Görkemli günler! Bugün “Harem’e gitmek” isteyenlere yardımcı olacağım ya da üşenip “harem nasıl gidilir” ? diye aratanlara önerilerim olacak. Bu tarz aramalarda hep benzer ansiklopedik bilgiler çıkıyor biliyorum.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan ve 55’ten fazla ülkeye gitmiş deneyimli bir gezgin 🙂 olarak sizlere Harem’e ve Harem Otogarı’na nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, genellikle sizi trafikten kaçıracak hızlı ve kolay yollar önereceğim, başlayalım!

Harem’e ve Harem Otogarı’na Nasıl Gidebilirim?

İlk olarak nerede olduğunu bilmem gerekiyor! Eğer Anadolu yakasından Harem’e gideceksen bana kalırsa öncelikle metro ve iett otobüslerini kullanmayı düşünmelisin.

Avrupa yakasından Harem Otogarı’na gitmek isteyenler ise metro, metrobüs ve vapur gibi toplu taşıma seçeneklerine yoğunlaşmalı. Şimdi genel hatları belirlediğimize göre ayrıntılı olarak ulaşım rehberimize başlayalım! Sana uyan alt başlığı bul ve Harem’e ulaş 🙂

Harem Nerededir?: Harem, Üsküdar ile Kadıköy arasında boğaz kenarında bulunan İstanbul’un tarihi semtlerinden biri. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Metro İle Harem’e Nasıl Gidilir?

Öncelikle Harem’den direkt olrak bir metro hattı geçmiyor. Ancak metro ile Harem’in oldukça yakınına kadar gidebiliyorsunuz.

M4 Kadıköy-Kartal-Pendik metrosusunun Acıbadem durağında inerseniz hemen indiğinizde E-5 üzerinden 16A,16U,16M,18Ü,18Y gibi üzerinde Üsküdar ya da Harem yazan bir otobüse binerek kolayca Harem’e ulaşabilirsiniz.

M4 Kadıköy-Kartal-Pendik metrosuna marmaraydan Ayrılıkçeşme ve metrobüsten de Uzunçayır istasyonlarında aktarma yaparak Harem’e ve Harem Otogarı’na ulaşabilirsiniz. Ek olarak M5 Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe metrosuna binip Üsküdar’da inerseniz, Üsküdar’dan da herhangi bi otobüsle Harem’e gitmeniz mümkün.

Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Harem’e Nasıl Gidilir?

Harem’den metrobüste geçmiyor 🙂 Fakat metrobüsle Harem’e gidebiliyorsunuz.

Özellikle Beylikdüzü, Avcılar, Bahçelievler gibi Avrupa yakasınında uzak ilçelerinden Harem’e gideceklere önerim kesinlikle metrobüs.

Metrobüsle Harem’e gitmek için inmeniz gereken durak Uzunçayır! Uzunçayır’da indiğinizde E-5 üzerinden 16A,16U,16M,18Ü,18Y gibi üzerinde Üsküdar ya da Harem yazan bir otobüse binerek kolayca Harem’e ulaşabilirsiniz.

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Marmaray İle Harem’e Nasıl Giderim?

Eğer bulunduğunuz yer herhangi bir Marmaray durağına yakınsa Harem’e ulaşımda marmarayı da kullanabilirsiniz. Harem’e giderken Marmaray’da inmeniz gereken durak Üsküdar!

Üsküdar’dan ister 25-30 dakikalık sahilden bir yürüyüş ile, ister minibüsle ister de 2,5,6,9,11C,11D gibi otobüslerle kolayca 10 dakika da Harem’e ulaşabilirsiniz.

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

Arabalı Vapurla Harem’e Nasıl Gidilir?

Harem’e denizden de ulaşımın bir yolu var! Eğer Avrupa yakasından Harem’e gidecekseniz Sirkeci-Harem arasında çalışan arabalı vapur hattı ile de ulaşımı düşünebilirsiniz.

Gün içerisinde yaklaşık her 15-20 dakikada bir olarak çalışan bu vapura, yaya ya da arabalı olarak binip Harem’e ulaşabiliyorsunuz.

Yürüyerek Harem’e Nasıl Giderim?

Eğer Üsküdar’daysanız aslında yürüyerek de Harem’e ulaşmayı düşünebilirsiniz. Bu rota yaklaşık 2 kilometre yani 25-30 dakikada yürüyebilirsiniz!

Bu rotada yürürken muteşem boğaz, Kız Kulesi manzarasıyla Salacak’ı geçecek ve Harem’e ulaşacaksınız. Belki de İstanbul’a veda edeceğiz Harem Otogar’a böylesine keyifle gitmek güzel olabilir.

