Kapı Vizesi Nasıl Alınır ?

Öne Çıkanlar / Schengen Vizesi / Yunan Adaları

Kapı Vizesi Nasıl Alınır ?


Görkemli günler ! Ülkemizden Yunan adalarına seyahatin en önemli kalemi vize konusu. Malum Yunanistan Schengen vizesi isteyen bir ülke. Daha önce Schengen vizesi’nin nasıl alınacağından bahsetmiştim fakat Yunan adalarına girişte daha kolay bir alternatifimiz var; “kapıda vize

Kapı Vizesi Nedir ?

Kapıda vize ya da Kapı vizesi Yunanistan’ın yalnızca bazı adalarına kolayca vize almamızı sağlayan bir sistem olarak özetlenebilir. Bir nevi Schengen vizesidir, fakat belirli noktalarda geçerlidir.

Normalde Yunanistan schengen vizesi için konsolosluğa başvuru yapmamız gerekirken Kapı vizesini tatiliniz devam ederken Bodrum, Marmaris, Çeşme gibi noktalardan da alabiliyorsunuz.

Kos Adası’na Giderken / Kos – Bodrum Arası Çalışan Gemiler

Kapıda Vize Nasıl Alınır ?

Kapıda vize aslında eskiden adı gibi belgelerinizi hazırlayıp Yunan adalarına gittiğizde orada veriliyordu. Fakat 2018 itibariyle uygulama biraz değişti. Yaşanan sorunlar ve kabul görmeyen kapıda vizeler ardından artık ön başvuru yapılıyor.

Genellikle bilet aldığınız feribot firması ya da anlaşmalı olduğu acente bu başvuruyu kabul ediyor. Seyahatinizden 3-4 gün önce başvuru formunu doldurup, ücreti yatırıp, Kapıda vize istediğinizi makamlara iletmiş oluyorsunuz.

Ardından seyahatiniz öncesi size vize başvurunuzun kabul edilip edilmediği söylenmiş oluyor. Ardından başvuruda sunduğunuz gerekli belgeler ve başvuru formunuz ile Yunanistan’a geçip sınırda son işlemlerinizi halletmiş oluyorsunuz.

Kos Adası’ndan Dönerken

Kapıda Vize Ne Zaman Geçerli ?

Kapıda vize uygulaması bu yıl 04 Mayıs 2018’te başladı ve Eylül sonuna kadar devam edecek. Yunan adalarının popüler olduğu yaz sezonunda uygulanırken, tarihleri her yıl Yunan hükümeti tarafından açıklanıyor.

Bu tarihler dışında Yunan adalarına gideceklerin standart Schengen vizesi almaktan başka şansı yok.

Kapı Vizesi Ücreti Ne Kadar ?

Yunanistan kapıda schengen vizesi 2018 itibariyle 60 euro karşılığında alınabiliyor. Bu ücret başvurunuzun kabul olmaması durumunda maalesef ki iade edilmiyor. Bu yüzden 60 euro’yu bi başvuru ücreti gibi düşünmelisiniz !

Açıkcası ücret biraz pahalı, güzelim Bozcaada ve Gökçeada dururken, siz anladınız 🙂 Tabi gidin görün ama bence normal bir Schengen almak daha mantıklı. Benzer bir para verip daha uzun sürelerde istediğiniz Yunan şehrini ve Avrupa ülkesini gezebilme şansınız olacak.

Yunanistan’a Gidişte Gereken Temsili Schengen Vizesi

Kapıda Vize İçin Gerekli Evraklar

Yunanistan kapıda vizesi aslında Schengen için istenen belgelerle hemen hemen aynı şeyleri istiyor, normalde bu belgeleri mantığıyla anlatsam da bu tek seferlik bir prosedür olduğundan listelemek en iyisi diye düşündüm 🙂

  • Pasaportunuzun resimli kısmının fotokopisi,
  • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızın fotokopisi,
  • 2 Adet biyometrik fotoğraf,
  • Vize başvuru formunuz.
  • Gidiş-dönüş feribot biletinizin çıktısı.
  • Eğer konaklayacaksanız otel rezervasyonunuz.

Kapıda Vize ile Sınırda Oluşabilecek Kuyruklar

Kapıda Schengen İle Nerelere Gidebilirim ?

Kapı vizesi ile yalnızca belirlenmiş altı Yunan adasına gidebilirsiniz. Bunlar; Rodos, Kos, Samos, Midilli, Meis ve Sakız adaları.

Bu vize genellikle tek, bazen ise çift girişli oluyor. Yani vizeyi aldığınızda yalnızca 1 ya da 2 kez giriş yapabiliyorsunuz. Türkiye’ye döndükten sonra geçerlilik süresi devam etse de hakkınız bitmiş oluyor.

Bu vize ile Schengen bölgesindeki farklı bir noktayı ve Atina başta olmak üzere Yunanistan anakarasını ziyaret edemiyorsunuz. Fakat adalardan düzenlenen uçak seferleri ile vizenizin olduğu başka bir ülkeye seyahatinizde engel bulunmamakta 🙂

Kapıda Vize ile Gidebileceğiniz Kos Adası, Yunanistan / 2018 Tayfun Yüksel

Yunanistan Kapıda Vize ile Kaç Gün Kalınır ?

Kapıda vize size genellikle 7-15 gün arasında kalma süresi tanıyor. Bu süre sizin başvurunuza göre de şekillenebilir. Daha fazla kalmak isteyenlerin standart Schengen vizesine başvurması gerekli.

Bu şekilde Yunan adalarına ulaşımı kolaylaştıran kapı vizesi yazımı bitiriyorum. Genel olarak Schengen vizesi almak konusundaki yazımı ve vize alırken dikkat edilmesi gerekenleri buradan inceleyebilirsiniz. Ayrıca Yunan Adaları’na gitmek konusundaki yazım ve Yunanistan – Türkiye feribot seferleri buradadır.

Yazının Devamı: Yunanistan’a Gitmek İstiyorum, Seçenekler Neler ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*