Yurtdışı Seyahati İçin Gereken Evraklar Nelerdir ?

Gezi Rehberi / Pasaport / Vize

Yurtdışı Seyahati İçin Gereken Evraklar Nelerdir ?


Yurtdışına gitmek birçoğumuz için biraz telaşlı bir aktivite, çünkü tamamen hazır olup olmadığımız hep kafamızı karıştırır. Bizi hazır edecek en önemli kalem ise yurtdışına giderken gerekli belgeler.

45’ten fazla ülkeye gerçekleşirdiğim gezilerimdeki tecrübelerimle sizler için, yurtdışına çıkmadan önce hazır bulundurmanız gereken belgeleri sıralayacağım ! Yurtdışına gitmek için gerekenleri listelediğim bu yazıyı sıkça güncellediğimi ve bilgilerin 2019 için olduğunu da hatırlatayım 🙂

Floransa, İtalya

Pasaport ve Vize Gerekli mi?

Yurtdışı seyahatlerinizde gerekli olan şeyler pasaport ve vizeden ibarettir. Gideceğiniz ülkenin güncel vize politikasını da kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer vize isteyen bir ülkeye gidiyorsanız vize almanız kesinlikle gereklidir. Vize ile seyahat ederken de pasaportunuz yanınızda bulunmalıdır.

Vize istemeyen bir ülkeye gideceğinizde ise yalnızca pasaportunuz yeterli olacaktır. Vize istemeyen ülkelerin listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Pasaport Üzerindeki Temsili Damgalar

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu

Bunların yanında ülkemizden çıkışta Türk vatandaşlarının yurtdışı çıkış harç pulu alması gerekiyor. Bu pulu tüm sınır kapılarından ve havalimanlarından temin edebiliyorsunuz. Öncesinde bir hazırlık yapmanıza gerek yok.

Güncel yurtdışı çıkış harç pulu fiyatı 50 TL’dir. Kimlikle yapılan çıkışlarda da alınması gerektiğini hatırlatayım! Yalnızca KKTC’ye olan seyahatlerinizde bu pulu almadan yurtdışına çıkabiliyorsunuz.

“Son günlerde çıkan haberlere göre, meclisteki yeni önerge ile yakın zaman sonra harç pulu ücretleri uçak biletlerinin içinde olacak. Bu sayede yurtdışına giderken gerekli belgelerden biri daha artık olmayacak.”

**Temmuz 2019’de çıkan haberlere göre yurtdışı çıkış harç pulunun 50 TL’ye çıkartılması planlanıyor.

***1 Ağustos 2019 itibariyle yurtdışı çıkış harç pulu fiyatı 50 TL olarak güncellenmiştir. Bu tarihten önce 15 TL’ye alınan ve kullanılmayan pullar geçersiz sayılmıştır.

Angkor Wat, Kamboçya

Seyahat Sağlık Sigortası Yapılmalı mı ?

Bu yurtdışına giderken gerekli evraklardan biri değil, size kalmış. Bana soracak olursanız ben yaptırmıyorum genellikle. Fakat yurtdışında herhangi bir sağlık sorunu yaşarsam bunun doğuracağı yüksek masraflara da hazırım!

Eğer potansiyel bir sağlık sorununuz var ise ya da ben küçük ücretler verip kafam rahat gezmek istiyorum diyorsanız yaptırabilirsiniz. Ayrıca vize isteyen bazı ülkelerin bunu zorunlu olarak istediğini hatırlatmam gerek.

Örneğin Belarus’a girişimde seyahat sağlık sigortasının gerekliliğini de öğrenmiş oldum. Genel olarak vizesiz bir ülkeye giriş şartları ve pratik bilgiler için yazıma göz atın.

Petronas Kuleleri ile / Kuala Lumpur, Malezya

Pasaportsuz Yurtdışı Seyahati

Şimdi istisnai bir durumdan söz edeceğim. Evet sadece kimliğinizle de gidebileceğiniz ülkeler de mevcut, bunlar özel anlaşmalar sağlanmış birkaç ülkeden ibaret. Bu ülkeler; KKTC, Gürcistan ve Ukrayna

Ancak bu durumu istisnai olarak bilip, yurtdışı seyahatlerde pasaportu bir zorunluluk olarak görmeniz gerekiyor. Kimlikle gidilebilen ülkelere pasaportla da giriş mümkün.

