Görkemli günler ! Bugün yurtdışına seyahatin hem en gergin hem de en komik anlarını yaşadığımız pasaport kontrolü aşamasından bahsedip, sizlere kolay bir pasaport geçişi için pratik bilgiler vereceğim.

Aşağıda sıraladığım tüm tavsiyeleri, ziyaret ettiğim 55’ten fazla ülkede edindiğim tecrübelerden harmanladığımı da eklemek istiyorum, başıma neler gelmedi ki… 🙂

*Koronavirüs güncellemeleri yapıldı!

Viyana Sokaklarından / Avusturya

Pasaport Kontrolünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bildiğiniz gibi başka bir ülkeye seyahat ederken pasaport kontrollerinden geçiyoruz. Bunlardan ilki ülkemizde oluyor, burada sorun yaşayacağınızı sanmam 🙂

Peki gideceğimiz ülkedeki pasaport memuruyla nasıl bir sohbetimiz olacak ? Şimdi size kolay ve stressiz bir geçiş sağlayacak aşamalara geçiyorum !

Pasaport Kontrolü’nden En Çok Çekinilen Amerika’dan / New York

Pasaport Görevlisine Merhaba Deyin

Öncelikle görevlinin de bir insan olduğunu unutmayın. Aranızdaki samimiyet ilişkisi çok önemli, bunun en güzel göstergesi hafif bir gülümsemeyle merhaba demek.

Soğuk bir ortam olsa da, onlar sizi karşılıyor bir yerde. Hiçbir zaman kendi ülkeleri için kötü bir izlenim bırakmak istemezler. Siz de iletişime geçmekten korkacak bir tavır hissettirmeyin.

Bu şekilde başladığım pasaport görüşmelerinde bazen inanılmaz yanıtlar alabiliyorum ! Lizbon’da neşeli bir insan olduğum konusunda iltifat edilirken, Bangkok’ta Türkçe merhaba sesiyle ülkeye alındım.

Singapur’a Giriş Pasaport Kontrolü’ndeyken / Changi Havalimanı

Sorulara Kısa Cevaplar Verin

Görevlinin de pek sohbet canlısı olduğunu sanmam, sonuçta yüzlerce insanla muhattap oluyor ve hep aynı konular. Fakat adam bir soru sorduğuna pişman oluyor, neden mi ?

Bazen öyle cevaplara kulak misafiri oluyorum ki dakikalarca sürüyor. Bu kadar uzun yanıtlanacak ne sormuş olabilir ? Görevlinin size soracağı sorular zaten belli, en fazla nerede kalacaksınız demiştir o da bir otel ya da cadde ismiyle anlatılabilir.

Bir de cevaplarken verdiğimiz ekstra gereksiz bilgiler var. Örneğin sadece ziyaret sebebini soran memura, akraba ziyareti demek yerine, o kişinin yakınlık derecesinden yaptığı işe herşeyi anlatarak aslında kendimizi zora sokuyoruz. Detay verdikçe görevli de irdelemeye başlıyor ve belki de şüpheleniyor.

La Rambla’daki Keyifli Bir Müzeden / Barselona, İspanya

Sade Bir İngilizce Kullanın

Sözüm İngilizce’si çok iyi olanlara değil. Ülkemizdeki insanların çoğu orta düzey yabancı dil bilgisine sahipken, belki de İngilizce’mizi kullanacağımız en resmi ortamda başlıyoruz saçmalamaya.

Sanki en iyi İngilizce konuşanı seçiyorlarmışçasına inanılmaz tense ve kalıplara başvuruyoruz 🙂 Bunlara gerek yok ! Bence en güzeli tek kelimelik yanıtlar; yes, no, travel !

Yurtdışında Nasıl Bir İngilizce Gerekli ?

Nehirdeki Keyifli Kayık / Basel, İsviçre

Varsa Giriş Formunu İyi Doldurun

Orjinal ismiyle Immigration Form yani giriş formları. Özellikle Güneydoğu Asya Ülkeleri ve Amerika’da oldukça popüler. Bu formları ülkeye girmeden uçakta ya da havalimanında pasaport görüşmesinden önce dolduruyorsunuz.

Aslında bu formla girilen ülkelerde şanslısınız ! Çünkü konuşmada size soracağı şeyleri zaten yazılı olarak veriyorsunuz, bu sayede ekstra bir açıklamaya gerek kalmıyor, fakat çok da rahat olmayın !

