Pasaport Kontrolü’nden Nasıl Kolay Geçilir ?

Öne Çıkanlar / Popüler Yazılar / Seyahat İpuçları

Pasaport Kontrolü’nden Nasıl Kolay Geçilir ?


Görkemli günler ! Bugün yurtdışına seyahatin hem en gergin hem de en komik anlarını yaşadığımız pasaport kontrolü aşamasından bahsedip, sizlere kolay bir pasaport geçişi için pratik bilgiler vereceğim.

Aşağıda sıraladığım tüm tavsiyeleri, ziyaret ettiğim 40’tan fazla ülkede edindiğim tecrübelerden harmanladığımı da eklemek istiyorum, başıma neler gelmedi ki… 🙂

Viyana Sokaklarından / Avusturya

Pasaport Kontrolünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bildiğiniz gibi başka bir ülkeye seyahat ederken pasaport kontrollerinden geçiyoruz. Bunlardan ilki ülkemizde oluyor, burada sorun yaşayacağınızı sanmam 🙂

Peki gideceğimiz ülkedeki pasaport memuruyla nasıl bir sohbetimiz olacak ? Şimdi size kolay ve stressiz bir geçiş sağlayacak aşamalara geçiyorum !

Pasaport Kontrolü’nden En Çok Çekinilen Amerika’dan / New York

Pasaport Görevlisine Merhaba Deyin

Öncelikle görevlinin de bir insan olduğunu unutmayın. Aranızdaki samimiyet ilişkisi çok önemli, bunun en güzel göstergesi hafif bir gülümsemeyle merhaba demek.

Soğuk bir ortam olsa da, onlar sizi karşılıyor bir yerde. Hiçbir zaman kendi ülkeleri için kötü bir izlenim bırakmak istemezler. Siz de iletişime geçmekten korkacak bir tavır hissettirmeyin.

Bu şekilde başladığım pasaport görüşmelerinde bazen inanılmaz yanıtlar alabiliyorum ! Lizbon’da neşeli bir insan olduğum konusunda iltifat edilirken, Bangkok’ta Türkçe merhaba sesiyle ülkeye alındım.

Singapur’a Giriş Pasaport Kontrolü’ndeyken / Changi Havalimanı

Sorulara Kısa Cevaplar Verin

Görevlinin de pek sohbet canlısı olduğunu sanmam, sonuçta yüzlerce insanla muhattap oluyor ve hep aynı konular. Fakat adam bir soru sorduğuna pişman oluyor, neden mi ?

Bazen öyle cevaplara kulak misafiri oluyorum ki dakikalarca sürüyor. Bu kadar uzun yanıtlanacak ne sormuş olabilir ? Görevlinin size soracağı sorular zaten belli, en fazla nerede kalacaksınız demiştir o da bir otel ya da cadde ismiyle anlatılabilir.

Bir de cevaplarken verdiğimiz ekstra gereksiz bilgiler var. Örneğin sadece ziyaret sebebini soran memura, akraba ziyareti demek yerine, o kişinin yakınlık derecesinden yaptığı işe herşeyi anlatarak aslında kendimizi zora sokuyoruz. Detay verdikçe görevli de irdelemeye başlıyor ve belki de şüpheleniyor.

La Rambla’daki Keyifli Bir Müzeden / Barselona, İspanya

Sade Bir İngilizce Kullanın

Sözüm İngilizce’si çok iyi olanlara değil. Ülkemizdeki insanların çoğu orta düzey yabancı dil bilgisine sahipken, belki de İngilizce’mizi kullanacağımız en resmi ortamda başlıyoruz saçmalamaya.

Sanki en iyi İngilizce konuşanı seçiyorlarmışçasına inanılmaz tense ve kalıplara başvuruyoruz 🙂 Bunlara gerek yok ! Bence en güzeli tek kelimelik yanıtlar; yes, no, travel !

Yurtdışında Nasıl Bir İngilizce Gerekli ?

Nehirdeki Keyifli Kayık / Basel, İsviçre

Varsa Giriş Formunu İyi Doldurun

Orjinal ismiyle Immigration Form yani giriş formları. Özellikle Güneydoğu Asya Ülkeleri ve Amerika’da oldukça popüler. Bu formları ülkeye girmeden uçakta ya da havalimanında pasaport görüşmesinden önce dolduruyorsunuz.

Aslında bu formla girilen ülkelerde şanslısınız ! Çünkü konuşmada size soracağı şeyleri zaten yazılı olarak veriyorsunuz, bu sayede ekstra bir açıklamaya gerek kalmıyor, fakat çok da rahat olmayın !

Endonezya’dan Singapur’a girişimde ayaküstü doldurduğum İmmigration Form ve kendime olan fazla güvenim biraz başımı ağrıttı doğrusu. Ezbere hatırladığımı düşündüşüm otelin caddesini yanlış yazınca bakın başıma gelenlere.