Not: 2019 yılı itibariyle Moldova’ya da yalnızca TC kimliğinizle seyahat edebilirsiniz.

İlk Ukrayna Ziyaretimde Beni Kiev’e Götüren Uçak / 2014 Temmuz

OHAL Sonrası Yurtdışı Çıkış İşlemleri

Ülkemizde yaşanılan OHAL süresince yeşil yani hususi pasaport sahiplerinin yurtdışı çıkışı için, hak sahibi ilgili kişinin yurtdışına çıkabileceğine ve görevine devam ettiğine dair belgeyi yanında bulundurmaları gerekmektedir.

*Yukarıda bahsettiğim durum 15 Kasım 2017 itibariyle yürürlükten kalkmıştır. Resmi pasaport sahipleri bu tarihten sonraki yurtdışı seyahatlerinde, sadece pasaportları ile seyahat edebilir.

**19 Temmuz 2018 tarihi itibariyle ülkemizde OHAL süreci sona ermiştir. Bu durumla beraber yurtdışına çıkarken gerekli belgeler bahsettiğim normal düzenine dönmüştür.

Kaliforniya Yollarına Düşmüşüm 🙂 Batı Amerika Gezim

Yeşil Pasaport’a Avrupa İçin Ön Vize Geldi mi ?

2018 yılı itibariyle değişen prosedürler ve OHAL belge istekleri sonucunda yeşil pasaportla yurtdışına çıkış işlemleri için ayrı bir yazı yazma ihtiyacı hissettim. Yazım içerisinde güncel olarak gerekli belgeleri öğrenebilirsiniz.

Yeşil pasaportla yurtdışına giderken sorulan birçok soruyu açıklamakla beraber, 2018 Temmuz ayında gündeme gelen Avrupa’ya ön vize alınması konusuna da açıklık getirdiğim yeşil pasaportla yurtdışı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Yeşil Pasaportla Yurtdışına Nasıl Gidilir ?

Atlantik Sahillerindeyken / Cascais, Portekiz

Araçla Yurtdışına Giderken Hangi Evraklar ?

Yurtdışına gitmenin alternatif bir diğer yolu da özel araçla gitmek. Eğer arabanızla başka ülkeye gidecekseniz gerekli evraklara birkaç tane daha eklemeniz gerekiyor.

Özel araçla yurtdışına çıkarken gerekli belgeleri karışmaması açısından ayrı bir yazıda anlattım, şuradan bir inceleyin derim.

Ben Yurtdışında Araba Kiraladım 🙂 Yabancı Plakalı Bir Araç Kullanmak Harika Bir Duygu / Abu Dhabi, BAE

18 Yaşından Küçükler İçin Gerekenler

Eğer yurtdışına çıkacak kişi 18 yaşından küçükse ekstra bir belge gerekliliği daha doğabiliyor. Basitçe üzerinden geçecek olursak muvafakatname ya da izin belgesi…

Aslında çelişkili durumlar mevcut, bazen bu belge hiç de sorulmaya biliyor, yakın zaman sonra bu konuda kapsamlı bir yazı hazırlayacağım ve soru işaretleri bitecek 🙂 Şimdilik yorumlarda bana yöneltebilirsiniz sorularınızı.

18 Yaşından Küçük Kardeşimle Gittiğim Midilli Gezimden / Yunanistan

Dış Hat Uçuşlarda Güvenlik Ücreti Ödenmesi Gerekir mi ?

1 Ocak 2019 tarihinde başlaması öngörülen “yolcu güvenlik ücreti” uygulaması açıkçası kafaları biraz karıştırdı. Fakat içiniz rahat olsun bu ücret biletlerin içine gömülü şekilde “1-3 Euro” olarak tahsil edilecek. Yani yurtdışına giderken gerekli bir belge değil.

