Yurtdışı Seyahati İçin Gereken Evraklar Nelerdir ?

Gezi Rehberi / Pasaport / Vize

Yurtdışı Seyahati İçin Gereken Evraklar Nelerdir ?


Yurtdışına gitmek birçoğumuz için biraz telaşlı bir aktivite, çünkü tamamen hazır olup olmadığımız hep kafamızı karıştırır. Bizi hazır edecek en önemli kalem ise yurtdışına giderken gerekli belgeler.

40’tan fazla ülkeye gerçekleşirdiğim gezilerimdeki tecrübelerimle sizler için, yurtdışına çıkmadan önce hazır bulundurmanız gereken belgeleri sıralayacağım !

Floransa, İtalya

Pasaport ve Vize Gerekli mi ?

Yurtdışı seyahatlerinizde gerekli olan şeyler pasaport ve vizeden ibarettir. Gideceğiniz ülkenin güncel vize politikasını da kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer vize isteyen bir ülkeye gidiyorsanız vize almanız kesinlikle gereklidir. Vize ile seyahat ederken de pasaportunuz yanınızda bulunmalıdır.

Vize istemeyen bir ülkeye gideceğinizde ise yalnızca pasaportunuz yeterli olacaktır.

Pasaport Üzerindeki Temsili Damgalar

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu

Bunların yanında ülkemizden çıkışta Türk vatandaşlarının yurtdışı çıkış harç pulu alması gerekiyor. Bu pulu tüm sınır kapılarından ve havalimanlarından temin edebiliyorsunuz. Öncesinde bir hazırlık yapmanıza gerek yok.

Güncel yurtdışı çıkış harç pulu fiyatı 15 TL’dir. Kimlikle yapılan çıkışlarda da alınması gerektiğini hatırlatayım! Yalnızca KKTC’ye olan seyahatlerinizde bu pulu almadan yurtdışına çıkabiliyorsunuz.

“Son günlerde çıkan haberlere göre, meclisteki yeni önerge ile yakın zaman sonra harç pulu ücretleri uçak biletlerinin içinde olacak. Bu sayede yurtdışına giderken gerekli belgelerden biri daha artık olmayacak.”

Angkor Wat, Kamboçya

Seyahat Sağlık Sigortası Yapılmalı mı ?

Bu yurtdışına giderken gerekli evraklardan biri değil, size kalmış. Bana soracak olursanız ben yaptırmıyorum genellikle. Fakat yurtdışında herhangi bir sağlık sorunu yaşarsam bunun doğuracağı yüksek masraflara da hazırım!

Eğer potansiyel bir sağlık sorununuz var ise ya da ben küçük ücretler verip kafam rahat gezmek istiyorum diyorsanız yaptırabilirsiniz. Ayrıca vize isteyen bazı ülkelerin bunu zorunlu olarak istediğini hatırlatmam gerek.

Petronas Kuleleri ile / Kuala Lumpur, Malezya

Pasaportsuz Yurtdışı Seyahati

Şimdi istisnai bir durumdan söz edeceğim. Evet sadece kimliğinizle de gidebileceğiniz ülkeler de mevcut, bunlar özel anlaşmalar sağlanmış birkaç ülkeden ibaret. Bu ülkeler; KKTC, Gürcistan ve Ukrayna.

Ancak bu durumu istisnai olarak bilip, yurtdışı seyahatlerde pasaportu bir zorunluluk olarak görmeniz gerekiyor. 

İlk Ukrayna Ziyaretimde Beni Kiev’e Götüren Uçak / 2014 Temmuz

OHAL Yurtdışı Çıkış İşlemleri

Ülkemizde yaşanılan OHAL süresince yeşil yani hususi pasaport sahiplerinin yurtdışı çıkışı için, hak sahibi ilgili kişinin yurtdışına çıkabileceğine ve görevine devam ettiğine dair belgeyi yanında bulundurmaları gerekmektedir

*Yukarıda bahsettiğim durum 15 Kasım 2017 itibariyle yürürlükten kalkmıştır. Resmi pasaport sahipleri bu tarihten sonraki yurtdışı seyahatlerinde, sadece pasaportları ile seyahat edebilir.

Kaliforniya Yollarına Düşmüşüm 🙂 Batı Amerika Gezim

Gerekli Belgeler Nasıl Temin Edilir ?

Yurtdışına çıkarken gereken belgeleri tanıdıktan sonra şimdi bu evrakları nasıl alacağımızla ilgili konuya değinmek istiyorum. Bu belgeleri vize ve pasaport şeklinde özetlemiştik ;

Vize almak için öncelikle ilgili ülkeye vize başvurusu yapmanız gerekiyor. Eğer Avrupa’ya gidiyorsanız Schengen vizesi, Amerika’ya gidiyorsanız da Amerika vizesi yazılarıma göz atmalısınız. Bu ülkelerin dışında bir yere gidiyorsanız vize alırken dikkat edilmesi gerekenlere bakabilirsiniz.

Peki ya pasaport nasıl çıkaracağız ? Bu konu içinde kapsamlı bir yazım bulunuyor 🙂 “pasaport hakkında herşey

Bu şekilde yurtdışına giderken gerekli belgeleri ve nasıl alacağınızı bitirmiş olduk, ne eksik ne de fazla ! Yurtdışı tatillerinin diğer bir önemli kalemi ise kalacak otel bulmak, bu konudaki yazımı da okumanızı tavsiye ederim, keyifli günler !

Yazının Devamı:  Yurtdışında Kalacak Yer Nasıl Bulunur ? 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

2 Yorum Bırakılmış

  1. HasanHüseyin Demirbağ says:

    ben dernek başkanıyım aynı zamanda emekliyi yurtdışına çıkmak istiyorum hollandaya nasıl bir yol izlemeliyim aydınlatırsanız sevinirim.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*