metrekare civarında bir yer. Bu şekilde kalmayı, gecelik kişi başı 100 lira’nın altına mal edebiliyorsunuz. Ayrıca bize sağladığı çok başka imkanlar da oldu, okumaya devam edin !

Üzerimi değiştirip hazırlandıktan sonra vakit kaybetmeden otelden ayrılıyorum. Yaptığım plana göre Dubai’de toplam iki günümüz var. Bu bölgede geçireceğimiz günlerin geri kalanını komşu emirlik Abu Dhabi’ye ayıracağız.

Otele Giderken Rastladığım Deira Saat Kulesi

Bulunduğumuz Deira bölgesinden aracım ile biraz doğaçlama şekilde sahil tarafından ilerlemeye koyuluyorum. Şehrin çok geniş bir alana yayıldığını söylemiştim, kıyı şeridi 20 kilometreden uzun. Bu şartlarda çoğu yeri arabayla gezme fikri mantıklı.

İlk gözüme çarpan Dubai’nin denize yakın kesimlerinin tam bir yazlık yer olması. Havanın sıcak ve plajların güzel olduğunu gelmeden önce bilsem de Dubai denince aklımda oluşan fotoğrafta büyük bir metropol vardı. Ancak denize yakın kısımlarda sanki bir Los Angeles hissediyorum. En fazla 2-3 katlı, bahçeli evlerle kaplı her yer.

Dubai’de Gezilecek Yerler

Bu sırada ilk karşımıza çıkan Jumeirah Mosque oluyor. Bu cami sahip olduğu mimari ile bildiklerimizden baya bir farklı. Dubai’nin yenilenen yüzünden çok daha kültürel kısmını simgeleyen bu cami kesinlikle görülmeye değer.

Saat artık akşamüstüne yaklaşıyor. Yorucu geçen günün yorgunluğunu atmak için harika bir fikrim var !

Jumeirah Camii

Dubai’de Denize Girilir mi ?

Güneşin yakıcı etkisini bir nebze yitirdiği saatler geldiğine göre kendimizi artık plajlara atma vakti. Dubai’de sahil boyunca çoğu noktada denize girebiliyorsunuz. Bunlardan en bilineni şüphesiz Jumeriah Beach.

Jumeriah Plajı, Dubai’de denize girmek için en keyifli noktalardan biri. Kumsalın sahilden içeriye derinliği neredeyse yüz metreye uzanıyor. Adeta bir okyanus plajını andırıyor. Aslında okyanus plajı olduğu da söylenebilir. Basra Körfezi, Hint Okyanusu’nun kollarından biri.

Plajdaki kum uçsuz bucaksız ve incecik. Çevresinde ücretsiz duş alabileceğiniz yerler ve soyunma kabinleri de var. Plajın hemen bittiği yerde tahtadan bir de yürüyüş yolu var. Özellikle akşamüstü saatlerinde plaj cıvıl cıvıl !

Jumeriah Beach

Burada günün yorgunluğunu atarken kendimi Dubai’nin atmosferine bırakıyorum. Deniz sıcak havadan kaçmak için harika bir seçenek. Ayrıca berrak ve temiz olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Sadece suyun sıcaklığı biraz yüksek. Yıl boyu sıcak olan böyle bir iklimde normal karşılamak gerekiyor.

Burj Al Arab – Yelken Otel

Plajda denize bakarken hemen solumda harika bir süprize rastlıyorum. Dünyanın en ikonik yapılarından biri olan Burj Al Arab yani Dubai’nin Yelken Oteli selam ediyor uzaktan. Uzaktan diyorum ama okadar büyükki aslında onu izlemek ve fotoğraflamak için en ideal noktalardan birindeyim.

Burj Al Arab yapımına 1994 yılında başlanan ve 5 senede tamamlanan Dubai’nin yenilenen yüzü için bir mihenk taşı diyebilirim. 650 milyon dolarlık maliyeti ile dünyanın en pahalı, bulunduğu yer ve mimarisi ile de dünyann en önemli mühendislik yapıları arasında. Burası dünyanın ilk yedi yıldızlı oteli ve Dubai’nin şüphesiz simgelerinden biri. Ayrıca yelken şeklindeki tasarımı insanı büyülüyor doğrusu.

Jumeriah Plajı ve Yelken Otel; Burj Al Arab / Dubai’nin Bahsettiğim Buhulu Havası

Gün artık batıyor. Jumeriah Plajı’ndan denizin üzerine batan güneşi izleyebiliyorsunuz. Burası dünyanın en güzel gün batımı izlenen noktalarından biri. Biz de artık otelimize doğru yola koyuluyoruz.

