Bakü, Azerbaycan Gezi Notlarım

Birleşik Arap Emirlikleri ve Azerbaycan Gezisi / Gezi Notları

Bakü, Azerbaycan Gezi Notlarım


Herkese merhaba! Bugün rotamı biraz doğuya çeviriyorum. Kardeş ülke Azerbaycan ve başkent Baküden bahsediyor olacağım sizlere.

Bakü’ye gitme fikri uzunca zamandır aklımdaydı. Ancak ziyaretim biraz sürpriz oldu açıkcası. Azerbaycan Havayolları’ndan uygun fiyata bulduğum Dubai uçak bileti sayesinde, aktarma yapacağım Bakü şehrini bir gün gezme fırsatı bulacağım, hemde hiçbir ücret ödemeden.

Gezi notlarım içerisinde Bakü’de gezilecek yerleri ve genel Bakü izlenimlerimi bulabilirsiniz !

Bakü’ye Giderken / Sabiha Gökçen Havalimanı

Bakü’ye Nasıl Gidilir ?

20 Ekim 2016 Perşembe. Dubai ve Abu Dhabi’yi de kapsayan gezimin ilk noktası olan Bakü’ye uçmak için hazırdım. Uçağım sabah saat 9.50’de İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kalkıyor. Azerbaycan Havayolları’nın küçük sayılabilecek bir uçağına biniyoruz. Bu yolculukta bana üç değerli arkadaşım eşlik ediyor.

Bakü, ülkemizden çok da uzak bir konumda sayılmaz. İstanbul’dan kuş uçuşu 1700 kilometre, doğu sınırlarımızdan ise yalnızca 500 kilometre uzakta. Bakü’ye ulaşmanın en kısa yolu benim kullandığım gibi direkt uçuşlar. Ortalama iki saat gibi bir sürede ulaşabiliyorsunuz.

Bakü’ye ülkemizin farklı noktalarından da sıkça uçuşlar gerçekleştiriliyor. Ayrıca buraya karayoluyla ulaşabilirsiniz. Fiyatları da makul düzeyde !

Şimdi Bakü ve Azerbaycan‘dan kısaca bahsetmeliyim.

Azerbaycan ülkemizin doğusunda, Hazar Denizi kıyılarında bulunan nispeten küçük sayılabilecek bir ülke. Nüfusu 10 milyon kadar.

Bakü Genel Görünüm

Bakü Nerededir ?

1991 yılında Sovyetler Birliği’nden ayrılıp bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan Cumhuriyeti, özellikle ülkemizle olan yakın ilişkileri ile dikkat çekiyor. Ülkede Azeri Türkçe’si konuşuluyor ve para birimleri Manat.

Bakü, Azerbaycan’ın başkenti ve en önemli şehri. Ülkenin doğusunda, Hazar Denizi kıyısında kurulan bu şehrin nüfusu 2 milyon civarında.

Bakü özellikle 2000’li yıllarla beraber gelişmesine ivme kazandırmış bir şehir. Şehirde düzenlenen birçok kültürel ve sanatsal aktivitenin yanı sıra son yıllarda yapılan modern binalar ile turistik bir görünüme kavuşmuş.

Uçağımız havalanıyor ! Daha Bakü’ye gitmeden Azerbaycan insanlarıyla tanışmaya başladım bile. Yurtdışına giderken yabancı bir havayolu kullandığınız zaman, hele ki bu havayolu gideceğiniz ülkeninse, uçağa bindiğiniz andan itibaren kendinizi orada gibi hissediyorsunuz.

Azerbaycan Bayrağı / Bayrak Meydanı / Bakü

Sabah saatlerinde kahvaltı etmeye fırsat bulamamış ben uçakta bir şeyler atıştırmaya kararlıyım. O sırada uçaktaki görevliler bir menü dağıtıyor ve sırayla servis yapılıyor. Tabii bu servis ücretli.

Ücretli olması açıkcası normal karşıladığım bir durumdu, kendime göre alacağımı seçtikten sonra bunu görevliye söylediğimde, enteresan bir yanıt alıyorum !