Endonezya’dan Singapur’a girişimde ayaküstü doldurduğum İmmigration Form ve kendime olan fazla güvenim biraz başımı ağrıttı doğrusu. Ezbere hatırladığımı düşündüşüm otelin caddesini yanlış yazınca bakın başıma gelenlere.

Singapur gibi tek şehirlik bir ülkede pasaport memuru bana böyle bir cadde yok diyebiliyor 🙂 Sonrasında toparlamam hiç kolay olmadı, hatta özel bir ofise alınıp 15-20 dakika kadar sorulara maruz kaldım. Sonunda tabii girdim ülkeye ama işler baya bir uzadı.

Tayland’a Girişte Doldurduğum Form

Yanınızda Dönüş Biletinizin Çıktısını Bulundurun

Maalesef 2022’nin modası artık bu. Çünkü tüm dünya potansiyel göçmenlerle mücadele ediyor, insanlar ziyaret ettiği ülkelerde yaşamak istiyorlar. Bunun için de ülkeler sizden dönebileceğinizin garantisini istiyor, nasıl mı ?

Okyanus ötesi seyahatlerinizde biletiniz zaten gidiş-dönüştür, fakat Avrupa’da gidiş ve dönüşünüz farklı noktalardan olabilir, ya da daha planlamamış olabilirsiniz.

Pasaport kontrolünde her ihtimale karşı dönüş biletinizin çıktısını yanınızda bulundurmanızı tavsiye ediyorum, en azından telefonunuzda çevrimdışı ulaşabileceğiniz şekilde mail hali dursun.

Cluj Napoca Ziyaretimden / Elimde Rumen Leyi / Romanya

Kalacağınız Yeri Önceden Ayarlayın

Göçmen sorunlarıyla beraber ülkeler başlarına bela olabilecek insanlar kabul etmek istemiyor. Bu yüzden de sizin kalacak yerinizin olduğundan emin olmak isteyebilirler.

Bu yüzden gitmeden otel rezervasyonu şart. Büyük ihtimalle bunu size sormayacaklar, fakat her ihtimale karşı yanınızda durması, süprizlerin önüne geçecektir.

Yurtdışında Kalacak Yer Nasıl Bulunur ?

New York Köprüleri’nde İlerlerken / Manhattan, ABD

Görevliyle Göz Göze Gelmekten Çekinmeyin

Görevlinin karşısında suçlu gibi duranlara ne demeli ! Kendinize güvenin ve pasaport memuru ile göz temasından korkmayın. Zaten saklayacak birşeyimiz mi var ?

Konuşma esnasında garip tavırlar sergilemek ve etrafa bakınmak bana genelde şüpheli bir durumu çağrıştırıyor, bu yüzden çekinceden çok güvene sahip olun.

Varşova Sokaklarında Çektiğim Bir Fotoğraf / Polonya

Tatlı Bir Turist Olduğunuzu Unutmayın

Bunu benim hatırlatmama gerek var mı ? Hep dediğim gibi, bizler bu ülkeleri ziyarete giden sevimli turistleriz, Bizim gibi ülkelerini görmeye gelen insanları kim istemez ki ?

Dünyada tüm ülkeler turizmde bir yarışa girmiş durumda. Her ülke kendi şehirleri daha çok ziyaret edilsin istiyor. Sonuçta biz de bedavaya gitmiyoruz, oraya az ya da çok döviz bırakacağız. Bu yüzden istenmeyen insan moduna girmeyin ve değerli olduğunuzu hissedin !

Tatlıdan Çok Biraz Yorgun Gözüküyorum 🙂 / Oslo, Norveç

Koronavirüs Kurallarına Dikkat Edin

2022 yılının şu günlerinde artık pasaport kontrolünde Koronavirüs Covid-19 pandemisi kurallarına da dikkat etmek zorundayız. Bazı ülkeler komple seyahat yasağı bile getirebiliyor!

Koronavirüs pandemisi sürecinde rahat bir pasaport kontrolü için, ülkeye girişte negatif pcr test sonucu, koronavirüs aşı olunduğuna dair aşı kartı, koronavirüsü de içine alan bir seyahat sağlık sigortası gibi belgeleri yanınızdan eksik etmeyin.