Dönüşte otelin hemen yanındaki küçük bir süpermarkete uğruyorum. Fiyatların aslında genel anlamıyla ülkemiz ayarında olduğunı söylemeliyim. Sadece belli başlı ürünlerin fahiş fiyatları var. Bunladan birisi Patates Cipsi. Ülkemizden bildiğimiz patates cipslerinin bir paketi 20-30 lira’dan satılıyor. Buradan kendimize pratik yemek yapabilecek bazı ürünler aldıktan sonra otele geçiyoruz.

Dubai’de Ne Yenir ?

Bu konuya özellikle değinmek istedim. Biz süpermarket alışverişi ile beraber evde kendi yemeğimizi pişirdik. Bu şekilde hem ekonomik hem de alışık oldığumuz şekilde lezzetli yemekler yiyebildik. Odamızdaki tam donanımlı mutfak bize bu konuda fazlaca yardımcı oldu ! 

Jumeriah Plajı’nda Ben / Arkada Batan Güneş ve Burj Al Arab

Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubai yemek konusunda zengin seçenekler sunmuyor. Yani buraya gelip şunu yemeden dönmemelisiniz denebilecek bir Dubai Mutfağı mevcut değil. Şehirdeki restoranların çoğu da pahalı açıkcası. Bir öğün yemeğe ortalama bir yerde  30-40 lira verecekken bunu neredeyse 2-3 lira seviyesine indirmeyi başardık.

Daha bugün geldiğimiz Dubai’deki uzunca geçen günümüz daha noktalanmadı. Şimdi şehrin en canlı olduğu zamanı değerlendirmek için yola çıkıyoruz !

Havanın Dubai’de fazlasıyla sıcak olduğunu biliyorsunuz. Bunun sonucu olarak şehir geceleri  hareketli. Hatta çoğu yer 24 saat açık. Şimdi beni en çok heyecanlandıracak olan Downtown Dubai Bölgesi’ne doğru ilerliyoruz.

Downtown Dubai ve Burj Khalifa Genel Görünüm

Otelden ayrıldıktan sonra Dubai’nin ana otobanı olan Şeyh Zayed Yolu’na çıkıyorum. Burada araba kullanmak ayrıca bir keyifli. Dubai’nin yollarında bolca lüks araç görmek mümkün. Ancak hız limitleri ve kurallar katı şekilde uygulanıyor. Örneğin çoğu anayolda şerit değiştirmek için bile belirlenmiş noktalar var bu bölgeler dışında şerit değiştirmeniz ceza yemenize yol açabilir.

Şeyh Zayed yolunda hızla ilerliyorum, manzara geceleri gerçekten harika. Burada etrafımı çevreleyen bir sürü gökdelen daha 1 ay önce Manhattan’da bulunan bünyeme bile etkileyici geliyor. Sol tarafımda Burj Khalifa daha net seçiliyor artık. Otobandan bu noktada ayrılıp Dubai Mall Otoparkı’na giriyorum.

Dubai denince akla tabii ki ilk olarak gelen şeylerden biri alışveriş. Şehirde Mall adı verilen bir sürü Alışveriş Merkezi bulunuyor. Hatta bu alışveriş merkezleri tasarımları ve etkinlikleri ile turizmin bir parçası.

Dubai Mall Alışveriş Merkezi İçi

Dubai’de Alışveriş

Şimdi Dubai’nın en önemli alışveriş merkezi Dubai Mall’dayım. Dubai Mall, şehrin kalbinde ve dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa’nın yanıbaşında bulunuyor. Otoparktan çıktığımız için ilk olarak alışveriş merkezini geziyorum

Öncelikle baştan söylemeliyim ki buraya alışveriş için geliyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Globalleşen dünyada artık nereye giderseniz gidin benzer fiyatlar oluyor. Dubai’de de uygun fiyatlı fazla şeye rastlayamıyorum. Giyim için konuşursak genelde çok pahalı markaların mağazaları var. Eğer lüks giyim tercih ediyorsanız bir miktar indirim yakalayabilirsiniz ancak Türkiye’de ortalama giyinen biri için pek cazip birşey yok. Çoğu markanın Türkiye fiyatları daha uygun.

Dubai’de elektronik fiyatları ise Amerika seviyesinde diyebilirim. Ülkemizden yaklaşık yüzde 20-30 daha uygunlar. Alışveriş merkezlerinde büyük elektronik mağazaları sıkça görebilirsiniz.

Burj Khalifa ve Dubai Fountain

Burj Khalifa

Dubai Mall’da kısaca turladıktan sonra dışarıya çıkma vakti, karşımda dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa.

