Yurtdışına gitmek birçoğumuz için biraz telaşlı bir aktivite, çünkü tamamen hazır olup olmadığımız hep kafamızı karıştırır. Bizi hazır edecek en önemli kalem ise yurtdışına giderken gerekli belgeler.

50’den fazla ülkeye gerçekleşirdiğim gezilerimdeki tecrübelerimle sizler için, yurtdışına çıkmadan önce hazır bulundurmanız gereken belgeleri sıralayacağım ! Yurtdışına gitmek için gerekenleri listelediğim bu yazıyı sıkça güncellediğimi ve bilgilerin 2023 için olduğunu da hatırlatayım 🙂

*Koronavirüs pandemi sonrası güncellemeleri yapılmıştır! Ocak 2023

Floransa, İtalya

Pasaport ve Vize Gerekli mi?

Yurtdışı seyahatlerinizde gerekli olan ana şeyler pasaport ve vizeden ibarettir. Gideceğiniz ülkenin güncel vize politikasını da kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer vize isteyen bir ülkeye gidiyorsanız vize almanız kesinlikle gereklidir. Vize ile seyahat ederken de pasaportunuz yanınızda bulunmalıdır.

Vize istemeyen bir ülkeye gideceğinizde ise yalnızca pasaportunuz yeterli olacaktır. Vize istemeyen ülkelerin listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Pasaport Üzerindeki Temsili Damgalar

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu

Bunların yanında ülkemizden çıkışta Türk vatandaşlarının yurtdışı çıkış harç pulu alması gerekiyor. Bu pulu tüm sınır kapılarından ve havalimanlarından temin edebiliyorsunuz. Öncesinde bir hazırlık yapmanıza gerek yok.

Güncel yurtdışı çıkış harç pulu fiyatı 150 TL’dir. Kimlikle yapılan çıkışlarda da alınması gerektiğini hatırlatayım! Yalnızca KKTC’ye olan seyahatlerinizde bu pulu almadan yurtdışına çıkabiliyorsunuz.

Yurtdışı harç pulu 2021’de oldukça konuşulan bir hal aldı. Gelen güncellemelerle beraber ben de bu konuda özel bir yazı yazmak istedim. Yurtdışı harç pulu hakkında herşeyi şu yazımdan öğrenebilirsiniz.

“Son günlerde çıkan haberlere göre, meclisteki yeni önerge ile yakın zaman sonra harç pulu ücretleri uçak biletlerinin içinde olacak. Bu sayede yurtdışına giderken gerekli belgelerden biri daha artık olmayacak.”

**Temmuz 2019’de çıkan haberlere göre yurtdışı çıkış harç pulunun 50 TL’ye çıkartılması planlanıyor.

***1 Ağustos 2019 itibariyla yurtdışı çıkış harç pulu fiyatı 50 TL olarak güncellenmiştir. Bu tarihten önce 15 TL’ye alınan ve kullanılmayan pullar geçersiz sayılmıştır.

****Ocak 2021 itibariyla yurtdışı çıkış harç pulu 50 TL’ dir

**** 2022 için zamlanarak 150 TL olarak devam etmektedir.

**** 2023 için 300 TL olacağı konuşuldu ancak 150 TL olarak devam ediyor!

Angkor Wat, Kamboçya

Seyahat Dökümanları Hazır mı ?

Bu yazıyı ilk olarak yazdığım 2017 yılında bu bölümü yazmamıştım. Çünkü o dönemde bu tarz bir gereklilik yoktu. Fakat 2023 dünyasında Türk Pasaportu gören daha bir dikkatli davranıyor ve sorgu sual başlıyor ! 

Lütfen bu bölümü çok dikkatli okuyun ve dediklerimin mantıklarına yoğulaşın, burası yurtdışına giderken gereken belgelerin en önemlilerinden biri.

Helsinki Limanı ve Soğuktan Donmuş Ben 🙂 Baltık Gezimden, Finlandiya

Otel – Kalacak Yer Rezervasyonu

Öncelikle KKTC’ye bile gidiyor olsanız eğer gittiğiniz ülkede oturma izniniz ya da vatandaşlığınız yoksa bu belge kesinlikle şart. Bir ülkenin vizesiz olması ya da sizin vizenizin olması o ülkeye alınacağınızı garanti etmez !

Artık sık olarak tüm ülkeler size o süreçte nerede kalacağınızı soruyor, belge isteyebiliyor hatta arayıp oteli teyit edebiliyorlar… 

Kalacağınız yer otel olur, hostel, motel, apart v.s v.s elinizde bir rezervasyon çıktısı (pdf ile telefondan da olur ama önerim çıktıdır) kesinlikle olmalı. Eğer eş, dost, arkadaşta kalacaksanız, onların net açık adresi, oradaki telefon numaraları v.s gibi bilgiler hazır olmalı. O kişilere paspaort kontrolünde bir telefonla anında ulaşabilmelisiniz.

Pasaport Kontrolünden En Çok Korkulan Kudüs’ten

Gidiş – Dönüş Uçak Bileti

Aynı şekilde yine istisnasız tüm ülkelere giderken dönüş uçak biletinizin rezervasyonunu sunmalısınız. Ben 3. bir ülkeye gideceğim diyorsanız, oraya olan uçak bileti de olur. Pasaport görevlisinin umrunda olan kendi ülkelerinden çıkış için bir ulaşım rezervasyonudur.

Otobüs, tren v.s her ne ise alınmış bir dönüş bileti çok önemlidir. Eğer son dakika alınabilen bir biletle ülkeden çıkacaksanız, örnek veriyorum Bulgaristan’dan trenle İstanbul’a gideceksiniz, bu tarz durumlarda istisnai olarak belgesiz de girilebilir ülkeye. Fakat ben yinede önermiyorum ! Ya o biletiniz olacak ya da bilet almanızı mantıksız kılacak bir 3. seçenek.

Heey Arjantin !

Nakit Para ve Maddi Kaynak Beyanı

Bu da son trend ! Özellikle Avrupa ülkeleri bunu sıkça yapmaya başladı. Sizden nakit para beyanı isteyebilirler…

Pasaport kontrolünde kesinlikle yanınızda nakit para bulundurun. Örneğin 5 günlük İtalya’ya mı gidiyorsunuz. Toplamda 200 euro nakit parayı kontrolde gösterebilin. Fazlası için de nakit bir debit banka kartı ve kredi kartınız bulunsun. 

