Yurtdışı Seyahati İçin Gereken Evraklar Nelerdir ?

Gezi Rehberi / Pasaport / Vize

Yurtdışı Seyahati İçin Gereken Evraklar Nelerdir ?


Yurtdışına gitmek birçoğumuz için biraz telaşlı bir aktivite, çünkü tamamen hazır olup olmadığımız hep kafamızı karıştırır. Bizi hazır edecek en önemli kalem ise yurtdışına giderken gerekli belgeler.

40’tan fazla ülkeye gerçekleşirdiğim gezilerimdeki tecrübelerimle sizler için, yurtdışına çıkmadan önce hazır bulundurmanız gereken belgeleri sıralayacağım !

Floransa, İtalya

Pasaport ve Vize Gerekli mi ?

Yurtdışı seyahatlerinizde gerekli olan şeyler pasaport ve vizeden ibarettir. Gideceğiniz ülkenin güncel vize politikasını da kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer vize isteyen bir ülkeye gidiyorsanız vize almanız kesinlikle gereklidir. Vize ile seyahat ederken de pasaportunuz yanınızda bulunmalıdır.

Vize istemeyen bir ülkeye gideceğinizde ise yalnızca pasaportunuz yeterli olacaktır.

Pasaport Üzerindeki Temsili Damgalar

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu

Bunların yanında ülkemizden çıkışta Türk vatandaşlarının yurtdışı çıkış harç pulu alması gerekiyor. Bu pulu tüm sınır kapılarından ve havalimanlarından temin edebiliyorsunuz. Öncesinde bir hazırlık yapmanıza gerek yok.

Güncel yurtdışı çıkış harç pulu fiyatı 15 TL’dir. Kimlikle yapılan çıkışlarda da alınması gerektiğini hatırlatayım! Yalnızca KKTC’ye olan seyahatlerinizde bu pulu almadan yurtdışına çıkabiliyorsunuz.

“Son günlerde çıkan haberlere göre, meclisteki yeni önerge ile yakın zaman sonra harç pulu ücretleri uçak biletlerinin içinde olacak. Bu sayede yurtdışına giderken gerekli belgelerden biri daha artık olmayacak.”

Angkor Wat, Kamboçya

Seyahat Sağlık Sigortası Yapılmalı mı ?

Bu yurtdışına giderken gerekli evraklardan biri değil, size kalmış. Bana soracak olursanız ben yaptırmıyorum genellikle. Fakat yurtdışında herhangi bir sağlık sorunu yaşarsam bunun doğuracağı yüksek masraflara da hazırım!

Eğer potansiyel bir sağlık sorununuz var ise ya da ben küçük ücretler verip kafam rahat gezmek istiyorum diyorsanız yaptırabilirsiniz. Ayrıca vize isteyen bazı ülkelerin bunu zorunlu olarak istediğini hatırlatmam gerek.

Petronas Kuleleri ile / Kuala Lumpur, Malezya

Pasaportsuz Yurtdışı Seyahati

Şimdi istisnai bir durumdan söz edeceğim. Evet sadece kimliğinizle de gidebileceğiniz ülkeler de mevcut, bunlar özel anlaşmalar sağlanmış birkaç ülkeden ibaret. Bu ülkeler; KKTC, Gürcistan ve Ukrayna.

Ancak bu durumu istisnai olarak bilip, yurtdışı seyahatlerde pasaportu bir zorunluluk olarak görmeniz gerekiyor. 

İlk Ukrayna Ziyaretimde Beni Kiev’e Götüren Uçak / 2014 Temmuz

OHAL Yurtdışı Çıkış İşlemleri

Ülkemizde yaşanılan OHAL süresince yeşil yani hususi pasaport sahiplerinin yurtdışı çıkışı için, hak sahibi ilgili kişinin yurtdışına çıkabileceğine ve görevine devam ettiğine dair belgeyi yanında bulundurmaları gerekmektedir.

*Yukarıda bahsettiğim durum 15 Kasım 2017 itibariyle yürürlükten kalkmıştır. Resmi pasaport sahipleri bu tarihten sonraki yurtdışı seyahatlerinde, sadece pasaportları ile seyahat edebilir.

Kaliforniya Yollarına Düşmüşüm 🙂 Batı Amerika Gezim

Yeşil Pasaport’a Avrupa İçin Ön Vize Geldi mi ?

2018 yılı itibariyle değişen prosedürler ve OHAL belge istekleri sonucunda yeşil pasaportla yurtdışına çıkış işlemleri için ayrı bir yazı yazma ihtiyacı hissettim. Yazım içerisinde güncel olarak gerekli belgeleri öğrenebilirsiniz.