İETT Otobüsleri ile Harem’e Gidiş

Harem’den herhangi bir metro geçmediği için otobüsle gitmeyi de düşünebilirsiniz. Zira Harem’e giden ve Harem’den kalkan bir sürü otobüs var 🙂 İşte Harem Otogar’a giden belediye otobüsleri

Harem’e Giden İETT Otobüsleri

  • Bostancı’dan 2,
  • Üsküdar’dan 5,6,9, 11BE,11E,13M,16A,
  • Burhaniye’den 11BE,
  • Esenevler’den 11N,
  • Türkiş Blokları’ndan 11T,
  • Kartal, Pendik ve Maltepe’den 16A,
  • Sultanbeyli’den 18Ü,
  • Samandıra’dan 18Y, numaralı otobüslerle Harem’e ve Harem Otogar’a aktarmasız olarak gidebilirsiniz.

Harem’e Araçla Yol Tarifi

Harem’e ya da Harem Otogar’a özel arabasıyla gidecekler için de bir yol tarifi yapmak istiyorum. Öncelikle Anadolu yakasında tüm yollar Harem’e çıkar!

Yalnızca E-5’e çıkın ve boğaz yönüne doğru dümdüz gidin 🙂 Yolun sonunda sizi boğaz manzarası ile Harem karşılayacak 🙂 Avrupa yakasından Harem’e gidecekler de birinci köprüyü kullanırsa Uzunçayır kavşağından Harem yönüne dönüp Harem’e ulaşabilir.

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Harem’e bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Sabiha Gökçen’den Harem’e Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen’den Harem’e gitmek için bence ilk olarak E-10 ya da 16S otobüslerin binerek Uzunçayır’a gidin. Sonrasında da E-5 üzerinden herhangi bir Üsküdar otobüsüyle Harem’e kolayca ulaşabilirsiniz.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

İstanbul Havalimanı’ndan Harem’e Nasıl Giderim?

İstanbul Havalimanı’ndan Harem’e gitmenin bence en mantıklı yolu Zincirlikuyu’ya giden Havaist otobüsüne binmeniz olacak.

Zincirlikuyu’dan sonra da ya 30A ile Beşiktaş’a inip vapurla Üsküdar’a geçin ya da Metrobüs’e binip Altunizade’den Üsküdar Metrosu’na aktarma yapın. Üsküdar’a kadar geldiyseniz se Harem’e gitmeyi biliyorsunuz artık.

İstanbul Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

Esenler Otogar’dan Harem’e Nasıl Gidilir?

Esenler Otogar’dan Harem’e gidecekler öncelikle hemen M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına binsin ve Yenikapı’ya kadar gitsin! Yenikapı’dan da marmaray ile Üsküdar’a hızlıca ulaşabileceksiniz. Üsküdar’dan da otobüsle kolayca Harem Otogar’a ulaşım mümkün.

Esenler otogar ulaşım rehberi, Alibeyköy otogara nasıl gidilir?  yazılarıma bakarak ayrıntılı gidiş yollarını öğrenebilirsiniz.

Semt Semt Harem’e Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Üsküdar’dan Harem’e Nasıl Gidilir?

Üsküdar’dan Harem’e öncelikle yürünür 🙂 Ya da isterseniz Üsküdar’dan 5,6,9, 11BE,11E,13M,16A numaralı otobüslerle 10 dakika da Harem’e ve Harem Otogar’a ulaşabilirsiniz.

Kadıköy’den Harem’e Nasıl Gidilir?

Kadıköy’den Harem aslında çok yakın ama biraz ters 🙂 Bence ilk olarak M4 Kadıköy-Kartal-Pendik metrosuna binin ve bir durak sonra Acıbadem’de inin, indiğinizde E-5 üzerinden 16A,16U,16M,18Ü,18Y gibi üzerinde Üsküdar ya da Harem yazan bir otobüse binerek kolayca Harem’e ulaşabilirsiniz.

Beykoz, Çengelköy ve Beylerbeyi’nden Harem’e Nasıl Gidilir?

Beykoz, Çengelköy gibi noktalardan Harem’e giderken 15 numaralı otobüse binmenizi öneririm. Keyifli bir manzara ile Üsküdar’a ulaşabilirsiniz. Sonrasında da yukarıda bahsettiğim otobüslerden biriyle Harem’e ulaşabilirsiniz.

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Harem’e Nasıl Gidilir?

Anadolu yakası sahil ilçelerinden, hatta Tuzla ve Gebze’ye kadar noktalarından Harem’e giderken en mantıklı yol marmarayı kullanmak olur. Direkt olarak marmarayla Üsküdar’a gidip oradan da otobüsle yada yürüyerek Harem’e gidebilirsiniz.