Evet bunun sorulup, kartın v.s kontrol edilme ihtimali düşük, fakat bunlar oluyor ! Özellikle tek başına seyahat edenler gençler bu konuya daha da dikkat etmeli.

Brezilya’ya Girişte’de Dönüş Rezervasyonu Sorulmuştu / Copacabana, Rio de Janerio

Seyahat Sağlık Sigortası Yapılmalı mı ?

Bu yurtdışına giderken gerekli evraklardan biri değil(di) size kalmış. Bana soracak olursanız ben yaptırmıyorum genellikle. Fakat yurtdışında herhangi bir sağlık sorunu yaşarsam bunun doğuracağı yüksek masraflara da hazırım!

Eğer potansiyel bir sağlık sorununuz var ise ya da ben küçük ücretler verip kafam rahat gezmek istiyorum diyorsanız yaptırabilirsiniz. Ayrıca vize isteyen bazı ülkelerin bunu zorunlu olarak istediğini hatırlatmam gerek.

Örneğin Belarus’a girişimde seyahat sağlık sigortasının gerekliliğini de öğrenmiş oldum. Genel olarak vizesiz bir ülkeye giriş şartları ve pratik bilgiler için yazıma göz atın.

*2020 Güncelleme : Özellikle Avrupa’da son günlerde seyahat sağlık sigortası sorulan kişilerden mailler aldım. Yaptırmanızı öneririm ya da orada online olarak anında bu sigortayı yapabilecek donanımınız yanınızda olsun. 

*2022 Güncelleme: Koronavirüs döneminde yurtdışına gidecekler “covid-19 kapsamlı” bir seyahat sağlık sigortası yaptırmalı!!

*2023 Güncelleme: Seyahat sağlık sigortası yapılmasını ben öneriyorum ancak zorunluluklar çoğu ülkede kalktı.

Seyahat sağlık sigortası nasıl yaptırılır, hangi durumlarda gereklidir öğrenmek istiyorsanız şuradan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Petronas Kuleleri ile / Kuala Lumpur, Malezya

Pasaportsuz Yurtdışı Seyahati

Şimdi istisnai bir durumdan söz edeceğim. Evet sadece kimliğinizle de gidebileceğiniz ülkeler de mevcut, bunlar özel anlaşmalar sağlanmış birkaç ülkeden ibaret. Bu ülkeler; KKTC, Gürcistan ve Ukrayna

Ancak bu durumu istisnai olarak bilip, yurtdışı seyahatlerde pasaportu bir zorunluluk olarak görmeniz gerekiyor. Kimlikle gidilebilen ülkelere pasaportla da giriş mümkün. Kimlikle yurtdışına gitmek tabii ki ekstra prosedürler içerebiliyor ayrıca herkesin bildiği bazı yanlışlar da mevcut, şu yazımdan 2021’de pasaportsuz yurtdışı seyahati hakkında bilgi alabilirsiniz.

Not: 2021 yılı itibariyla Moldova’ya ve Azerbaycan’a da yalnızca TC kimliğinizle seyahat edebilirsiniz.

Güncelleme 2020 Aralık: 2021 itibariyla Azerbaycan’a da yalnızca TC kimliğinizle seyahat edebileceksiniz 🙂

Güncelleme 2023 Ocak: Yakın zamanda Sırbistan’a da kimlikle gidilebileceğinin müjdesini aldık!

İlginizi Çekebilir: Ukrayna’ya Pasaportsuz Girişte Gerekli Belgeler Neler?

İlk Ukrayna Ziyaretimde Beni Kiev’e Götüren Uçak / 2014 Temmuz

OHAL Sonrası Yurtdışı Çıkış İşlemleri

Ülkemizde yaşanılan OHAL süresince yeşil yani hususi pasaport sahiplerinin yurtdışı çıkışı için, hak sahibi ilgili kişinin yurtdışına çıkabileceğine ve görevine devam ettiğine dair belgeyi yanında bulundurmaları gerekmektedir.

*Yukarıda bahsettiğim durum 15 Kasım 2017 itibariyla yürürlükten kalkmıştır. Resmi pasaport sahipleri bu tarihten sonraki yurtdışı seyahatlerinde, sadece pasaportları ile seyahat edebilir.

**19 Temmuz 2018 tarihi itibariyla ülkemizde OHAL süreci sona ermiştir. Bu durumla beraber yurtdışına çıkarken gerekli belgeler bahsettiğim normal düzenine dönmüştür.

Kaliforniya Yollarına Düşmüşüm 🙂 Batı Amerika Gezim

Yeşil Pasaport’a Avrupa İçin Ön Vize Geldi mi ?

Değişen prosedürler ve OHAL belge istekleri sonucunda yeşil pasaportla yurtdışına çıkış işlemleri için ayrı bir yazı yazma ihtiyacı hissettim. Yazım içerisinde güncel olarak gerekli belgeleri öğrenebilirsiniz.

Yeşil pasaportla yurtdışına giderken sorulan birçok soruyu açıklamakla beraber, 2019 Aralık ayında gündeme gelen Avrupa’ya ön vize alınması konusuna da açıklık getirdiğim yeşil pasaportla yurtdışı yazıma buradan ulaşabilirsiniz. (2023 için ön vize hala gelmedi)

Yeşil Pasaportla Yurtdışına Nasıl Gidilir ?

Atlantik Sahillerindeyken / Cascais, Portekiz

Araçla Yurtdışına Giderken Hangi Evraklar ?

Yurtdışına gitmenin alternatif bir diğer yolu da özel araçla gitmek. Eğer arabanızla başka ülkeye gidecekseniz gerekli evraklara birkaç tane daha eklemeniz gerekiyor.

Özel araçla yurtdışına çıkarken gerekli belgeleri karışmaması açısından ayrı bir yazıda anlattım, şuradan bir inceleyin derim.

Ben Yurtdışında Araba Kiraladım 🙂 Yabancı Plakalı Bir Araç Kullanmak Harika Bir Duygu / Abu Dhabi, BAE

18 Yaşından Küçükler İçin Gerekenler

Eğer yurtdışına çıkacak kişi 18 yaşından küçükse ekstra bir belge gerekliliği daha doğabiliyor. Basitçe üzerinden geçecek olursak muvafakatname ya da izin belgesi…

Aslında çelişkili durumlar mevcut, bazen bu belge hiç de sorulmaya biliyor, yakın zaman sonra bu konuda kapsamlı bir yazı hazırlayacağım ve soru işaretleri bitecek 🙂 Şimdilik yorumlarda bana yöneltebilirsiniz sorularınızı.

