Görkemli günler! Bugün “Esenler Otogar’a gitmek” isteyenlere yardımcı olacağım ya da üşenip “esenler otogar nasıl gidilir” ? diye aratanlara önerilerim olacak. Bu tarz aramalarda hep benzer ansiklopedik bilgiler çıkıyor biliyorum.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan ve 55’ten fazla ülkeye gitmiş deneyimli bir gezgin 🙂 olarak sizlere İstanbul Esenler Otogarı’na nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, genellikle sizi trafikten kaçıracak hızlı ve kolay yollar önereceğim, başlayalım!

Esenler Büyük İstabul Otogar’a Nasıl Gidebilirim?

İlk olarak nerede olduğunu bilmem gerekiyor! Eğer Avrupa yakasından Esenler Otogar’a gideceksen bana kalırsa öncelikle metro ve metrobüs kullanmayı düşünmelisin.

Anadolu yakasından Esenler Otogar’a gitmek isteyenler ise metro, metrobüs ve marmaray gibi toplu taşıma seçeneklerine yoğunlaşmalı. Şimdi genel hatları belirlediğimize göre ayrıntılı olarak ulaşım rehberimize başlayalım! Sana uyan alt başlığı bul ve Esenler Otogar’a ulaş 🙂

Esenler Otogar Nerededir?: Esenler Otogar, Bayrampaşa’da bulunan İstanbul’un en büyük şehirlerarası otobüs terminali. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Metro İle Esenler Otogar’a Nasıl Gidilir?

Esenler Otogar’a gidecekseniz bence ilk düşünmeniz gereken seçenek metro olmalı! Çünkü M1A Yenikapı-Bahçelievler-Atatürk Havalimanı ve M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hatları tam olarak Esenler Otogar’dan da geçiyor.

Yani nerede olursanız olun, İstanbul metrolarından birine atlayın ve M1A ya da M1B metrolarından birine aktarma yapın! Bu şekilde Esenler Otogar’a kolayca ulaşabilirsiniz.

Esenler Otogar’a giden M1A-M1B metrolarına Yenikapı’dan, Zeytinburnu’ndan ve Kirazlı’dan aktarma yapabilirsiniz.

Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Esenler Otogar’a Nasıl Gidilir?

Esenler Otogar’a gitmenin bir diğer yolu da şüphesiz ki metrobüse binmek! Metrobüsle Esenler Otogar’a giderken inmeniz gereken durak Zeytinburnu 🙂

Hangi yönden gelirseniz gelin metrobüse atlayın ve Zeytinbunu’na gidin. Buradan da M1A Yenikapı-Bahçelievler-Atatürk Havalimanı metrosuna geçerek kolayca Esenler Otogar’a ulaşabileceksiniz.

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Marmaray İle Esenler Otogar’a Nasıl Giderim?

Eğer herhangi bir marmaray istasyonuna yakınsanız Esenler Otogar’a giderken marmarayı da kullanabilirsiniz. Yine hangi yönden gelirseniz gelin Esenler Otogar’a giderken marmaraydan inmeniz gereken durak Yenikapı!

Yenikapı’dan da Esenler Otogar’a gitmek için M1A ya da M1B metrolarından birine binebilirsiniz.

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

Tramvayla Esenler Otogar’a Nasıl Gidilir?

Eğer herhangi bir tramvay hattına yakınsanız da Esenler Otogar’a gitme şansınız bulunuyor. T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayından gelecekler Zeytinburnu’ndan M1A Yenikapı-Bahçelievler-Atatürk Havalimanı metrosuna geçerek Esenler Otogar’a ulaşabilir.

T4 Mescid-i Salam-Edirnekapı-Topkapı tramvayı ile Esenler Otogar’a gidecekler de Vatan caddesi üzerindeki duraktan M1A ya da M1B metrosuna geçiş yapıp Esenler Otogar’a gidebilir.

İETT Otobüsleri ile Esenler Otogar’a Gidiş

Aslına bakarsanız Esenler Otogar’a direkt olarak metro ile ulaşım seçeneği olduğu için ben belediye otobüsleri ile Esenler Otogar’a gitmenizi tavsiye etmiyorum. Ben yine de belediye otobüsü ile Esenler Otogar’a giderim diyenler için şimdi otobüs hatlarını listeliyorum.

Esenler Otogar’a Giden İETT Otobüsleri

  1. Mecidiyeköy’den 750,
  2. Avcılar’dan 760,
  3. Silivri’den 303B,
  4. Yeşilpınar’dan 390 numaralı otobüslerle Esenler Otogar’a gidebilirsiniz.