Bu noktadan Burj Khalifa’nın tamamını görmek için boynunuzun sınırlarını zorlamalısınız ! O kadar yüksekki tek kelimeyle büyüleyici. Ayrıca İnşaat Mühendisliği okuyan benim için de ayrı bir önem taşıyor bu binayı çıplak gözle inceleyebilmek.

Türkçe çevirirsek Burj Halife Binası, Dubai’nin günümüzdeki ana simgesi. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu bina artık tanınıyor ve yüksekliği Körfez Ülkeleri’nin güçlenen imajını simgeliyor. 

2004 yılında başlanan ve 2010 yılında tamamlanan Burj Khalifa toplamda 828 metre yüksekliğinde ve 161 katlı. 1.2 milyar dolar gibi astronomik bir paraya inşa edilen bu yapı günümüzde mühendisliğin ulaştığı son noktalardan biri.

Işık Showu Yapılırken Rengarenk Olan Burj Khalifa / Sağda Dubai Mall

Dubai Işık ve Fıskiye Şovları

Burj Khalifa’nın çevresinde aynı ismi taşıyan büyük bir havuzlu park var. Bu havuzun ortasında orjinal adıyla The Dubai Fountain bulunuyor. Bu fıskıye ile bütünleşen Burj Khalifa’nın önünde 365 gün ışık ve fıskıye şovları düzenleniyor.

Ben de bu atmosferin büyüsüne kapıldığım sırada yeni bir şov başlıyor. Gözümü kırpmadan bu güzel anı seyrediyorum. Dubai’ye sırf bu manzarayı izlemek için bile gelinir doğrusu !

Burj Khalifa’nın çevresinde yürüyerek keşfedebileceğiniz birçok yer var. Burj Plaza ve keyifle dekore edilmiş restoranlar kesinlikle ilginizi çekecektir.

Saatim gece 12 ye yaklaşıyor. Artık otele dönüp biraz dinlenme vakti. Bugün Dubai’de gezilecek yerlerin bir kısmını tamamladım. Ancak daha Dubai’de görülmesi gereken çok yer var. Şimdi tatlı bir uykuya dalıyorum !

Işık Şovu Sırasında Dubai Fıskiyesi ve Solda Hoş Restoran ve Kafeler


22 Ekim 2016 Cumartesi. Sabahın erken saatlerinde uyanıyorum. Vakit kaybetmeden güzel bir kahvaltı ediyoruz. Kahvaltıda bugün menemen var ! Dubai’de yemek konusunu nasıl çözümlediğimi biliyorsunuz. Güne alışık olduğumuz güzel bir lezzetle başlamak harika.

Bugün ilk olarak dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa’nın en tepesine çıkacağım. Dün yalnızca aşağıdan bakmakla yetinmiştim. Şimdi en yüksekten Dubai’nin manzarasını izlemek istiyorum.

Hızlıca hazırlanıp direksiyon başına geçiyorum. Artık Dubai’nin yolları daha tanıdık. Sadece 10 dakika içerisinde Dubai Mall otoparkına varıyorum. Burj Khalifa’ya da bu alışveriş merkezinin içinden ulaşıyorsunuz.

Burj Khalifa’nın 124. Katına Çıkarken / Asansörden

Burj Khalifa Bileti Nasıl Alınır ?

Burj Khalifa’ya çıkmak için önceden bilet almanız gerekiyor. Biletleri buradan alabilirsiniz. At The Top adı verilen 124 ve 125. kat için ödemeniz gereken tutar 130 AED yani 120 TL. Çıkabileceğiniz en yüksek nokta ise At The Top Sky ismindeki 148. seyir katı. Buraya çıkmanın bedeli 350 AED. Ben aradaki farka değmeyeceğini düşünerek 124. kata çıkmayı tercih ettim.

Biletinizi alırken önceden saatinizi ayarlamanız gerekiyor. Ben aylar öncesinden yaptığım seyahat planım ile sabah 10 için bilet almıştım. Siz gün batımı ve akşam saatleri daha da güzel manzaralar görebilirsiniz !

Burj Khalifa’nın 124. Katından Dubai

Burj Khalifa’nın girişine geldiğinizde artık iyice havaya girmiş oluyorsunuz. Asansöre kadar ilerlediğiniz yol çevresinde binanın yıl yıl ilerleme maketleri ve yapımı ile ilgili bilgiler var. Mühendislik açısından da daha çıkmadan güzel bilgiler edinme fırsatım oldu.