18 yaşından küçüklerin yurtdışına çıkışı hakkındaki kapsamlı yazımı bitirdim 🙂 buradan ulaşabilirsiniz

18 Yaşından Küçük Kardeşimle Gittiğim Midilli Gezimden / Yunanistan

Dış Hat Uçuşlarda Güvenlik Ücreti Ödenmesi Gerekir mi ?

1 Ocak 2019 tarihinde başlaması öngörülen “yolcu güvenlik ücreti” uygulaması açıkçası kafaları biraz karıştırdı. Fakat içiniz rahat olsun bu ücret biletlerin içine gömülü şekilde “1-3 Euro” olarak tahsil edilecek. Yani yurtdışına giderken gerekli bir belge değil.

Güvenlik ücretinin ertelenmesi ile ilgili de çeşitli haber ve girişimler mevcut fakat yürürlülükteki uygulama 1 Ocak 2019’da başlayacağı yönündeydi.

Yurtdışına Çıkarken TC Kimlik Gerekli mi ?

Bu da bana gelen sık sorulardan birisi. Pasaport aslında uluslararası kimliğimiz oluyor. Yani pasaport her daim nüfus cüzdanımızdan daha geçerli bir belgedir. Pasaportun olduğu yerde çipli ya da eski kimliğimiz aranmaz ! Yani yurtdışına giderken kimliğe gerek yok…

Las Vegas Bulvarı’ndayken / Nevada, ABD

Yurtdışına Giderken Gereken Belge Listesi 2023

Ülkeye Giriş ve Vize Konusu Yılan Hikayesine Dönen Rusya’dan 🙂 / Moskova

Gerekli Belgeler Nasıl Temin Edilir ?

Yurtdışına çıkarken gereken belgeleri tanıdıktan sonra şimdi bu evrakları nasıl alacağımızla ilgili konuya değinmek istiyorum. Bu belgeleri vize ve pasaport şeklinde özetlemiştik ;

Vize almak için öncelikle ilgili ülkeye vize başvurusu yapmanız gerekiyor. Eğer Avrupa’ya gidiyorsanız Schengen vizesi, Amerika’ya gidiyorsanız da Amerika vizesi yazılarıma göz atmalısınız. Bu ülkelerin dışında bir yere gidiyorsanız vize alırken dikkat edilmesi gerekenlere bakabilirsiniz.

Peki ya pasaport nasıl çıkaracağız ? Bu konu için de kapsamlı bir yazım bulunuyor 🙂 “pasaport hakkında herşey

Koronavirüs Yurtdışı Çıkış Kuralları

Güncelleme: 12 Mart 2020 itibariyla Koronavirüs sebebiyle yurtdışına kimsenin zorunlu haller dışında çıkması tavsiye edilmemektedir.

Ayrıca yine bu tarih itibariyla kamu görevlilerinin yurtdışına çıkması özel izne tabi olmuştur.

Güncelleme: 26 Mayıs 2020 itibariyla yurtdışı seferlerinin başlaması öngörülmektedir. 2020 yazı boyunca burada yazılan belgeler dışında ekstra bir belge talep edilmemektedir. Fakat sağlık sertifikası gibi olası belge istekleri olursa sayfa güncellenecektir.

Güncelleme: 13 Ağustos 2020 itibariyla yurtdışı ulaşım, uçak seferleri v.b normale dönmeye başlamıştır. Burada istenen evraklar aynen geçerlidir fakat ek olarak gidilecek ülkenin koronavirüs dönemindeki ekstra belge istekleri ayrı ayrı araştırılmalıdır. Bireysel olarak Ağustos 2020 içerisinde İtalya, Polonya ve Türkiye arasında seyahat yapmış biri olarak dikkat etmenizi öneriyorum. Bu saydığım ülkelerdeki geçişlerde uçakta form doldurmam gerekti onun dışında zorunlu test gibi bir uygulama yoktu.

Güncelleme Ocak 2021: Koronavirüs mutasyonu doğrultusunda bazı ülkelere yeniden seyahat yasakları konuldu. Ayrıca artık ülkelere girişte negatif pcr testi sonucu, koronavirüs aşı kartı gibi belgeler istenebilir.

Güncelleme Ocak 2021: Yurtdışından Türkiye’ye dönüşlerde PCR koronavirüs testi yapılması zorunluluğu getirilmiştir. Giderken bu konuyu dikkate almanızı öneririm.

Güncelleme Haziran 2021: Yurtdışından Türkiye’ye dönüşlerde PCR koronavirüs testi zorunluluğu 15 ülke için kalkmıştır. Yurtdışına gidişlerde bir engel bulunmamakta, gidilecek ülkenin güncel kuralları kontrol edilmeli. (Ukrayna için buraya, Almanya için buraya, İtalya için buraya)

PCR test zorunluluğu kalkan 15 ülke (Türkiye’ye giriş için) : Hong Kong, Çin, Tayvan, Vietnam, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Tayland, Güney Kore, İsrail, Japonya, Birleşik Krallık, Letonya, Lüksemburg, Ukrayna ve Estonya

Güncelleme Temmuz 2021: Hollanda ve Almanya iki doz uygun türde aşı olanlar için sınırları açmaya başladı. Bakanlık sitelerinden kaynakla Almanya için şuraya, Hollanda için şuraya bakabilirsiniz, Yunanistan güncellemeleri de burada.

Güncelleme Ağustos 2021: İki doz aşı olanlara sınırları açan ülkeler listesine Belçika, Yunanistan ve İspanya’da eklendi. Ayrıntılar için ülke isimlerine tıklayabilirsiniz.

Güncelleme Ocak 2023: Artık neredeyse Avrupa Birliği ülkelerinin tamamına pcr testi ve aşır kartı olmaksızın gidilebiliyor.

2020 Norveç Gezim/ Yıllar Sonra Yeniden Norveç’teyim 🙂 Alesund ve Norveç Fiyortları

HES Kodu Gerekli mi?

