Fransa, Avrupa’nın batısında bulunan büyük bir ülke, sınırları Atlantik Okyasunu’na kadar uzanıyor. Böyle düşününce Fransa’dan Türkiye’ye kadar arabayla gelmek imkansız gibi durabilir. Ancak biraz uzun da olsa ülkemize, sevdiklerimize ulaşmak için bu yol gidilir!

Bugün Fransa’dan Türkiye’ye gelecekler için ? Fransa ve Türkiye arasındaki en kolay, hızlı araç rotalarını, dikkat edilmesi gerekenleri ve geçeceğiniz ülkeleri anlatacağım. Tabii ki birebir 55’ten fazla ülkedeki tecrübem ve onlarca kez karayoluyla bu ve benzer yolculuklardaki deneyimlerimle olacak başlayalım!

Fransa’dan Türkiye’ye Arabayla Gitmek

Aslında Kapıkule sınır kapısından çoğu doğu ilimiz 2.000 kilometre civarında bir mesafe uzaklıkta. Oysaki Paris ile Kapıkule arası da yaklaşık 2.500 kilometre. Yani öyle atla deve bir fark yok. Bu rotada yalnızca ekstradan size vakit kaybettirebilecek sınır geçişleri var.

Fransa’dan Türkiye’ye araçla giderken farklı rotalar ortaya çıkarılabilir. Ben şimdi sizler için Fransa – Türkiye arasındaki en kısa ve en popüler karayolu rotalarını tek tek inceleyeceğim!

Avrupa’dan Türkiye’ye Arabayla Nasıl Gidilir?

Fransa’dan Türkiye Rotaları

1. Almanya, Macaristan, Sırbistan, Kapıkule Rotası (Nürnberg – Budapeşte – Belgrad)

İlk olarak Fransa’dan Türkiye’ye özel aracıyla seyahat edenlerin en çok tercih ettiği rotalardan biri bu. Çünkü bu rotanın çoğunluğu otoban ve en kısa ulaşım yollarından da biri.

Bu rotada Fransa sınırlarını terkettikten sonra sırasıyla Stuttgart, Münih, Viyana, Budapeşte, Belgrad, Niş, Sofya ve Plovdiv’den geçerek Kapıkule’mize ulaşabiliyorsunuz.  Bu rotada Paris ile Kapıkule arası tam 2.550 kilometre mesafede.

1. Rota: Fransa – Türkiye Arabayla Yol Tarifi Haritası;

2. Slovenya, Hırvatistan, Kapıkule Rotası (Münih – Salzburg – Ljubljana – Belgrad)

Fransa’dan Türkiye’ye arabayla ulaşımda ikinci seçenek Slovenya, Hırvatistan rotası. Bu rota özellikle Paris ve Strazburg şehirlerinden Kapıkule’ye gidecekler için oldukça avantajlı. Çünkü Fransa’nın kuzeyi ile Türkiye arasındaki en kısa yol bu!

Fransa sınırlarını terk ettikten sonra sırasıyla Strazburg, Stuttgart, Münih, Salzburg ,Ljubljana, Zagreb üzerinden Belgrad’a ulaşıyorsunuz. Belgrad’tan sonrası yukarıdaki ilk rota ile aynı devam ediyor; Niş, Sofya, Plovdiv ve Kapıkule!

Bu rotada Paris ile Kapıkule arasında toplamda 2.450 kilometrelik bir yol bulunuyor. Yani ilk seçeneğe göre yaklaşık 100 kilometre daha kısa bir mesafe. Bu rotanın da çoğunluğu otoban, ancak ücretler biraz daha pahalı olabilir.

2. Rota: Fransa – Türkiye Arabayla Yol Tarifi Haritası;

3. İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Kapıkule Rotası (Milano – Ljubljana – Belgrad)

Şimdi gelelim diğer bir Fransa – Türkiye ulaşım rotasına! Özellikle Fransa’nın güneyindeki Lyon, Nice, Marsilya ve Montpellier gibi şehirlerden Türkiye’ye gidecekler için en mantıklı rota bu.