Singapur gibi tek şehirlik bir ülkede pasaport memuru bana böyle bir cadde yok diyebiliyor 🙂 Sonrasında toparlamam hiç kolay olmadı, hatta özel bir ofise alınıp 15-20 dakika kadar sorulara maruz kaldım. Sonunda tabii girdim ülkeye ama işler baya bir uzadı.

Tayland’a Girişte Doldurduğum Form

Yanınızda Dönüş Biletinizin Çıktısını Bulundurun

Maalesef 2018’in modası artık bu. Çünkü tüm dünya potansiyel göçmenlerle mücadele ediyor, insanlar ziyaret ettiği ülkelerde yaşamak istiyorlar. Bunun için de ülkeler sizden dönebileceğinizin garantisini istiyor, nasıl mı ?

Okyanus ötesi seyahatlerinizde biletiniz zaten gidiş-dönüştür, fakat Avrupa’da gidiş ve dönüşünüz farklı noktalardan olabilir, ya da daha planlamamış olabilirsiniz.

Pasaport kontrolünde her ihtimale karşı dönüş biletinizin çıktısını yanınızda bulundurmanızı tavsiye ediyorum, en azından telefonunuzda çevrimdışı ulaşabileceğiniz şekilde mail hali dursun.

Cluj Napoca Ziyaretimden / Elimde Rumen Leyi / Romanya

Kalacağınız Yeri Önceden Ayarlayın

Göçmen sorunlarıyla beraber ülkeler başlarına bela olabilecek insanlar kabul etmek istemiyor. Bu yüzden de sizin kalacak yerinizin olduğundan emin olmak isteyebilirler.

Bu yüzden gitmeden otel rezervasyonu şart. Büyük ihtimalle bunu size sormayacaklar, fakat her ihtimale karşı yanınızda durması, süprizlerin önüne geçecektir.

Yurtdışında Kalacak Yer Nasıl Bulunur ?

New York Köprüleri’nde İlerlerken / Manhattan, ABD

Görevliyle Göz Göze Gelmekten Çekinmeyin

Görevlinin karşısında suçlu gibi duranlara ne demeli ! Kendinize güvenin ve pasaport memuru ile göz temasından korkmayın. Zaten saklayacak birşeyimiz mi var ?

Konuşma esnasında garip tavırlar sergilemek ve etrafa bakınmak bana genelde şüpheli bir durumu çağrıştırıyor, bu yüzden çekinceden çok güvene sahip olun.

Varşova Sokaklarında Çektiğim Bir Fotoğraf / Polonya

Tatlı Bir Turist Olduğunuzu Unutmayın

Bunu benim hatırlatmama gerek var mı ? Hep dediğim gibi, bizler bu ülkeleri ziyarete giden sevimli turistleriz, Bizim gibi ülkelerini görmeye gelen insanları kim istemez ki ?

Dünyada tüm ülkeler turizmde bir yarışa girmiş durumda. Her ülke kendi şehirleri daha çok ziyaret edilsin istiyor. Sonuçta biz de bedavaya gitmiyoruz, oraya az ya da çok döviz bırakacağız. Bu yüzden istenmeyen insan moduna girmeyin ve değerli olduğunuzu hissedin !

Tatlıdan Çok Biraz Yorgun Gözüküyorum 🙂 / Oslo, Norveç

Kendinize Güvenemiyorsanız İstatistiklere Güvenin

Ben tüm bu pratik çözümlere ve önerilere karşın hala korkuyorum diyenlere pozitif bir yaklaşımım var !

Günümüzde yurtdışına seyahat edenlerin yüzde 99’undan fazlası gidecekleri ülkeye sorunsuz şekilde giriş yapıyormuş. Ben demiyorum araştırmalar ve rakamlar söylüyor. Ülkelere girmekte sorun yaşayanların çoğu da ya vize konusunda bir hata yapıyor ya da pasaportu ile ilgili fiziksel bir sorun oluyor.

Sonuç olarak, hırsız, kaçakçı ya da göçmen olmadığımıza göre pasaport kontrolünden korkmamıza da gerek yok !

Konuşurken saçmalasak da, formu yanlış doldursak da basit bir şey için geri gönderilecek halimiz yok, rahat olun ve gezinizin keyfini çıkarın, başka bir yazıda görüşmek üzere !

Yazının Devamı:  Yurtdışı Seyahati İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ? →

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

15 Yorum Bırakılmış

 1. Müzeyyen Akçan says:

  Merhaba eşim ve ben emekliyiz ve yeşil pasaport ile Almanya ya kardeşimize gideceğiz. Pasaport kontrolünde Alman polisi bizden teminat karşılığı herhangibir ücret talep edecek mi. Biletlerimizi kardeşim gönderecek.Ayrica bir belge gereklimi?.Bilgileriniz için teşekkür ederim

  • Merhabalar Müzeyyen Hanım,

   Yeşil pasaportla Almanya’ya girişte herhangi bir belge gerekmiyor. Pasaport kontrolü sırasında size en fazla kaç gün kalacaksınız, nerede kalacaksınız gibi sorular sorulabilir. Kardeşinizde kalacağınız için zaten bir sorun gözükmüyor. Ayrıca büyük ihtimalle soru dahi sormazlar, iyi yolculuklar !