Koronavirüs önlemleri kapsamında Mayıs 2020 itibariyla ortaya çıkan HES Kodu gerekliliği sadece yurtiçi uçuşlar için konmuştur. Yani yurtışına giderken gerekli belgelerden biri “HES Kodu” değil!

*Güncelleme 2023: Hes kodu uygulaması kalktı!

İnstagram’da Görkemliyollar’ı Takip Edin

Yurtdışına çıkmak hakkındaki son gelişmeleri, gezdiğim ülke ve şehirlerle öğrenmek için beni instagram’da takip edin 🙂 Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz !

Bu şekilde yurtdışına giderken gerekli belgeleri ve nasıl alacağınızı bitirmiş olduk, ne eksik ne de fazla ! Yurtdışı tatillerinde önemli ve bizi geren konulardan biri de Pasaport kontrolü, içinizi rahatlatacak yazımı da okumanızı tavsiye ederim, keyifli günler !

Yazının Devamı:Pasaport Kontrolünden Nasıl Kolay Geçilir ?→ (COVID DÖNEMİ İÇİN GÜNCEL BİR YAZI OKUMANIZI KESİNLİKLE ÖNERİRİM!)

110 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba gorkem bey ben almanya dogumluyum ama turk vatandasiyim ve evleneli 3 yildir turkiyede yasiyorum ama almanyada da kaydim mevcut. 1 yasindaki ogluma pasaport cikarttik bu yeterli midir benle seyaahat edebilmesi icin bide vize sart degilmi? Baska gereken bisey var mi lutfen bilgi verirseniz sevinirim.

  • Merhabalar Ebru Hanım,

   Eğer Alman pasaportunuz varsa seyahat edebilirsiniz oğlunuzla beraber bir belgeye gerek olmadan. Eğer vatandaş değilseniz zaten şuan için seyahat yasağı bulunuyor özel sebepler dışında

 2. Merhabalarrr 🙂
  Ben 16 yaşındayım teyzemler almanyada oturuyorlar ben de okumak için oraya gitmek istiyorum, gidebilir miyim,gidebilirsem hangi yolları izlememiz gerekli?

 3. Görkem Bey merhabalar,

  Açıkçası emin olamadığım için tekrardan sormak isterim, Schengen vizem var ve İtalya’ya seyahat etmek istiyorum. Corona önlemleri dolayısı ile sanki ülkeye giriş yapmam mümkün değilmiş gibi anlıyorum konsolosluk sayfasından. Siz de bu ay içinde seyahat ettiğinizi belirtmişsiniz. Rica etsem netleştirmek adına yardımcı olabilir misiniz ? AB ülkelerine seyahat mümkün müdür ?

  Çok teşekkürler, selamlar.
  Görkem 🙂

  • Merhabalar Sevgili Ufuk,

   Ben İtalya’da yüksek lisans yaptığım ve oturma iznim olduğu için seyahat edebiliyorum. Şuanda turistik vizeler ve yeşil pasaport ile italya ya seyahat mümkün değil en az 1 ekim 2020 ye kadar.

 4. Merhaba Görkem Abi, İngiltereye Daha önceden babamla gitmiştim Lakin simdi tek basıma bir gezi planlıyorum 17 yaşındayım Vizem var lakin vizemi Babamla birlikte almıştım Annemle babam ayrı degil tek basıma gitmek için nasıl bir yol izlemeliyim hangi belgeleri almam lazım ?

 5. Merhabalar ben 5-6 yıl sonra Güney kore’ye TAŞINMAYA gideceğim, ablamla. Neler gerekli neler yapmalıyım tam anlayamadım

   • Merhabalar Suat Bey,

    Bazı ülkeler yeni yeni zorunlu tutmaya başladı ama bunlar az sayıda ülke, yani dediğiniz gibi bir durum yok. Daha son 15 gün içerisinde İtalya ve Polonya’da bulundum şuan da Türkiye’deyim hiç test yaptırmam gerekmedi.

 6. MERHABA GÖRKEM BEY;
  BEN BORDO PASAPORTA SAHİBİM. YURT DIŞINA SEYAHAT YAPMAK İSTİYORUM (BULGARİSTAN, MAKEDONYA GİBİ… BUNUN İÇİN NE YAPMAM GEREKİYOR YARDIMCI OLUR MUSUNUZ ? PASAPORT GEÇERLİLİĞİ 6 AY. DÖNÜŞ GÜNÜ BELLİ DEĞİL. 🙁 YAPMAM GEREKENLERİ AŞAMALI OLARAK ANLATIRSANIZ SEVİNİRİM. BİLGİLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

 7. Merhabalar Görkem Bey. İyi geceler.
  Ben, 61 yaşındayım. Emekli Deniz Albayıyım. Herhangi bir işte çalışmamaktayım. Benim sorum biraz bilgi ve ilgi alanınızın dışında kalabilir. Ben, 13 yaşındaki oğlumla, sürekli yaşamak için Finlandiya’ya göçmek istiyorum. Oğlumun orada ortaokuldan eğitim hayatına devam etmesini arzu ediyorum. Bende iş bulabilirsem çalışacağım tabiki. Bu maksatla Finlandiyadan oturma izni almak için uğraşıyorum. Yanımda para ile gideceğim.Günlerdir internette bu hususu araştırmaktayım. Ama tam olarak tatmin edici bir cevap bulamadım. Gezmediğim bakmadığım site kalmadı. Lazım olan belgeleri % 60 öğrendim. Pasaport ve vize işlemlerini % 80 öğrendim. Sizce beni ve oğlumu kabul etmeleri mümkün mü? Hareket tarzım ne olmalı? Yoksa gerçekleşmeyecek bir hayal mi görüyorum? Yardımcı olacak bilgileri verebilirseniz memnum olurum. Teşekkür ederim. Kolay gelsin.

 8. Merhaba, benim brezilyadan dönüş biletim yok. Tek yön gidiş bileti aldım ve 6 şubatta gideceğim. Dönüş biletini almayıp sadece rezervasyon yaptırsam bir problem olabilir mi?

 9. Ben ozbek vatandasiyim 2 aylik bebegim var asim turk ailem rusyada yasiyor ailemin yanina gezmeye gitmek icin gerekli evraklar neler bebek icinde hangi belgeler gerekli

 10. İyi gunler görkem bey benim yurt dışından arkadaşım benim yanıma gelecek Türkiye ye giriste veya polisten alınması gereken evraklar varmı yoksa lazım degilmi bu konuda bana bilgi verir misiniz

 11. merhabalar Görkem bey benim bir arkadaşım Fas’tan Türkiye’ye seyahat edecek 90 güne kadar vize muafiyeti var bunun için dönüş bileti almak zorunda mı ?