Görevli sesszice eğilip; “emin misiniz ?, az sonra ücretsiz de bir servis olacak” şeklinde fısıldıyor kulağıma. Ben o sırada ne diyeceğimi bilemeden sadece teşekkür edebildim.

Ülkemizden maalesef alışık olmadığımız, iyi niyetli ve insanlara yardımcı olmaya çalışan bir tutum içinde olan Azeriler daha ilk dakikadan gönlümü çaldılar doğrusu, en güzeli de bu durumu sadece uçakta yaşamayacak oluşum !

Havalimanı Çevresindeki Köhne Evler

Azerbaycan Vize İstiyor mu ?

İki saatlik keyifli bir uçuşun ardından Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’na iniyoruz. Bu sırada saatimi bir saat ileri alıyorum. Azerbaycan ülkemizden 1 saat ileride.

Pasaport kontrolü sırasında sıcakkanlı bir karşılama ile Azerbaycan’a giriş yapıyorum. Sanırım hayatımda ilk kez bir pasaport görevlisinden gözlerim ile ilgili bir iltifat duydum !

Bu noktada vize konusundan söz etmem gerekli. Azerbaycan seyahatlerinde Türk Vatandaşları’nın vize alması gerekiyor. Ancak bu vize kapıda 10 manat yani yaklaşık 20 tl karşılığında havalimanında alınabiliyor. Resmi pasaport sahiplerinin bu vizeyi almasına gerek yok. Kısa bir işlem olduğunu söyleyebilirim.

Artık havalimanından ayrılma vakti. Saat öğleye yaklaşıyor, ertesi sabah erken saatlerdeki Dubai uçağıma kadar Bakü’yü keşfedeceğim.

Nizami Caddesi

Bakü Havalimanı – Şehir Merkezi Ulaşım

Bakü Havalimanı’ndan şehre ulaşım zor saylmaz. Havalimanı terminalinin önünden kalkan otobüsler ile yalnızca 1.5 manat karşılığında Bakü’ye ulaşabiliyorsunuz.

Ancak biz dört kişi olmanın avantajını kullanarak bir günlük araba kiralamayı seçtik. Bu sayede çok daha kısa zamanda şehrin tüm noktalarına ulaşabileceğiz, hem de yorulduğumuzda doğaçlama sokakları gezmek, gece oldukça kolay olacak. Ayrıca burası petrolün ve benzinin ucuz olduğu bir ülke.

Yurtdışında araba kiralama ile ilgili yakın zamanda özel bir yazı oluşturacağım ancak kısaca bizim ehliyetlerimiz orada geçiyor ve yalnızca gitmeden yaptığım bir rezervasyon ile günlük 60 tl gibi uygun bir ücrete arabamızı kiralıyoruz !

Bakü’nün Eski ve Yeni Yapılaşması Genel Görünüm

Bakü’den İlk İzlenimler

Artık şehri keşfetme vakti. Havalimanı şehrin 20 kilometre uzağında bulunuyor. Terminalden ayrıldığımız andan itibaren farklı bir dünyaya gelmiş gibi oluyorum.

Havalimanının bulunduğu bölge köhne ve dağınık yerleşimi ile dikkat çekiyor. Genel olarak kum rengi bir düzen hakim her yerde. Yollar ise düzgün ve modern. Ancak şoförlerinin o kadar iyi olduğunu söyleyemem !

Çok garip şekilde neredeyse herkes çıldırmış gibi kullanıyor Bakü’de araçları. İstanbul trafiğine alışmış olan benim için burada kazasız bir gün geçirmek tek dileğim açıkcası.

Şehre doğru yaklaşıyoruz, aslında Bakü’de gezilecek yerler listeme çok da ihtiyacım olmadan önemli yapıları çevremde görmeye başlıyorum.

