Görkemli günler ! Eminim hepiniz “yurtdışına çıkmak” konusunda benim kadar heveslisiniz. Hayallerini kurduğunuz dünyaya gitmenin vakti gelmedi mi ?

Daha önceki yazılarımda seyahat planlama, ucuz uçak bileti bulma ve benzeri konularda sizlere rehberlik etmeye çalıştım fakat bu yazılar daha çok, yurtdışına çıkmaya karar vermiş ve biraz olsun bilgi sahibi olanlara yönelikti.

Bugün yurtdışına çıkmak, dünyanın farklı iklimlerini solumak isteyip, fakat bu gezilere nereden ve nasıl başlaması gerektiğini tam olarak bilmeyenlere sıfırdan bir rehber oluşturmak istiyorum. Bu şekilde ilk kez yurtdışına gidecekler için yol haritası belirlemiş de olacağım.

Oslo Opera Binası’nın Üzerindeyken / Norveç

Yurtdışına Nasıl Giderim ?

Herkesin merak ettiği soru bu, nasıl yurtdışına çıkabilir ve ilk olarak nereden başlamalıyız ? Şimdi ilk kez yurtdışına gidecekler için yol haritasını belirlemeye başlıyorum. Aşağıda bahsedeceğim adımları önce okuyup sonra da sırayla hayata geçirmenizi tavsiye ediyorum.

Bu Yola Çıkmak İçin Kararlı Olmak

İlk olarak başlamanız gereken yer, bu yola çıkma konusundaki kararlılığınızdan emin olmanız. “Başlamak bitirmenin yarısıdır” diye boşa dememiş eskiler sanırım.

Genellikle insanlar sadece lafta kalan istekler ve anlık hevesler ile bahsediyor yurtdışına gitmekten. Sonucunda ise çevrelerindeki insanların paylaştığı fotoğraflara imrenerek bakmakla yetinmek zorunda kalıyorlar.

Artık bu yola çıkma konusunda benim kadar kararlıysanız sıradaki adıma geçiyorum !

Nehir Üzerinden / Bangkok, Tayland

Yurtdışı Seyahatiyle İlgili Tanımları Öğrenmek

Seyahat ve yurtdışı hakkındaki genel tanımları öğrenmelisiniz. Başta pasaport, vize ve ülkeler olmak üzere gezmeye ve keşfetmeye dair herşeyi bunun içine koyuyorum. Bilmediğiniz bir şey hakkında araştırma yapamazsınız değil mi ?

Bu tanımları internetin her köşesinde, kitaplarda ve dergilerde bulabilirsiniz. Benim tavsiyem bu tanımların yorumlanmamış en salt hallerini öğrenmeniz. Son zamanlarda bilgi kirliliğine dönüşen internet ve sözde blog siteleri sizin ilginizi çekmekten fazlasını içermiyor !

Özgürlük Heykeli’ne Özenmiş Olmalıyım 🙂 / Doğu Amerika Gezim / New York

Para Biriktirmek

Size La Fontaine’den masallar anlatmıyorum ! Kişisel harcamalarımız ve tercihlerimizle bunu azaltıp çoğaltabilsek de yurtdışına gitmenin belirli bir maliyeti var.

En büyük yapılan hata yurtdışına gitmek isterken bunun için para biriktirmiyoruz ve önümüze gelecek fırsatları kaçırıyoruz ya da tam cesaretimizi toplayıp bilet almak istediğimizde paramız olmuyor ! Sonra Görkem param yok yurtdışına nasıl çıkabilirim ?

Hepimizin farklı ekonomik koşulları var, fakat her ne koşulda olursak olalım bence yurtdışına çıkmak için bir umut var ! Hepimizin bu yazıyı okuyacağı bir elektronik cihazı almaya parası yetti değil mi sonuçta ?

Eğer yurtdışına çıkmak, gezmek, görmek istiyorsanız para biriktirmeniz şart. Seyahat etmeyi nasıl bir yaşam biçimi haline getirebileceğimiz ile ilgili, kendimden örnek verdiğim keyifli bir yazım var, gezmek, görmek, seyahat blogger’ı olmak gibi hedefleri olanların yanı sıra nasıl para biriktireceğim diyenlerin de okumasını öneriyorum.

Nasıl Bu Kadar Çok Geziyorum ?

Parmaklarımın Ucundaki Dubai Marina Bölgesi

Kendinize Güvenmek

Neden böyle bir başlık açtım ? Çünkü çoğu insanın içten içe kendini bu konuda yetersiz görüp, bu işten vazgeçtiğini düşünüyorum. Peki ne gibi yetersizlikler ?

Maddi Kaygılar

Başta maddi kaygılar tabii, para biriktirmeyi yukarıda anlattım ama şimdi size referans rakamlar vereceğim. 2021 için konuşuyorum, örneğin Ukrayna gibi vize istemeyen bir ülkeye yurtdışı gezisini 5 gün için herşey dahil 1000 TL’ye mal edebilirsiniz. Avrupa’ya vize alarak gidecek kişilerin ortalama 5 günlük maliyeti 3.000 TL, eğer resmi pasaportunuz varsa 2000 TL. Amerika’ya gitmeyi düşünenlerin ihtiyacı olan tutar 7.000 TL. Tüm bu tutarlara vize, uçak bileti, pasaport ve günlük harcamalar dahil !

Bu tutarların düşündüğünüzden ve gördüğünüz tur ücretlerinden ne kadar düşük olduğunun farkında mısınız ? Sizin de büyük ihtimalle bu tutarları biriktirme şansınız var değil mi ?