Esenler Otogara Giden Minibüsler

Esenler ve Topkapı gibi noktalardan geçen minibüslerle de Esenler Otogar’a ulaşım şansınız bulunuyor. Fakat özellikle yabancısı olduğunuz yerde minibüsleri kullanmak, bulmak v.b biraz zor olabildiğinden dolayı ben metro ile gitmenizi öneririm!

Sabiha Gökçen’den Esenler Otogar’a Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Esenler Otogar’a giderken birçok farklı seçenek ortaya konulabilir. Fakat benim size önerim öncelikle E-9 ya da MR60 numaralı otobüslerle Pendik ya da Bostancı marmaraya ulaşın ve sonrasında da marmarayla Yenikapı’ya gidin!

Yenikapı’dan da M1A Yenikapı-Bahçelievler-Atatürk Havalimanı ve M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hatları ile kolayca Esenler Otogar’a ulaşabilirsiniz.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

İstanbul Havalimanı’ndan Esenler Otogar’a Nasıl Giderim?

İstanbul Havalimanı’ndan Esenler Otogar’a giden direkt bir otobüs bulunuyor! Hemen havalimanı terminalinden binebileceğiniz Havaist-5 otobüsü ile 45-50 dakika içerisinde İstanbul Havalimanı’ndan Esenler Otogar’a ulaşabilirsiniz.

İstanbul Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

Harem ve Alibeyköy Otogar’dan Esenler Otogar’a Nasıl Gidilir?

Harem Otogar’dan Esenler Otogar’a giderken bence hemen Harem-Sirkeci vapurları ile Sirkeci’ye geçin ve sonrasında T1 tramvayı ile Zeytinbunu’na gidin. Sonrasında da tek bir metro ile Esenler’e gidebileceksiniz.

Alibeyköy Cep Otogarı’ndan Esenler Otogar’a gitmek için ise öncelikle T5 tramvayı ile Ayvansaray’a giderken oradan metrobüse geçiş yapın. Metrobüsten de Esenler Otogar’a nasıl gidileceği yukarıda yazıyor 🙂

Alibeyköy otogara nasıl gidilir? ve Harem’e gidiş seçenekleri yazıma bakarak ayrıntılı gidiş yollarını öğrenebilirsiniz.

Esenler Otogar’a Araçla Yol Tarifi

Esenler Otogar’a öncelikle özel araçla gitmenizi hiç tavsiye etmem 🙂 Çünkü burası bir otobüs terminali ve ne kadar yoğun bir trafiğe sahip olacağını tahmin edebilirsiniz.

Yine de Esenler Otogar’a özel arabasıyla gidecekler için kısa bir yol tarifi de yapayım. Öncelikle her iki yakadan da hangisi yakınsa TEM ya da E-5’e çıkın ve ikisinden de Bayrampaşa, Esenler bağlantı yoluna sapın. Zaten tabelaları göreceksiniz.

Ben kafanızın karışmaması için Esenler Otogar’a bir de yol tarifi haritamı paylaşıyorum;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Esenler Otogar’a bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Semt Semt Esenler Otogar’a Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Üsküdar ve Kadıköy’den Esenler Otogar’a Nasıl Gidilir?

Üsküdar ve Kadıköy’den Esenler Otogar’a gitmenin en mantıklı yolu hemen marmaraya binmek ve Yenikapı’ya ulaşmak! Yenikapı’dan da M1A Yenikapı-Bahçelievler-Atatürk Havalimanı ve M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metrolarıyla Esenler Otogar’a kolayca ulaşabilirsiniz.

Zincirlikuyu, Ayazağa ve Levent’ten Esenler Otogar’a Nasıl Gidilir?

Zincirlikuyu, Ayazağa ve Levent gibi noktalardan Esenler Otogar’a giderken size önerim öncelikle M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna binip son durak Yenikapı’ya kadar gidin. Yenikapı’dan da M1A Yenikapı-Bahçelievler-Atatürk Havalimanı ve M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metrolarıyla Esenler Otogar’a kolayca ulaşabilirsiniz.

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Esenler Otogar’a Nasıl Gidilir?

Maltepe, Kartal, Pendik gibi noktalardan Esenler Otogar’a giderken eğer marmarayı kullanırsanız oldukça kısa sürede Yenikapı’ya ve oradan da metroyla İstanbul Otogar’a ulaşabilirsiniz.

Ümraniye, Sancaktepe ve Ataşehir’den Esenler Otogar’a Ulaşım

Ümraniye ve Sancaktepe’den önce M5 Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe metrosu ile Üsküdar’a gidip marmarayla da Yenikapı’ya giderseniz sonrasında M1 metrolarından biriyle kolayca Esenler Otogar’a ulaşabilirsiniz.

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası @İBB

Beşiktaş’tan Esenler Otogar’a Nasıl Gidilir?