Bakü’de Gezilecek Yerler

Bunlardan ilki; Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Haydar Aliyev Kültür Merkezi

İsmini Azerbaycan’ın üçüncü cumhurbaşkanından alan Haydar Aliyev Kültür Merkezi, Bakü’de görülmesi gereken en önemli yapılardan biri.

2013 yılında tamamlanan ve bir Türk inşaat firması tarafından inşa edilmiş bu yapı, sahip olduğu modern mimari ile Bakü’nün yenilenmiş yüzünün simgelerinden biri.

Kültür merkezini açık olduğu saatlerde ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Ancak asıl görülmesi gereken tabii ki dış mimarisi. Bembeyaz rengiyle Bakü’nün atmosferi içinde fazlaca dikkat çekiyor.

Bakü Eski Şehir Bölgesi

Şimdi arabayla şehrin en merkezi noktalarına doğru ilerliyorum. Bakü’de merkezi bölgelerin düzenli ve geniş caddelerden oluştuğunu söyleyebilirim. Genel olarak başta bahsettiğim kum rengi binalar hakim.

Bunun en önemli sebebi Azerbaycan topraklarının biraz sarp ve yeşillikten uzak olması. Bakü’nün çevresi adete bir çölü andırıyor ve buradan uçuşan kumlar şehrin neredeyse her yerine yayılmış. Çevremde gördüğüm tüm araçlar okadar toz içinde ve kirlilerli bazılarını tanımak bile imkansız !

Azerbaycan’ın SSCB’den ayrılan bir ülke olduğunu söylemiştim. Bunun etkisini şehirde fazlaca hissedebiliyorsunuz. Özellikle eski binaların sahip olduğu mimariler ve geniş cadde düzeni Moskova izlenimlerim ile kesişiyor.

İçeri Şehir Bölgesi

Şimdi “İçeri Şehir” adı verilen eski şehir merkezi bölgesine varıyorum.

İçeri Şehir / En Sağda Ben ve Arkadaşlarım

Burası şehrin en eski bölgesi. Buraya girerken Bakü’nün surlarından içeri giriyorsunuz. İçeri Şehir’de turistik çok fazla nokta var. Buranın dar ve eski sokakları insanı farklı bir havaya sokuyor.

İçeri Şehir bölgesinin en önemli yapısı Şirvanşahlar Sarayı.

Bu saray 15. yüzyılda Şirvanşahlar tarafından inşa edilmiş. Sahip olduğu açık renk Bakü şehri ile uyumlu. Bu sarayın mimarisi ülkemizin güney doğu bölgesindeki tarihi yapıları anımsatıyor doğrusu.

Şirvanşahlar Sarayı günümüzde müze olarak kullanılıyor. Zaten İçeri Şehir bölgesinde çok fazla müze mevcut. Burada doğaçlama yürüyerek her bir yanı keşfetmek harika bir duygu !

Şimdi bu bölgenin diğer önemli yapısı Kız Kalesi var.

Bakü Kız Kalesi

Bu yapı Bakü’nün simgelerinden biri. Ne zaman yapıldığı konusunda net bir bilgi hala mevcut değil. Ancak bazı bilgilere göre 3000 yıldan eski olabileceği tahmin ediliyormuş.

Kız Kalesi’ne baktığınız zaman ne kadar eski olduğunu farkedebiliyorsunuz. 28 metre yüksekliğindeki kulenin eskiden gözlemevi olarak kullanıldığı sanılıyor genellikle.

Bu bölgede hediyelik eşyalar alabileceğiniz seyyar dükkanlar bulunuyor. Koleksiyonum için güzel parçalar alıyorum. Bakü’de bu tarz alışverişler eğlenceli ! Çünkü Türkçe konuşabildiğiniz bir ülkede olmak harika bir duygu. Hoş bir sohbetle pazarlık da yapabilirsiniz.

Eski Şehir Bölgesi

Bakü’nün Hamamları

Şimdi  şehrin biraz daha yaşayan bölgelerine doğru yürümeye koyuluyorum. Bakü’de sokaklar oldukça eğlenceli. Hoşunuza gidecek detaylara sahip binalar bulunuyor. Dikkatimi en çok çeken Bakü’nün Hamamları var sırada !