Bu konuda “Görkem bu fiyatlar imkansız !” Diyorsanız aşağıya yorum yazmanızı diliyorum 🙂 Bu şekilde size daha net planlar sunabilirim !

Harita Üzerinde Konumumu Kontrol Ederken / Portekiz

Yabancı Dil Kaygısı

Bir de İngilizce konusu var ! Yurtdışında karşımıza çıkan insanlar ne kadar biliyor ki sanki ?

Sonuçta hepimiz uzunca bir süre zorunlu eğitim aldık ve az da olsa herkesin belirli bir seviye İngilizce bildiğini düşünüyorum. Bana kalırsa bir yazının İngilizce olduğunu anlamak bile bir seviye, kendinizi küçümsemeyin!

Yurtdışında basit kelimelerle, beden dilinizi kullanarak en azından anlaşabilirsiniz. Zaten bu dil kendimizi zora sokmadan gelişmiyor ki..

Yurtdışında Nasıl Bir İngilizce Gerekli ?

Atlantik Sahillerinde Ben / Cascais

Yurtdışına Gidiş Yolunuzu Seçmek

Önceki aşamalar ışığında artık aynı dili konuştuğumuzu düşünüyorum. Kararlı, kendimize güvenli ve bir miktar zenginiz 🙂 

Somut adımlar atma vaktimiz geldi çattı !

Hayalleriniz ve öncelikleriniz doğrultusunda size iki seçenek sunacağım ;

Siem Reap, Kamboçya

” Neresi Olursa Olsun Gezmek İstiyorum “

 1. “Neresi, ne zaman ve nasıl olursa olsun ben sadece gezmek, keşfetmek istiyorum ve bu eylemden keyif alıyorum.” diyorsanız;

Evet siz de çoğu zaman benim gibi düşünüyorsunuz demektir. Bu durumda çok farklı bir yol haritası koyacağım önünüze.

Herkes başta “şuraya gitmek istiyorum” der, pasaport çıkarır, seyahat planı oluşturmaya çalışır ve uçak biletini alır. Siz bunun tam tersini yapmalısınız. Uçak bileti nereye, ne zaman ucuzsa oraya gidin, hangi seyahat planı size daha uygunsa ona göre bir yer seçin ya da nereye vize yoksa oraya gidin.

Bu söylediğim şekilde çok daha az harcamalarla, çok daha güzel deneyimler, anılar biriktirebilirsiniz. Hem de tam istediğiniz şekilde ! Hatta benim bu şekilde başlayan serüvenim sonunda bir gün istediğim çoğu yere gittiğimi anladım.

Bu yolu seçenler artık kendi yurtdışı gezisini tasarlayabilir. Sizin için öncelik ekonomik olmasıysa ucuz uçak bileti yazıma bakabilir, vize alacağım ücretlere ben gezerim diyorsanız vizesiz gidilecek ülkeler listemi inceleyebilir ve tüm bunların ardından seyahat planlama yazımı okuyup tasarımınızı tamamlayabilirsiniz.

Bu Yolu Seçenler İçin Gerekli Tüm Seyahat Rehberi Yazıları;

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur? –Yurtdışında Kalacak Yer Otel Bulma Konusu

Yurtdışı Seyahati İçin Gerekli Evraklar Neler?- Seyahat Planı Nasıl Yapılır?

Yurtdışında Nasıl Bir İngilizce Gerekli? –Pasaport Kontrolü Tüyolarım!

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Angkor Wat, Kamboçya

” Hayallerimdeki Ülkeye Gitmek İstiyorum “

         2. “Ben aklımda, hayallerimde olan ya da karar verdiğim yere, varolan kısıtlı zamanımda ya da belirlediğim tarihte gitmek istiyorum.” diyorsanız ;

Aslında seyahat planınızı oluşturmaya başlamışsınız demektir. Yapmanız gereken bunu artık gerçekleştirmek. Gezinize rehber niteliğindeki seyahat planı yazım ile gerçek bir plana başlayabilirsiniz. 

Seyahat Planı Nasıl Yapılır ?

Ardından yurtdışında gitmek istediğiniz yere nasıl gidebileceğiniz ile ilgili bir araştırma yapmanız gerekiyor. Bu çoğu zaman havayolu ile olacaktır. Uçak biletinizdeki fiyat dengesi eminim ki yurtdışı gezinize fazlasıyla etki edecek. Bu yüzden ucuz uçak bileti almanın inceliklerini öğrenmeniz şart.

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur ?

Rus Devlet Tarih Müzesi Binası ve Ben / Kızıl Meydan, Moskova

Sırada vize konusunu kontrol etmek var. Gitmek istediğiniz ülkenin vize politikasından emin olup ona göre hareket etmelisiniz. Vize başvurularını bazen aylar önceden yapmak gerekebilir.

Vizesiz Gidebileceğiniz Ülkeler ?

Hangi Ülkelere Vize Almanız Gerekli ?

Artık pasaport ve vize işlemlerini başlatabiliriz. Öncelikle yoksa pasaport başvurumuzu biran önce yapmalıyız. Ardından gitmek istediğimiz ülkeye vize başvurusu ! Zaten vize başvurusu için önce geçerli bir pasaport şart.

Pasaport Nedir ve Nasıl Çıkarılır ?

Town Hall Bölgesi, Vilnius, Litvanya

Yurtdışına çıkmadan önce gerekli evraklarınızın tamam olduğundan da emin olmalısınız. Güncellenen devlet politikaları ile pasaportun yanı sıra ekstra belgelerin istendiği ülkeler de olabilir. 