 12. Merhaba Görkem bey. Ben Kazakistan Almatı ya gitmek istiyorum fakat benim biraz icralık oldum borcum var biraz ve açık öğretimden okuduğumdan dolayı askerliğimi ertelemiş bulunmaktayım acaba yurt dışına çıkma ihtimalim varmıdır

   • Merhabalarrr 🙂
    Ben 16 yaşındayım. Teyzemler almanyada yaşıyorlar okumak için oraya gitmek istiyorum. lise okumak için oraya gidilebilir miyim ? Gidebilirsem hangi yolları izlemem gerekiyor ?

    • Merhabalar Sevgili Melda,

     Bu biraz zor özellikle covid döneminde. Fakat istersen üniversite ya da yüksek lisansta kolayca gidebilirsin. Bu konuda teyzenlere sorular sorarsan onlar daha hakimdir diye düşünüyorum başvurular konusunda

  • Üstad şuanlık icra için vesaire için yurt dışı çıkış problemi yok istediğin zaman sorunsuz çıkabilirsin

 13. Merhabalar, Şubat ayında Prag’a gideğim ve üniversite öğrencisiyim. Yeşil pasaportum var. Müzelerdeki öğrenci indiriminden yararlanmam için hangi belgeyi götürmem gerekiyor?

  • Merhabalar Ayşegül Hanım,

   Açıkçası AB üyesi ülkelerde öğrenci indirimlerinden yararlanmanız biraz zor. Şansınızı standart öğrenci kimliğinizle deneyebilirsiniz ama genelde AB üyesi ülkelerin vatandaşları ve kurumları için geçerli oluyor.

 14. Slm Görkem bey Ben kardesim Almanyaya getirmek istiyorum 10 günlügüne.Kardesim istanbulda ögretmenlik yapiyor.Egitimci oldugu icin avantaj ve dez avantajlari neler?Türkiden ögretmenlik yapanlarin vize basvurusu yapmasi gerekiyormu

 15. Görkem bey merhabalar. Kısmetse birkaç gün sonra annem ve bir akrabamı Hollanda’ya teyzemin yanına göndereceğiz. Bütün işlemler halloldu ama aklıma takılan birkaç şey var. Havaalanında bizden ekstra evrak istenecek mi yoksa sadece pasaportlar yeterli olacak mı? Vizeyi aldığımızda pasaporta bir kağıt sıkıştırılmış ”VİZENİN KULLANILMASIYLA İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER” şeklinde burada istenen evraklar tarzında bir şey yazıyor, bu yazılar vize için mi yoksa yurt dışına çıkış için mi anlayamadım kafam karıştı. Teşekkür ederim 🙂

  • Merhabalar Hasan Bey,

   Burada yazanlar dışında birşey gerekmiyor fakat ben dönüş uçak bileti rezervasyonu ve kalacağı yeri gösterecek bir belge de yanında bulundurmasını tavsiye ederim.

 16. Merhaba görkem bey 10 yasinda kizimla almanyaya gidecem fakat annesi memleketinde benim ve kizimin cifte vatandasligi var kendi pasaportu var annesinden izin belgesi isterlermi 19.08.2019 sabah ucagim kalkiyor yardimci olurmusunuz lutfen

 17. merhaba görkem bey,
  9 yaşındaki oğlu ile annesi çalıştığım ülkeye Rusya’ya gelecekler. Rusya’dan biraz zor oldu ama, az önce İstanbul Atatürk Havaalanı pasaport daire ile görüştüm. “pasaportla seyahatlerde herhangi bir belge
  istemiyoruz.” diye cevap aldım. Bu bilgiyi teyit etmenizi rica ederim.
  Saygılarımla

  • Merhabalar Serdar Bey,

   Evet doğrudur, eğer çocuğunuzun kendi adına bir pasaportu varsa herhangi bir belgeye gerek olmadan yurtdışına çıkabilir. Zaten annesi ile olacağından bir sorun çıkma riski yok, iyi seyahatler…

 18. Merhaba,
  Daha önce yurtdışına gittim ama ilk kez oğlumla yalnız olarak ÇEKYA ya gideceğiz.Yukarıda ki bilgilerin çok faydası oldu.Teşekkürler.Sağlık Sigortasını ısrarla öneriyorlar.Çocuk da olunca bilemedim.Bir de Prag için ne önerirsiniz ?

 19. Görkem bey merhaba, benim Yeşil pasaportum var. Kamu kurumun da çalıyorum. Yıllık iznimi alıp Almanya’ya kuzenimin yanına gideceğim. Giderken harç pulunu nereden alacağım ve yanım da olması gereken para cinsi ne ve ne kadar olacak? Pasaport kontrolün de Almanya da kuzenime geldiği mi ve adresini belirtmek durumunda mıyım? Sadece turistim desem yeterli mi? Gerçi kuzenim beni karşılayacak. En geç havaalanlarına kaç saat öncesinden gitmeliyim.
  Teşekkūr ederim.

  • Merhabalar Barış Bey,

   Harç pulunu havaalanlarından yada gümrük kapılarından kolayca temin edebilirsiniz. Türk Lirası ile 15 tl karşılığında alabilirsiniz.

   Pasaport kontrolünde duruma göre kalacak yeri sorabilir bu durumda adresi beyan etmeniz gerekecektir. Ortalama olarak 2-3 saat önce gitmek en iyisidir, iyi yolculuklar !

 20. slm görkem bey ben sulama kooparatif başkanıyım AVUSTRALYA melbourne da çiftçilik üzerine çalısan teyze oglum var.tabi bu sirketi de varmış.ben burdaki sulama ve urun yetiştiriliciği hakkında bilgi edinmek için oraya gitmek istiyorm yapmam gereken işlemler neler biliyormusunuz

 21. Meraba iyi akşamlar Görkem bey
  Ben ALMANYAYA işçi olarak gitmeyi dusunuyorum Abim orda pastane dukkani açacak bende usta olarak gitmeyi dusunuyorum Ustalik belgem var MYK dan MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ aldim uluslararası geçerli olan belgeye sahibim acaba abim turkiyeden usta talep etse devlet kabul edermi sıkıntı olur mu yardimci olurmsnz.