Bakü hamamları ile de meşhur bir yer. Şehrin merkezi bölümlerinde sıkça rastlamanız mümkün. Hamamların en güzel özelliği sahip oldukları tasarımlar. Daha sokaktan farkedilen bu hamamları turistik bir aktiviteye dönüştürebiliyorsunuz burada.

Hamamlara girip bilgi almak konusunda da çekinmeyin. Azeriler bu konuda yardımseverler. Burası tam anlamıyla bir misafirperverlik örneği sunuyor bizlere.

Akşam üstüne doğru serinleyen havayla beraber aslında hamama gitme fikrine de sıcak bakıyorduk. Fakat kadınlar ve erkeklere farklı yerler olduğu için biz ayrı ayrı vakit geçirmemek adına bundan feragat ediyoruz. Bir sonraki sefer için aklıma yazdım bunu !

Bakü Sokakları / Solda İhtişamlı Bir Girişe Sahip Hamam

Bakü’de Alışveriş

Şimdi şehrin yaşayan noktasına varıyorum artık. Buradaki en önemli yer Fevvaveler Meydanı. Meydan Bakü’nün merkezi konumunda. Burada çok fazla sayıda dükkan ve restorana rastlamanız mümkün.

Meydanda hoş da bir anıt ve su fıskiyesi var. Etraf kalabalık. Meydanın hemen yanında Nizami Caddesi yer alıyor. Nizami Caddesi, Bakü’nün İstiklal’i diyebilirim. Yol boyunca Rus Mimarisi’ni andıran hoş binalar ve çeşit çeşit dükkanlar mevcut. Bakü’de alışveriş yapmak isteyenler burası tam bir cennet.

Özellikle hava karardıktan sonra burası ayrı bir görüntüye bürünüyor doğrusu. Işıkların bu güzel binalar ile birlikteliği mükemmel.

Bayrak Meydanı

Bakü’nün Modern Yüzü

Şimdi şehrin biraz dışına çıkma vaktiŞehir merkezinin üç kilometre kadar güneyine ilerliyoruz. Artık karşımda Bayrak Meydanı var.

İsminden de anlayabileceğiniz gibi burası devasa bir meydan. Tam ortasında kocaman bir Azerbaycan Bayrağı bulunuyor. Buradan şehrin sülietini de gözlemleyebileceğiniz harika bir park var.

Bu bölge Bakü Körfezi’nin ucunda kaldığı için güzel bir manzaraya sahip. Burada bolca fotoğraf çektirdikten sonra hemen yanındaki Baku Crystal Hall binasını farkediyorum.

Crystal Hall, Bakü’nün modern yüzlerinden biri. Önemli sanatsal organizasyonlara ev sahipliği yapan binanın mimarisi etkileyici !

Baku Crystal Hall

Şimdi Bakü şehir manzarasını inceliyorum. Gözüme kentin ünlü modern yapılarından birini görüyorum; Flame Towers.

160 metreden yüksek üç binadan oluşan bu üçüz kuleler şehrin yenilenen yüzünün en önemli parçaları. Otel ve Turizm Kompleksi olarak kullanılan bu binaların Alev Şeklindeki mimarisi dünya çapında ödüller kazandırmış Bakü’ye.

Bu binalar fazlaca büyük olduğundan gözlemleyebileceğiniz en güzel nokta bence Bayrak Meydanı. Ancak şehrin neredeyse çoğu noktasından da gözüküyorlar.

Bayrak Meydanı’ndan Bakü Şehri

Şimdi hızımı alamayıp şehrin iyice dışına çıkmaya karar veriyorum. Burada görmeyi istediğim güzel bir yapı var; Bibi Heybat Camii

Bayrak Meydanı’ndan sonra 5 kilometre kadar daha sahilden güneye ilerlediğinizde Bibi Heybat Mescidi’ne ulaşabiliyorsunuz. Buraya herhangi bir toplu taşıma aracıyla ulaşmanız maalesef mümkün değil.