Yurtdışına Çıkmak İçin Gerekli Belgeler ?

Artık uçak biletinizi aldınız, vize ve pasaport işlemlerini hallettiniz. Gideceğiniz yerdeki evinizi belirleme zamanınız geldi. Yurtdışı gezilerinde önceden otel rezervasyonlarınızı yapmış olmalısınız. Eğer vize isteyen bir ülkeye gidiyorsanız bu aşamayı biraz daha öne alabilirsiniz.

Yurtdışında Kalacak Yer Nasıl Bulunur ?

Tüm bu adımların ardından, seyahat planınızı oluşturdunuz bile, yurtdışına gitmek için hazır sayılırsınız ama bitmedi !

New York Silueti / Doğu Amerika Gezim 2016

Öğrencilerin Yurtdışına Gitme İmkanları

Öğrencilere de ayrıca parantez açmam gerekli. Çünkü öğrencilerin yurtdışına gitmesi çok daha kolay olabilir !

Eğer üniversite öğrencisi iseniz ve yurtdışına gitmek istiyorsanız size uygun çokça gezi programı olabileceğini hatırlatmalıyım. Work And Travel ve öğrenci olarak avantaj sağlayacağınız geziler bunlardan birkaçı.

Eğer siz de benim gibi öğrenciyseniz bu konudaki özel yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Öğrenci Olarak Yurtdışına Çıkmak ?

Erasmus Nasıl Yapılır?

Grand Palace, Bangkok, Tayland

Koronavirüs Döneminde Yurtdışına Gitmek

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Koronavirüs pandemisi maalesef yurtdışına gitme hayallerimizi de sekteye uğrattı. Fakat umutsuz olmayın! Bu dönemi bolca araştırma ve para biriktirme dönemi olarak görebiliriz :

Bu seyahat yasakları sonsuza dek kalmayacak değil mi?

Gezi Notları Okumak

Son olarak nasıl bir yol seçecek olursanız olun kendi planladığınız ve hayal ettiğiniz bir gezi size her zaman güzel bir deneyim ve mutlu anılar yaratacaktır, ancak bu hayal ettiğiniz plan öncesinde farklı kişilerin deneyimlerini okumak sizlere avantaj sağlayabilir. İtalya’da Bir Günüme Şahit Olmaya Ne Dersiniz ? 

Gezi notlarımda, benzerlerinden farklı olarak sizlere yardımcı olabilecek detayları da paylaşıyorum. Sadece gezdiğim yerleri değil planlamamı nasıl yaptığımı, oralara nasıl gittiğimi ve karşılaştığım zorlukları kesintisiz olarak yazıyorum !

Yazının Devamı:  İlk Kez Yurtdışına Çıkacaklar Nereye Gitmeli ?

76 Yorum Yapılmış

 1. Görkem Bey iyi akşamlar. Bloğunuza göz gezdirdim, işten fırsat bulunca da detaylı olarak inceleyeceğim fakat tecrübelerinize dayanarak size danışmak istediğim bir konu var. Erkek arkadaşım ve benim Türkiye de kurulu bir düzenimiz var fakat mesleğimizle ilgili de eksiklerimizi ülkemizde geliştiremediğimiz kanaatindeyiz. Yurt dışına çıkmanın her açıdan bizi geliştireceğini düşünüyoruz ama bu kurulu düzeni sıfırlayıp hiç bilmediğimiz bir ülkeye hiç bilmediğimiz çalışma ortamına gitmekten ötürü endişelerimiz var. Evet bir birikimimiz var ama her şeyi sıfırlayıp gitmek bir pişmanlık yaratır mı yoksa gözümüzü karartmalı mıyız emin değiliz. Sizin bize verebileceğiniz bir tavsiye var mıdır?

  • Merhabalar Burcu Hanım,

   Bu sizin yanıtlayabileceğiniz bir soru 🙂 Ne istediğinizi, neyle mutlu olacağınızı bilmeniz gerekiyor. Ama benim söylemek istediğim, bahsettiğiniz gibi kararları almak için çooook derin bir yol haritasına sahip olmanız gerekir ki hayal kırıklığı yaşamayın.

   Öncesinde bu yazıda anlattığım gibi yurtdışı gezileri ile deneyim kazanmayı deneyebilirsiniz.

 2. Gezmek yerine kalıcı olmak ve çalışmak isteyenlere ne önerebilirsiniz? Sizin kadar pozitif yazanı görmediğim için size sormak istedim. Tam 24 saattir göçmenlik araştırmaları yapıyorum ama her site moralimi bozuyor. Yok puanı tamamlayamazsın, yok ingilizce su teste girmen lazım, yok en az 100 bin lira lazım… Bu kadar olumsuz konuşacaklarsa niye bu siteleri kuruyorlar kardeşim? Sadece green card başvurusuna mi güvenelim?

 3. Öncelikle tebrik ederim eşsiz bilgileriniz için şimdi ben 18 yaşındayım 6 ay sonra dubaiye gidicem benden sonra arkadşm gelicek yalnız 17 yaşında tek başına gelebilmek için onu dubaide karşılayacak kişi olarak beni gösterse gelebilirmi ailesine dilekçe falanda yazdırır bide biz oraya 3 aylık vizeyle gidicez ve arkadşmn 18 girmesine 1 ay kala vize süresi doluyor biz ona 17 yaşındayken çalışma vizesi çıkartak dubaide kalmasını sağlayabilirmiyiz.Sağlayamasakta 1 ay daha dubaide kalmasını nasıl sağlayabiliriz.