Beşiktaş’tan Esenler Otogar’a giderken size tavsiyem önce 30A ya da benzeri bi otobüsle Zincirlikuyu ya da Mecidiyeköy’e gidin ve M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna binerek Yenikapı’ya ulaşın. Sonrasını artık biliyorsunuz 🙂

Taksim ve Mecidiyeköy’den Esenler Otogar’a Nasıl Gidilir?

Taksim ve Mecidiyeköy’den İstanbul Esenler Otogar’a gidecekler hiç düşünmeden M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna binerek Yenikapı’dan M1 metrolarına aktarma yapıp otogara ulaşabilir!

Eminönü ve Karaköy’den Esenler Otogar’a Nasıl Gidilir?

Eminönü ve Karaköy’den Esenler Otogar’a giderken T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayını kullanmanızı öneririm. Zeytinburnu durağından da M1A otogar metrosuna aktarma yapabilir ve ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Fatih ve Zeytinburnu’ndan Esenler Otogar’a Nasıl Gidilir?

Aynı şekilde Fatih ve Zeytinburnu tarafından da Esenler Otogar’a giderken T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayını kullanın derim. Zeytinburnu’ndan zaten direkt olarak M1A metrosu ile otogara gidebilirsiniz.

Şirinevler, Avcılar, Beylikdüzü ve Bakırköy’den Esenler Otogar’a Nasıl Gidilir?

Şirinevler, Avcılar, Beylikdüzü gibi metrobüse yakın noktalardan Esenler Otogar’a giderken tabii ki metrobüs kullanılmalı 🙂 Metrobüsten ineceğiniz durak Zeytinburnu! Sonrası da tabii ki metro 🙂

Bağcılar, Kirazlı ve Esenler’den Esenler Otogar’a Nasıl Gidilir?

M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattı ile Bağcılar’dan kolayca tek vasıta ile Esenler Otogar’a gidebilirsiniz sadece dakikalar alacak!

Kağıthane ve Alibeyköy’den Esenler Otogar’a Ulaşım Nasıl?

Kağıthane ve Alibeyköy’den Esenler Otogar’a gidecekler öncelikle M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosu ile Mahmutbey’e gidip, M3 Başakşehir-İSTOÇ-Mahmutbey metrosuna aktarma yaparak Kirazlı’ya ulaşmalı.

Kirazlı’dan da M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattı ile kolayca Esenler Otogar’a gidebilirsiniz.

Başakşehir ve İkitelli’den Esenler Otogar’a Nasıl Gidilir?

Başakşehir ve İkitelli’den direkt olarak M3 Başakşehir-İSTOÇ-Mahmutbey metrosuna binerek Kirazlı’ya kadar gidin derim. Kirazlı’dan da M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattı ile kolayca Esenler Otogar’a gidebilirsiniz.

Bahçelievler, Sefaköy’den ve Yenibosna’dan Esenler Otogar’a Nasıl Gidilir?

Bahçelievler, Sefaköy ve Yenibosna’dan Esenler’e gideceklere de metrobüsü öneririm! Metrobüsle öncelikle Zeytinburnu’na gidin ve sonra M1A metrosu ile Esenler Otogar…

Esenyurt’tan Esenler Otogar’a Nasıl Gidilir?

Esenyurt’tan Esenler Otogar’a giderken öncelikle otobüsle Beylikdüzü metrobüse ulaşmalısınız. Metrobüsten de Zeytinburnu’nda inerek metro ile Esenler Otogar’a gidebilirsiniz.

Esenler Otogar’a Toplu Taşımayla Ulaşımda & Sıkça Sorulanlar

Esenler Otogar’a En Ucuz Ulaşım Yolu Hangisi?: Esenler Otogar’a en uygun ulaşım yolu metro ya da raylı sistemlerle ulaşmak olacaktır. Bir tam akbil ya da gerekliyse 1-2 aktarma ücreti ile uygun şekilde gidebilirsiniz.

Esenler Otogar’a En Hızlı Nasıl Gidilir?: Esenler Otogar’a ulaşımın en hızlı yolu metro seçeneklerini kullanmak olur.

Esenler Otogar’a Gitmek Ne Kadar Sürer?: Esenler Otogar’a ulaşım bulunduğunuz yere göre değişmekle beraber ortalama 20 dk ile 1.5 saat aralığında sürecektir.

Esenler Otogar’da Otopark Var mı?: Esenler Otogar’da ücretli otopark seçenekleri mevcut. Ben özel araçla gitmenizi hiç önermem 🙂

Artık Esenler Otogar’a nasıl gidileceğini biliyorsunuz 🙂 Eğer özel bir noktadan Esenler Otogar’a nasıl gidileceğini merak ediyorsanız, çekinmeden aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak bana sorabilirsiniz! size özel hemen yanıtlıyorum, herkese Görkemli yollar 🙂

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.