Güvenlik ücretinin ertelenmesi ile ilgili de çeşitli haber ve girişimler mevcut fakat yürürlülükteki uygulama 1 Ocak 2019’da başlayacağı yönünde.

Las Vegas Bulvarı’ndayken / Nevada, ABD

Gerekli Belgeler Nasıl Temin Edilir ?

Yurtdışına çıkarken gereken belgeleri tanıdıktan sonra şimdi bu evrakları nasıl alacağımızla ilgili konuya değinmek istiyorum. Bu belgeleri vize ve pasaport şeklinde özetlemiştik ;

Vize almak için öncelikle ilgili ülkeye vize başvurusu yapmanız gerekiyor. Eğer Avrupa’ya gidiyorsanız Schengen vizesi, Amerika’ya gidiyorsanız da Amerika vizesi yazılarıma göz atmalısınız. Bu ülkelerin dışında bir yere gidiyorsanız vize alırken dikkat edilmesi gerekenlere bakabilirsiniz.

Peki ya pasaport nasıl çıkaracağız ? Bu konu için de kapsamlı bir yazım bulunuyor 🙂 “pasaport hakkında herşey

İnstagram’da Görkemliyollar’ı Takip Edin

Yurtdışına çıkmak hakkındaki son gelişmeleri, gezdiğim ülke ve şehirlerle öğrenmek için beni instagram’da takip edin 🙂 Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz !

Bu şekilde yurtdışına giderken gerekli belgeleri ve nasıl alacağınızı bitirmiş olduk, ne eksik ne de fazla ! Yurtdışı tatillerinde önemli ve bizi geren konulardan biri de Pasaport kontrolü, içinizi rahatlatacak yazımı da okumanızı tavsiye ederim, keyifli günler !

Yazının Devamı:  Pasaport Kontrolünden Nasıl Kolay Geçilir ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

75 Yorum Bırakılmış

 1. HasanHüseyin Demirbağ says:

  ben dernek başkanıyım aynı zamanda emekliyi yurtdışına çıkmak istiyorum hollandaya nasıl bir yol izlemeliyim aydınlatırsanız sevinirim.

 2. Nizamettin CINDIK says:

  Selam. Ben bir ogretmen olarak soruyorum: insallah bu yaz gidecegim japonya 90 güne kadar vize istemiyor. Ancak havaalaninda bizden sgk dökümü hala istiyorlar mi? Bir de valilikten yurt dışına çıkmasında sakinca yoktur yazısı aldım. Daha baska ne isterler? Yanimda kardesimle gidiyorum.
  Ilk defa yurt dışı yapacagim icin şunu da bilmem lazim: Biz bileti online aldık. Havaalanina 2 3 saat evvel gidip oradam direkt alabiliyor muyum?
  Bir de uçak güney korede aktarma yapacak. Bir sonraki ucaga 6 saat var. Çıkıp birkac saat havaalani dışında gezebilir miyiz?

  • Merhabalar Nizamettin Bey ! Zamanında yeşil pasaport için istenen sgk dökümü gibi belgeler artık istenmiyor. İzin yazısı da almanıza gerek yok.

   Eğer PNR numarasına sahipseniz, 2-3 saat kala gitmeniz yeterlidir havalimanına.

   Güney Kore TC Pasaportlarından vize istemeyen bir ülke. Vakit bulursanız dışarı çıkabilirsiniz tabii

 3. Ezgi Şahin says:

  Merhaba ben öğrenciyim ve babamdan dolayı yeşil pasaportluyum. Üç hafta sonra Almanya’ya gideceğim, öğrenci belgesi isteniyormuş sanırım,ıslak imzalı mı olmalı yoksa e-devletten alabilir miyim? Gereken başka belgeler nelerdir,yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

 4. Bordo Vatandaş Pasaportumla Uzakdoğuya Gidecem,bişey istiyorlarmı Havaalanında bizimkiler OHAL- vs için ?

 5. Emel Bilir says:

  merhaba devlet okulunda öğretmenim Makedonya ya gideceğim. Bordo pasaport ve uçak biletlerimi falan aldım. Fakat ohalden dolayı valilik onaylı yurtdışı izin belgesi ve maaş bodrosu almak gerekiyor diye duydum 7 temmuzda gideceğim. Bu izin belgesi yetişirmi acaba