  • Merabalar Sevgili Faruk,

   Bence 18 yaşınızı geçmeden hepiniz bu işlere girmeyin 🙂 özellikle koronavirüs döneminde. Çünkü 18 yaş altı ile ilgili de birçok yasak bulunuyor pandemi döneminde.

 4. Sevgili Görkem iyi akşamlar öncelikle, bu saatte yazıyorum kusura bakma lütfen.
  Şu an kaç kişi olacağımız belli değil ancak normal şartlar sağlanır ve pandemi koşulları biraz daha elverişli hale indirgenebilirse bu yıl bir yurt dışına çıkma isteğimiz var. Ancak yurt dışına çıkma isteğimiz gezelim görelim eğlenelim değil, daha ziyade yurt dışına ilk adımımızı atalım, bazı şeylerin kilidini kıralım ve kendimizi dil alanında biraz da olsa ileri seviyeye taşıyalım için. Ancak biz bu işi ekonomik olarak ailemizden bağımsız yapmak istiyoruz. Yani aslında sana sormak istediğimiz bir senaryo var kafamızda mantıklı mı değil mi, acaba daha mantıklı şeyler var mı onu öğrenmek niyetindeyiz. Öncelikle gittiğimiz yerde iş bulup barınma yeme içme gibi birincil ihtiyaçlarımızı karşılayacak gelir elde etmek istiyoruz. Bu işi bulmamız için de araya eş dost akraba girmek zorunda bu yüzden gidebileceğimiz tek yer Almanya çünkü orda bizi kendi iş yerinde çalıştırabilecek tanıdıklarımız var ama Almanya’dan davet almamız gerekiyormuş bu da biraz zorlu bir süreç araştırdığımız kadarıyla. Biz de hiç bu davet olayına takılmamak için acaba interrail bileti mi alsak diyoruz tabi pasaport, schengen ve çalışacağımız yerleri ayarladıktan sonra. Böylelikle Almanya’dan davet alma sorunumuz kalmıyo diye düşünüyoruz. Yani kafamızdaki plan yaz ayı için tanıdığımızın lokantasında bir iş ayarlamak ve ordan belirli bir gelir sağlamak. Daha sonra pasaport ve vize işlemleri sonra da interrail bileti belki interrail bileti almanın sırası daha önce olabilir vize almak için onu sebep göstermemiz gerekebilir tam bilgi sahibi değilim. Üç hafta kadar zaman geçirip tekrar trenle dönüş yapabilirsek kafamızdaki işlem tamamlanıyor. Yardımcı olur yol gösterirsen seviniriz. Tekrardan iyi akşamlar.

  • Merhabalar Sevgili İbrahim,

   Açıkçası benim önerim türkiyede çalışıp (part time v.s) o parayla gezmek daha mantıklı ve kolay 🙂 Ama almanyada işiniz hazırsa turistik vize ile orada harçlık kazanabilirsiniz en azından ama ilk yolu tavsiye ederim

 5. Merhaba görkem
  Seni yeni keşfettim, yazıların, tavsiyelerin ve ideallerin o kadar güzel ve anlamlı ki. Resmen kendimden bir şeyler buldum desem yeridir. Allah her daim yolunu açık bıraksın.
  Sana bir kaç sorum olucak. Küçüklüğümden beri Almanyada yaşamak ve orada çalışmak istiyorum. Bunun için gerekleri biraz araştırdım, ama aklımdaki en büyük soru şu: Almanyada yaşayan birisinin daveti ile gitmek kolay olur mu ? yada bana önereceğin tavsiyelerin neler, ne yapmalıyım bu konuda? Şimdiden teşekkür ediyorum ?

  • Merhabalar Sevgili Uğur,

   Teşekkür ederim iyi dileklerin için.

   Davetinden çok orada eğer sana bir iş okul v.s ayarlayabilirse o işine yarar. Bu konu beni biraz aşıyor ben gezme görme tarafındayım 🙂 bi ülkede yaşamak için dediğim gibi önce bir sebebe ihtiyacın var iş okul v.b

 6. “Ukrayna gibi vize istemeyen bir ülkeye yurtdışı gezisini 5 gün için herşey dahil 750 TL’ye mal edebilirsiniz. ”
  Reis en ucuz uçak bileti gidiş dönüş 1000tl 🙁

  • Merhabalar Sevgili Emir,

   Aslında 2020 nin başında öyleydi… 🙁 şuan biraz zor ama yine de benzer fiyatlara Ukrayna seyahati mümkün. Uçak biletleri için kampanyaları beklemek gerekiyor. 2021 için gidiş dönüş 250-300 lira bandına ukrayna bileti alabilirsin.

 7. Selam İrana gidince Amerika vize vermiyor diyorlar doğru mu acaba? Birde Asya turu yapmak istiyorum ucuz yollu hangi ülke olursa olsun fark etmez bu korona döneminde sıkıntı yaşar mıyım daha önce hiç yurtdışına çıkmadım yaşımda 20

  • Merhabalar Akif Bey,

   Eğer Amerika vizesi olan bir pasaportla İran’a giderseniz vizeniz geçersiz olur. Ancak farklı pasaportlarla gidebilirsiniz, çift pasaport yazımı incelemenizi öneririm.

   Açıkçası ben korona döneminde en azından 2021’ye kadar yurtdışı gezisi pek önermiyorum kurallar anlık olarak değişebiliyor.

