Otobüsle Avrupa Turu Yorumlarım, Gitmeli mi ?

Otobüsle Yurtdışı / Seyahat İpuçları / Yurtdışı Turları

Otobüsle Avrupa Turu Yorumlarım, Gitmeli mi ?


Hepinize merhaba ! Görkemliyollar’da bugün Avrupa’yı gezme hayalindeki binlerce genç insanın işine yaracak önemli bir konudan bahsedeceğim; “otobüsle yurtdışı turları“.

Baştan anlaşalım, bu yazıda sadece benim fikirlerim, yorumlarım var ! Size ne gidin diyeceğim ne de gitmeyin. Sadece gerçekçi bir yaklaşımla “Avrupa otobüs turlarını” ele alacağım, başlıyorum 🙂

Kotor Otobüs Terminali / Karadağ Gezimden

Nasıl Bir Gezi İstiyorsun ?

Öncelikle nasıl bir gezi istediğiniz çok önemli. Size sunulan kült programlara uymak zorunda değilsiniz. Seyahat etmek, keşfetmek bir özgürlüktür !

Otobüs turları size kısa ve hızlı bir program sunar. Kimi insan der ki ben bir ay İtalya’yı gezmek, özümsemek istiyorum. Kimisi ise hayalindeki eserleri, şehirleri kısa kısa da olsa görmek ister.

Eğer ben hızlıca gezmekten, birşey anlamam diyorsanız bu işi unutun. Fakat ben dar olan zamanımda gezip görmek istiyorum diyorsanız Avrupa otobüs turları tam da size göre.

Otobüs Turlarının Genellikle Kapsadığı Monako’dan

Kültürleri Keşfetmek mi Fotoğraf Çektirmek mi ?

Yurtdışı gezilerini artık birçok dala ayırıyoruz. Çünkü gideceğiniz aynı şehirde yapabileceğiniz onlarca şey var. Ben sanat galerilerini, müzeleri gezmek, insanlara karışmak o şehri yaşamak istiyorum diyorsanız, otobüsle turdan keyif alamazsınız. Çünkü otobüs turlarında halka karışmanıza imkan olmaz, zaten herşey programlı…

Belki de siz o şehirlerin silüeti gözünüzde canlansın istiyorsunuzdur ! Orada fotoğraflar çektirmek ve anılar yaratmak, o zaman sonuç belli. 🙂

İsrailli Minik Dostlarımla 🙂 / Kudüs Yahudi Mahallesi / Kültürleri İnsanları Keşfettiğim Anlardan

Zorluklara Karşı Tepkini Nasıl ?

Kimi insan 4-5 saat bile otobüs yolculuğu yapsa, birkaç gün dinlenmek ister, yorulur. Yorgun insan ise hiçbirşeyden keyif alamaz ! Eğer yorgunluk başta olmak üzere olumsuz şartlara karşı hazır değilseniz ve bu durumlarda mutlu olamıyorsanız otobüs turlarından uzak durun.

Bir de enerjisi bitmez tükenmez insanlar var 🙂 Genç değil miyiz, günlerce gezeriz, koşarız, uyumayız ama yine de güleriz ! Sağanak bir yağmur tutar, belki de daracık koltuklarda ayaklarımız ağrır ama bizi gezmekten alıkoyamaz. İşte ben buyum diyorsanız otobüsle Avrupa’ya gitmek sizin için harika bir seçenek.

Beni Yağmur Altında Karşılayan Milano’dan 

Ne Kadar Paran var ?

Maddi konular da seçimini değiştirebilir. Avrupa’ya giden otobüs turlarını çok da uygun bulmuyorum !

Tabii ki birçok firma ve birçok fiyat var fakat benim karşıma çıkanlar genelde hep pahalı. Görkemliyollar’ı takip eden ve ilgili yazıları okuyan bir kişi kendi başına çok daha uyguna aynı seyahati planlayabilir gibi geliyor.

Benim size önerim 1000 euro’nun üzerindeki rakamları silip atın ! Buna yakın rakamlar bile ancak 15 günün üzerinde turlar için mantıklı. Çünkü bu parayı ödeyince bitecek mı sanıyorsunuz, günlük harcamalar ?

