Yurtiçi veya yurtdışı bir geziye çıkarken, türlü şartlar için öngörülerde bulunur ve gezimizi öyle planlarız. Bu planlar genelde gezeceğimiz yerleri, zamanlamaları ve şehirler arası geçişleri içerir.

Bugün gezi planlama aşamaları arasında gördüğüm “gezi kıyafet seçimi” konusundan bahsedeceğim. Bana kalırsa bir gezideki en temel şeylerden biri giyeceklerinizdir. Belki de acı tecrübelerim ile sabit olan yanlış seçimler gezinizi çok daha zorlaştırabilir 🙂

Porto, Portekiz

Hava Durumu ve İklim Kontrolü

Kıyafet seçimindeki ilk husus kesinlikle gideceğimiz yerin meteorolojik bilgileridir. Gideceğimiz yerdeki havayı bilmezsek, ne giyeceğimize de karar veremeyiz.

Ben gezilerimden önce basitçe google’da “amsterdam weather” gibi aramalar yaparak hava durumunu inceliyorum. Bu sayede hiçbir siteye dahi girmeden fikir sahibi olabiliyorum.

Oslo’da Soğuk Bir Kış Günü / Norveç Gezimden

Hava Durumu Neyi İfade Ediyor ?

Peki sıcaklıklar ne anlama geliyor ? En yüksekten başlamam gerekirse maksimum sıcaklığın 25-35 derece arası olduğu günler ülkemizin klasik bir yaz günüdür. 18-25 derece aralığı ise bahar aylarını ifade eder. Eğer maksimum sıcaklıkta 20’yi görebiliyor ve havayı da güneşli yakalamışsanız, kısa kolluları hazırlayın !

10-18 derece aralığı serin bir bahar gününü prova edecektir. 0-10 derece aralığında kalın montlar çıkmalı ve kazaklar giyinilmeli. Eğer eksileri görüyorsak ekstra önemler şart, termal kıyafetler, eldiven, atkı ve bere unutulmamalı !

Bunun dışında eğer havamız yağmurlu ise sıcaklık için verdiğim yorumlardan biraz daha soğuk kısma kayabiliriz. Rüzgarlı ise kesinlikle bir kademe soğuk kıyafetler alın. Göreceğiniz rüzgar tahminlerinde 0-10 kilometre arası rüzgarlar yok denecek kadar az ve sizi rahatsız etmeyecekken, 10-30 arası hafiften üşütecek ve 30’un üzeri donduracaktır 🙂

Tüm bunların yanında yerel koşulları da unutmamalısınız. Dereceler, rakamlar ne kadar soğuk da gösterse örneğin Tel Aviv’e gidiyorsanız, kolayca ısınabilecek bir ortama hazır olun !

Sıcak Bir Eylül Günü New York’ta / Doğu Amerika Gezim

Gezi Konseptinin Belirlenmesi

Sıcaklık ve mevsim koşulları konusunu öğrenip iyice anladıktan sonra, kıyafetimizi belirlemek için gezinin konseptini iyi bilmek şart.

Eğer doyasıya yürüyeceğimiz, her yeri keşfetmek isteyeceğimiz enerjik bir gezi planlıyorsak, güzellikten biraz ödün verebiliriz 🙂 Bu tarz gezilerde spor ve ince kıyafetler sizi daha mutlu edecek.

Gezimizin konsepti romantik ve sakin ise klasik kıyafetler giyinmememiz için bir engel yok. Çılgınlar gibi eğleneceksek de 🙂 tamamen spor kıyafet alamayız yanımıza. Bu konseptlerin onlarcasını türetebiliriz, karar vermek sizlere kalmış.

Tel Aviv, İsrail

Giyim Tarzımız Nasıl Olmalı ?