  • Merhabalar Ramazan Bey,

   Bu konuda size kimse garanti veremez. Konsolosluk makamları karar verecektir… Ama yetki belgeniz varsa ve işiniz hazırsa sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum.

 22. Merhabalar Fransa’ya gideceğim askerlik muayene kaçağıyım bir kaç günlüğüne gidip geri döneceğim sorun olur mu çıkarken cevaplarsanız sevinirim.

  • Merhabalar Mesut Bey,

   Bildiğim kadarıyla muayene kaçağı olmanız yurtdışına çıkmanıza engel değil yani bu kontrol edilmiyor. Fakat tam olarak hakkınızdaki yasal statüyü bilmiyorum en doğrusu askerlik şubesi ya da polis teşkilatı ile görüşerek teyit etmek.

 23. Merhabalar Gorkem bey
  Ogretmenim. Mart ayinin sonunda yurtdisina (Almanya) cikacagim. Benim, esimin ve cocuklarinda yesil pasaportu var. Yurt disina cikarken cocuklar icin ogrenci belgesi almam, seyahat sigortasi yaptirmam gerekirmi. Yoksa sadece pasaport ve bilet almam yeterlimidir.

  • Merhabalar Cihangir Bey,

   Hiçbir belgeye gerek yok. Sadece dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonlarınızın çıktısı yanınızda bulunsun.

   Seyahat sağlık sigortası zorunlu değil ama duruma göre bazen uyuzluk edip sorabiliyorlar. Makul bir ücreti var zaten dilerseniz yaptırabilirsiniz bu sayede orada bir sağlık ihtiyacınız olursa yüksek ücretlerden kaçınmış olursusnuz.

 24. Iyi geceler. Hocam eşim ve oglum moldovaya seyehat edecekler fakat biz bugun cift vatandas olan oglum icin pasaport yerine yeni kimlik basvurusu yaptik. Oglum 5 yasin da ve yeni kimliginde fotograf olmayacak. Oglumun hem turkiyeden hemde moldovadan suresi bitmis pasaportlari var. Muvafaketname var oglum fotografsiz cipli kimlikle moldovaya gidebilir mi ? Oglum hem Turk hemde Moldova vatandasi.

  • Mehabalar Birkan Bey,

   Oğlunuz teknik olarak vatandaşı olduğu bir ülkeye gidiyor yanlış anlamadıysam yani elinde hiçbirşey olmasa bile ülkesi onu içeri alır 🙂

 25. Merhaba. Sevgilim ile Yunanistan tatili yapacağız. Biletleri aldık ve otelleri ayarladık. Ancak sevgilimin kimlik kartı kayboldu. 1 hafta içinde gitmemiz lazım. Yunanistan’a giderken TC kimlik kartı sordular mı size hiç? İkimizin de yeşil pasaportu var.

 26. Merhaba askerlik herhangi bir zorunluluk söz konusu mu yurt dışı çıkışlarında bilgi veririmisiniz görkem bey

  • Merhabalar Şirin Hanım,

   Çok güzel bir noktaya parmak bastınız. Askerlik konusunda da bir muafiyet ya da tecil olması gerekiyor ki yurtdışına çıkılabilsin. Eğer ilgili kişinin hakkında asker kaçağı v.s bir ilan yoksa yurtdışına çıkabilir.

 27. çocuğum 15 yaşını doldurdu yeşil pasaportla almanyaya amcasına tahtile göndermek için ne yapmam gerekiyor yoksa sadece pasaportla gidebilirmi şimdiden teşekür ediyorum

  • Merhabalar Necmiye Hanım,

   Öncelikle yeşil pasaportu olduğu için vize almasına v.s gerek yok. Sadece gidiş dönüş rezervasyonları ve kalacağı yer ile ilgili bilgi yeterlidir.

   18 yaşından küçük olduğu için yanında sizin tarafınızdan kaleme alınmış bir izin dilekçesi olsa iyi olur. Kendi adına pasaportu olan 18 yaşından küçük çocukların pratikte yurtdışına çıkışında ekstra belge istenmese de istendiği durumlar olabiliyor.

 28. Merhaba görkem bey.Ben ogretmenim.Bordo pasaportluyum.yariyil tatiline girmeden 5 gun once umre icin arabistana gidegim.Dilekçemi yazip ustlerimi bilgilendirdim.Fakat yurt dışına çıkış izni almam gerekiyormu.Yada milli eğitimden yurtdisina cikmasinda bir engel yoktur yazisini almam lazim mı.Simdi den teşekkürler efendim.

  • Merhabalar Medine Hanım,

   Pasaport kontrolünde sizden ekstra bir belge istenmiyor 2019 uygulamasında. Fakat ek olarak kurumunuzu bilgilendirmeniz gerekli olabilir ki bunu da gerçekleştirmişsiniz gibi duruyor, yani sıkıntı yok, iyi yolculuklar 🙂

 29. Ben madagaskar giticem pasaport bordo var vize gerek varmı kapıda vize varmış o yüzden doğrumu başka ne yapmam gerekiyor

  • Merhabalar Sedat Bey,

   Madagaskar ziyaretinizde vize almanız gerekiyor ve dediğiniz gibi kapıda vize alabiliyorsunuz. Başka hiçbir işleme ihtiyacınız yok.

   Ancak benim önerim Madagaskar Fahri Konsolosluğu’na durumu bir teyit ettirin, yani kapıda vize için.

 30. Merhabalar,

  25 yaşının altında olup da tam zamanlı işe başlayan gençlerin sahip oldukları yeşil pasaportu son kullanma tarihine kadar kullanılabileceği söylenmişti. Fakat sonrasında bu konuda bir düzenleme yapılmadı. Interrail Türkiye sayfasında sayıları fazla olmayan sayıda insan herhangi bir problem yaşamadıklarını söylüyor. Konu hakkında bir fikriniz var mı, bu bir risk mi? Pasaport memurları sigorta dökümü vs. kontrol ediyor mu veya neleri kontrol ediyorlar onlara pasaport-uçak bileti-pul üçlüsünü uzattığımızda?

  Teşekkürler.