Korona Döneminde Avrupa’da Seyahat Eden Görkem 🙂 Milan Bergamo Havalimanı

Kendinize Güvenemiyorsanız İstatistiklere Güvenin

Ben tüm bu pratik çözümlere ve önerilere karşın hala korkuyorum diyenlere pozitif bir yaklaşımım var !

Günümüzde yurtdışına seyahat edenlerin yüzde 99’undan fazlası gidecekleri ülkeye sorunsuz şekilde giriş yapıyormuş. Ben demiyorum araştırmalar ve rakamlar söylüyor. Ülkelere girmekte sorun yaşayanların çoğu da ya vize konusunda bir hata yapıyor ya da pasaportu ile ilgili fiziksel bir sorun oluyor.

Sonuç olarak, hırsız, kaçakçı ya da göçmen olmadığımıza göre pasaport kontrolünden korkmamıza da gerek yok !

Konuşurken saçmalasak da, formu yanlış doldursak da basit bir şey için geri gönderilecek halimiz yok, rahat olun ve gezinizin keyfini çıkarın, başka bir yazıda görüşmek üzere!

Yazının Devamı:  Pasaportsuz Yurtdışına Nasıl Çıkılır?

76 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba, bu güzel blog yazınız için teşekkürler, bir sorum olacak j1 öğrencisiyim nasipse mart gibi vize görüşmem var amerika konsoloslugunda, fakat amerikada bireysel şirket kurmak için ugraşıyorum bu bireysel şirket vizede kafamı ağrıtırmı ya da havaalanında geçişte sıkıntı yaşarmıyım sizce 4 ay güzel bir program yapıp tekrar Türkiyeye dönecegim güzelim programın heba olmasını istemem, Teşekkürler..

  • Merhabalar Sevgili Damla,

   Ağrıtır bence de 🙂 çünkü öğrenci olarak vize alıp şirket kurmaktan bahsediyorsunuz. Vizeyi alsanız bile pasaport memurunun ilk sorularından biri bu olacaktır…

 2. merhaba görkem bey .Ben ve eşim Ankara’ da öğretmen olarak yapıyoruz.iki kızım ve bizlerin yeni çıkarılmış yeşil pasaportu ve 2019’da yenilediğim ehliyetim var.yeşil sigorta yaptırdığımda kendi aracımla Almanya ‘ ya gitmekte herhangi bir sorun yaşarmıyım? Uçakla gidişlerde dil konusunda da sıkıntı yaşamamıştır.Basit ve kısa cümlelerle sorunu halletmiştir.

 3. merhaba görkem kardeşim bütün yazılarını okumaya çalışıyorum. hiç bu kadar kendimi güvende hissetmemiştim. ayrıca sitenizi bayıldım. bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için size çok teşekkür ediyorum. benim sorum ilk defa yurdışına çıkacağım ve vizeli bir ülke meksika. Aşçıyım ve 3 yıl veya daha fazla yaşamak gibi bir düşüncem var. Benim sorum hava alanı kontrollerinde oturma ve çalışma izni aldığım halde dil seviyem konusunda bir sorun olabilir mi ve uçak biletini sadece gidiş olarak alırsam yine bir sorun yaşarmıyım. ayrıca vatandaşlık almayıda düşünüyorum. teşekkür ederim

  • Merhabalar Eyüp Bey,

   Teşekkür ederim güzel sözleriniz için,

   Oturma izninin olması demek senim evin orası demek 🙂 Türkiye’ye girerken bi soru soruyorlar mı ? Öyle düşünün. Oturma izni olanlar pasaport kontrolünde bi soruyla karşılaşmaz.

   • sitenizde bu konuyla ilgili 2 yorum yaptım kusuruma bakmayın sabah uyandığımda sayfayı yeniledim ve kendi yorumumu göremedim. cevabınız beni bir nebze rahatlattı teşekkür ederim. peki ilk defa çıkıyorum ama oturma izni alsam bile yinede vize almam gerekli mi?