 6. Gülden Bilgin says:

  Görkem bey merhaba. Ben yarın benelüks paris turuna çıkıyorum. Pariste tek başıma gezmek istediğimde taksi ücretleri ne kadar? Ya da şehiriçinde bana ulaşım için ne tavsiye edersiniz? Teşekkürler şimdiden. 😊

  • Merhabalar Gülden Hanım 🙂

   Bence Paris’te taksi kullanmamalısınız. Çoğu yeri yürüyerek ve metroyla gezebilirsiniz. Paris sokaklarında yürümek de metroyu kullanmak da çok keyifli.

   Ben illaki bineceğim diyorsanız ortalama şehir için 20 euro tutacaktır. Şimdiden keyifli seyahatler !

 7. Batuhan KAYA says:

  Merhabalar, ben devlet memuru olan annemin üzerinden yeşil pasaport sahibiyim, 5 temmuzda fransaya biletim var, güncel şartlara göre seyahatime çıkarken yanımda bi belge bulundurmam gerekirmi ? Daha öncede yurt dışına çıkmadım bu arada.

 8. Sare falakaoğlu says:

  Merhaba ben babamdan dolayı yeşil pasaportluyum ve 16 yaşındayım. Babamla birlikte yurt dışına çıkacağım yarın ve çıkışta sadece yeşil pasaportum, çıkış harç pulum ve biletim olması yeterlidir değil mi? Devlet memurlarından istenen belge kalktığı gibi yakınlardan da belge istenmiyor değil mi?

  • Evet sevgili Sare, bahsettiğin üç belgeden başka bir belgeye ihtiyacın yok 🙂

   Fakat 18 yaşını geçmediğin için eğer annen ile baban ayrı ve velayetin annende ise babanla yurtdışına çıkarken muvafakatname isteme ihtimalleri var bu konuyu babana bildirmelisin.

   Havalimanında başka bir belge istenmeyecek fakat, devlet memurlarının yurtdışına çıkışlarını kurumlarına bildirmeleri gerektiğini biliyorum net olmamakla birlikte, bunu babana hatırlatabilirsin.

   Bu istisnalar dışında herşeyin tamam, keyifli seyahatler !

 9. Hayri ÜNLÜ says:

  Merhaba, ben öğretmenim. Günübirlik Batum’a giderken kurumdan yurtdışı izin belgesi isteniyor mı? Bir de 3 yaşındaki çocuğunun kimliğinde fotoğraf olması zorunlu mı? Teşekkürler

  • Merhabalar Hayri bey

   Pasaport memuru sizden bir belge talep etmeyecek. Fakat kurumunuzu yurtdışına gideceğinize dair bilgilendirmeniz gerekiyor diye biliyorum, bunu okul yönetiminize sorabilirsiniz.

   Ben birebir olarak tanıdıklarımın seyahatinden bildiğim, kimliğinde fotoğraf olmayan çocuklar için sorun yaşanmadığı. Fakat bu uygulamalar bazen anlık farklılık gösterebiliyor. En garantisi aşağıda verdiğim numaradan konsolosluğu arayıp bilgiyi teyit etmeniz.

   Gürcistan İstanbul Konsolosluğu: (0212) 270 02 61

 10. merhaba
  ben ugandaya ve arap emirliklerine gezmeye gidicem dönüş tarihim belirli değil ancak bana dışarıdan söylenen arap ülkelerinde dönüş bileti almadan çıkış yapamıycamı söylüyorlar… ayrıca herhangi bir belge gereklimi ? yardımcı olursanız çok memmun olurum teşekkürler şimdiden…

  • Merhabalar,

   Birleşik arap emirliklerine zaten vize isteniyor. Vize alırken gidiş ve dönüş tarihlerinizi belirtmeniz gerekli. Eğer dönüş biletiniz yoksa sizi ülkeye almayabilirler bu tüm ülkeler için geçerli 2018 dünyasında.