Azerbaycan’da Benzin Ucuz mu ?

Birkaç yerde buraya otobüs olduğu bilgisi alsam da ben hiç rastlamadım yol üzerinde açıkçası. Fakat ülkemize göre fiyatların uygun ve benzinin ucuz olduğu Azerbaycan’da buraya taksi ile gitmek iyi bir seçim olabilir !

Bibi Heybat Mescid’i,  13. yüzyılda Şirvanşah II. Ferruhzad tarafından yaptırılmış. Maalesef günümüze ilk haliyle ulaşamasa da bu mescit 1990 yılında birebir aynı şekliyle yeniden yaptırılmış ve bugünkü halini almış.

Sahip olduğu mimari ile ülkemizdeki camilerinden farklı olan Bibi Heybat’ın, Bakü’de görülmesi gerekenler arasında yer aldığını düşünüyorum.

Bibi Heybat Mescidi

Şimdi şehir merkezine geri dönme vakti ! Fevvaveler Meydanı’na ulaşıyorum. Buradan sahile doğru giden caddeler oldukça renkli. Artık hava da iyice karardı. Bu caddeler geceleri ayrı bir güzel doğrusu.

Bakü’de Ne Yenir ?

Sahile inmeden önce güzel bir restorant bulup yöresel birşeyler yemek istiyoruz. Gözümüze hoş gelen bir yere oturduk bile. Azeri Mutfağı aslında ülkemiz ile benzer lezzetler taşıyor. Azeri Yaprak Dolması, kendilerine özgü pilavları ve Hazar Denizi’nin ünlü Mersin Balığı’nı burada tadabilirsiniz.

Biz daha çok et ağırlıklı yerel lezzetlerden deniyoruz. En çok dikkatimi çeken, yediğim yemek değil de restoranda çalışanların tutumu oluyor.

Nizami Caddesi

Normalde menüde daha pahalı olan bir yemeğe karar vermişken, çalışanlar bize daha uygun fiyata bir öneride bulunmakta ısrarlı !

Öğrenci olduğumuzu öğrendiklerinde ise çay ve kahve ikramında bulunuyorlar. Doğrusu Azerbaycan’da üst düzey ağırlanıyoruz. Şehirde şuana kadar gördüğüm herkes o kadar yardımcı ve iyi niyetliydi ki, anlatmak imkansız. Böyle bir durumu ilk kez yaşıyorum.

Şimdi sahile doğru ilerliyoruz artık. Hazar Denizi kıyılarının havası bir başka. Sahil boyunca Milli Park bulunuyor. Burada aynı isimli bir de alışveriş merkezi var. Bakü’deki günümün son saatlerini değerlendirmek için güzel gibi dursa da Bakü’de görülmesi gereken yerler daha bitmedi !

Sırada şehrin en önemli yapılarından biri olan Azerbaycan Hükümet Binası var. Bu bina sahip olduğu mimari ile görülmeye değer. Özellikle akşam saatlerinde aydınlatması ile ayrı bir güzel. Yapı günümüzde de aktif olarak kullanılıyor. Hemen önünde ise Özgürlük Meydanı bulunuyor.

Azerbaycan Hükümet Binası

Bakü Şehir İçi Ulaşım

İlk planda gezmeyi düşündüğüm yerleri tamamladım artık. Ancak altımızda araba olduğunu unutmamam gerekli. Vaktimiz az olsa da Bakü gibi nispeten küçük sayılabilecek bir şehirde ulaşım kısa sürüyor ve gidilebilecek yeni yerler var.

Ayrıca Bakü’nün kendine yetecek bir metro altyapısı olduğunu da söylemem gerekli. Şehrin çoğu önemli kısmına metro ile ulaşabiliyorsunuz.

Yürüyerek gezmek isteyenler de korkmasın ! Yürümek benim her zaman ilk tercihim ve en güzelidir. Bakü’de gezilecek yerler birkaçı dışında fazla uzak değil. Bayrak Meydan’ı dahil olmak üzere, Bakü’nün çoğu noktasını Hazar Denizi manzarası eşliğinde yürüyerek gezebilirsiniz.