Asansöre biniyorum artık. Aslında daha bir ay önce New York’ta Rockefeller binasının teras katına çıktığım için böyle bir duruma alışığım. Ancak bu sefer daha yükseğe !

124. Kattan Yukarısı

124. Kattan Dubai Manzarası

Burj Khalifa’nın özel asansörü yalnızca saniyeler içinde sizi 124. kata çıkarıyor. İndiğiniz andan itibaren gördüğüm manzara ise tarif edilemez. Aşağıdan gökdelen diye nitelediğim çoğu bina burada küçücük kalmışlar. Arabalar sanki karıncalar gibi seçiliyor. Dubai’nin her yanını en ince detayına kadar görebiliyorsunuz.

Burj Khalifa seyir terası komple panoramik camla kaplı olduğu için manzara ile bütünleşmek mümkün. Sabah saatleri olduğundan binanın gölgesinin yansıması ayrı bir güzel gözüküyor. Öğleden sonra ziyaret edeceğim Dubai Marina Bölgesi’ndeki yapay adalar ve Dubai’nin genel çöl örtüsü de daha net seçiliyor buradan.

En Tepeden Dubai’yi İzlerken Ben

Burada bolca fotoğraf çektirip seyre daldıktan sonra artık aşağı inme vakti. Şimdi rotamda Souk Madinat Jumeirah var.

Burj Khalifa’dan yaklaşık 10 kilometre güneye ilerliyoruz. Sahile dönen sapağın sonunda artık Madinat Jumeirah otelindeyiz. Burası Dubai’nin en ünlü otellerinden birisi. Otel dediğime bakmayın, Dubai’de görülmesi gereken önemli noktalardan birisi.

Burj Khalifa’nın 124. Katından Dubai Fountain ve Dubai Mall

Tamamen yapay olarak oluşturulmuş kanallar ve çöl tarzı binalardan oluşan Madinat Jumeriah, içerisinde alışveriş merkezi de barındırıyor. Bu alışveriş merkezi sıradanın aksine tasarım olarak tam da Dubai’yi ve bu iklimi yansıtmış. Kanalların çevresinde onlarca hoş restoran ve kafeler mevcut.

Burası aynı zamanda tasarımsal olarak bir eğlence parkını anmsatıyor. Zaten hemen yanıbaşında vakti olanların gidebileceği Widi Wadi Su Parkı’nı barındırıyor.

Souk Madinat Jumeirah

Dubai’de Serinlemek

Saatim tam öğlen 1’i gösteriyor. Hava okadar sıcakki dışarıda güneş altında birkaç saniye bile durmak imkansız. Madinat Jumeriah’ın güzel kanallarında biraz vakit geçirdikten sonra  hemen alışveriş merkezi kısmında serinlemek gerekiyor. Ancak Dubai’de serinlemenin de boyutu bi başka !

Ne demeye mi çalıştım ? Dubai’de serinlemenin tek yolu klimalı ortamlar. Ancak buradaki klimalar sanki en soğuğa ayarlanmış. Çoğu alışveriş merkezi ve kapalı alan o kadar soğuk ki buralarda üşüyebiliyorsunuz. Hatta önceki akşam Dubai Mall’ı üzerimde getirdiğim uzun kollu üstüm ile gezmek zorunda kaldım !

Souk Madinat Jumeirah Kanalı

Biraz serinledikten sonra kanalları daha detaylı geziyorum. Buranın en güzel özelliğini daha söylemedim !

Madinat Jumariah, dün akşam plajda uzaktan seyrettiğim Yelken Otel Burj Al Arab’ın yanıbaşında yer alıyor. Buradan artık en ince detayına kadar bu yapıyı inceleyip seyredebiliyorsunuz. Hem de kanalların güzel manzarasıyla birlikte fotoğraf çektirmek ayrı bir keyifli.

Souk Madinat Jumeirah’dan Burj Al Arab ve Ben

Yapay Palmiye Adaları

Artık şehrin daha da güneyine ilerleme vakti. Şimdi sırada hepinizin belgesel kanallarından tanıdığı Dubai’nin yapay Palmiye Adaları, The Palm Jumeriah var.

The Palm Jumeriah, dünyada eşine rastlayamayacağınız şekilde yapay oluşturulan bir takım ada. Yapımı 2001 yılında başlanan ve 5 yıl süren çalışmaların ardından 2006 yılında tamamlanmış. Ada haritadan tam bir palmiye ağacı şekilde dizayn ediliğinden dünyada Dubai Palmiye Adaları olarak biliniyor. Bu ada ile Dubai’nin sahil şerihi önemli oranda arttırılmış.

