Yurtdışı Seyahati İçin Gereken Evraklar Nelerdir ?

Gezi Rehberi

Yurtdışı Seyahati İçin Gereken Evraklar Nelerdir ?

Yurtdışı gezinizde hangi belgelere ihtiyacınız var ? Sadece pasaport yurtdışına çıkmak için yeterli mi ? Yurtdışına çıkmak için pasaport gerekli mi ?

Bunun gibi birçok soruyu çevremde sıkça duyuyorum. Şimdi bunları yanıtlama vakti.

Öncelikle bazı kavramlar hakkında bilgileri sitedeki diğer yazılarımdan öğrenebilirsiniz. Bugün bunların gerekliliğinden söz ediyor olacağım.

Yurtdışı seyahatlerinizde gerekli olan şeyler pasaport ve vizeden ibarettir. Gideceğiniz ülkenin güncel vize politikasını da kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer vize isteyen bir ülkeye gidiyorsanız vize almanız kesinlikle gereklidir. Vize ile seyahat ederken de pasaportunuz yanınızda bulunmalıdır.

Pasaport Üzerindeki Temsili Damgalar

Vize istemeyen bir ülkeye gideceğinizde ise yalnızca pasaportunuz yeterli olacaktır.

Bunların yanında ülkemizden çıkışta Türk vatandaşlarının yurtdışı çıkış harç pulu alması gerekiyor. Bu pulu tüm sınır kapılarından ve havalimanlarından temin edebiliyorsunuz. Öncesinde bir hazırlık yapmanıza gerek yok. Güncel olarak fiyatı 15 tl 2017 yılı itibariyle.

Şimdi istisnai bir durumdan söz edeceğim. Pasaportsuz yurtdışı seyahati !

Evet sadece kimliğinizle de gidebileceğiniz ülkeler mevcut ancak bunlar özel anlaşmalar sağlanmış birkaç ülkeden ibaret. Bu ülkelerin başında KKTC ve Gürcistan geliyor.

Ancak bu durumu istisnai olarak bilip, yurtdışı seyahatlerde pasaportu bir zorunluluk olarak görmeniz gerekiyor. Son bir not olarak,

Görkemliyollar’da bana eşlik etmek için pasaporta ihtiyacınız yok, sadece siz ve hayalleriniz !

Güncelleme

Ülkemizde yaşanılan OHAL süresince yeşil yani hususi pasaport sahiplerinin yurtdışı çıkışı için, hak sahibi ilgili kişinin yurtdışına çıkabileceğine ve görevine devam ettiğine dair belgeyi yanında bulundurmaları gerekmektedir

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*