 8. Selamlar,

  Ben Belcikada yasiyorum ve Turkiyede bircok akrabaglarim var.
  Her yaz Turkiyeye gitsekte onlarinda buraya gelmesini cok isterim ama vize sorunu oluyo hep. Vize engelini nasil ortadan kaldirabiliriz ozellikle Belcika gibi bi ulkeye gidebilmek icin neler yaplayiliz?

 9. Merhaba ben yurtdışına çıkmak istiyorum.aklımda bir ülkeye gidip sonra diğer ülkelere otobüsle gitmek var ama bu zor olur mu pasaport falan açısından?

   • Merhaba Görkem Bey
    Şuan 16 yaşındayım, 18 yaşımda 2 kardeşimle birlikte bir tur ile Almanya’ya gezmeye gitmek istiyorum. Yanımızda ebeveyn olmadan zorluk olur mu? İlk defa çıkacağım ve yurtdışına gitmeyi çok istiyorum. Kendi paramı kendim biriktirip aileme yük olmak istemiyorum. Tur ücreti hariç vize, pasaport işlemleri için ne kadar bütçe ayırmam lazım? İlgin için teşekkür ederim. Saygılarımla…

   • Merhabalar Sevgili Dilara,

    Bu geziyi 18 yaşınızı geçince yapmanızı tavsiye ederim 🙂 Bahsettiğin şeyler gezi detayına göre 1 lira da olur 1000 lira da eğer ayrıntı verirsen daha net şeyler söyleyebilirim.

 10. Merhaba Görkem,
  Çocukluğunda başlayan azim ve başarı hiç bitmemiş, aksine istediklerini yapabilmiş olmanın sana vermiş olduğu hırs ve iradeyle katlanarak büyümüş. O kadar yararlı ve açıklayıcı olmuş ki anlatımların tebrik etmeden geçemeyeceğim. Başarıların daim, katettiğin kilometlerin çok olsun.

  • Merhabalar Ebrar 🙂

   Çok teşekkür ederim, bu ne güzel yorum böyle 🙂 Beni biran için eski günlere götürdün. Seni de takip ediyorum zaten, gönlünce güzel yollar dilerim…

 11. Merhaba Görkem. Sitenizi yeni keşf ettim , çok güzel bir içerik ve insana ilham veriyor. Seyahata çıkmak çocukluk hayalim , hep güzel yerleri görmek istemişimdir ama bir türlü kendimde cesaret bulamıyorum, belki maddi sıkıntıdandır bilemedim sizce ne yapmalıyım ? Hayalimi ne zamana kadar erteleyeyim? Nerden başlayacağımı bilemiyorum. Bazen de yurtdışında master yapma hayali kuruyorum ama butun bu zorluklarla baş edemiyorum 🙁

  • Merhabalar Sevgili Leman,

   Teşekkür ederim güzel sözleriniz için. Bence yazıyı baştan bir daha oku 🙂 ve hayallerini ertelemekten vazgeç. Önce ne yapmak istediğini sor kendine, öğren ve plan yapmaya başla !

 12. Merhaba Görkemm.
  Yazılarını tek tek okudum. Çok pozitif ve iç rahatlatıyorsun. Ama maalesef benimde kişisel bi sorum olacak. Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

  Hollandadan çocukluk arkadaşımdan davetiye gelecek. Ben düzenli 1 yıldır çalışıyorum. Maaşım hesabımdan yatıyor. Ama hesabımda hiç para biriktirmedim. Bu 2 aylık maaşıma dokunmadan nisan başındada Hollandaya vize başvurusu yapmak istiyorum hesapta 5 bin kadar bir para olacak. Seyahat süresi 3 gün olacak. Tüm iş izin belgelerim hazır olacak.

  Bu hafta da aracımı sattım. Satış belgelerini vs sunup dilekçe yazabilirim.

  Seyahatim nisan sonu 3 günlük olacak.

  1-) Hesabımdaki para yeterli olur mu. Yoksa diğer hesabımdaki araç paramı 50.000 tiyi göstermeli miyim. Gösterirsem gidip dönmeyecek gibi bir şüphe uyandırır mı ?
  2-) İlk kez Schengen’e başvuracağım. Aslında aynı zamanda haziran tatilimde de gitmek istiyorum. Onu da dilekçeye yazsam maaş hesabım yeterli olur mu. ya da araba paramı da göstersem mi ?
  3-) Haziran ayı içinde iş yerinden izin belgesine gerek var mı ?

  • Merhabalar Peri Hanım,

   Teşekkür ederim ne mutlu 🙂

   Evet yeterli olur 3 gün için…Yoo araç paranızı da gösterin kesinlikle. Bence ondan da bahsedin ki size uzun süreli vize versinler. İş için izin belgesi şart değil ama olsa süper olur 🙂

 13. Görkem bey selamlar,

  Ben 3 seneyi askindir freelance çalışıyorum. 32 yaşındayım daha önce bir yurtdışı deneyimim olmadı. Hatta pasaportum bile yok.. aklıma takılan ve beni her daim engelleyen durum ssk li daimi bir isimin olmaması.. bu durum başlıca ülkelerde bir engel olduğunu biliyorum ama gezmeye hicbir ülkeye çıkamayacak derecede engel midir? Yardımlarınız için tsk.

  • Merhabalar Can Bey,

   Yo hayır yani böyle bir şart yok. Vize alırken çalışmıyor olmanız nispeten problem yaratabilse de bu net bir engel değil. Özellikle vize istemeyen ülkelerden başlayarak yurtdışına açılabilirsiniz.

   Bence ilk olarak yapmak istediklerinize, gitmek istediğiniz yerlere bir karar verin ve gerekenleri ortaya çıkarın ardından bu yazıdaki bilgilerle beraber eminim güzel bir yurtdışı gezisi planlayacaksınızdır.