 2. sema polat says:

  oğlum 28 Eylülde Hollanda’ya is için gidecek kendisi üniversite öğrencisi..Orada cizgi romanı çıkacak. Imza günü için gidecek.Kendisi 1996 doğumlu.Benden dolayı yeşil pasaportu var.pasaportunun bitis tarihi Mart 2019.Yesil pasoportlularin da izin alması gerekiyor diye duyum aldım.Bilgilendirirseniz sevinirim.Tesekkurler

 3. Merhabalar ben Hollanda ve Lisbon aktarmali brezilyaya gideceğim ve dönüş bileti almadım.thyden ücretsiz rezervasyon yapsam turkiyeden ve aktarmalarda dönüş biletimin olmaması problem yasatirmi . Teşekkürler

  • Merhabalar Fatih Bey,

   Vizesiz bir ülkeye giderken dönüş bileti olmaması bir sorundur. Pasaport görevlisi sizden bu bileti sorabilir, ücretsiz rezervasyon kabul görebilir fakat detaya inerlerse sizi kurtarmayacaktır.

   Kişisel kanatim rezervasyonun yeterli olacağı yönünde ama bence işinizi sağlama almadan kıta değiştirmeyin 🙂

 4. Çok teşekkür ederim cevabınız için. Bu ikinci seyahatim olacak Brezilya ya .Sao Paulo ya ilk gittiğimde hiç bir soru ile karşılaşmadım.Beni tedirgin eden sey ilk giderken Türkiye’de check in gorevlisi dönüş biletin var mı demişti ve bende var dedim beni bu kısmı tedirgin ediyor check in görevlisinin böyle bir soru sorma hakkı
  varmı ve yok olması durumunda check in esnasindami tespit ediliyor bu durum ben burayı anlayamadım.

 5. Ali ÖZTÜRK says:

  Isım benzerliginden dolayi schengen üyesi ülkelere giriş yapamıyorum.italya ya hiç gitmediğim halde italya tarafından pasaportuna yasak konmuş.yunanistana giriş yapamıyorum. Interpol bimer dışişleri hepsine başvurdum çözülemedi.en son cimere yazdım haber bekliyorum. Bulgaristana birkaç kez giriş yaptım ama hep suçlu gibi beklettiler ve tutarak tuttular.bu sorunu nasıl cozebilirim.tesekkurler

  • Merhabalar Ali Bey,

   Geçmiş olsun, duyduğum en şanssız olaylardan biri. Açıkçası isim benzerliğinin bir problem yaratmaması gerekiyor. Çünkü aynı isme sahip 100 lerce insan olabiliyor. Bu konuda Schengen vizesi başvurusunda özel bir dilekçe kaleme alabilirsiniz. Amerika gibi ülkeler zaten parmak izi usulü çalıştığından çok sorun olacağını sanmam.

 6. Şafak Demirel says:

  Sizinle bir kac sey konusmam gerekiyor, nisanlim ile dunya turu plani yaptik cok ciddi bir plan ve hazirliklarimiza basladik, aklimizda bir kac soru var ve size danismak istiyorum gercekten cok onemli ver yardim etmenizi umuyorum. Sizinle iletisime gecmek istiyorum. Mailden konusabilirsek cok sevinirim lutfen.

  • Merhabalar Şafak Bey,

   Her zaman çekinmeden iletişime geçebilirsiniz, şuan ulaştınız bile bana 🙂 Bu gibi ilgili yazılarımın altındaki yorumlardan ya da instagramdan bana soru sorabilirsiniz. Fakat sitede çok daha hızlı yanıtlıyorum 🙂

 7. Atakan cihan says:

  Merhabalar efendim;
  20 aralikta 10 gunluk bir paris gezisi planladik turistik vize tamam kardesimle gidecegim onda yesil pasaport var bende shengen otele 1 gunluk para odedik diger gunleri oteli begenirsek odiycem 1200 euro nakitim var baska param yok donus biletim hazir ilk shengen vizem pasaport kontrolunden cok cekiniyorum bir problem olurmu sizce

  • Merhabalar Atakan Bey,

   Rahat olabilirsiniz 🙂 Yeşil pasaportu olan daha çok çekinsin bence. Sizin Schengen vizeniz olduğu için zaten küçük bi kontrolden geçmişsiniz. Yalnızca kaç gün kalacaksınız nerede v.s gibi sorular sorabilirler o da sizi terletmez, yazıdaki tüyoları dikkate alırsanız sıkıntı yaşamazsınız.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*