Tabii planlamasına göre uygun alternatifler sunanlar da var. Sonuçta planlama ile de uğraşmamış oluyorsunuz. Eğer program hoşunuza gitmişse neden gitmeyesiniz ?

Dubrovnik Otobüs Terminali / Hırvatistan Gezim 2018

Ne Kadar Vaktin var ?

Herkes bir koşturmada malum. Herkesin öyle esnek zamanları yok ya da geniş vakitleri. Bizim kendi kendimize daha uyguna ya da istediğimiz gibi yaratabileceğimiz geziler belki de istediğimiz tarihlerde değil veya daha geniş bir süre alıyor.

Böyle zamanlarda otobüs turlarının belirli ve kısa tarihleri işinize yarayabilir. Bu sayede işten, okuldan izin almanız da kolay olur, zamanı iyi kullanabilmek bu işteki anahtarlardan biri.

Budva’dan Podgorica’ya Otobüs Biletim / Karadağ Gezim 2018

Interrail mı Otobüs Turu mu ?

Buna karar vermek için öncelikle İnterrail’ı açıkladığım yazımı okumalısınız. İnterrail ve Otobüsle Avrupa Turu birbirinden oldukça farklı. Tek ortak noktaları Avrupa’yı geziyor oluşunuz gibi 🙂

İnterrail tecrübesi bence çok başka birşey. Tamamen kendi kendinize bir rota çiziyor ve birkaç hafta olsun Avrupalı gibi yaşıyorsunuz, trenler, garlar…

Otobüs turları ise bahsettiğim gibi kültürden daha izole bir alternatif, fakat yeni başlayanlar için tecrübesi daha kolay ve zamanı daha iyi kullanıyor. İkisini de inceleyin ve karar verin 🙂 Veremiyorsanız, yorum bölümünden bana yazın !

Venedik’ten / İnterrail Gezim 2013

Otobüsle Tura Gitmeli miyim ?

Bence nasıl olursa olsun yurtdışına gitmelisiniz ! Herşeye bir kusur bulursak, nasıl gideceğiz ? Belki de senin için ilk fırsat budur, benim hikayem de böyle başlamıştı.

Siz sadece seçeneklerinizi ortaya koyun ve size en uygun olanını seçin. Eğer bu yazıdaki şartlar sana göreyse neden gitmeyesin ?

Dubrovnik’ten Kotor’a Giderken / Hırvatistan

Avrupa Otobüs Turları’na Görkemli Yorum

Anlatması kolay Görkem, sen gidermiydin ?” Bunu içinizden düşündünüz biliyorum 🙂

Açıkça söyleyeceğim, ben ilk planda gitmezdim. Çünkü benim gezmeye bakış açım, kültürleri tanımakla ve özgürlükle ortantılı. Öyle önceden planlanmış rotalar, yorucu otobüs yolculukları ve bu ülkeye gittim demek için çıkılan yollar Görkemli değil !

Ama ikinci planda gitmek isterim. Nasıl mı ? Zaten Avrupa’nın neredeyse her noktasında defalarca bulundum. Bu sefer de farklı bir tecrübe yaşamak isterim. Çıkılan her yolda aynı yere gidersiniz ama farklı şeyler bulursunuz. “Ben bunu yapmam” demek sizi geliştirmez. Bu yüzden ben bunu da yaşamak isterim !

San Francisco Yollarından 🙂

Otobüsle Avrupa Turu’nun Avantaj ve Dezavantajları

Biliyorum kafanızı karıştırdım 🙂 Fakat bu herkese göre değişebilecek bir konu olduğundan farklı açılardan bakmanızı istedim. Şimdi otobüsle Avrupa’ya gitmenin avantaj ve dezavantajları var. Bu konu için ayrı bir yazı yazdım, ayrıca genel olarak otobüsle yurtdışına çıkmaktan bahsettiğim yazımı da incelemenizi öneririm, hepinize sevgi dolu günler !

Yazının Devamı: Otobüsle Avrupa Turlarının Avantajları Neler ? →

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*