 14. Merhabalar, ben Mayıs ayı için iki haftalık bir yurtdışı gezisi planladım fakat birkaç sorum olacak. İlk olarak vizeyi İspanya’dan alıp, birkaç gün orada kalıp oradan da yine bir haftayı dolduracak şekilde Fransaya geçmeyi düşünüyorum , yemek ve kalma masraflarını da en az maliyete getirecek şekilde. Bütün bu şehir degisimlerini de tren veya otobuslerle ucuza getireceğim. Diğer hafta ise İtalya’da arkadaşımda kalacağım ve Türkiye’ye oradan dönüş yapacağım. Ve bütcem yaklaşık 780 euro civarı. Sizce iki haftalık vize için yeterli olur mu veya bu seyahat planı için. Bir de farklı ülkeden çıkış yapmam bir sorun oluşturur mu ? Daha önceden de İtalya vizem var.

  • Merhabalar Seda Hanım,

   780 euro günlük 50 euro civarı yapar ki bu günlük harcamalar için yeterli sayılır. Schengen serbest dolaşım bölgesi olduğundan nereden çıktığınız da önemli değil, şimdiden keyifli seyahatler 🙂

 15. Merhaba görkem bey ben lise mezunuyum ama devam etmedim 20 yasindayim kanada torontoya gitmek istiyorum ögrenci olarakmi yoksa turist olarakmi gitmeliyim ve ayrica bunlari nasil yapabilir nereye basvurmaliyim benim gitme sansim varmi cvplarsaniz sevinirim.orda tanidiklarim var onlarin yanina gidecem.

  • Merhabalar Sevgili Volkan,

   Önce hangi amaçla gitmek istediğine iyi karar vermelisin. Nasıl olursa olsun gideyim le başlayan cümlelerle vize alman pek kolay olmaz. Bence öncelikle bu yazıdaki gibi yurtdışına gitmek için bir yol haritası çıkarmalısın.

   2019 şartlarında Kanada’ya gidiş hakkında da özel bir yazım var bence gidiş seçeneklerini bir incele derim…

   https://www.gorkemliyollar.com/kanadaya-gitmek-istiyorum/

 16. Merhaba,

  Şöyle bir durum var ki ben Erasmus için İspanya’ya gideceğim ve yeşil pasaportum var. Fakat 3 aydan fazla süre kalacağm için vize de almak zorundayım. İspanya vizemi aldktan ve bu 3 ay geçtikten sonra yine de İspanya dışında başka avrupa ülkelerine girebilir miyim , yani bunun için ekstra bir şey gerekir mi acaba?

  • Merhabalar Sevgili Naz,

   Bu biraz komplike bir durum. Kişisel kanaatim ve genel vize uygulamasına göre senin Erasmus için alacağın öğrenci vizesi ile yeşil pasaporttaki genel vizen çok ayrı prosedürde.

   Yani öğrenci vizen sonlandıktan sonra yeşil pasaport ile hak kazandığın 90 günlük süreçte daha Schengen’de kalabilirsin. Fakat benim böyle detay konularda önerim konsolosluğu arayıp teyit etmektir, çünkü uygulamalar değişiklik de gösterebiliyor.

 17. Hocam merhaba 22 yaşındayım , kız arkadaşım 4-5 aydır Amerika’da dil eğitimi görüyor ve ben onu aşırı derece de çok özledim misafir vizesi ile nasıl gidebilirim Amerika’ya 2-3 günlüğüne de olsa gitmek görmek istiyorum onu bu çok mu zor birşey veya çok mu imkansız bana lütfen yardımcı olun bu arada 2 yıllık inşaat teknikerliğini bitirdim okul işi şuan askıda çalışma olarakta başka sektörde 2 aydır çalışıyorum bana detaylı bilgi verir misiniz ?

 18. Benim babam Almanya münih doğumlu ancak almanya vatandaşı değil ben almanya vatandaşı olmak için nasıl bir yol çizmem gerek bana bu konuda destek olabilecek tek isim olarak sadece sizi buldum görkem bey Yaşım 17 2001 doğumluyum.yardımcı olursanız sevinirim 🙂

  • Merhaba Sevgili Çağlar,

   Bence çok yanlış bir yere sormuşsun 🙂 Ben yurtdışına çıkman gezmen konusunda sana yardımcı olabilirim ama bu konu benden çok bağımsız.

   Alman konsolosluklarından detaylı bilgi alabilirsin. Fakat baban Almanya doğumlu ise zaten Alman vatandaşı olması gerekir direkt olarak, bence yanlış bir bilgin var…

 19. Merhaba Görkem ben üniversitede suan hazirlik okuyorum.Babam Fransada 5 yila yakindir orada işçi evi falan var annem gidicek inşallah bu yil ama islemler uzun baya her neyse. Ben bu somestr tatilinde bir bucuk haftaligina fransaya gitmek istiyorum benim yol haritam nasil olmali neler yapmaliyim vize cikar mi vize islemlerine ne zamn baslamaliyim? Cok soru sordum farkindayim ama cevaplarsaniz cok mutlu olurum:)

  • Merhaba Sevgili Ümran !

   Eğer babanız yasal çalışan ise büyük ihtimalle vize almanızda bir sorun olmaz. Fakat tüm Türk vatandaşlarının olduğu gibi Schengen vizesine tabisiniz. Schengen vizesi yazımı incelemenizi öneririm, vize işlemlerine en azından 2-3 ay kala başlamak en iyisidir.