 4. Merhaba. Sanırım Dubai’ye gitmişsiniz. Biz orada konsoloslukta nikah yapmayı düşünüyoruz Eylül ayı gibi bir bilginiz var mı bu konuda? 🙂 ve Dubai’de kalınacak yer, gezilecek yer önerileri, başka tavsiyeleriniz? paylaşırsanız mutlu olurum:) teşekkürler

 5. merhaba,

  italya vizesine başvurdum Mart ayı başlangıçlı 6 aylık çıktı fakat corona virüsü sebebiyle tüm uçuşlar iptal edildiğinden seyahat gerçekleşemeyecek. virüs sebebiyle İtalya bir süre daha tehlikeli olacağından rotayı Barcelona’ya çevirmek istiyorum.
  Pasaport kontrolünde bu açıklamaya rağmen bir sıkıntı çıkar mı diye endişeliyim.

 6. Merhaba
  Benim davet mektubum stutgartdan geldi yalnız ben berlinden tren ile gecmeyi planlıyorum ucuza bilet buldugum icin kontrolde bi sorun olur mu acaba ? Dönüs bileti icinde ayrıca rezervasyon yaptiracagim ciktisini alacagim.Ne sorarlar ne gibi cevap vermeliyim ingilizcem iyi bu arada

 7. Günaydın Görkem bey Ben Soy bağı sayesinde Romen vatandaşlığını yeni aldım çift vatandaşlığım oldu İlk olarak Kendi TR plakalı aracım ile çift Pasoportum ile Romanya’ya gitmek istiyorum. Sizin sayfanızda Yeşil sigorta yaptırmayı önermişsiniz onu burdan yaptırırsam Çipli yeni ehliyetimde var araç için başka herhangi bir evrak yaptırmam gerekiyormu Benim durumumda olanlar herhangi bir problem yaşadımı acaba şimdiden çok teşekkürler Mutlu günler

 8. merhabalar, benim kısa bir süre önce evlilik vizem çıktı ve 2 ay önce evlendik. 3 gün sonrada Kore’ye gideceğim. Dönüş bileti de almalı mıyım, her hangi bir problem çıkar mı ? Yoksa sadece gidiş bileti yeterli midir ?

  • Merhabalar Özge Hanım,

   Eğer uzun süreli bir vizeyse dönüş bileti ibraz etmeniz gerekmez. Ama bence gidiş dönüş alın uzuun bir tarih sonraya 🙂 Çünkü tek yön ve gidiş dönüş aynı para oluyor biletler okyanus ötesi mesafelerde.

 9. Merhaba, ben mulhouse airport’ta inip oradan strasbourg’a trenle geçeceğim. Otel rez. ve dönüş biletim mevcut fakat tren biletimi oradan almak istiyorum binmeden önce. Kontrolde herhangi bir sıkıntı olur mu? Teşekkür ederim şimdiden :))

  • Merhabalar Tuğçe Hanım,

   Sorun olmaz ama online alırsan daha ucuza gelir senin için büyük ihtimalle. Flixbus la direkt havalimanından çok daha ucuza gidebilirsin kesin kontrol et istasyona gitmene gerek kalmaz 🙂

 10. merhaba
  tek girişli yunanistan vizesi aldım ama Norveç’e gideceğim 4 günlük bir gezi. dönüş bileti var. kalacak yer kuzenim. bir problem yaşanırmı…

 11. Merhaba

  10 yıllık amerika vizesi aldım. Vize görüşmesine giderken otel rezervasyonunu yapmıştım. Şuan değiştirmemde bi sorun olur mu? yine aynı şehirde farklı bir otel ayarlamamda sorun yaşar mıyım. Şimdiden Teşekkürler

  • Merhabalar Orhan Bey,

   Yani değiştirmeseniz daha iyi mümkünse 🙂 Ama değiştire de bilirsiniz. Yeter ki vizede beyan ettiğiniz gidiş tarihleri vs. vs. çok fazla oynamasın.

 12. Merhaba,

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, çoğu sorumun cevabını sitenizde buldum. 🙂 benim sorum su şekilde: Yeşil pasaportum var, şubatta 1 hafta için Barcelona’ya gideceğim. Dönüş biletimi aldim ve otel rezervasyonlarımı yaptırdım ancak 1 hafta içinde 2 farklı otelde kalacağım.
  Tek bir otel rezervasyonu olmaması kontrolde sorun oluşturur mu?
  Teşekkürler şimdiden

  • Merhabalar Gözde Hanım,

   Rica ederim 🙂 hayır sorun olmaz. Ben mesela Bangkok’ta 2 ayrı hostelde kalmıştım şehrin 2 ayrı yanını deneyimleyebiliyim diye normal bir durum.