 11. ayşe gül says:

  merhabalar. haftaya nasipse ukraynaya gideceğiz. eşimin oğlumun ve benim yeşil pasaportumuz var. 5.5 aylık kızım var. ona yeni kimlik çıkartmıştık. resimli değil. sadece resimsiz çipli kimlik kartıyla çıkabilirmi

  • Merhabalar Ayşe hanım,

   Aslında en güzeli pasaport sahibi olması. Fakat bebeklerin resimsiz kimlik kartıyla ukraynaya girişinde sorun olmadığını teyit eden birebir tanıdığım insanlar oldu. Bir problem olmayacaktır, keyifli seyahatler.

 12. Emre Şahin says:

  Merhabalar ben yeni evleneceğim eylülde Kıbrıs’a gideceğiz öğretmeniz okulu bu durumdan haberdar ettik şimdi bizim kıbrısa giderken yurtdışına çıkabilir diye bir belge almamıza gerek var mı? Neler yapmamız gerekli? Şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar Emre Bey,

   Okulu bu durumdan haber ettiyseniz başka hiçbir şeye gerek yok. Pasaport kontrolünde sizden yalnızca çıkış harç pulunuz ve pasaportunuz istenecek. Hatta TC kimliğiniz ile giderseniz 15 liralık harç pulunu almanıza da gerek kalmaz. Şimdiden keyifli seyahatler diliyorum 🙂

   • Emre Şahin says:

    Bizim pasaportumuz yok sadece kimlikle gidebiliriz dimi? Bide çıkış işlemleri uzun sürüyor diyorlar ne kadar önceden Havalimanında olmamız gerekiyor bizim?

    • Evet yalnica TC kimlikleriniz yeterlidir, dis hatlar bankosundan pasaport kontrolune gideceksiniz. Size kucuk bir form verilecek yalnizca onu dolduruyorsunuz oyle cok uzun bir islem yok. Fakat kalkistan 2 saat oncesi havalimaninda olmak en iyidir.

 13. Tunahan özden says:

  Selam kardeşim bu Cumartesi Arabistan’a gideceğim hac görevi için, 5 aylık bağkut borçum var, sıkıntı olur mu giriş çıkışta bilgi verirsen sevinirim

  • Merhabalar, bildiğim kadarı ile SGK borçları yurtdışına çıkmak için bir engel değil. Fakat çeşitli tür ve şartları olabilmekte. O yüzden size net bir bilgi vermem imkansız. SGK’yı arayarak durumunuzu öğrenmenizi tavsiye ederim, Allah kabul etsin, iyi akşamlar.

 14. Ulaş Berk Taş says:

  Yeşil pasaport var Yunan adaları turuna katıldım ancak kimlik kartıımı yenilemek istedim iki gün sonraturum var ancak kimliğim gelmedi tur firması pasaportun yeterli olduğunu söyledi hiç daha önce yurt dışına çıkmamıştım sorun olur mu acaba??bir de okuluma haber vermek zorunda mıyım??

 15. Selamun aleykum benim eşim almanya vatandaşi Viyanada Yasiyor biz yeni nikah yapitik yurt disina gitmeyi düsünüyorum gerekli hangi belgeler isteniyor bide kafama takilan bir şey var turkiyedeki sciline vs bakiyorlarmi ? vize vs alirken cevaplarsaniz sevinirim

 16. e devletten bakınca adli scil kagidi temiz diyor ama 3-4 tane mahkeme vardi bitti onlar şuan bir mahkeme vs devam eden yok onlar sıkıntı cikarirmi sizce ?

  • Mert Bey,

   Vize alma işlemini sadece sicil olayına bağlayamayız. Yani orada gözüküp ya da gözükmemesi kesin vize alırsınız ya da alamazsınız demek için yeterli değil.