 20. mrb.Görkem bey ben yurt dışına çıkmayı çok istiyorum. Ve çıkmak istememin nedeni eğitimim için ingilizce öğrenmeyi çok istiyorum.Bunun için ne yapmalıyım bana yardımcı olurmusunuz lütfen.ve emeğinize sağlık herkesle bu kadar ilgileniyorsunuz

  • Merhabalar,

   Aslında yurtdışına gitme konusunda yazıda yol gösterici öğeler var. Dil öğrenmek için gidecekseniz bence, dil okuluyla anadili ingilizce olan bir ülkeye gitmelisiniz. Bu konuda da aracı firmalara ihtiyaç duyacaksınız. Eğitim, yurtdışı acenteleri ile konuşup imkanları sorup değerlendirmeniz en doğrusu olur.

   Tabii bunun için maddi kaynağa da ihtiyacınız var. Gitmeden önce mümkün olduğu kadar birikim yapıp ya da orada kalacağınız vakti azaltıp burada çalışarak tasarruf yaparak , süreci hızlandırabilirsiniz.

   Güzel sözleriniz için ayrıca teşekkür ederim, sevgi dolu günler 🙂

 21. Mrb esnafın sadece israil fimalatlar giyim şimdi bulgaristan à gitmek istiyorum orda ev almakistiyorum gitmek için hiç bir fikrim yok nasıl vize alınır aydınlatsın memnun olur

  • Merhabalar Seyit bey,

   Tam anlamamakla beraber sanırım esnafsınız ve israilli firmalarla bir ihracatınız bulunuyor ve Bulgaristan’a taşınmak ve işinizi taşımak istiyorsunuz.

   Eğer Bulgaristan’a taşıyabileceğiniz bir işiniz ve yatırım yapabilecek bir gücünüz varsa, direkt olarak oturma izni de alabilirsiniz. Bunun için Bulgar konsolosluğunun göç dairesine başvurmanız gerekli.

   Tüm ülkeler olduğu gibi Bulgaristan’da kendi ülkesindne ev alabilecek ve iş kurabilecek potansiyeldeki insanlara karşı vize, oturma izni ve vatandaşlık verme konusunda oldukça cömert.

   Bulgaristan istanbul konsolosluğu: (0212) 281 01 15

 22. Sitenizi yeni keşfettim. Kaleminize sağlık. Yurtdışına çıkmak isteyip de bir türlü adım atamayanlara harekete geçirecek bir yazı olmuş. Teşekkürler.

 23. Schengen vizesi için. Konaklama diyelim isveç’e gidecem Borlange, Stockholm ve Göteburg şehirlerini gezmek istiyorum. Her gittim şehir için otel tutmam gerekiyor mu? Teşekkürler.

  • Mehmet Bey, siz başvuru esnasında şuralara gideceğim diye söylemişseniz. Her gittiğiniz yer için otel rezervasyonu gerekebilir. Fakat ben direkt Stockholm’de 1 hafta kalacağım diyip orada rezervasyon da yapabilirsiniz. Sonra gidince karar değiştirmekte özgürsünüz 🙂

   Schengen vizesi ile ilgili bu yazımdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

   https://www.gorkemliyollar.com/schengen-vizesi/

 24. Merhaba gerekli evrak listesinde konaklama ve barınacak yerin belgelerini istiyor. İnternet uzeri rezervasyon yaptığımız otelin 1 gün yada 1 hafta olması olumlu olumsuz etki yapar mı? Teşekkürler

  • Merhabalar ! Öncelikle ne gerekli derken ne için olduğundan söz edebilir misiniz ( schengen vizesi vs.)

   Ne kadar süre kalacaksınız hepsini kapsayan bir rezervasyon yapmanız gerekir. Tek günlük göstermelik bir rezervasyon sorun çıkartacaktır.

 25. Peki abi evlendigin zaman direk vatandaslik veriyolarmi yada yancizme gibi bi durum varmidir

 26. Abi bi kac tane sorum var yurtdisina cikmak icin lise diplomasi sartmi bir dier sorum ise avrupaya yasamak icin gidebilirmiyim cok mu zordur evlenirsem gidebilirmiyim mesela ? Cok merak ediyorum tesekkur ederim

  • Merhabalar Doğukan,

   Yurtdışına çıkmanın diploma ile ilgisi yok. Fakat 18 yaşından küçüksen, ailenin onayı olduğuna dair belge alman gerekiyor. Avrupa’da yaşamak çok kolay değil. Bunun en güzel yolu eğitim ile gidip sonra işe girmek olabilir. Eğer yabancı biri ile evlenirsen o ülkede oturma izni elde edebilirsin.

 27. Gerçekten büyük bir cesaret ve özveri sayfanızı hayranlıkla inceledim. Avrupa’da bir ülkeye bu fiyata gidemeyeceğini düşünenler yazsın demişsiniz. Avrupa’ya o fiyata uçak bileti gidiş dönüş ancak geliyor ama siz 5 gün herşey dahil bir fiyat vermişsiniz, bu nasıl olabiliyor?

  • Teşekkür ederim sözleriniz için ! Örnek olarak 750 TL lik bütçeyle vize isteyen bir avrupa ülkesine resmi pasaportla girişten söz edelim. Yaklaşık 160 euro yapar. 5 günlük seyahatte 4 gece kaldığınızı esas alırsam ortalama 15 euro hostel ücretinden 60 euro kalmaya giti !

   Başta pegasus olmak üzere havayolların kampanyaları ile örneği İtalya’ya gidiş geliş 200-250 tl aralığında biletler bulmanız mümkün, bu 50 euro yapıyor yaklaşık.