Gökyüzünden The Palm Jumeriah ( Palmiye Adaları ) / Sağda Burj Al Arab

Burayı gezmek istiyorsanız bir aracınız olması şart. Çünkü yaya olarak gezebileceğiniz fazla biryer yok ve ada çok geniş bir alanı kaplıyor. Adaya ilk ulaştığınız köprüden sonra sağa ve sola şekilde palmiyenin kollarında yüzlerce villa var. Bu kollara ev sahibi olmadan ulaşamıyorsunuz.

Düm düz ilerliyoruz. Adanın en dışındaki palmiyenin etrafını kaplayan bölgesinde ise kıyı boyunca yürüyüş yolu ve dünyaca bilinen lüks oteller mevcut. Bu otellerin en önemlisi tabii ki Atlantis Otel.

Yolun Sonunda Atlantis Otel / Jumeriah Adasında İlerlerken

Palmiye Adası’na daha ilk girdiğinizde en uzakta Atlantis Otel’in hoş görüntüsünü görebiliyorsunuz. Bu bina Dubai’nin önemli yapıları arasında. Ayrıca bu bölgede faaliyete geçmiş ilk otel. Okadar yüksek bir bina ki arabayla geçerken bile net şekilde görebilirsiniz. Otelin hemen yanında bir de tema parkı var.

Şimdi Jumeirah Zabeel Saray otelinin bulunduğu palmiyenin en dış ucundayım. Burası Dubai Marina manzarasını izleyebileceğiniz en güzel nokta. Bolca fotoğraf çektirdikten sonra artık Palmiye Adalaları’ndan ayrılıp Dubai Marina Bölgesi’ne gidiyorum.

Palmiye Adaları’ndan Dubai Marina Bölgesi ve Ben

Dubai Marina Bölgesi

Dubai Marina, şehrin ikinci bir merkezi noktası diyebilirim. Bu bölgede büyük bir kanal var. Bu kanalın çevresinde ise neredeyse yanyana yapılmış onlarca gökdelen. Bu gökdelenlerin çoğu en az 50 katlı.

Kanalın çevresinde irili ufaklı bir sürü marina ve lüks tekneler görebiliyorsunuz. Dubai Marina’nın iç kanal bölgesi okadar farklı ki kendinizi filmlerde olduğu gibi sanki yüz yıl ilerde hissediyorsunuz. Buradaki teknelerden arabalara, binalardan köprülere herşey olağandışı !

Dubai Marina’daki en önemli nokta şüphesiz “JBR Beach Dubai“.

Gökyüzünden Dubai Marina Genel Görünüm

Dubai Plajları

JBR Plajı şehrin bana kalırsa en özel plajı. Çünkü plajın çevresindeki gökdelenler neredeyse suyun içinde. Okadar yakınlar ve okadar yüksekler ki plajdan denizi seyretmek yerine burada denizden bu manzarayı izlemek daha güzel !

Plaj çevresinde birçok kafe ve keyifli beach clublar mevcut. Burada gerçekten sıcak bir ortam var.

Dubai Marina bölgesinde araç parketmek biraz zor. Tam merkezinde bir otopark olsa da burası epeyce pahalı. Ben bu bölgedeki alışveriş merkezi Dubai Marina Mall’ın otoparkını tercih ettim. Buradan plaja yaklaşık 1 kilometre yürümeniz gerekiyor. Ancak bu yol bir başka güzel !

JBR Beach Dubai

Dubai Marina Mall’da öğle yemeği için birşeyler atıştırıyoruz. Burada dünyaca ünlü yemek ve fast-food zincirlerinin dükkanları var, fiyatları da makul düzeyde. Ayrıca Dubai Marina Mall’ın hemen altında kocaman bir süpermarket mevcut. Pahalı ve lüks gözüken JBR Beach aksine burada herşey çok uygun.

Marina Mall’ın bulunduğu konum da ayrı bir güzel. Seyir terası gibi düşünebileceğiniz kısmındaki manzaraya dalıp gitmek bir başka.

Günün en keyifli saatleri geldi artık. Yine bir akşamüstü yine bir plajdayım. Bu sefer JBR Beach. Deniz yine epey güzel. Burada deniz girip gün batımını izledikten sonra otele dönüş vakti.

Dubai Apple Store Nerede ?

Dubai Marina’dan Downtown Dubai’ye dönüş sırasında size tavsiyem yol üzerindeki Mall of Emirates alışveriş merkezine de uğramanız. Burası şehrin ünlü diğer bir noktası. Özellikle Türkiye’den gelen insanlar için ayrı bir popülariteye sahip Apple Store Dubai Mağazası da burada yer alıyor.

