Yeni Başlayanlar İçin İnterrail

Bugün Görkemliyollar’da yeni bir bölüme başlıyorum. 2013 yılında benim de gerçekleştirdiğim İnterrail tren seyahati hakkındaki soruları, bilinmeyenleri farklı bir bakış açısıyla yanıtlamaya çalışacağım.

İnterrail rotaları nelerdir ?, İnterrail ne kadar’a mal olur ?, İnterrail nedir ? gibi soruların yanıtlarını yazı içerisinde bulabilirsiniz.

Berlin Merkez Tren İstasyonu / İnterrail Gezim 2013       

İnterrail Nedir ?

Öncelikle “interrail nedir” buradan başlamak istiyorum. İnterrail genç gezginlerin, öğrencilerin uygun fiyatlarla özgürce Avrupa’yı keşfetmesini sağlayan bir tren seyahatidir.

Bu şekilde tüm Avrupa’yı dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Hemde gezmenin en güzel yolu trenler ile !

İnterrail yapmak için tek ihtiyacınız olan tek şey İnterrail Pass yani İnterrail bileti almaktır. Bu bilet ile geçerli olduğu gün süresince Avrupa’nın 30 ülkesindeki tüm trenlere sınırsız binebilirsiniz. Trenlere binerken yalnızca bu bileti göstermeniz yeterli oluyor.

Amsterdam – Rotterdam Treni / İnterrail Gezim 2013

İnterrail’ın en güzel tarafı tamaman özgür olmanız. Önceden net şekilde belirlenmiş bir programa, uçak biletlerine ve benzeri bağlayıcı durumlara takılmadan dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde olabiliyorsunuz.

Örneğin ben İnterrail serüvenim içinde birçok kez gezdiğim yerleri bitirip, programımda olmayan yeni bir sürü yer keşfetme şansı yakaladım. Bunu İnterrail Pass biletime borçluyum. Çünkü çoğu trene binerken önceden hiçbir rezervasyon yapmanız gerekmiyor, sadece istasyona gidin ve treninize binin !

Nice – Monako Treni’nden Akdeniz Manzarası / İnterrail Gezim 2013

İnterrail Nasıl Yapılır ?

Siz de çevrenizde bu sohbetlere sıkça denk geliyorsunuzdur. İnterrail son yıllarda ülkemizde oldukça popüler. Peki bu İnterrail nasıl yapılır ? 

İnterrail yapmak için ilk olarak bunu gerçekten istemeniz gerekir. İnterrail ile yurtdışı gezileri birbirinden ayrılmalıdır. İnterrail’da geziniz boyunca trenlerde bir macera yaşarken, şehirlerin büyülü atmosferlerinde kaybolursunuz.

Normal bir yurtdışı seyahatine göre daha çok eğlenir, keşfeder ve daha çok yorulursunuz !

Yorulursunuz diyorum doğru. Çünkü İnterrail yapmak hakkında etrafımda duyduğum en büyük yanlış bu. İnterrail görünenin aksine oldukça yorucu bir maratondur. Bitmeyen tükenmeyen bir enerjiniz olmalı. Bu enerjiyi yaratacak olan sizlersiniz !

Bologna Tren İstasyonu / İnterrail Gezim 2013

İnterrail Pass Bileti Nereden Alınır ?

İnterrail yapmak için öncelikle bir interrail rotasına, İnterrail Global Pass biletine ve genel yurtdışına çıkış için gerekli evraklara ihtiyac duyarsınız.

Ülkemizde bu bileti TCDD, Genç Tur ve Uygar Tur’dan alabiliyorsunuz. Öncesinde bir hazırlık yapmanıza gerek yok. Bu gayet kısa bir işlem. Asıl konu interrail rotanızı hazırlamak.

İnterrail Tren Rezarvasyonu / Venedik – Viyana Treni / İnterrail Gezim 2013

İnterrail Rotası Çizmek

İnterrail rotası çizmek bence gitmeden önce belirlenmesi gereken en önemli konu. Çoğu zaman neredeyse imkansız rotalar ve planlamalar duyuyorum. Bu rotalarla çıkılan geziler kötü süprizlere sahne oluyor çoğu zaman !

