Pasaport Kontrolü’nden Nasıl Kolay Geçilir ?

Öne Çıkanlar / Seyahat İpuçları

Pasaport Kontrolü’nden Nasıl Kolay Geçilir ?


Görkemli günler ! Bugün yurtdışına seyahatin hem en gergin hem de en komik anlarını yaşadığımız pasaport kontrolü aşamasından bahsedip, sizlere kolay bir pasaport geçişi için pratik bilgiler vereceğim.

Aşağıda sıraladığım tüm tavsiyeleri, ziyaret ettiğim 40’tan fazla ülkede edindiğim tecrübelerden harmanladığımı da eklemek istiyorum, başıma neler gelmedi ki… 🙂

Viyana Sokaklarından / Avusturya

Pasaport Kontrolünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bildiğiniz gibi başka bir ülkeye seyahat ederken pasaport kontrollerinden geçiyoruz. Bunlardan ilki ülkemizde oluyor, burada sorun yaşayacağınızı sanmam 🙂

Peki gideceğimiz ülkedeki pasaport memuruyla nasıl bir sohbetimiz olacak ? Şimdi size kolay ve stressiz bir geçiş sağlayacak aşamalara geçiyorum !

Pasaport Kontrolü’nden En Çok Çekinilen Amerika’dan / New York

Pasaport Görevlisine Merhaba Deyin

Öncelikle görevlinin de bir insan olduğunu unutmayın. Aranızdaki samimiyet ilişkisi çok önemli, bunun en güzel göstergesi hafif bir gülümsemeyle merhaba demek.

Soğuk bir ortam olsa da, onlar sizi karşılıyor bir yerde. Hiçbir zaman kendi ülkeleri için kötü bir izlenim bırakmak istemezler. Siz de iletişime geçmekten korkacak bir tavır hissettirmeyin.

Bu şekilde başladığım pasaport görüşmelerinde bazen inanılmaz yanıtlar alabiliyorum ! Lizbon’da neşeli bir insan olduğum konusunda iltifat edilirken, Bangkok’ta Türkçe merhaba sesiyle ülkeye alındım.

Singapur’a Giriş Pasaport Kontrolü’ndeyken / Changi Havalimanı

Sorulara Kısa Cevaplar Verin

Görevlinin de pek sohbet canlısı olduğunu sanmam, sonuçta yüzlerce insanla muhattap oluyor ve hep aynı konular. Fakat adam bir soru sorduğuna pişman oluyor, neden mi ?

Bazen öyle cevaplara kulak misafiri oluyorum ki dakikalarca sürüyor. Bu kadar uzun yanıtlanacak ne sormuş olabilir ? Görevlinin size soracağı sorular zaten belli, en fazla nerede kalacaksınız demiştir o da bir otel ya da cadde ismiyle anlatılabilir.

Bir de cevaplarken verdiğimiz ekstra gereksiz bilgiler var. Örneğin sadece ziyaret sebebini soran memura, akraba ziyareti demek yerine, o kişinin yakınlık derecesinden yaptığı işe herşeyi anlatarak aslında kendimizi zora sokuyoruz. Detay verdikçe görevli de irdelemeye başlıyor ve belki de şüpheleniyor.

La Rambla’daki Keyifli Bir Müzeden / Barselona, İspanya

Sade Bir İngilizce Kullanın

Sözüm İngilizce’si çok iyi olanlara değil. Ülkemizdeki insanların çoğu orta düzey yabancı dil bilgisine sahipken, belki de İngilizce’mizi kullanacağımız en resmi ortamda başlıyoruz saçmalamaya.

Sanki en iyi İngilizce konuşanı seçiyorlarmışçasına inanılmaz tense ve kalıplara başvuruyoruz 🙂 Bunlara gerek yok ! Bence en güzeli tek kelimelik yanıtlar; yes, no, travel !

Yurtdışında Nasıl Bir İngilizce Gerekli ?

Nehirdeki Keyifli Kayık / Basel, İsviçre

Varsa Giriş Formunu İyi Doldurun

Orjinal ismiyle Immigration Form yani giriş formları. Özellikle Güneydoğu Asya Ülkeleri ve Amerika’da oldukça popüler. Bu formları ülkeye girmeden uçakta ya da havalimanında pasaport görüşmesinden önce dolduruyorsunuz.

Aslında bu formla girilen ülkelerde şanslısınız ! Çünkü konuşmada size soracağı şeyleri zaten yazılı olarak veriyorsunuz, bu sayede ekstra bir açıklamaya gerek kalmıyor, fakat çok da rahat olmayın !