Marina Mall Trafından İç Kanal Bölgesi / Dubai Marina Walk

Dönüş yolunda yine Şeyh Zayed Yolu’ndayım. Buranın gece manzarası inanılmaz. Dubai’de bu yolda araçla turlamak bile turistik bir aktivite sayılabilir.

Artık otelimize varıyoruz. Bu noktadan sonra Dubai’de gezmeyi planladığım yerleri tamamlamış oldum. Kısa ama yeterli bir tur olduğunu düşünüyorum. Zamanımı iyi kullanarak çoğu yeri görmeyi başardım Dubai’de.

Genel olarak değerlendirmem gerekirse. Dubai, dünyada görebileceğiniz yerler arasında en farklı ve yeni olanı. Benim gözümde New York, Hong Hong, Sydney, Singapur gibi şehirler ne ifade ediyorsa Dubai’de bu şekilde önemli bir şehir. Avrupa’ya sıkça giden ve aynı şeylerden sıkılmış insanlar için burası bulunmaz bir nokta !

Dubai İklimi Nasıl ?

Ayrıca Dubai yıl boyu sıcak bir iklim altında. Ülkemizin en soğuk aylarında bile burada gelip denize girebilirsiniz. Hem de yalnızca 4-5 saatlik çok da uzun olmayan bir uçuşla buraya ulaşabiliyorsunuz.

Şeyh Zayed Yolu / Gece Kötü Çıkmasından Ötürü Gündüz Fotoğrafını Koyuyorum

Dubai Pahalı mı ?

Fiyat konusuna gelecek olursak. Dubai’de harcamalarınız tamamen size kalmış. Burası dünya lüks sosyetesinin de merkezi olmuş durumda. Şehirde en lüks restoranları, otelleri de görebiliyorsunuz ve burada kalmaya gecelik 10.000 dolar bile verebilirsiniz.

Ancak ekonomik gezmek isteyenler için de fazlaca seçenek var. Benim gibi dışarıda fazla yemek yemeyerek büyük oranda ekonomi sağlayabiliyorsunuz. Ben burada çoğu Avrupa gezimden daha az bir para harcadım. Üstelik burası benzinli bir arabanın deposunun 40-50 tl ye dolduğu bir ülke ! Arabayla sınırsızca gezme özgürlüğüne sahipsiniz.

Ben paranızı gitmeden Amerikan Doları veya Euro yaptırmanızı öneriyorum. Heryerde Türk parası kabul etmeyebiliyor döviz büroları. Ya da bizim gibi hiç Dirhem kullanmadan da gezebilirsiniz. Çoğu yerde banka kartı geçtiği için ben daha çok öyle ödeme yaptım. Bu sayede kur çeviri farklarını en az zararla atlattım.

Dubai Gece Hayatı

Gece hayatı ve alkol konusunun merak edildiğini düşünüyorum. Dubai’de gece hayatı çok renkli değil. Sadece ultra lüks ve pahalı gece kulüpler mevcut. Buralarda da alkollü içkiler oldukça pahalı.

Üst Fotoğrafdaki Seyh Zayed Yolu ve Çevresinin Yalnızca 25 Sene Önceki Hali

Şehir genelinde de alkollü içecek bulmak çok mümkün değil sadece seçkin yerlerde servis ediliyor. Fakat Dubai Havalimanı’nın iniş terminalinden ülkeye girerken uygun fiyatlara içki alabiliyorsunuz. Bu içkileri ise halka açık alanlarda tüketmeniz kesinlikle yasak !

Dubai’de Kadınlar Nasıl Giyinmeli

Kadınlar için kıyafet konusundan da bahsetmeliyim. Dubai sanıldığının aksine fazlasıyla globalleşmiş ve batı kültürü altına girmiş biyer. Zaten şehirdeki insanların çoğunluğu turist ve kıyafet konusunda hiçbir sorun yaşamayacaksınız. Bu konuda Türkiye’nin daha sorunlu olduğunu düşünüyorum hatta !

Sadece ilginç şekilde bazı yasaklar var. Örneğin alışveriş merkezlerinde bayanların fazla açık giyinmesi ve el ele tutuşmak yasaklanmış. Uygulanıyor mu ? Hayır. Ancak böyle bir tabela var en azından.

İnsanlar konusuna gelirsek. Şehirde dünyanın her yanında turist var. Özellikle Rus turist sayısı epeyce fazla. Bu da çoğu yerde sanki Avrupa’daymışım hissi yaşattı bana. Zaten yerel halkın da çoğunluğu burada çalışmaya gelip kalan başka ülke uyruklu insanlar.

