Burj Khalifa, Dubai

Burj Khalifa, Dubai

Gezi Rehberi

Yurtdışına Çıkmak İstiyorum, İlk Nereden Başlamalıyım ?


Sitede seyahat planlaması, ucuz uçak bileti ve benzeri konularda rehber niteliğinde birçok yazım bulunuyor. Ancak çoğunun yola çıkmaya karar vermiş ve az da olsa bilgi sahibi olan insanlar için olduğunu farkettim.

Yurtdışına Nasıl Giderim ?

Çevremde sıkça “yurtdışına çıkmak istiyorum” , “nasıl yurtdışına çıkabilirim ?”, “ilk nereden başlamalıyım ?” şeklinde sorularla karşılaşıyorum.

Bugün, sadece yurtdışına çıkmak ve kendini bu maceranın içinde bulmak isteyen fakat bu konuda daha önceden hiçbir yol haritası olmayan insanlara sıfırdan bir rehber oluşturmak istiyorum.

Bu Yola Çıkmak İçin Kararlı Olmak

Bana kalırsa ilk olarak başlamanız gereken yer, bu yola çıkma konusundaki kararlılığınızdan emin olmanız. “Başlamak bitirmenin yarısıdır” diye boşa dememiş eskiler sanırım.

Nehir Üzerinden / Bangkok, Tayland

Genellikle insanlar sadece lafta kalan istekler ve anlık hevesler ile bahsediyor bu konudan. Sonucunda ise çevrelerindeki insanların paylaştığı fotoğraflara imrenerek bakmakla yetinmek zorunda kalıyorlar.

Artık bu yola çıkma konusunda benim kadar kararlıysanız sıradaki adıma geçiyorum !

Seyahat ve Yurtdışı Hakkındaki Genel Tanımlar

Seyahat ve yurtdışı hakkındaki genel tanımları öğrenmelisiniz. Başta pasaport, vize ve ülkeler olmak üzere gezmeye ve keşfetmeye dair herşeyi bunun içine koyuyorum. Bilmediğiniz bir şey hakkında araştırma yapamazsınız değil mi ?

Bu tanımları internetin her köşesinde, kitaplarda ve dergilerde bulabilirsiniz. Benim tavsiyem bu tanımların yorumlanmamış en salt hallerini öğrenmeniz. Son zamanlarda bilgi kirliliğine dönüşen internet ve sözde blog sitelerinin sizlerin ilgisini çekmekten fazlasını içermediğini belirtmek istiyorum.

Önceki aşamaların ışığında artık aynı dili konuştuğumuzu düşünüyorum. Şimdi size iki seçenek sunacağım. 

Siem Reap, Kamboçya

” Neresi Olursa Olsun Gezmek İstiyorum “

 1. “Neresi, ne zaman ve nasıl olursa olsun ben sadece gezmek, keşfetmek istiyorum ve bu eylemden keyif alıyorum.” diyorsanız;

Evet siz de çoğu zaman benim gibi düşünüyorsunuz demektir. Bu durumda çok farklı bir yol haritası koyacağım önünüze.

Herkes başta “şuraya gitmek istiyorum” der, pasaport çıkarır, seyahat planı oluşturmaya çalışır ve uçak biletini alır. Siz bunun tam tersini yapmalısınız. Uçak bileti nereye, ne zaman ucuzsa oraya gidin, hangi seyahat planı size daha uygunsa ona göre bir yer seçin ya da nereye vize yoksa oraya gidin.

Bu söylediğim şekilde çok daha az harcamalarla, çok daha güzel deneyimler, anılar biriktirebilirsiniz. Hem de tam istediğiniz şekilde !

Hatta benim bu şekilde başlayan serüvenim sonunda bir gün istediğim heryere gittiğimi anladım.

Bu yolu seçenler artık sitedeki diğer yazılarımdan faydalanarak, uçak biletlerine, kalacakları yere ya da istedikleri seyahat planına göre bir seyahat tasarlayabilir.