 13. Merhaba
  Amerika girişinde otel rezervasyonunu gösteriyoruz. Peki bu gösterdiğimiz otelde değil de bir yakınımızın evinde kalırsak sıkıntı olur mu? Yakınıma sürprizle gitmek istediğim için girişte onun adresini vermek istemiyorum arayıp teyit ediyorlar diye

 14. Merhaba, pasaportumu yenilerken eski pasaportu delerken görevli memur yanlışlıkla 10 yıllık amerika vizemi deldi sehven yappldı diye yazılı mektupta verdiler yeni pasaport gelince tekrardan vize bastırmam gerekiyormus nasıl bir yol izlemem gerek acaba bilginiz varmıdır bu hususta ?

  • Merhabalar Seniha Hanım,

   Açıkçası yazık olmuş…O vizeniz yokmuş gibi yeniden başvuru yapmanız gerekiyor. Fakat zaten vizeniz varsa yeniden vize almanız kolay olur.

 15. Merhaba Görkem Bey,
  1-) Ben yesil pasaport ile yaklasik 1 hafta sonra Paris e gitmeyi dusunuyorum. Ogrenci oldugum icin ve schengen ulkelerinden bazilarina daha gitmeyi istedigimden donus biletini kesin olarak hangi tarihe alacagima daha karar veremedim. 2-) Ayrıca Paris de bir yakinimda kalacagim icin otel kiralamak istemiyorum fakat bu yakinim resmi olarak fransada oturum iznine sahip oadığından detayli sorular sorarlar mi ve herhangi bir sorun teskil eder mi?

  • Merhabalar Nurullah Bey,

   Dönüş biletiniz olmadan gitmeye çalışmayın. Orada kalacağınız kişinin yasal olarak statüsü belirsiz ise de onun yanında kalacağınızı söylemeyin bence. Göstermelik olarak bir otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

 16. Merhaba,

  Ben Istanbuldan Amerika’ya orada 2-3 hafta arkadasimda kalip oradan Barbados’a gecmeyi planliyorum. Bu nedenle donus biletim Istanbul’a degil barbados’a olacak. Esim tekne ile Barbadosa gececegi icin onun yazacagi taxi ve tekne evraklar da yanimda olacak. Bu durum amerikaya giriste problem olur mu ? Ya da mecbur Istanbul donus biletim mi almak zorunda?

 17. Bu Sinpagur herkese mi aynı şeye yapar arkadaş. Ben de gittiğimde sırf kendi telefon numaram yerine otelin numarasını yazdım diye 1 saat saçma sapan sorulara maruz kaldım.

  • Merhabalar Semih Bey,

   🙂 Benzer bir olay yaşamışız. Benim de tamamen dalgınlığımdan olan bir hataydı. Singapur’da giriş formuna dikkat etmek gerekiyor anlaşılan.

   Bu tarz prosedürler olabiliyor maalesef ki herkes bizim gibi masum değil, onları da anlamak lazım. Eninde sonunda alırlar içeri merak etmeyin 🙂

 18. Abi Selamlar;
  Ben lise 1’e gidiyorum ve hemen hemen 13 yaşımdan bu yana kelime ezberliyorum.
  Ancak daha önümde 4 yıldan fazla var.
  Kendime inanıyorum ve 18 yaşında pasaport çıkarıp 19 yaşımda ise başta Gürcistan ve Azerbaycan olmak üzere dünyayı gezmek istiyorum.
  Senin bu konuda tavsiyelerin nedir?

  • Merhabalar Sevgili Kadir,

   Ne kadar güzel bi alışkanlığın var 🙂

   Sen ilk tavsiyemi almışsın zaten kendini geliştir, para biriktir, dil öğren, derslerine çalış… Emin ol zamanı geldiğinde tüm bu hayallerine kolayca ulaşabileceksin, pasaport kontrollerinden de hiç korkmana gerek kalmaz 🙂

 19. Merhaba,

  Vize alırken fuar ziyareti (business) diye belirttim, giderlerim şirket tarafından karşılanıyor. Pasaport kontrolde turistik desem sorun olur mu? Orada bu tür ayrıntılara erişebiliyorlar mı?

  Teşekkürler,
  Saygılarımla.