Dubai Marina Bölgesi

Dubai Çevresinde Gidilmesi Gereken Şehirler

Dubai’ye geldik, çevresinde nerelere gitmeliyiz ve fazladan neler yapabiliriz ? Dubai’ye kadar gelmişken en azından Abu Dhabi’ye gitmeyi zorunluluk görüyorum. Bu komşu emirlik en az Dubai kadar ünlü ve görülmeye değer mühendislik örnekleri içeriyor. Dubai’den araçla 1 saate buraya ulaşabiliyorsunuz.

Diğer bir komşu emirlik ise Sharjah. Aslında bu emirlik neredeyse Dubai ile birleşik. Burayı da ayrıca bir günde keşfedebilirsiniz. Sharjah’daki havalimanı Dubai’ye ulaşmak için de kullanılabilir, ülkemizden buraya da seferler var.

Dubai’de daha fazla vakti olanlar, şehirdeki onlarca tema parkını ziyaret edebilir ve çöl safarilerine çıkabilir. Biz altımızda araba olduğu için zaman zaman arabayla şehirden uzaklaşıp çöl deneyimini kendimiz yaşadık.

Tabii, Dubai gün geçtikçe gelişen ve bünyesine yeni turistik noktalar kazandıran bir şehir. Size bugün anlattığım çoğu nokta bundan 10 sene öncesine kadar burada yoktu. Ancak 2016’nın sonlarında bu seyahati gerçekleştirdiğim düşünülürse, güncel şekilde paylaştığımı söylemeliyim.

Dubai’nin En Tepesinden Ben

Dubai’den Ne Alınır ?

Son olarak bu şehirden neler almaya değer ? Özellikle havalimanı çevresinde 24 saat açık olan alışveriş dükkanları var. Bu dükkanlar devasa büyüklükte. Çok fazla ilgi çekici ürün var. Ancak giyim konusunda bu mağazaların çok kaliteli olduğunu söyleyemem. Ben koleksiyonum için Burj Khalifa ve Burj El Arab’ın maketlerini satın aldım.

Dubai gezi izlenimlerimi burada noktalıyorum artık. Oldukça uzun ve kapsamlı bir yazı oldu. Yazı içerisinde şehirdeki genel izlenimlerimin yanı sıra, beni heyecanlandıran anları ve başımıza gelen ekstra durumları da anlattım. Umarım Dubai gezinize rehberlik edecek şekilde faydalı olur.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Azerbaycan adını verdiğim gezimin son ayağı için yarın Abu Dhabi’ye gidiyor olacağım. Oradaki gezi notlarımı da yakın bir zamanda sizlerle paylaşacağım. Hepinize keyifli günler !

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

19 Yorum Bırakılmış

 1. Melek Yılmaz says:

  Görkem Bey, öncelikle kaleminize sağlık. Benim sormak istediğim acaba Dubai’ye hangi dönemde gitmek daha uygun olur hem fiyat açısından hem de sıcaklık için

  • Teşekkürler, Dubai yıl boyu ziyaret edebileceğiniz bir yer ancak yaz aylarında sıcaklıklar aşırı düzeyde oluyor, bunun sonucu olarak bu aylarda fiyatlar daha uygun. Fakat ben yine de sonbahar veya ilkbahar aylarında ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

 2. Mine selen says:

  İnternette gördüğüm en kapsamlı dubai yorumları tebrikler.

 3. Berkan Yoruk says:

  Görkem bey dubai marina bölgesinde kalmak sizce mantıklı mı marina bölgesi gezilecek yerler bakımından sanırım daha zengin ancak bu bölgeden downtown tarafına ulaşmak zor olabilir gibi geliyor ne dersiniz

  • Benim de aklım marina bölgesinde kalmadı diyemem 🙂 Bence dubaide konaklamak için ideal noktalardan biri. Burada kiralık daireler de kolayca bulabilirsiniz hemde çoğu çok güzel manzaralı !
   Ulaşım arabanız yoksa evet biraz meşakkatli ama havaray istasyonu var marina mall’ın hemen yanında burj khalifa’nın olduğu bölgeye bir gün vs. gibi bölerseniz çok sorun olmayacaktır 🙂

 4. Mert Hakan says:

  Merhaba, aralık ayında 1 hafta dubai’de olacağım. Günlük giyim olarak şort-terlik mi uygun olur yoksa kot-spor ayakkabı mı?