Yeşil pasaportla yurtdışına giderken sorulan birçok soruyu açıklamakla beraber, 2018 Temmuz ayında gündeme gelen Avrupa’ya ön vize alınması konusuna da açıklık getirdiğim yeşil pasaportla yurtdışı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Yeşil Pasaportla Yurtdışına Nasıl Gidilir ?

Atlantik Sahillerindeyken / Cascais, Portekiz

Gerekli Belgeler Nasıl Temin Edilir ?

Yurtdışına çıkarken gereken belgeleri tanıdıktan sonra şimdi bu evrakları nasıl alacağımızla ilgili konuya değinmek istiyorum. Bu belgeleri vize ve pasaport şeklinde özetlemiştik ;

Vize almak için öncelikle ilgili ülkeye vize başvurusu yapmanız gerekiyor. Eğer Avrupa’ya gidiyorsanız Schengen vizesi, Amerika’ya gidiyorsanız da Amerika vizesi yazılarıma göz atmalısınız. Bu ülkelerin dışında bir yere gidiyorsanız vize alırken dikkat edilmesi gerekenlere bakabilirsiniz.

Peki ya pasaport nasıl çıkaracağız ? Bu konu için de kapsamlı bir yazım bulunuyor 🙂 “pasaport hakkında herşey

İnstagram’da Görkemliyollar’ı Takip Edin

Yurtdışına çıkmak hakkındaki son gelişmeleri, gezdiğim ülke ve şehirlerle öğrenmek için beni instagram’da takip edin 🙂 Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz !

Bu şekilde yurtdışına giderken gerekli belgeleri ve nasıl alacağınızı bitirmiş olduk, ne eksik ne de fazla ! Yurtdışı tatillerinde önemli ve bizi geren konulardan biri de Pasaport kontrolü, içinizi rahatlatacak yazımı da okumanızı tavsiye ederim, keyifli günler !

Yazının Devamı:  Pasaport Kontrolünden Nasıl Kolay Geçilir ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

26 Yorum Bırakılmış

 1. HasanHüseyin Demirbağ says:

  ben dernek başkanıyım aynı zamanda emekliyi yurtdışına çıkmak istiyorum hollandaya nasıl bir yol izlemeliyim aydınlatırsanız sevinirim.

 2. Nizamettin CINDIK says:

  Selam. Ben bir ogretmen olarak soruyorum: insallah bu yaz gidecegim japonya 90 güne kadar vize istemiyor. Ancak havaalaninda bizden sgk dökümü hala istiyorlar mi? Bir de valilikten yurt dışına çıkmasında sakinca yoktur yazısı aldım. Daha baska ne isterler? Yanimda kardesimle gidiyorum.
  Ilk defa yurt dışı yapacagim icin şunu da bilmem lazim: Biz bileti online aldık. Havaalanina 2 3 saat evvel gidip oradam direkt alabiliyor muyum?
  Bir de uçak güney korede aktarma yapacak. Bir sonraki ucaga 6 saat var. Çıkıp birkac saat havaalani dışında gezebilir miyiz?

  • Merhabalar Nizamettin Bey ! Zamanında yeşil pasaport için istenen sgk dökümü gibi belgeler artık istenmiyor. İzin yazısı da almanıza gerek yok.

   Eğer PNR numarasına sahipseniz, 2-3 saat kala gitmeniz yeterlidir havalimanına.

   Güney Kore TC Pasaportlarından vize istemeyen bir ülke. Vakit bulursanız dışarı çıkabilirsiniz tabii

 3. Ezgi Şahin says:

  Merhaba ben öğrenciyim ve babamdan dolayı yeşil pasaportluyum. Üç hafta sonra Almanya’ya gideceğim, öğrenci belgesi isteniyormuş sanırım,ıslak imzalı mı olmalı yoksa e-devletten alabilir miyim? Gereken başka belgeler nelerdir,yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

 4. Bordo Vatandaş Pasaportumla Uzakdoğuya Gidecem,bişey istiyorlarmı Havaalanında bizimkiler OHAL- vs için ?

 5. Emel Bilir says:

  merhaba devlet okulunda öğretmenim Makedonya ya gideceğim. Bordo pasaport ve uçak biletlerimi falan aldım. Fakat ohalden dolayı valilik onaylı yurtdışı izin belgesi ve maaş bodrosu almak gerekiyor diye duydum 7 temmuzda gideceğim. Bu izin belgesi yetişirmi acaba

 6. Gülden Bilgin says:

  Görkem bey merhaba. Ben yarın benelüks paris turuna çıkıyorum. Pariste tek başıma gezmek istediğimde taksi ücretleri ne kadar? Ya da şehiriçinde bana ulaşım için ne tavsiye edersiniz? Teşekkürler şimdiden. 😊

  • Merhabalar Gülden Hanım 🙂

   Bence Paris’te taksi kullanmamalısınız. Çoğu yeri yürüyerek ve metroyla gezebilirsiniz. Paris sokaklarında yürümek de metroyu kullanmak da çok keyifli.