  • Merhabalar Okan Bey,

   Genelde turistik ve iş ziyaretleri için aynı vize tipi verilir zaten. Yani çoğu ülke bu ayrımı sadece pasaport kontrolünde önemsiyor. Siz hangi amaçla gidecekseniz onu beyan etmeniz en doğrusudur. Ayrıntılara da tabii ki erişebilirler 🙂

 20. Merhaba görkem bey 3 gün önce Ukrayna’ya gittim ilk yurtdışı deneyimimdi kalacak yer ve yetersiz param olduğunu söyleyip geri gönderdiler gerekli belgeleri tamamlayıp gelebilirsin dediler kırmızı bir mühür vurmuşlar geri geldiğim tarih var bu durum birdaha gitmeme engel olurmu?

 21. Merhabalar öncelikle, amerika için f1 vizesi aldım newyorkta dil okulu için baslangıc tarihi 10/06 ama ben tarihi 01/07 olarak değiştirmeyi ve 8 veya 9 haziranda gitmeyi düşünüyorum okul baslangıcında aile yanı konaklamam mevcut konsolosluktan verilen kagıtta 1 ay öncesinden girebilecegim yazıyor. 8 haziranda girsem ve otel rezervasyonu yaptırsam ve olabilirse 1 haftalık newyorktan san franciscoya gidip gelsem ama bunu söylemesem ülkeye girişte sorun olurmu acaba ?

  • Merhabalar Semih Bey,

   Değişiklik yapmanız pek iyi birşey değil. Sonuçta eğitim vizesiyle gidiyorsunuz ve 1 ay turistik bir gezi yapacağınızı söylüyorsunuz. Sıkıntı çıkarma ihtimalleri var…

 22. İyi günler, bu yaz Milano’ya seyahat amaçlı gideceğim. Geçerli süreli Yeşil pasaporta sahibim ve İtalya’ya ilk defa gideceğim. gidiş-dönüş biletim haricinde havalimanında hangi belgeleri yanımda bulundurmalıyım? Şimdiden çok teşekkürler çok faydalı bir platform bir çok soruya sayenizde yanıt buldum 🙂 kolay gelsin

  • Merhabalar Ömer Bey,

   Kalacağınız otel rezervasyonu çıktısını yanınızda bulundurun bir de yeterlidir 🙂 Rica ederim ne mutlu iyi yolculuklar!

 23. Merhaba almanyaya akraba ziyaretine gidecegim kismetse davetiyem de var. Tarih olarak 10 nisan yaziyor uzerinde sizce bu tarihten once vize verirler mi yoksa 10 nisandan itibaren mi baslar?
  Birde pasaport kontrolunde neler olmali yanimda? Simdiden coook tesekkurler:)

 24. Merhaba, yarın ilk defa yurtdışına çıkacağım ve gideceğim ülke Hollanda. Gidiş dönüş biletlerim hazır, bu bir akraba ziyareti olacak; eşimi ve ailesini ziyaret edeceğim. Kalacağım yerin adresini göstermem yeterli olur mu? Bazı yerlerde davetiyenin bir nüshası diyor fakat onu başvuru sırasında evraklarla vermiştim. Bu bir problem yaratır mı? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhabalar Sevgili Göknur,

   Davetiye pasaport kontrolünde sorulmaz. Zaten vize almışsınız ve tüm bu kontroller yapılmış. Siz yanınızda dönüş uçak bileti rezervasyonunuzu ve kalacağınız yerin adres ve telefon numarasını bulundurun yeterlidir.

 25. Abov yukarıda Hollanda’dan geri çevrilmiş arkadaş 🙂
  Ben gidiş dönüş biletlerimi aldım oradan airbn den ev tuttum ödemesini yaptım Şubat 20 de Amsterdam da olacağım lakin İngilizcem çok zayıf . Kontrol de bu belgeleri elimde tutacağım. Umarım çok da kasmazlar.
  3 arkadaş gidiyoruz .

  • Merhabalar Sevgili Furkan,

   Evet üzücü bir durum, dikkat etmenizi hep söylüyorum… Söylediğine göre zaten herşeyi halletmişsin. Rezervasyonların çıktısını yanında bulundurursan herhangi bir sorun yaşamazsın, iyi seyahatler !