Endonezya’dan Singapur’a girişimde ayaküstü doldurduğum İmmigration Form ve kendime olan fazla güvenim biraz başımı ağrıttı doğrusu. Ezbere hatırladığımı düşündüşüm otelin caddesini yanlış yazınca bakın başıma gelenlere.

Singapur gibi tek şehirlik bir ülkede pasaport memuru bana böyle bir cadde yok diyebiliyor 🙂 Sonrasında toparlamam hiç kolay olmadı, hatta özel bir ofise alınıp 15-20 dakika kadar sorulara maruz kaldım. Sonunda tabii girdim ülkeye ama işler baya bir uzadı.

Tayland’a Girişte Doldurduğum Form

Yanınızda Dönüş Biletinizin Çıktısını Bulundurun

Maalesef 2018’in modası artık bu. Çünkü tüm dünya potansiyel göçmenlerle mücadele ediyor, insanlar ziyaret ettiği ülkelerde yaşamak istiyorlar. Bunun için de ülkeler sizden dönebileceğinizin garantisini istiyor, nasıl mı ?

Okyanus ötesi seyahatlerinizde biletiniz zaten gidiş-dönüştür, fakat Avrupa’da gidiş ve dönüşünüz farklı noktalardan olabilir, ya da daha planlamamış olabilirsiniz.

Pasaport kontrolünde her ihtimale karşı dönüş biletinizin çıktısını yanınızda bulundurmanızı tavsiye ediyorum, en azından telefonunuzda çevrimdışı ulaşabileceğiniz şekilde mail hali dursun.

Cluj Napoca Ziyaretimden / Elimde Rumen Leyi / Romanya

Kalacağınız Yeri Önceden Ayarlayın

Göçmen sorunlarıyla beraber ülkeler başlarına bela olabilecek insanlar kabul etmek istemiyor. Bu yüzden de sizin kalacak yerinizin olduğundan emin olmak isteyebilirler.

Bu yüzden gitmeden otel rezervasyonu şart. Büyük ihtimalle bunu size sormayacaklar, fakat her ihtimale karşı yanınızda durması, süprizlerin önüne geçecektir.

Yurtdışında Kalacak Yer Nasıl Bulunur ?

New York Köprüleri’nde İlerlerken / Manhattan, ABD

Görevliyle Göz Göze Gelmekten Çekinmeyin

Görevlinin karşısında suçlu gibi duranlara ne demeli ! Kendinize güvenin ve pasaport memuru ile göz temasından korkmayın. Zaten saklayacak birşeyimiz mi var ?

Konuşma esnasında garip tavırlar sergilemek ve etrafa bakınmak bana genelde şüpheli bir durumu çağrıştırıyor, bu yüzden çekinceden çok güvene sahip olun.

Varşova Sokaklarında Çektiğim Bir Fotoğraf / Polonya

Tatlı Bir Turist Olduğunuzu Unutmayın

Bunu benim hatırlatmama gerek var mı ? Hep dediğim gibi, bizler bu ülkeleri ziyarete giden sevimli turistleriz, Bizim gibi ülkelerini görmeye gelen insanları kim istemez ki ?

Dünyada tüm ülkeler turizmde bir yarışa girmiş durumda. Her ülke kendi şehirleri daha çok ziyaret edilsin istiyor. Sonuçta biz de bedavaya gitmiyoruz, oraya az ya da çok döviz bırakacağız. Bu yüzden istenmeyen insan moduna girmeyin ve değerli olduğunuzu hissedin !

Tatlıdan Çok Biraz Yorgun Gözüküyorum 🙂 / Oslo, Norveç

Kendinize Güvenemiyorsanız İstatistiklere Güvenin

Ben tüm bu pratik çözümlere ve önerilere karşın hala korkuyorum diyenlere pozitif bir yaklaşımım var !

Günümüzde yurtdışına seyahat edenlerin yüzde 99’undan fazlası gidecekleri ülkeye sorunsuz şekilde giriş yapıyormuş. Ben demiyorum araştırmalar ve rakamlar söylüyor. Ülkelere girmekte sorun yaşayanların çoğu da ya vize konusunda bir hata yapıyor ya da pasaportu ile ilgili fiziksel bir sorun oluyor.

Sonuç olarak, hırsız, kaçakçı ya da göçmen olmadığımıza göre pasaport kontrolünden korkmamıza da gerek yok !

Konuşurken saçmalasak da, formu yanlış doldursak da basit bir şey için geri gönderilecek halimiz yok, rahat olun ve gezinizin keyfini çıkarın, başka bir yazıda görüşmek üzere !

Yazının Devamı:  Yurtdışı Seyahati İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ? →

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*