  • Mert Bey, aralık ayında Dubai’de keyifli bir seyahat bekliyor sizi. Cevaplamadan önce ortalama sıcaklıkları da kontrol ettim, İstanbul’un haziran ve eylül havası gibi olacaktır. Gündüz 25-28 akşam 15-19 derece, Gitmeden zaten kontrol edersiniz tahminleri ama bana kalırsa gündüzleri şort terlik ! akşamları ise kot-spor ayakkabı dediğiniz seçenek daha uygun. Ayrıca yıl boyu hava sıcak olduğundan deniz de soğumuyor orada hiç, denize girmeye hazırlıklı olun !

 5. Serkan Yuksek says:

  Dubai adına gördüğüm en detaylı gezi tavsiyeleri tebrik etmeliyim. Yakın bir zaman sonra ziyaret etmeyi düşünüyorum, fakat yazınız heyecanınız ve fotoğraflarınız harikalar, tekrar tebrikler.

  • Serkan Bey ben teşekkür ederim düşüncelerinizi paylaştığınız için. Dubai’ye gitmenin yerini hiçbir şey tutamaz tabii ! Sizi en azından o havaya sokabilmişsem ne mutlu bana, güzel bir Dubai gezisi diliyorum size.

 6. Mustafa ICEL says:

  Gorkem bey merhaba,

  Verdiginiz degerli bilgiler icin cok tesekkurler.Biz ailecek nisan ayinda 5 gun icin Dubai ye gitmeyi planliyoruz.Five Palms otelinde kalacagiz.Sizce araba kiralamak mi yoksa taxi gezmek ile daha kolay ve ekonomik olur.Araba kiraladiginiz zaman park yeri bulmak sorun oluyor mu gezilecek yerlerde,otopark ucretleri nasil?
  Tesekkurler

  • Merhabalar Mustafa Bey,

   Su satirlari yazdigim siralar Odessa’da taksi pesindeydim bazen istediginiz an istediginiz yerde olmuyorlar 🙂

   Dubai de suphesiz arac kiralanmali, aileceksiniz bir de rahatca esyalarinizi araca koyarsiniz guvenli ve kolayca istediginiz yere gidersiniz.

   Otoparklar evet pahali fakat alisveris merkezleri ve otellerinkiler ucretsiz. Sizin otelde tahminen ucret istemez. E zaten avmler ve sahil tarafini gezeceksiniz, sahilde de park edecek yerler var ucretsiz. İspark gibi yol kenari noktalar da var onlar uygun denebilir. Kisacasi arac 🙂

   Simdiden keyifli bir dubai seyahati diliyorum 🙂

 7. Merhaba Dubaide hemşire olarak çalışırsam bayan olarak kapalımı giyinmek zorundayım turist sınıfınamı giriyorum:)

  • Merhabalar Ezgi Hanım,

   Turist sınıfına çalışanlar giremez tabii ki 🙂 Bildiğim kadarıyla oranın vatandaşı olmadığınız için kapanmak zorunda değilsiniz. Fakat Birleşik Arap Emirlikleri’nin güncel iç kanunlarını bilmem imkansız bunu konsolosluğa sorabilirsiniz, keyifli günler !

  • Ali bayrak says:

   Ben dubaide çalılıyorum bir hindistan firmasında dubai sizin bildiginiz düşündüğünüz gibi bir koyu şeriatla yönetilmiyor türkiye gibi özgürsünüz kimse size bunu nedrn giydiniz demez neresi olursa olsun

   • Est Ali bey, zaten yazımı okuduysanız oldukça modern bir anlayışın olduğundan bahsetmiştim fakat iç işlerini bilemiyorum tabii, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

 8. Figen uluocak says:

  Merhabalar, çok keyifli bir anlatım olmuş tek solukta okudum elinize sağlık. Biz de kızımla oraya yerleşeceğiz iş sebebiyle. Kendi evimizi tutana kadar otelde kalacaktık ama sizin bahsettiğiniz evler dikkatimi çekti. Bu konuda bilgilendirirseniz minnettar olurum. Bir sonraki ziyaretinizde de biz sizi misafir ederiz kardeşim. Sevgiler selamlar..🤗

  • Merhabalar Figen Hanım,

   Öncelikle sizin adınıza hayırlı olsun, Dubai yaşamak için harika bir yer. Benim bahsettiklerim “apartments” olarak çıkıyor booking gibi sitelerde. Dubai’de de oldukça yaygın. Bence otele göre daha rahat edersiniz. Nazik teklifiniz için de teşekkurler, sevgiler 🙂

 9. Figen uluocak says:

  Çok teşekkür ederim Görkem Bey geri dönüşünüz için. Çok geç hatırladım bu soruyu kime hangi bloggera sorduğumu😓 özür dilerim. İnstagramdan takipteyim. Sevgiler…😊

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*