Belki de moda ile yakından ilgili olmadığımdandır, uygun başlıklar bulmakta zorluk çekiyorum 🙂 Buradaki tarzdan ifade etmek istediğim, örneğin bahar aylarında yürüyüşü bol bir gezi planlıyorsak ince ince ama kat kat giyinmemiz gerektiği.

Fakat soğuk bir havada sakin bir gezi planımız varsa, kat kat giyinmek zorluk yaratabilir. Böyle durumlarda kazaklar ve kalın montlar kurtarıcımız olacak.

Malmö, İsveç

Nasıl Bir Gezi Ayakkabısı Giyinilmeli ?

Bu başlığa yıldız koyuyorum 🙂 Ne demişler, akılsız başın cezasını…

Geçen yıl ki New York ziyaretimde, şehrin ışıltısı ve heyecanıyla en güzel kıyafetletlerimi ve ona uyan bir ayakkabı giymeye kalkmışım 🙂 Sonunda yürüdüğüm onlarca kilometre ile sevgili ayaklarıma fazlasıyla eziyet etmek zorunda kaldım.

Bu konuda gezi konseptine bakmanızı yasaklıyorum ! Ne koşulda olursanız olun günlük olarak kullandığınız bir ayakkabıyı seçin. Bu genellikle spor ayakkabıdır, ama tekrarlıyorum, devamlı giydiğiniz bir ayakkabı.

Yurtdışında rahatsız bir ayakkabı ile gezebilmeniz imkansız. Yanlış ayakkabı gezi kalitenizi hatırı sayılır şekilde düşürecektir. Son uyarım da kadınlara !

Yine tecrübeyle sabit olup, beraber gezdiğim arkadaşımın hatasından yola çıkıp, topuklu ayakkabıları yasaklıyorum 🙂 Her ne kadar alışık olsanız da devamlı bir yürüyüş modunda rahat etmeniz imkansız !

Singapur ve Marina Körfezi / Tabii ki Spor Ayakkabılarımla

Mont ve Kaban Seçimi

Soğuk havalarda dış giyim daha bir ön planda tabii. Dışarıda sergileyeceğimiz duruşun simgesi bu montlar olacak. Bu yüzden de en yakışanına doğru bir gidişat olabilir 🙂

Ama soğuk güzel, çirkin demiyor !

Eksi sıcaklıklarda basit kabanlarınızı unutun. Kesinlikle soğuk havalarda test edebildiğiniz, tercihen termal ve kar montlarını giyinmelisiniz. Bu konuda soru işaretiniz varsa iç giyim kalın olmalı.

Soğuk Ama Güneşli Kopenhag Gününden / Danimarka

Yol Kıyafetleri Nasıl Olmalı ?

Yurtdışına olan tüm yolculuklar birkaç saat sürmüyor. Örneğin Tayland’a giderken 10 saatin üzerinde uçakta kalmak zorundaydım. Öncesinde bu yol kısmını hesaba pek katmıyoruz, sanki uçakta pijama dağıtacaklar 🙂

Havaalanına en gözde kıyafetlerinizle gitmeyi bırakın ! Özellikle uzun yolculuklarda kendinizi evinizde gibi hissedebileceğiniz, şık eşofman ve spor seçimler size yol boyunca harika bir uyku, indiğinizde yüksek bir enerji sunacak.

Rüzgar ve Yağmur’un Beni Durduramadığı Kudüs Gezimden / Kubbet-üs Sahra ile

Ne Giyersek Giyelim Enerjik Olmak

Tüm bu anlattıklarımın yanında, her ne seçim yapacak olursanız olun, ne kadar hatalı giyinseniz de ayaklarınız da ağrısa, üşüseniz de, pişseniz de gülümsemeyi asla eksik etmeyin 🙂

Bazen geziler zorlayıcı anılarla güzeldir. O an size ekstrem gelen koşullar sonradan hoş anımsamalara dönüşebilir. Bu yüzden enerjinizi hep yüksekte tutun, en güzel ve mutlu sizsiniz !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.