   Ben illaki bineceğim diyorsanız ortalama şehir için 20 euro tutacaktır. Şimdiden keyifli seyahatler !

 7. Batuhan KAYA says:

  Merhabalar, ben devlet memuru olan annemin üzerinden yeşil pasaport sahibiyim, 5 temmuzda fransaya biletim var, güncel şartlara göre seyahatime çıkarken yanımda bi belge bulundurmam gerekirmi ? Daha öncede yurt dışına çıkmadım bu arada.

 8. Sare falakaoğlu says:

  Merhaba ben babamdan dolayı yeşil pasaportluyum ve 16 yaşındayım. Babamla birlikte yurt dışına çıkacağım yarın ve çıkışta sadece yeşil pasaportum, çıkış harç pulum ve biletim olması yeterlidir değil mi? Devlet memurlarından istenen belge kalktığı gibi yakınlardan da belge istenmiyor değil mi?

  • Evet sevgili Sare, bahsettiğin üç belgeden başka bir belgeye ihtiyacın yok 🙂

   Fakat 18 yaşını geçmediğin için eğer annen ile baban ayrı ve velayetin annende ise babanla yurtdışına çıkarken muvafakatname isteme ihtimalleri var bu konuyu babana bildirmelisin.

   Havalimanında başka bir belge istenmeyecek fakat, devlet memurlarının yurtdışına çıkışlarını kurumlarına bildirmeleri gerektiğini biliyorum net olmamakla birlikte, bunu babana hatırlatabilirsin.

   Bu istisnalar dışında herşeyin tamam, keyifli seyahatler !

 9. Hayri ÜNLÜ says:

  Merhaba, ben öğretmenim. Günübirlik Batum’a giderken kurumdan yurtdışı izin belgesi isteniyor mı? Bir de 3 yaşındaki çocuğunun kimliğinde fotoğraf olması zorunlu mı? Teşekkürler

  • Merhabalar Hayri bey

   Pasaport memuru sizden bir belge talep etmeyecek. Fakat kurumunuzu yurtdışına gideceğinize dair bilgilendirmeniz gerekiyor diye biliyorum, bunu okul yönetiminize sorabilirsiniz.

   Ben birebir olarak tanıdıklarımın seyahatinden bildiğim, kimliğinde fotoğraf olmayan çocuklar için sorun yaşanmadığı. Fakat bu uygulamalar bazen anlık farklılık gösterebiliyor. En garantisi aşağıda verdiğim numaradan konsolosluğu arayıp bilgiyi teyit etmeniz.

   Gürcistan İstanbul Konsolosluğu: (0212) 270 02 61

 10. merhaba
  ben ugandaya ve arap emirliklerine gezmeye gidicem dönüş tarihim belirli değil ancak bana dışarıdan söylenen arap ülkelerinde dönüş bileti almadan çıkış yapamıycamı söylüyorlar… ayrıca herhangi bir belge gereklimi ? yardımcı olursanız çok memmun olurum teşekkürler şimdiden…

  • Merhabalar,

   Birleşik arap emirliklerine zaten vize isteniyor. Vize alırken gidiş ve dönüş tarihlerinizi belirtmeniz gerekli. Eğer dönüş biletiniz yoksa sizi ülkeye almayabilirler bu tüm ülkeler için geçerli 2018 dünyasında.

 11. ayşe gül says:

  merhabalar. haftaya nasipse ukraynaya gideceğiz. eşimin oğlumun ve benim yeşil pasaportumuz var. 5.5 aylık kızım var. ona yeni kimlik çıkartmıştık. resimli değil. sadece resimsiz çipli kimlik kartıyla çıkabilirmi

  • Merhabalar Ayşe hanım,

   Aslında en güzeli pasaport sahibi olması. Fakat bebeklerin resimsiz kimlik kartıyla ukraynaya girişinde sorun olmadığını teyit eden birebir tanıdığım insanlar oldu. Bir problem olmayacaktır, keyifli seyahatler.

 12. Emre Şahin says:

  Merhabalar ben yeni evleneceğim eylülde Kıbrıs’a gideceğiz öğretmeniz okulu bu durumdan haberdar ettik şimdi bizim kıbrısa giderken yurtdışına çıkabilir diye bir belge almamıza gerek var mı? Neler yapmamız gerekli? Şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar Emre Bey,

   Okulu bu durumdan haber ettiyseniz başka hiçbir şeye gerek yok. Pasaport kontrolünde sizden yalnızca çıkış harç pulunuz ve pasaportunuz istenecek. Hatta TC kimliğiniz ile giderseniz 15 liralık harç pulunu almanıza da gerek kalmaz. Şimdiden keyifli seyahatler diliyorum 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*