 26. İtalyaya turistik vizeyle gidiyorum ilk yurt dışı seyahatim bookingden otel rezervasyonu yaptırdım vize için ama italyada arkadaşımda kalıcam. Rezervasyonu iptal ettirdim. Pasaport kontrolünde nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Merhabalar Sevgili Nisanur,

   Ben rezervasyonu iptal etmeni pek önermem. Pasaport kontrolünde dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonunun sorulması yüksek bir olasılık. Hele ki vize ile çelişirse içeri alınmama ihtimalin bile doğabilir.

   Bana kalırsa son dakika iptal edebileceğin bir rezervasyon yap. Örneğin booking’de ön ödemesiz bir rezervasyona boş bir hesap kartını verirsin. İtalya’ya girdikten sonra iptal edersin.

 27. Merhaba ilk defa Hollanda’ya gideceğim Otel rezervasyon um var ingilizce bilmiyorum pasaport kontrolunde sıkıntı olurmu shengen vize aldım sadece gidiş bileti aldım 5 gün turist olarak gezecem pasaport kontrolünde sıkıntı olurmu yardım ci olursaniz sorularıma sevinirim

  • Merhabalar Murat Bey,

   Dönüş biletini kesinikle gitmeden alın. Hele ki ilk kez yurtdışına çıkıyor ve ingilizceniz iyi değilse bu şart. Ayrıca basit ingilizce cevapları da yanınızda bulundurun veya sözlük.

 28. Merhabalar görkem bey; amsterdan da pasaport kontrolünde hotel sıkıntı çıktı ve beni geri çevirdiler. Şimdi ülkeme dönüyorum. Bi daha kaç gün sonra tekrar aynı şehre gidebilirim be yaptırımlar ne şekilde şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar Mehmet Bey,

   Maalesef ki dikkat etmeniz gereken bir konuyu atlamışsınız… Siz de göçmen potansiyeli görmüş olmalılar.

   Yeşil pasaportunuz mu vardı yoksa schengen vizeniz mi ? Muhtemelen schengen vizeniz iptal edilmiş olabilir. Doğru bilgiyi konsolosluklardan alabilirsiniz, eğer vizenizde sorun yoksa şartları sağlayıp tekrar gitmenizde de bir sorun olmaz.

 29. Merhabalar hiç ingilzice olmadan pasaport kontrolünden gecebilirmiyim moldovaya gitmek istiyorum ama tedirginim geçiste sıkınıtı olur diye

 30. Görkem bey ilk defa ukraynaya kızarkadaşımı ziyaret amaçlı gideceğim onun yanında kalacağım için hotel rezervasyonuna ihtiyacım var mı

  • Merhabalar Cuma Bey,

   Otel rezervasyonuna ihtiyacınız yok, fakat kız arkadaşınızın adresini ve telefonunu kesinlikle yanınızda bulundurun. Pasaport görevlileri teyit etmek isteyebilir.

   Ayrıca şu biraz karışık zamanlarda yani Ukrayna için, bence bu durumu hiç bildirmeye de bilirsiniz, otel rezervasyonu yapın booking’den ve turistik geldim deyin, zaten giriş yaparsınız.

 31. Merhabalar efendim;
  20 aralikta 10 gunluk bir paris gezisi planladik turistik vize tamam kardesimle gidecegim onda yesil pasaport var bende shengen otele 1 gunluk para odedik diger gunleri oteli begenirsek odiycem 1200 euro nakitim var baska param yok donus biletim hazir ilk shengen vizem pasaport kontrolunden cok cekiniyorum bir problem olurmu sizce

  • Merhabalar Atakan Bey,

   Rahat olabilirsiniz 🙂 Yeşil pasaportu olan daha çok çekinsin bence. Sizin Schengen vizeniz olduğu için zaten küçük bi kontrolden geçmişsiniz. Yalnızca kaç gün kalacaksınız nerede v.s gibi sorular sorabilirler o da sizi terletmez, yazıdaki tüyoları dikkate alırsanız sıkıntı yaşamazsınız.

 32. Sizinle bir kac sey konusmam gerekiyor, nisanlim ile dunya turu plani yaptik cok ciddi bir plan ve hazirliklarimiza basladik, aklimizda bir kac soru var ve size danismak istiyorum gercekten cok onemli ver yardim etmenizi umuyorum. Sizinle iletisime gecmek istiyorum. Mailden konusabilirsek cok sevinirim lutfen.