Bu Yolu Seçenler İçin Gerekli Tüm Seyahat Rehberi Yazıları →

Angkor Wat, Kamboçya

” Hayallerimdeki Ülkeye Gitmek İstiyorum “

         2. “Ben aklımda, hayallerimde olan ya da karar verdiğim yere, varolan kısıtlı zamanımda ya da belirlediğim tarihte gitmek istiyorum.” diyorsanız ;

Aslında seyahat planınızı oluşturmaya başlamışsınız demektir. Yapmanız gereken bunu artık gerçekleştirmek. Gezinize rehber niteliğindeki seyahat planı yazım ile gerçek bir plana başlayabilirsiniz. 

Seyahat Planı Nasıl Yapılır ?

Ardından yurtdışında gitmek istediğiniz yere nasıl gidebileceğiniz ile ilgili bir araştırma yapmanız gerekiyor. Bu çoğu zaman havayolu ile olacaktır. 

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur ?

Rus Devlet Tarih Müzesi Binası ve Ben / Kızıl Meydan, Moskova

Bana kalırsa pasaport ve vize işlemlerini gideceğiniz yere karar verip bileti aldıktan sonra yapmalısınız. Tabii planınız bir aydan kısa bir süre için ise bu adımı uçak biletinden önce halletmelisiniz.

Pasaport Nedir ve Nasıl Çıkarılır ?

Gitmeyi düşündüğünüz ülkenin vize politikası da planınıza direkt etki edecektir. Vize isteyen bir ülkeye gitmek istiyorsanız öncesinde başvuru yapmanız şart.

Vizesiz Gidebileceğiniz Ülkeler ?

Hangi Ülkelere Vize Almanız Gerekli ?

Town Hall Bölgesi, Vilnius, Litvanya

Yurtdışına çıkmadan önce gerekli evraklarınızın tamam olduğundan emin olmalısınız. Güncellenen devlet politikaları ile pasaportun yanı sıra ekstra belgelerin istendiği ülkeler de olabilir.

Yurtdışına Çıkmak İçin Gerekli Belgeler ?

Gideceğiniz yerdeki evinizi gitmeden belirlemeniz önemli bir başlık. Yurtdışında sürprizlere yer yok !

Yurtdışında Kalacak Yer Nasıl Bulunur ?

Grand Palace, Bangkok, Tayland

Gezi Notları Okumak

Son olarak nasıl bir yol seçecek olursanız olun kendi planladığınız ve hayal ettiğiniz bir gezi size her zaman güzel bir deneyim ve mutlu anılar yaratacaktır, ancak bu hayal ettiğiniz plan öncesinde farklı kişilerin deneyimlerini okumak sizlere avantaj sağlayabilir.

Gezi notlarımda, benzerlerinden farklı olarak sizlere yardımcı olabilecek detayları da paylaşıyorum. Sadece gezdiğim yerleri değil planlamamı nasıl yaptığımı, oralara nasıl gittiğimi ve karşılaştığım zorlukları kesintisiz olarak yazıyorum !

Bangkok’ta Bir Günüme Şahit Olmaya Ne Dersiniz ? →

İlginizi Çekebilecek Yazılar

8 Yorum Bırakılmış

 1. Caner Görmez says:

  Görkem bey gerçekten tebrik ederim sizi, yurtdışına çıkmak konusunda çekincesi olan herkese umut aşılamış ve yol göstermişsiniz.

 2. Zeynep Ağaoğlu says:

  İlk kez yurtdışına çıkacaklar için hangi ülkeleri önerirsiniz ?

 3. Öykü Arar says:

  Ben 19 yaşındayım ve daha önce hiç yurtdışına çıkmadım siz bu kadar çok yere gitmişssiniz sizce geç mi kaldım nasıl bi yol belirlemeliyim

  • Tabii ki geç kalmadın 🙂 Zaten bu işte geç kalmak diye birşey olamaz. Önemli olan keyif almaktır. Ayrıca sen de benim gibi daha çok gençsin. Bana kalırsa, eğer devam ediyorsan öğrencilik hayatını iyi değerlendirebilirsin. Sitede ayrıca yazılarım da var. !

 4. Hasan Koknaz says:

  Görkem Bey yazınız ilham vercii. Yurdışına ilk giderken oldukça heyecanlı oluyor insanlar. Küçük de bir sorum olacak yurtdışındaki masrafları nasıl kontrol altına alabilir ya da yurtdışında nasıl tasarruf yapabiliriz fikirleriniz nelerdir

Aklınızda bir soru yok mu ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*