   Fakat eğer çok önemli bir olay değilse zaten sorun çıkacağını sanmam. Daha çok maddi detaylar önem kazandı günümüzde. Schengen vizesi yazımı okursanız daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum, işlerinizi kolayca halletmeniz dileğiyle…

 17. Serpil bakır says:

  Merhabalar Görkem bey
  Ben de arkadaşımla bangkok a tatile gitmek istiyorum herhangi pasaport veya giriş belgemiz Yok sıradan insanlarız İşte gitmek istesek gidebilrmyz ve bunun için neler yapmamız lazım yardımcı olursanız çok sevinirim

 18. Duygu Ergürtuna says:

  Görkem Merhaba,
  Yazınızı okudum, yeşil pasaport sahiplerinin alması gereken herhangi bir belge yok anladığım kadarıyla.? Benim durumum babamdan dolayı, kendisi emekli, ben de öğrenciyim. Bu şartlar altında da yine de herhangi bir şey gerekiyor mu?
  Ve son olarak güvenlik soruşturması ne kadar süren bir şey, bir iki gün öncesinde Jandarma’dan da alınabilecek bir şey diye duydum. Bu konuda biraz bilgi verirseniz çok sevinirim.
  Teşekkür ederim.

  • Merhaba sevgili Duygu,

   Hayır herhangi bir belge gerekmiyor sizin durumunuzda.

   Güvenlik soruşturması dediğiniz şey özel bir durum, eğer bu tarz bir karar varsa hak sahibi kişi üzerinde sonucu alınmalıdır tabii.

 19. Fetullah Alkan says:

  Yurt dışında elektrik işinde çalışmak istiyorum gerekli belgeler nedir

  • Merhaba Fetullah Bey,

   Gideceğiniz ülke vize istiyorsa önce bir çalışma vizesine ihtiyacınız var. Schengen ve Amerika vizesi için olan yazılarımı inceleyebilirsiniz.

 20. Ramazan kılıç says:

  Merhaba görkem bey Amerikan vizesine başvurmak istiyorum turist olarak Ptt de memur olarak çalışmaktayım evliyim Amerika’da Ablam ve eşimin erkek kardeşlerinin iş yerleri var nasıl bir yol izlemem gerek sizce şimdiden teşekkür ediyorum iyi akşamlar.

 21. Asaf Kara says:

  Merhabalar,

  25 yaşının altında olup da tam zamanlı işe başlayan gençlerin sahip oldukları yeşil pasaportu son kullanma tarihine kadar kullanılabileceği söylenmişti. Fakat sonrasında bu konuda bir düzenleme yapılmadı. Interrail Türkiye sayfasında sayıları fazla olmayan sayıda insan herhangi bir problem yaşamadıklarını söylüyor. Konu hakkında bir fikriniz var mı, bu bir risk mi? Pasaport memurları sigorta dökümü vs. kontrol ediyor mu veya neleri kontrol ediyorlar onlara pasaport-uçak bileti-pul üçlüsünü uzattığımızda?

  Teşekkürler.

  • Merhabalar Asaf Bey,

   Yeşil pasaport yazılarımda bu konuyu ayrıntılı şekilde açıkladım. Kanunen pasaportunuzu iade etmeniz gerekiyor. Fakat uygulamada bir kontrol, engel yok.

   Yani pasaportunuzla geçerlilik tarihi boyunca yurtdışına çıkabilirsiniz fakat bunun etik olmadığını ve uygulamanın herhangi bir tarihte değişip kontrol edilebileceğini bilmelisiniz.

 22. Sedat aslan says:

  Ben madagaskar giticem pasaport bordo var vize gerek varmı kapıda vize varmış o yüzden doğrumu başka ne yapmam gerekiyor

  • Merhabalar Sedat Bey,

   Madagaskar ziyaretinizde vize almanız gerekiyor ve dediğiniz gibi kapıda vize alabiliyorsunuz. Başka hiçbir işleme ihtiyacınız yok.

   Ancak benim önerim Madagaskar Fahri Konsolosluğu’na durumu bir teyit ettirin, yani kapıda vize için.