  • Merhabalar Şafak Bey,

   Her zaman çekinmeden iletişime geçebilirsiniz, şuan ulaştınız bile bana 🙂 Bu gibi ilgili yazılarımın altındaki yorumlardan ya da instagramdan bana soru sorabilirsiniz. Fakat sitede çok daha hızlı yanıtlıyorum 🙂

 33. Isım benzerliginden dolayi schengen üyesi ülkelere giriş yapamıyorum.italya ya hiç gitmediğim halde italya tarafından pasaportuna yasak konmuş.yunanistana giriş yapamıyorum. Interpol bimer dışişleri hepsine başvurdum çözülemedi.en son cimere yazdım haber bekliyorum. Bulgaristana birkaç kez giriş yaptım ama hep suçlu gibi beklettiler ve tutarak tuttular.bu sorunu nasıl cozebilirim.tesekkurler

  • Merhabalar Ali Bey,

   Geçmiş olsun, duyduğum en şanssız olaylardan biri. Açıkçası isim benzerliğinin bir problem yaratmaması gerekiyor. Çünkü aynı isme sahip 100 lerce insan olabiliyor. Bu konuda Schengen vizesi başvurusunda özel bir dilekçe kaleme alabilirsiniz. Amerika gibi ülkeler zaten parmak izi usulü çalıştığından çok sorun olacağını sanmam.

 34. Çok teşekkür ederim cevabınız için. Bu ikinci seyahatim olacak Brezilya ya .Sao Paulo ya ilk gittiğimde hiç bir soru ile karşılaşmadım.Beni tedirgin eden sey ilk giderken Türkiye’de check in gorevlisi dönüş biletin var mı demişti ve bende var dedim beni bu kısmı tedirgin ediyor check in görevlisinin böyle bir soru sorma hakkı
  varmı ve yok olması durumunda check in esnasindami tespit ediliyor bu durum ben burayı anlayamadım.

  • Merhabalar,

   Türkiye’deki soru aslında biraz prosedür gereği. Eğer bir problem çıkacaksa bu Brezilya tarafında olur. Ama dediğim gibi dönüş bileti olmadan yola çıkmanızı zaten önermiyorum.

 35. Merhabalar ben Hollanda ve Lisbon aktarmali brezilyaya gideceğim ve dönüş bileti almadım.thyden ücretsiz rezervasyon yapsam turkiyeden ve aktarmalarda dönüş biletimin olmaması problem yasatirmi . Teşekkürler

  • Merhabalar Fatih Bey,

   Vizesiz bir ülkeye giderken dönüş bileti olmaması bir sorundur. Pasaport görevlisi sizden bu bileti sorabilir, ücretsiz rezervasyon kabul görebilir fakat detaya inerlerse sizi kurtarmayacaktır.

   Kişisel kanatim rezervasyonun yeterli olacağı yönünde ama bence işinizi sağlama almadan kıta değiştirmeyin 🙂

 36. oğlum 28 Eylülde Hollanda’ya is için gidecek kendisi üniversite öğrencisi..Orada cizgi romanı çıkacak. Imza günü için gidecek.Kendisi 1996 doğumlu.Benden dolayı yeşil pasaportu var.pasaportunun bitis tarihi Mart 2019.Yesil pasoportlularin da izin alması gerekiyor diye duyum aldım.Bilgilendirirseniz sevinirim.Tesekkurler

 37. Merhaba eşim ve ben emekliyiz ve yeşil pasaport ile Almanya ya kardeşimize gideceğiz. Pasaport kontrolünde Alman polisi bizden teminat karşılığı herhangibir ücret talep edecek mi. Biletlerimizi kardeşim gönderecek.Ayrica bir belge gereklimi?.Bilgileriniz için teşekkür ederim

  • Merhabalar Müzeyyen Hanım,

   Yeşil pasaportla Almanya’ya girişte herhangi bir belge gerekmiyor. Pasaport kontrolü sırasında size en fazla kaç gün kalacaksınız, nerede kalacaksınız gibi sorular sorulabilir. Kardeşinizde kalacağınız için zaten bir sorun gözükmüyor. Ayrıca büyük ihtimalle soru dahi sormazlar, iyi yolculuklar !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.