  • Merhabalar Asaf Bey,

   Yeşil pasaport yazılarımda bu konuyu ayrıntılı şekilde açıkladım. Kanunen pasaportunuzu iade etmeniz gerekiyor. Fakat uygulamada bir kontrol, engel yok.

   Yani pasaportunuzla geçerlilik tarihi boyunca yurtdışına çıkabilirsiniz fakat bunun etik olmadığını ve uygulamanın herhangi bir tarihte değişip kontrol edilebileceğini bilmelisiniz.

 31. Merhaba görkem bey Amerikan vizesine başvurmak istiyorum turist olarak Ptt de memur olarak çalışmaktayım evliyim Amerika’da Ablam ve eşimin erkek kardeşlerinin iş yerleri var nasıl bir yol izlemem gerek sizce şimdiden teşekkür ediyorum iyi akşamlar.

  • Merhaba Fetullah Bey,

   Gideceğiniz ülke vize istiyorsa önce bir çalışma vizesine ihtiyacınız var. Schengen ve Amerika vizesi için olan yazılarımı inceleyebilirsiniz.

 32. Görkem Merhaba,
  Yazınızı okudum, yeşil pasaport sahiplerinin alması gereken herhangi bir belge yok anladığım kadarıyla.? Benim durumum babamdan dolayı, kendisi emekli, ben de öğrenciyim. Bu şartlar altında da yine de herhangi bir şey gerekiyor mu?
  Ve son olarak güvenlik soruşturması ne kadar süren bir şey, bir iki gün öncesinde Jandarma’dan da alınabilecek bir şey diye duydum. Bu konuda biraz bilgi verirseniz çok sevinirim.
  Teşekkür ederim.

  • Merhaba sevgili Duygu,

   Hayır herhangi bir belge gerekmiyor sizin durumunuzda.

   Güvenlik soruşturması dediğiniz şey özel bir durum, eğer bu tarz bir karar varsa hak sahibi kişi üzerinde sonucu alınmalıdır tabii.

 33. Merhabalar Görkem bey
  Ben de arkadaşımla bangkok a tatile gitmek istiyorum herhangi pasaport veya giriş belgemiz Yok sıradan insanlarız İşte gitmek istesek gidebilrmyz ve bunun için neler yapmamız lazım yardımcı olursanız çok sevinirim

 34. e devletten bakınca adli scil kagidi temiz diyor ama 3-4 tane mahkeme vardi bitti onlar şuan bir mahkeme vs devam eden yok onlar sıkıntı cikarirmi sizce ?

  • Mert Bey,

   Vize alma işlemini sadece sicil olayına bağlayamayız. Yani orada gözüküp ya da gözükmemesi kesin vize alırsınız ya da alamazsınız demek için yeterli değil.

   Fakat eğer çok önemli bir olay değilse zaten sorun çıkacağını sanmam. Daha çok maddi detaylar önem kazandı günümüzde. Schengen vizesi yazımı okursanız daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum, işlerinizi kolayca halletmeniz dileğiyle…

 35. Selamun aleykum benim eşim almanya vatandaşi Viyanada Yasiyor biz yeni nikah yapitik yurt disina gitmeyi düsünüyorum gerekli hangi belgeler isteniyor bide kafama takilan bir şey var turkiyedeki sciline vs bakiyorlarmi ? vize vs alirken cevaplarsaniz sevinirim

 36. Yeşil pasaport var Yunan adaları turuna katıldım ancak kimlik kartıımı yenilemek istedim iki gün sonraturum var ancak kimliğim gelmedi tur firması pasaportun yeterli olduğunu söyledi hiç daha önce yurt dışına çıkmamıştım sorun olur mu acaba??bir de okuluma haber vermek zorunda mıyım??

 37. Selam kardeşim bu Cumartesi Arabistan’a gideceğim hac görevi için, 5 aylık bağkut borçum var, sıkıntı olur mu giriş çıkışta bilgi verirsen sevinirim

  • Merhabalar, bildiğim kadarı ile SGK borçları yurtdışına çıkmak için bir engel değil. Fakat çeşitli tür ve şartları olabilmekte. O yüzden size net bir bilgi vermem imkansız. SGK’yı arayarak durumunuzu öğrenmenizi tavsiye ederim, Allah kabul etsin, iyi akşamlar.

 38. Merhabalar ben yeni evleneceğim eylülde Kıbrıs’a gideceğiz öğretmeniz okulu bu durumdan haberdar ettik şimdi bizim kıbrısa giderken yurtdışına çıkabilir diye bir belge almamıza gerek var mı? Neler yapmamız gerekli? Şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar Emre Bey,

   Okulu bu durumdan haber ettiyseniz başka hiçbir şeye gerek yok. Pasaport kontrolünde sizden yalnızca çıkış harç pulunuz ve pasaportunuz istenecek. Hatta TC kimliğiniz ile giderseniz 15 liralık harç pulunu almanıza da gerek kalmaz. Şimdiden keyifli seyahatler diliyorum 🙂

   • Bizim pasaportumuz yok sadece kimlikle gidebiliriz dimi? Bide çıkış işlemleri uzun sürüyor diyorlar ne kadar önceden Havalimanında olmamız gerekiyor bizim?

    • Evet yalnica TC kimlikleriniz yeterlidir, dis hatlar bankosundan pasaport kontrolune gideceksiniz. Size kucuk bir form verilecek yalnizca onu dolduruyorsunuz oyle cok uzun bir islem yok. Fakat kalkistan 2 saat oncesi havalimaninda olmak en iyidir.

 39. merhabalar. haftaya nasipse ukraynaya gideceğiz. eşimin oğlumun ve benim yeşil pasaportumuz var. 5.5 aylık kızım var. ona yeni kimlik çıkartmıştık. resimli değil. sadece resimsiz çipli kimlik kartıyla çıkabilirmi

  • Merhabalar Ayşe hanım,

   Aslında en güzeli pasaport sahibi olması. Fakat bebeklerin resimsiz kimlik kartıyla ukraynaya girişinde sorun olmadığını teyit eden birebir tanıdığım insanlar oldu. Bir problem olmayacaktır, keyifli seyahatler.