   Pasaport ve vize masrafı resmi ( yeşil ) pasaport için bulunmuyor, pasaportu çıkarmış olduğunu varsayıyorum 🙂

   Geriye kaldı 50 euro ! Bunun 10’u havalimanı ve şehir ulaşımlarına gidecektir, kalan 40 euro’yu da 5 güne bölersek 8 er euro cep harçlığınız var 🙂 Türkiye’den yanınıza evde yaptığınız börekler, poğaçalar ve keklerden alırsanız yeme-içme masrafınız yarıya iner, ya da gitmeden makarna alın hazır pişirmelik ürünler alın ve hostel mutfağında pişirin !

   Bu şekilde 5 günlük bir İtalya seyahati tamamlanmış oldu ! Sadece 750 TL ile, euro’da neredeyse 5 lira iken 🙂 Evet bu ekstrem bir tasarruf modu ama mümkün, sanmayın ki çok paranız olunca daha keyifli bir seyahat oluyor, ne kadar ekstrem okadar macera !

   • Bir soru daha o zaman. Evet pasaportum var ve yeşil pasaport ama başta dediğiniz 750 liralık vize nedir? Daha önce Yunanistan da Evs yaptım ama bunu duymamıştım. Cevabınız için de çoook teşekkür ederim:)

 28. Ukrayna ve Sırbistan arasında bir seçim yapsanız hangisi derdiniz?
  Ukrayna’yla ilgili bi yazınız yok 5 günlük harika gezi planını da yazabilir misiniz?
  Evet ilk yurtdışı deneyimim olacak,tedirginim ??‍♀️

  • Zor bir seçim ama ben Sırbistan’ı tercih ederdim. Bana kalırsa Belgrad bu iki ülkedeki en güzel şehir. Tabii güzel bir tur şeklinde olursa Ukrayna da cazip gelebilir.

   Üç yıl kadar önce kısa bir dönem Kiev’de bulunmuştum, iki hafta sonra da Odessa’ya gideceğim sonrasında Ukrayna ile ilgili gezi notlarım olmuş olacak artık sitede !

   Ukrayna’da 5 gün geçirecekseniz bence 2 gün kiev, 1 gün lviv ve 1 gün odessa şeklinde bir gezi planı yapabilirsiniz. Bu şehirler arasında trenle ve otobüsle ulaşım sağlanabiliyor. Ayrıca pasaportla gidiyorsanız benim gibi Moldova’yı da ekleyebilirsiniz belki.

   • Belgrad’ı kaç günde gezebiliriz baya dolu dolu bir şehir? 5 günün tamamını Belgrad’da gezecek şekilde mi planlamak mantıklı olur?

    • Belgrad benim henüz ziyaret etmediğim şehirlerden biri o yüzden daha yüzeysel bilgiye sahibim, fakat ben hiçbir balkan şehrine 5 gün ayırmayı doğru bulmam 🙂

     Schengen sorununuz yoksa Budapeşte ya da Sofya’yı düşünebilirsiniz. Varsa da Saraybosna bence güzel bir rota olur. O bölgede daha çok karayolu kullanmanız gerektiğini de hatırlatayım

 29. Yazınız, enerjiniz verdiğiniz ilham için teşekkürler. Ben yurtdışına gitmenin yollarını arayan bir öğrenciyim, hep daha büyük insanları görüyordum ama sizin yazınızı okumak bana iyi geldi ve heveslendirdi.

 30. Tayfun bey Almanya’ya gıtmek ıcın ne gereklı vızeyı nasıl alırım nereye başvuracağım nasıl olacak yardımcı olursanız memnun olurum

  • Mehmet bey, Almanya vizesi yani schengen almak için öncelikle türkiyedeki alman konsolosluklarını arayıp bireysel randevu almanız gerekiyor. ( istanbul başkonsolosluğu (0212) 334 61 00 ) Randevunun ardından vize başvurusu için gereken klasik belgelerle gidip vize başvurunuzu yapıyorsunuz. Vize alsanız da alamasanızda ücret ödemeniz gerekiyor başvuru esnasında. Eğer düzenli bir işiniz varsa doğru bir seyahat planı aktararak kolayca alabilirsiniz. İlk başvurularda görüşme oluyor diye biliyorum. Bunun dışında internette arattığınızda bir sürü acente firma var onlar da kullanılabilir ama onlara muhtaç olduğunuzu düşünmeyin , kendiniz alırsanız daha uyguna gelir tabii.

 31. Görkem Bey yazınız ilham vercii. Yurdışına ilk giderken oldukça heyecanlı oluyor insanlar. Küçük de bir sorum olacak yurtdışındaki masrafları nasıl kontrol altına alabilir ya da yurtdışında nasıl tasarruf yapabiliriz fikirleriniz nelerdir

 32. Ben 19 yaşındayım ve daha önce hiç yurtdışına çıkmadım siz bu kadar çok yere gitmişssiniz sizce geç mi kaldım nasıl bi yol belirlemeliyim

  • Tabii ki geç kalmadın 🙂 Zaten bu işte geç kalmak diye birşey olamaz. Önemli olan keyif almaktır. Ayrıca sen de benim gibi daha çok gençsin. Bana kalırsa, eğer devam ediyorsan öğrencilik hayatını iyi değerlendirebilirsin. Sitede ayrıca yazılarım da var. !

 33. Görkem bey gerçekten tebrik ederim sizi, yurtdışına çıkmak konusunda çekincesi olan herkese umut aşılamış ve yol göstermişsiniz.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.