Hazar Denizi Kıyısı / Bakü Sahil Şeridi / Arkada TV Kulesi ve Flame Towers

Şimdi şehrin en tepesine çıkıyoruz, burada Bakü Televizyon Kulesi var.

Bakü TV Kulesi 310 metre yüksekliği ile şehrin her yerinden görünebiliyor. Fakat bugün, kapalı ve sisli olan havada, yer yer sis ile gözükmeyen kule harika bir manzara sunuyor !

Buradan tüm Bakü’yü çıplak gözle izleyebiliyorsunuz. Sanırım arabasız ulaşmanız mümkün değil. Bu bölgeden az önce bahsettiğim Flame Towers binalarını da ışıkları ile seyredebilirsiniz.

Benim için de Bakü gezimin son noktası oluyor burası artık. Bakü manzarasını seyre dalarken, alarmımızı kurup arkadaşlarımla beraber birkaç saat uyuyacağız arabada. Sabah erken saatlerde havalimanına gidip oradan Dubai’ye uçacağız.

Eski Şehir Merkezi

Bakü Kaç Günde Gezilir ?

Bakü gezi rehberimi burada noktalıyorum artık. Aslında kısa gibi gözüken bir zaman diliminde çok fazla yer gezdim. Zaten Bakü’de görmeniz gereken yerler nispeten kısıtlı. Yalnızca bir günde önemli yerleri keşfedebiliyorsunuz.

Daha fazla vakti olanlar şehirdeki kültürel aktivitelere katılmalı ve hamamlardan birine gitmeli. İki günden fazlası için Bakü’yü önermiyorum açıkcası.

Bakü Çevresinde Görülmesi Gereken Şehirler

Bakü çevresinde gezilecek farklı şehirlere yönelmelisiniz. Azerbaycan’ın bir diğer güzel şehri Şirvan bunlardan birisi olabilir. Ayrıca Bakü’den trenler ile Gürcistan’ın Başkenti Tiflis’e ulaşabilirsiniz. Bu ülkemize geri dönüş için de güzel bir rota olabilir açıkçası.

Işıklarla Bütünleşen Kum Rengi Binalar

Azeri İnsanları Nasıl ?

Azeriler’den bahsettim yazı içerisinde, sıcakkanlı ve misafirperverler bize karşı. Dil konusu pek sorun olmuyor. Onlar bizim dediklerimizi harfiyen anlıyorlar, bunun sebebi izledikleri Türk kanalların sanırım. Ancak onlar hızlı konuştuklarında bazen anlaşılmaları güç olabiliyor bizim için. Fakat bu bir sorun sayılmaz iletişim için!

Bakü Pahalı mı ?

Bakü’de genel olarak hayat ucuz. Süpermarketlere gerek kalmadan köşe başlarındaki bakkallardan bile rahatça bir şeyler alabilirsiniz. Restoranlar ve oteller de ülkemize göre uygun. Azerbaycan’ın ekonomik bir ülke olduğunu söylemem mümkün.

Bakü İklimi

Benim gittiğim Ekim ayında hava 10-20 derece civarlarında. Bakü’nün ülkemize göre biraz daha soğuk bir iklime sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ben yazın bu şehrin daha da güzel bir atmosfere bürüneceğini düşünüyorum.

İçeri Şehir Bölgesinde Ben

Özellikle sonbahar aylarında hava genellikle kapalı oluyormuş. Aslında çok da rahatsız olmadım bundan çünkü şehir yeterince farklı ve etkileyici.

Toparlamam gerekirse Bakü ve Azerbaycan benim için önemli bir deneyim oldu. Şehrin atmosferi çok farklı ve Rus ve Türk Kültürleri’nden geçiş izleri taşıyor. Bana kalırsa ülkemize bu kadar yakın olan bu kardeş ülkeye seyahat etmeyi düşünmelisiniz.