 40. merhaba
  ben ugandaya ve arap emirliklerine gezmeye gidicem dönüş tarihim belirli değil ancak bana dışarıdan söylenen arap ülkelerinde dönüş bileti almadan çıkış yapamıycamı söylüyorlar… ayrıca herhangi bir belge gereklimi ? yardımcı olursanız çok memmun olurum teşekkürler şimdiden…

  • Merhabalar,

   Birleşik arap emirliklerine zaten vize isteniyor. Vize alırken gidiş ve dönüş tarihlerinizi belirtmeniz gerekli. Eğer dönüş biletiniz yoksa sizi ülkeye almayabilirler bu tüm ülkeler için geçerli 2018 dünyasında.

 41. Merhaba, ben öğretmenim. Günübirlik Batum’a giderken kurumdan yurtdışı izin belgesi isteniyor mı? Bir de 3 yaşındaki çocuğunun kimliğinde fotoğraf olması zorunlu mı? Teşekkürler

  • Merhabalar Hayri bey

   Pasaport memuru sizden bir belge talep etmeyecek. Fakat kurumunuzu yurtdışına gideceğinize dair bilgilendirmeniz gerekiyor diye biliyorum, bunu okul yönetiminize sorabilirsiniz.

   Ben birebir olarak tanıdıklarımın seyahatinden bildiğim, kimliğinde fotoğraf olmayan çocuklar için sorun yaşanmadığı. Fakat bu uygulamalar bazen anlık farklılık gösterebiliyor. En garantisi aşağıda verdiğim numaradan konsolosluğu arayıp bilgiyi teyit etmeniz.

   Gürcistan İstanbul Konsolosluğu: (0212) 270 02 61

 42. Merhaba ben babamdan dolayı yeşil pasaportluyum ve 16 yaşındayım. Babamla birlikte yurt dışına çıkacağım yarın ve çıkışta sadece yeşil pasaportum, çıkış harç pulum ve biletim olması yeterlidir değil mi? Devlet memurlarından istenen belge kalktığı gibi yakınlardan da belge istenmiyor değil mi?

  • Evet sevgili Sare, bahsettiğin üç belgeden başka bir belgeye ihtiyacın yok 🙂

   Fakat 18 yaşını geçmediğin için eğer annen ile baban ayrı ve velayetin annende ise babanla yurtdışına çıkarken muvafakatname isteme ihtimalleri var bu konuyu babana bildirmelisin.

   Havalimanında başka bir belge istenmeyecek fakat, devlet memurlarının yurtdışına çıkışlarını kurumlarına bildirmeleri gerektiğini biliyorum net olmamakla birlikte, bunu babana hatırlatabilirsin.

   Bu istisnalar dışında herşeyin tamam, keyifli seyahatler !

 43. Merhabalar, ben devlet memuru olan annemin üzerinden yeşil pasaport sahibiyim, 5 temmuzda fransaya biletim var, güncel şartlara göre seyahatime çıkarken yanımda bi belge bulundurmam gerekirmi ? Daha öncede yurt dışına çıkmadım bu arada.

 44. Görkem bey merhaba. Ben yarın benelüks paris turuna çıkıyorum. Pariste tek başıma gezmek istediğimde taksi ücretleri ne kadar? Ya da şehiriçinde bana ulaşım için ne tavsiye edersiniz? Teşekkürler şimdiden. ?

  • Merhabalar Gülden Hanım 🙂

   Bence Paris’te taksi kullanmamalısınız. Çoğu yeri yürüyerek ve metroyla gezebilirsiniz. Paris sokaklarında yürümek de metroyu kullanmak da çok keyifli.

   Ben illaki bineceğim diyorsanız ortalama şehir için 20 euro tutacaktır. Şimdiden keyifli seyahatler !

 45. merhaba devlet okulunda öğretmenim Makedonya ya gideceğim. Bordo pasaport ve uçak biletlerimi falan aldım. Fakat ohalden dolayı valilik onaylı yurtdışı izin belgesi ve maaş bodrosu almak gerekiyor diye duydum 7 temmuzda gideceğim. Bu izin belgesi yetişirmi acaba

  • Emel Hanim merhabalar

   Ohal ile ilgili belge gerekliligi ortadan kalkti. Fakat devlet memurlarinin yurtdisina cikarken kurumlarini bilgilendirmeleri gerekiyor. Bunu kurumunuzdaki yetkililerden ogrenebilirsiniz, havaalaninda bir belge istenmeyecek sizden. Keyifli gunler !

 46. Bordo Vatandaş Pasaportumla Uzakdoğuya Gidecem,bişey istiyorlarmı Havaalanında bizimkiler OHAL- vs için ?

 47. Merhaba ben öğrenciyim ve babamdan dolayı yeşil pasaportluyum. Üç hafta sonra Almanya’ya gideceğim, öğrenci belgesi isteniyormuş sanırım,ıslak imzalı mı olmalı yoksa e-devletten alabilir miyim? Gereken başka belgeler nelerdir,yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

  • Ezgi Hanım merhabalar,

   Yeşil pasaportla yurdışına çıkarken herhangi bir belgeye ihtiyaç duyulmuyor. Yalnızca pasaportunuz yeterli, öğrenci belgesi v.s gerek yok.

 48. Selam. Ben bir ogretmen olarak soruyorum: insallah bu yaz gidecegim japonya 90 güne kadar vize istemiyor. Ancak havaalaninda bizden sgk dökümü hala istiyorlar mi? Bir de valilikten yurt dışına çıkmasında sakinca yoktur yazısı aldım. Daha baska ne isterler? Yanimda kardesimle gidiyorum.
  Ilk defa yurt dışı yapacagim icin şunu da bilmem lazim: Biz bileti online aldık. Havaalanina 2 3 saat evvel gidip oradam direkt alabiliyor muyum?
  Bir de uçak güney korede aktarma yapacak. Bir sonraki ucaga 6 saat var. Çıkıp birkac saat havaalani dışında gezebilir miyiz?

  • Merhabalar Nizamettin Bey ! Zamanında yeşil pasaport için istenen sgk dökümü gibi belgeler artık istenmiyor. İzin yazısı da almanıza gerek yok.

   Eğer PNR numarasına sahipseniz, 2-3 saat kala gitmeniz yeterlidir havalimanına.

   Güney Kore TC Pasaportlarından vize istemeyen bir ülke. Vakit bulursanız dışarı çıkabilirsiniz tabii

 49. ben dernek başkanıyım aynı zamanda emekliyi yurtdışına çıkmak istiyorum hollandaya nasıl bir yol izlemeliyim aydınlatırsanız sevinirim.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.