 23. Medine uygur says:

  Merhaba görkem bey.Ben ogretmenim.Bordo pasaportluyum.yariyil tatiline girmeden 5 gun once umre icin arabistana gidegim.Dilekçemi yazip ustlerimi bilgilendirdim.Fakat yurt dışına çıkış izni almam gerekiyormu.Yada milli eğitimden yurtdisina cikmasinda bir engel yoktur yazisini almam lazim mı.Simdi den teşekkürler efendim.

  • Merhabalar Medine Hanım,

   Pasaport kontrolünde sizden ekstra bir belge istenmiyor 2019 uygulamasında. Fakat ek olarak kurumunuzu bilgilendirmeniz gerekli olabilir ki bunu da gerçekleştirmişsiniz gibi duruyor, yani sıkıntı yok, iyi yolculuklar 🙂

 24. necmiye kızılay says:

  çocuğum 15 yaşını doldurdu yeşil pasaportla almanyaya amcasına tahtile göndermek için ne yapmam gerekiyor yoksa sadece pasaportla gidebilirmi şimdiden teşekür ediyorum

  • Merhabalar Necmiye Hanım,

   Öncelikle yeşil pasaportu olduğu için vize almasına v.s gerek yok. Sadece gidiş dönüş rezervasyonları ve kalacağı yer ile ilgili bilgi yeterlidir.

   18 yaşından küçük olduğu için yanında sizin tarafınızdan kaleme alınmış bir izin dilekçesi olsa iyi olur. Kendi adına pasaportu olan 18 yaşından küçük çocukların pratikte yurtdışına çıkışında ekstra belge istenmese de istendiği durumlar olabiliyor.

 25. Sirin kaya says:

  Merhaba askerlik herhangi bir zorunluluk söz konusu mu yurt dışı çıkışlarında bilgi veririmisiniz görkem bey

  • Merhabalar Şirin Hanım,

   Çok güzel bir noktaya parmak bastınız. Askerlik konusunda da bir muafiyet ya da tecil olması gerekiyor ki yurtdışına çıkılabilsin. Eğer ilgili kişinin hakkında asker kaçağı v.s bir ilan yoksa yurtdışına çıkabilir.

 26. sevgi yücel says:

  Merhaba. Sevgilim ile Yunanistan tatili yapacağız. Biletleri aldık ve otelleri ayarladık. Ancak sevgilimin kimlik kartı kayboldu. 1 hafta içinde gitmemiz lazım. Yunanistan’a giderken TC kimlik kartı sordular mı size hiç? İkimizin de yeşil pasaportu var.

 27. Birkan ucan says:

  Iyi geceler. Hocam eşim ve oglum moldovaya seyehat edecekler fakat biz bugun cift vatandas olan oglum icin pasaport yerine yeni kimlik basvurusu yaptik. Oglum 5 yasin da ve yeni kimliginde fotograf olmayacak. Oglumun hem turkiyeden hemde moldovadan suresi bitmis pasaportlari var. Muvafaketname var oglum fotografsiz cipli kimlikle moldovaya gidebilir mi ? Oglum hem Turk hemde Moldova vatandasi.

 28. Akkaya Cihangir says:

  Merhabalar Gorkem bey
  Ogretmenim. Mart ayinin sonunda yurtdisina (Almanya) cikacagim. Benim, esimin ve cocuklarinda yesil pasaportu var. Yurt disina cikarken cocuklar icin ogrenci belgesi almam, seyahat sigortasi yaptirmam gerekirmi. Yoksa sadece pasaport ve bilet almam yeterlimidir.

  • Merhabalar Cihangir Bey,

   Hiçbir belgeye gerek yok. Sadece dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonlarınızın çıktısı yanınızda bulunsun.

   Seyahat sağlık sigortası zorunlu değil ama duruma göre bazen uyuzluk edip sorabiliyorlar. Makul bir ücreti var zaten dilerseniz yaptırabilirsiniz bu sayede orada bir sağlık ihtiyacınız olursa yüksek ücretlerden kaçınmış olursusnuz.

 29. Mesut yılmaz says:

  Merhabalar Fransa’ya gideceğim askerlik muayene kaçağıyım bir kaç günlüğüne gidip geri döneceğim sorun olur mu çıkarken cevaplarsanız sevinirim.

