Özel Araçla Yurtdışına Gitmek İstiyorum, Nasıl Olur ?

Arabayla Yurtdışı / Öne Çıkanlar

Özel Araçla Yurtdışına Gitmek İstiyorum, Nasıl Olur ?


Merhaba ! Bugün özel araçla yurtdışına çıkmayı düşünenler için bir rehber oluşturmak istiyorum. Biz toplum olarak kendi arabamızla gezmeyi pek bir severiz 🙂 bu sefer yurtdışına da kendi aracımızla gitsek olmaz mı ?

Bence olur 🙂 Peki özel araçla yurtdışına çıkış işlemleri neler ? Sizler için 2018 için güncel prosedürleri araştırarak arabayla yurtdışına çıkmak hakkında bu güzel yazıyı hazırladım, benimle gelin !

Yurtdışında Araç Kullandığım Dubai’den / Dubai Marina Manzaramız

Karayoluyla Yurtdışı Seyahati

Öncelikle bu bir karayoluyla yurtdışı seyahati oluyor ! Sanki tek seçeneğimiz uçaklarmış gibi hep ona yönlendiriliyoruz, oysa ki yeni yerleri yerden yavaş yavaş keşfetmenin keyfi bir başka.

Uçakla giderken ışınlanmış gibi yeni ülkelere inerken, arabayla giderken bu değişimleri yavaş yavaş farkedecek ve hayran kalacaksınız, İpsala’dan birkaç kilometre gidin ve keşfedin…

İpsala’dan Sonra Karşınıza Çıkacak Otoban 🙂 Ben Bisikletle Aşmıştım !

Yurtdışı Trafik Kuralları

Özel araçla yurtdışına gitmek konusuna artık giriyorum. Öncelikle yabancı bir ülkede araç kullanmak hiç kolay bir iş değil. İnanın neler yaşadım neler !

Azerbaycan’da önüme atlayan “deli” şoförlerden Dubai’nin hız tutkunu polislerine. 🙂

Ama hepsi benim için harika bir tecrübeydi. Yurtdışında araba kullanmak keyifli, fakat dikkatli oldukça. Çünkü her ülkedeki trafik kuralları birbirinden farklı. Yabancı bir ülkeye arabayla geçerken, sınır geçişi sonrası trafik tabelalarına dikkat edin ve absürt hareketlerden kaçının.

Belki de Benim Gibi Yola Atlamış Bir Turist Çıkar Karşınıza 🙂 / Oslo, Norveç

Araç Kimin Üzerine ?

Şimdi arabayla yurtdışına çıkış aşamalarına geldik. Yurtdışına götürmeyi düşündüğümüz araç kimin üzerine ? Çünkü başkasının arabasını yurtdışına çıkaramayız, orası başka bir ülke !

Araba ruhsat sahibinin de bu gezide içeride olması gerekli 🙂 Eğer başkasının arabasıyla yurtdışına gitmeyi düşünüyorsanız noterden vekaletname almanız şart, yoksa sizi bırakmazlar.

Porto’nun Yolları / Portekiz Gezimden

Şirket Aracıyla Yurtdışına Çıkabilir Miyim ?

Evet şirket aracıyla da yurtdışına çıkabilirsiniz ! Fakat yine aynı prosedür işler, yasal olarak aracın sahibi kim gözüküyor ise ilgili kişi ya da firmadan resmi izin belgesi almanız gerekiyor.

Bu belgelerin ıslak imzalı olması da yeterli değil. Noter kesinlikle şart, bu atlanmaması gereken bir detay.

Yurtdışında Karşılaşacağınız Yollar / Varşova, Polonya

Kiralık Araçla Yurtdışına Gidilir mi ?

Kiraladığınız bir araçla da ülke değiştirebilirsiniz. Burada önemli olan kiraladığınız firmayı bundan haberdar etmeniz. Çünkü her firmanın farklı politikası var ve izin, fiyat vs. farklılık gösterebilir önceden plan şart.

Ya da siz beni dinleyin ve gittiğiniz ülkede araba kiralayın 🙂 Eminim ki çok daha ucuza gelecek, yurtdışında araç kiralama hakkındaki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Ben Yurtdışında Araba Kiraladım 🙂 Yabancı Plakalı Bir Araç Kullanmak Harika Bir Duygu / Abu Dhabi, BAE

Yola Çıkmadan Önce Hangi İşlemler Yapılmalı ?

Özel aracımızda yurtdışına gitmeye hazırız, en azından psikolojik olarak 🙂 Şimdi sırada öncesi araştırma var. Yurtdışına gitmeden önce karayollarını ve gidiş seçeneklerini iyi araştırmalısınız.

Ardından sıra araçla yurtdışına gitmek için gerekli belgelere gelecek. Bu konu kapsamlı ve önemli olduğundan ayrı bir yazı yazmaya karar verdim, benimle gelin ve 2018 itibariyle yurtdışına otomobille çıkış için gerekli belgeleri buradan öğrenin, sevgi dolu günler !

Yazının Devamı: Özel Araçla Yurtdışına Giderken Gerekli Belgeler Neler ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

2 Yorum Bırakılmış

 1. Yasin tokkan says:

  Merhaba görkem. Yazılarını okudum ve seni tebrik ettim dostum güzel işler yapmışsın. Benim de kendi arabam ile norveçe gitmek gibi uçuk ve bir okadar heyecanlı planım var. Senden vize konusunda bilgi istiyorum. Kendi aracımla norveçe gitmem mümkünmü? Bu konuda kısıtlama varmı? Shengen vizesi yeterlimi bu yolculuk için. 4 kişi gidecek şekilde bir plan yaptım. Öncelikle ilk ve nihai hedefim lofoten adaları 🙂 burası benim hayalim. Sonrası ise geri dönüş yolunda avrupadan geçerken gezebildiğim kadar ülke gezmek. Sence araba ile gitme konusunda sıkıntı yaşayacağım bir durum/ülke varmı? Ve ne gibi bir sıkıntı yaşarım. Ve ayrıca arabamızda 4. Kişi olmak istersen seni de aramızda görmekten mutluluk duyarız 🙂

  • Merhabalar Sevgili Yasin !

   Teşekkür ederim güzel sözlerin için. Öncelikle Schengen vizesi dışında birşeye ihtiyacın yok 🙂 Norveç AB üyesi olmamasına karşın Schengen anlaşması dahilinde bir ülke. Buradaki sıkıntı Bulgaristan’a giriş çıkış yapacağınız için multi denen çok giriş çıkışlı Schengen vizesine ihtiyacınız var. Schengen ile ilgili yazımı okuyarak ayrıntılı bilgi alabilirsin.

   E araba için biraz uzak tabii 🙂 Ne kadar ekonomik olur bilemiyorum, hesaplamak gerekir fakat güzel bir tecrübe olacağına eminim. Sıkıntı yaşayacağın biryer olmaz, eğer gezi planınız netleşirse neden olmasın ?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*