İsteyenler 16A otobüsüyle de Maltepe, Kartal ve Pendik’ten aktarmasız olarak Harem’e ulaşabilir.

Ümraniye, Sancaktepe ve Ataşehir’den Harem’e Ulaşım

Ümraniye ve Sancaktepe’den Harem’e giden direkt otobüsler var yukarıda listeledim. Ama bence M5 Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe metrosuna binin ve Üsküdar’a kadar gidin. Sonrasında otobüsle kolayca Harem’e gidebileceğinizi biliyorsunuz.

Ataşehir’den Harem’e gideceklere tavsiyem önce otobüsle M4 metrosunun Kozyatağı İstasyonu’na gitmeleri olur. Ardından da Kozyatağı’ndan herhangi bi otobüsle Harem’e geçebilirsiniz.

Beşiktaş’tan Harem’e Nasıl Gidilir?

Beşiktaş’tan Harem’e giderken bence en mantıklı yol önce motor ya da vapurla Üsküdar’a geçmek ve sonrasında ister otobüsle ister yürüyerek Harem’e gitmek olur!

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası @İBB

Taksim ve Mecidiyeköy’den Harem’e Nasıl Gidilir?

Taksim ve Mecidiyeköy’den Harem’e giderken önce M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna binerek Yenikapı’ya gitmenizi öneririm. Yenikapı’dan da marmaray ile aktarmasız olarak Üsküdar!

Üsküdar’a gelmişseniz de Harem’e gitmek için yalnızca 5 dakika otobüse binmeniz yeterli.

Eminönü ve Karaköy’den Harem’e Nasıl Gidilir?

Eminönü ve Karaköy’den Harem’e giderken hiç düşünmeden hemen T1 tramvayı ile ya da yürüyerek Sirkeci’ye ulaşın! Sirkeci’den de direkt olarak arabalı vapurla Harem’e gidebilirsiniz.

Fatih ve Zeytinburnu’ndan Harem’e Nasıl Gidilir?

Fatih ve Zeytinburnu’ndan Harem’e gitmek isteyenlere de önerim önce T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı ile Sirkeci’ye gidin ve sonra arabalı vapurla Harem!

Şirinevler, Avcılar, Beylikdüzü ve Bakırköy’den Harem’e Nasıl Gidilir?

Şirinevler, Avcılar, Beylikdüzü gibi noktalardan direkt olarak metrobüse binerseniz Uzunçayır’a kadar gidersiniz ? Sonrasında da otobüsle Harem!

Bağcılar, Kirazlı ve Esenler’den Harem’e Nasıl Gidilir?

Bağcılar tarafından Harem’e giderken de size önerim öncelikle M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı metrosu ile Yenikapı’ya gidin ve marmaraya binerek Üsküdar’a ulaşın. Üsküdar’dan sonrasını artık bence biliyorsunuz 🙂

Kağıthane ve Alibeyköy’den Harem’e Ulaşım Nasıl?

Kağıthane ve Alibeyköy tarafından Harem’e giderken ilk olarak M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosuna binerek Mecidiyeköy’e geçin derim. Mecidiyeköy’den de metrobüs ile Uzunçayır’a gidip oradan E-5 üzerindeki otobüslerden biriyle Harem’e varabilirsiniz.

Harem’e Toplu Taşımayla Ulaşımda & Sıkça Sorulanlar

Harem’e En Ucuz Ulaşım Yolu Hangisi?: Harem’e en uygun ulaşım yolu otobüs ya da raylı sistemlerle ulaşmak olacaktır. Bir tam akbil ya da gerekliyse 1-2 aktarma ücreti ile uygun şekilde gidebilirsiniz.

Harem’e En Hızlı Nasıl Gidilir?: Harem’e ulaşımın en hızlı yolu metro + otobüs seçeneklerini kullanmak olur.

Harem’e Gitmek Ne Kadar Sürer?: Harem’e ulaşım bulunduğunuz yere göre değişmekle beraber ortalama 20dk ile 1.5 saat aralığında sürecektir.

Harem’de Otopark Var mı?: Harem’de ücretli otopark seçenekleri mevcut ancak yer bulamayabilirsiniz.

Artık Harem’e ve Harem Otogarı’na nasıl gidileceğini biliyorsunuz 🙂 Eğer özel bir noktadan Harem’e nasıl gidileceğini merak ediyorsanız, çekinmeden aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak bana sorabilirsiniz! size özel hemen yanıtlıyorum, herkese Görkemli yollar 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.