  • Merhabalar Mesut Bey,

   Bildiğim kadarıyla muayene kaçağı olmanız yurtdışına çıkmanıza engel değil yani bu kontrol edilmiyor. Fakat tam olarak hakkınızdaki yasal statüyü bilmiyorum en doğrusu askerlik şubesi ya da polis teşkilatı ile görüşerek teyit etmek.

 30. Ramazan Arslan says:

  Meraba iyi akşamlar Görkem bey
  Ben ALMANYAYA işçi olarak gitmeyi dusunuyorum Abim orda pastane dukkani açacak bende usta olarak gitmeyi dusunuyorum Ustalik belgem var MYK dan MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ aldim uluslararası geçerli olan belgeye sahibim acaba abim turkiyeden usta talep etse devlet kabul edermi sıkıntı olur mu yardimci olurmsnz.

  • Merhabalar Ramazan Bey,

   Bu konuda size kimse garanti veremez. Konsolosluk makamları karar verecektir… Ama yetki belgeniz varsa ve işiniz hazırsa sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum.

 31. mehmet kılınç says:

  slm görkem bey ben sulama kooparatif başkanıyım AVUSTRALYA melbourne da çiftçilik üzerine çalısan teyze oglum var.tabi bu sirketi de varmış.ben burdaki sulama ve urun yetiştiriliciği hakkında bilgi edinmek için oraya gitmek istiyorm yapmam gereken işlemler neler biliyormusunuz

 32. BARIS GURLEYEN says:

  Görkem bey merhaba, benim Yeşil pasaportum var. Kamu kurumun da çalıyorum. Yıllık iznimi alıp Almanya’ya kuzenimin yanına gideceğim. Giderken harç pulunu nereden alacağım ve yanım da olması gereken para cinsi ne ve ne kadar olacak? Pasaport kontrolün de Almanya da kuzenime geldiği mi ve adresini belirtmek durumunda mıyım? Sadece turistim desem yeterli mi? Gerçi kuzenim beni karşılayacak. En geç havaalanlarına kaç saat öncesinden gitmeliyim.
  Teşekkūr ederim.

  • Merhabalar Barış Bey,

   Harç pulunu havaalanlarından yada gümrük kapılarından kolayca temin edebilirsiniz. Türk Lirası ile 15 tl karşılığında alabilirsiniz.

   Pasaport kontrolünde duruma göre kalacak yeri sorabilir bu durumda adresi beyan etmeniz gerekecektir. Ortalama olarak 2-3 saat önce gitmek en iyisidir, iyi yolculuklar !

 33. Selma Topçu says:

  Merhaba,
  Daha önce yurtdışına gittim ama ilk kez oğlumla yalnız olarak ÇEKYA ya gideceğiz.Yukarıda ki bilgilerin çok faydası oldu.Teşekkürler.Sağlık Sigortasını ısrarla öneriyorlar.Çocuk da olunca bilemedim.Bir de Prag için ne önerirsiniz ?

 34. Serdar KÖYLÜOĞLU says:

  merhaba görkem bey,
  9 yaşındaki oğlu ile annesi çalıştığım ülkeye Rusya’ya gelecekler. Rusya’dan biraz zor oldu ama, az önce İstanbul Atatürk Havaalanı pasaport daire ile görüştüm. “pasaportla seyahatlerde herhangi bir belge
  istemiyoruz.” diye cevap aldım. Bu bilgiyi teyit etmenizi rica ederim.
  Saygılarımla

  • Merhabalar Serdar Bey,

   Evet doğrudur, eğer çocuğunuzun kendi adına bir pasaportu varsa herhangi bir belgeye gerek olmadan yurtdışına çıkabilir. Zaten annesi ile olacağından bir sorun çıkma riski yok, iyi seyahatler…

 35. Merhaba görkem bey 10 yasinda kizimla almanyaya gidecem fakat annesi memleketinde benim ve kizimin cifte vatandasligi var kendi pasaportu var annesinden izin belgesi isterlermi 19.08.2019 sabah ucagim kalkiyor yardimci olurmusunuz lutfen

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*