Benim Birleşik Arap Emirlikleri ve Azerbaycan adını verdiğim bu gezimin rota planlamasını ayrıntılı şekilde okuyabilirsiniz ilgili yazımdan.

Ben yazımı burada noktalıyorum. Yarın yeni bir dünyaya doğru yola çıkacağım rotada Dubai var. Yakın zamanda oranın notlarını da tamamlayacağım. Sağlıcakla kalın !

Azerbaycan Gezi Rotası

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

9 Yorum Bırakılmış

 1. Anlaşılan keyifli bir gezi olmuş teşekkürler umarım yakın bir zaman sonra ben de ziyaret etme şansı bulurum devamı için takipteyiz

 2. Çilənay says:

  Salam.Türkiye Türkcesinde yazmamın sebebi düşüncelerimi tam anlamıyla anlatmak istiyorum.Bir Azərbaycanlı olarak söyleye bilirimki Şirvan hiç güzel şehir değil.Kim söylemişse size bence şaka yapmış😊Kuraklık ve yazın hiç gitmek istemeyeceyiniz kadar sıcak ve manzarası olmayan bir şehrimiz.Cennet gibi güzel yerler görmek isterseniz Qebele,İsmayıllı,Qax,Quba,Qusar ve diyer bir çok muhteşem manzaralı,tabiatı,havası olan şehirlerimiz var.Qebele daha bir muhteşem.Hele dağların arasında muhteşem lunaparkı,güzel köyleriyle ve kadınlara aşırı saygilı insanlarıyla,her yıl jazz festivalının gerçekleştirildiyi tam bir cennetdir.Bakuden katbekat daha güzel diyebilirim.

  • Merhabalar Sevgili Çilenay,

   🙂 Aslında o benim bakış açımla diyelim. Neresi olursa olsun gezmeyi sevdiğimdendir o sözlerim. Belki de siz haksızlık ediyorsunuzdur…

   Fakat sonrası için teşekkür ederim. Ben ve okuyucularımıza güzel tavsiyelerde bulunmuşsunuz. Bir dahaki sefere Qebele’yi ziyaret etmek isterim ayrıca gideceklere de önerelim. Gidip görüp paylaşmak isteyen olursa da buraya bekleriz. İyi bakın kendinize !

 3. Bakü hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Heveslendirdiniz beni ve eşimi. Gençlerin gezip görmeleri ne güzel. Yaş ilerleyince sorun oluyor. Tebrik ederim.

  • Merhabalar Sedat Bey,

   Rica ederim ne mutlu bunları okumak benim için 🙂 Bence de heveslenmelisiniz çünkü keyifli bir şehir. Yaşı bence dert etmeyin, her zaman gezmek güzeldir, en yakın zamanda Bakü’yü ve Azerbaycan’ı ziyaret etmeniz dileğiyle !

 4. Edanur Kurt says:

  Merhaba Bakü geziniz yaklaşık ne kadar mal oldu size?Çok teşekkür ederim🙏😊

  • Merhabalar Edanur Hanım,

   Aslında benim pek birşey tutmadı 🙂 Çünkü Dubai yolculuğum sırasında aktarma fırsatıyla Bakü’yü gezdim. Ayrıca 3 arkadaşım daha olduğu için araba kiraladık ve ulaşım masrafları neredeyse sıfırlandı.

   Fakat Azerbaycan ucuz bir ülke sayılabilir. Yol masraflarını çıkarınca sanki İzmir’e, Ankara’ya gidecekmiş gibi plan yapılabilir 🙂 Benim sanırım 1 günlük gezim Dubai gezime ekstra olarak 200-300 tl civarı tutmuştu. Tabii ki o zaman döviz neredeyse yarı yarıyaydı 🙂

   • Edanur Kurt says:

    Cok teşekkür ederim Görkem Bey🙏😊Keske döviz kuru yine o zamanlardaki gibi olsa,hayat bayram olsa😂İyi çalışmalar ve bol seyahatler dilerim🙏😊

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*