İlk olarak konudan genel olarak bahsettiğim Seyahat Planı Nasıl Yapılır ? başlıklı yazımı okumanızı ve sonra İnterrail Rotası Nasıl Hazırlanır ? yazıma dönüp rotanızı netleştirmenizi tavsiye ediyorum. Konu burada bahsedemeyeceğim kadar önemli ve uzun.

Venedik S.Lucia İstasyonu’ndan Hareket Ederken / İnterrail Gezim 2013

İnterrail İçin Gerekli Şartlar 

Şimdi İnterrail için gerekli şartlardan söz edeceğim. İnterrail için aranan tek şart sizsiniz ! Evet doğru duydunuz, hangi yaşta ve hangi durumda olursanız olun İnterrail yapmanız mümkün. 18 yaşınızı doldurmuş iseniz, İnterrail’da yaş sınırı bulunmuyor.

Ancak İnterrail benim kişisel olarak daha çok 35 yaş altındaki insanlara tavsiye ettiğim bir gezi türü. Yukarıda bahsettiğim gibi oldukça yorucu geçecek bu tempoya kendinizi alıştırmalısınız !

İnterrail Pass Hangi Ülkelerde Geçerli ?

Şimdi İnterrail’ın geçerli olduğu ülkeler konusu var. İnterrail Avrupa’nın çoğunluğunu kaplayan 30 ülkede geçerli oluyor. Bu ülkeler kısaca;

Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan,Hollanda, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Lüksemburg, Macaristan, MakedonyaCumhuriyeti, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan

Bu ülkelere eklemem gereken birkaç husus var. Balkanlar çevresinde ve Kuzeydoğu Avrupa’daki tren yolu hatlarının fazla gelişmiş olmamasından ötürü, genellikle Batı ve Orta Avrupa’yı kapsayan gezilerde İnterrail gezisi tercih etmek daha mantıklı olabiliyor.

Tabii, eğer iyi araştırılıp, doğru bir plan yapılırsa diğer rotalar da neden olmasın !

İnterrail’ın Geçerli Olduğu Ülkeler Harita Üzerinde

İnterrail Bilet Fiyatları Ne Kadar ?

Peki bu İnterrail ne kadar ? dediğinizi duyar gibiyim. Benim İnterrail maceramı yaşadığım 2013 yılı için oldukça uygun bir fiyat dengesine sahipti açıkcası.

Ama günümüzde gelişen, ucuzlayan havayolu taşımacılığı ve lüks olarak görülen trenlerin bu yönde fiyatlarının artmasıyla beraber artık İnterrail bütçeniz pek de uygun fiyatlara gelmiyor

İnterrail Pass’in güncel ücretleri aşağıdaki gibi.

Bilet Tipi Fiyat (2. Mevki)  
15 Gün İçinde 5 Gün (Flexi) 821.90 TL (€ 206.00)
1 Ay İçinde 7 Gün (Flexi) 1009.40 TL (€ 253.00)
1 Ay İçinde 10 Gün (Flexi) 1200.90 TL (€ 301.00)
1 Ay İçinde 15 Gün (Flexi) 1484.10 TL (€ 372.00)
15 Gün Sürekli Geçerli 1388.40 TL (€ 348.00)
22 Gün Sürekli Geçerli 1536.00 TL (€ 385.00)
1 Ay Sürekli Geçerli 1966.90 TL (€ 493.00)

Çoğu zaman havayolu ile planlanmış daha kısa seyahatler daha ekonomik seçenekler sunuyor.

Bu Serüvene İlk Başladığım Gün / 2013 İnterrail Gezim / Viyana

İnterrail Kimlere Göre ?

Ben ucuza Avrupa’yı gezmek istiyorum diyorsanız İnterrail yanlış tercih. İnterrail, trenlerle ve sırt çantanızla geçecek bu macerayı yaşamak istiyorum diyenler için !

Bugün ilk olarak İnterrail hakkındaki genel durumlardan söz ettim. Çok yakında İnterrail İpuçları, İnterrail’da Nerede Kalınır ?, rezervasyonlu trenler hangileri ? gibi konuları ayrıntılı olarak işleyeceğim farklı yazılarda.

Şimdilik keşfetmeye devam hep birlikte Görkemliyollar’a !

Seyahat planı örneği bulabileceğiniz gezi notlarımdan bazıları

4 Yorum Yapılmış

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.