Görkemliyollar’da bugün sizlere pasaport yenileme işlemlerinden bahsedeceğim. Öncelikle varolan bir pasaportunuzu neden yenilemek zorunda kalabilirsiniz ?

Süresi bitmiş, defteri zarar görmüş ( yırtılmış ) veya medeni durumunuz değişiklik göstermiş olabilir. Bu durumlarda pasaport yenileme işlemini yapmış olmanız gerekir.

Pasaport yenileme işlemi aslında pasaport çıkarma işleminden farklı değildir. Aynı işlemleri yapmanız gerekir sadece ek olarak eski pasaportunuzu da yanınızda götürmelisiniz.


Pasaport Nasıl Çıkarılır ?drawn-blue-arrow-right


Pasaport Ücretleridrawn-blue-arrow-right


Pasaport Türleridrawn-blue-arrow-right


Pasaport Kaybetmedrawn-blue-arrow-right


30 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba pasaportum çantamda olup annem tarafından çamaşır makinesi ile yıkanmıştır tekrar mı çıkartmam gerekiyor pasaportu

  • Merhabalar Baran Bey,

   Yalnızca cüzdan bedeli ödeyerek aynı geçerliliğe sahip bir pasaport çıkarmanızı öneririm. Çipli olduğu için büyük ihtimalle elektronik özelliği bozulmuştur.

 2. Selam, pasaportumun 2022ye kadar kullanimi var fakat, resimli sayfasi yırtıldı yenisini cikarttigim zaman kullanim suresi yine aynen devam edermi yoksa yine onun icinde para verecekmiyim acaba.

  • Merhabalar Volkan Bey,

   Harç ücreti ödemeden eski pasaportunuz ile aynı geçerliliğe sahip bir pasaport alabilirsiniz. Yalnızca cüzdan bedeli ödemeniz gerekli.

 3. Merhaba ,
  Beim pasaportum 3 yil geçerli daha . Ama oglum ilk sayfasini yani bilgilerimin oldugu sayfayi yirtti. Bu durumda pasaportumu tamamen yenileyip tüm ücreti mi ödeyecegim ? Yoksa sadece defter ücreti yeterli mi?

  • Merhabalar Betül Hanım,

   Sadece defter ücreti yeterlidir, bu ücret karşılığında size aynı geçerlilik süresine sahip yeni bir cüzdan verirler 🙂

 4. Merhabalar
  Benim 15 mart 2019da yeşil pasaport sürem doluyor. 14 nisan da iş için barcelonaya seyahat edeceğim. Pasaportumu yeniyelip bordoya geçiş yapmam gerekiyor ve öğrenciliğim hala devam ediyor. Durumum özetle böyle.
  Öğrenciliğim devam ediyor fakat 15 marttan itibaren 25imi doldurmuş oluyorum. 15 marttan önce bordo pasaporta geçiş yaparsam harç öder miyim?

  • Merhabalar Sercan Bey,

   Öğrenci pasaportu 25 yaşına kadar olan tarihte veriliyor. Yani sizin normal ücret ödeyerek bordo pasaport çıkarmanız ve vize almanız gerekmekte.

   Pasaport çıkarma ve vize alma aşamalarını 20 gün içerisinde halledebilir misiniz pek emin değilim açıkçası ama acele etmelisiniz.

 5. Merhaba yunanistana aldığım schengen vizesi ile yunanistan dan fransaya geçtim ve vize süresini biray ihlal ettim vize almak için sorun olurmu yoksa pasaport defterini değiştirmem gerekiyormu pasaportta sadece giriş çıkış kaşeleri var

  • Merhabalar Halit Bey,

   Vize süresini aştığınız koşulda zaten dönüşte bu konuda büyük ihtimalle bir uyarı alırsınız ayrıca pasaportun değişmesi sizin yükümlülüğünüzü ortadan kaldırmaz, muhtemelen yeni başvuruda bu durum önünüze olumsuz bir konu olarak çıkacaktır.

 6. merhaba. pasaportumun 30mart 2019 süresi var. 30 ocak 2019’a kadar çıkış yapabiliyorum. pasaport yenileme yapabilir miyim?

  • Merhabalar Sevgili Lalin,

   Çıkış süresi konusu ülkeden ülkeye değişebiliyor. Zaten ocak ayında olduğumuz düşünülürse senin o pasaportu acil olarak yenilemen gerekiyor. Şuan neredeyse hiçbir ülkeye giriş yapamazsın, elini çabuk tut derim 🙂

 7. Merhahaba
  Makedonyaya 18 eylulde gittim fakat beyaz kartonu 1 ay gec aldim beyaz kartonun ustunde son tarih 1 ocak yaziyordu fakat ben 17 aralikta turkiyeye dondum simdi geri gitmem lazim kalan 13 gun ile girebilirmiym yoksa pasaportu yenilesem mi daha iyi olur tesekkur ederim.

  • Merhabalar Sevgili Selman,

   Beyaz kartondan kastınızı inanın anlayamadım 🙂 Şunu diyim size pasaportu değiştirmeniz giriş çıkış sürelerine etki etmez.

   Makedonya Türk pasaportlarına 90 günlük kalış izni verdiğinden büyük ihtimalle tekrar giriş yapamazsınız. Ama durum karışık olduğundan ve tam olarak anlayamamış olduğumdan dediğinizi, konsolosluğu arayıp net bilgi almanızı tavsiye ederim.

 8. Merhaba. Pasaportum yanlıslıka camasır makinesinde yıkandı, ressim ve bilgiler okunuyor ancak kullanılabılır bir durumu yok. 10 yıllık cıkartmıstım 5 senesinii kullandım halen hazırda 5 sene daha vakti vardı. Sımdi yeni pasaport cıkarırken sadece 108 tl defter bedeli mi odemem gerekiyor, yani yenilendigi zaman gene eski pasaprt suremden mi devam edecek? Yoksa eski pasaport gitti, sureside gitti, yeni bir 10 yıllık sure icin 656TL (on yıllık bedel + 108 TL (defter bedeli) mi odemem gerekiyor? Emniyet mudurlugunu arayıp ulasamıyoruz, yardımcı olursanız sevınırım.

  • Merhabalar Ömer Bey,

   Pasaport cüzdanınızı yenilemeniz gerekmekte. Yeniden başvurmanız gerekiyor bunun için fakat sadece cüzdan bedeli ödeyerek aynı geçerlilik tarihli yeni bir pasaport alabilirsiniz.

   Yani ödediğiniz pasaport harcınız boşa gitmedi merak etmeyin 🙂

 9. Pasaportumla giriş çıkış yaptığım da mühürlenen sayfa dün yırtıldı sizce problem olabilir mi, teşekkür ederim.

  • Merhabalar Hasan bey,

   Muhtemelen sorun olmayacaktır. Fakat kalış süreniz uzunsa bence en yakın Türk konsolosluğuna başvurup yenisini almalısınız.

 10. Pasabortun boş sayfası yarıya kadar yılrtıldı bantladık her hangi bir sıkıntı olurmu

  • Merhabalar Emin Bey,

   Boş sayfadaki yırtıklar acil bir sorun yaratmamakta. Fakat eğer imkanınız varsa sadece cüzdan bedeli karşılığında o pasaportu yeniletmenizi öneririm.

 11. Merhaba, pasaport un en arka sayfası yırtıldı. Mühür basılı olan bir sayfa koptu. Ne yapmalıyım. Giriş çıkışlarda problem olur mu

  • Merhabalar Selin Hanım,

   Eğer resminizin olduğu ilk sayfa ve arkadaki çip sağlamsa iş görür. Fakat eğer imkanınız varsa en yakın sürede yeniletmenizi öneririm.

 12. Pasaportumun kapağı çıktı geçerlimi acaba fotoğraf olan kağıt sağlam

  • Merhabalar Eylem Hanım,

   Yeniletmenizi öneririm, duruma göre sorun çıkarmayan ülkeler olacaktır fakat riske girmeye değmez derim 🙂

 13. Pasaportu parça pincik ettim ve suya batırıp attım ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim ?

 14. Merhaba pasaportum yırtıldı yine aynı işlemleri tekrar yaptırmam gerekiyor mu? Teşekkürler

  • Eger pasaportunuzun fotografiniz olan ilk sayfasi ve kapagi yirtildiysa, yine ayni basvuru islemleriyle yenisini alabilirsiniz. Ara sayfalardaki kucuk yirtilmalar cok onemsenmeyebilir ulkeler tarafindan