Fransa sınırlarını terk ettikten sonra sırasıyla Milano, Venedik, Ljubljana, Zagreb üzerinden Belgrad’a ulaşıyorsunuz. Belgrad’tan sonrası yukarıdaki ilk rota ile aynı devam ediyor; Niş, Sofya, Plovdiv ve Kapıkule!

Bu rotayı kullanacaklar için Lyon’dan Kapıkule yaklaşık 2.100 kilometre. Buradaki yolların da çoğunluğu otoban. Yalnızca Lyon – Torino arasındaki geçişte yollar biraz virajlı olabilir.

3. Rota: Fransa – Türkiye Arabayla Yol Tarifi Haritası;

4. Makedonya, Yunanistan, İpsala Rotası ( Üsküp – Selanik )

Fransa’dan Türkiye’ye gelirken tercih edilebilecek farklı rotalardan biri de Makedonya ve Yunanistan üzerinden İpsala’ya ulaşmak!

Bu rota aslında en hızlı ulaşım yolunu sağlamıyor. Fakat genellikle Sırbistan ve Bulgaristan’da gece geçirmek istemeyen ve bu bölgeleri nispeten güvensiz bulan kişiler için çok daha güvenli ve rahat bir alternatif sunuyor.

Bu rotada yine ilk üç seçenek gibi Belgrad’a gidiyorsunuz, ancak sonrasında Üsküp, Selanik ve Dedeağaç üzerinden İpsala’ya ulaşıyorsunuz. Özellikle bayram v.b özel günlerde Kapıkule’nin yoğunluğundan kaçmak için de kullanılabilir. Ayrıca bu rotadaki yol da oldukça keyifli ve rahat. Hatta düşünün ki ben Dedeağaç, İpsala rotasında bisikletle gitmiştim ? şuradan bakabilirsiniz

4. Rota: Makedonya – Yunanistan Üzerinden Arabayla Yol Tarifi Haritası; (Bu rotanın Belgrad’a kadar olan kısmı aynı yalnızca Belgrad sonrası farkı haritada gösteriyorum)

5. Romanya Üzerinden Türkiye Rotası

Son olarak Fransa’dan Türkiye’ye Romanya üzerinden de ulaşım mümkün. İlk iki rota seçeneği ile benzer şekilde Budapeşte’ye kadar geldikten sonra direkt olarak olarak Timișoara ve Vidin üzerinden de Sofya’ya gidebilirsiniz. Bu rotada Sırbistan’ı es geçerek direkt olarak Macaristan’dan Bulgaristan’a Romanya üzerinden ulaşmış oluyorsunuz.

5. Rota: Macaristan – Romanya Üzerinden Arabayla Yol Tarifi Haritası; (Bu rotanın Budapeşte’ye kadar olan kısmı aynı yalnızca Budapeşte sonrası farkı haritada gösteriyorum)

Fransa’dan Türkiye’ye En Kısa Yol Hangisi?

Peki tüm bu seçeneklerle beraber Fransa’dan Türkiye’ye en kısa karayolu rotası hangisi?

Aslında bu konuda iki cevap var. Eğer Paris ya da Strazburg’dan Türkiye’ye gidecekseniz ikinci seçenekteki rota en hızlısı, kısası yani; Almanya, Slovenya, Hırvatistan, Kapıkule Rotası (Stuttgart – Münih – Salzburg – Ljubljana – Zagreb – Belgrad)

Eğer Fransa’nın güneyinden Türkiye’ye gidiyorsanız da en kısa ve hızlı rota; İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Kapıkule Rotası (Cenevre – Milano – Ljubljana – Zagreb – Belgrad)

İkinci seçenekte Paris ile Kapıkule arası en kısa olarak 2.450 kilometre iken, üçüncü seçenekte Lyon ile Kapıkule arası yaklaşık 2.100 kilometre.

Şehir Şehir Fransa’dan Türkiye’ye Araçla Gidiş Yolları

Paris’ten Türkiye’ye Nasıl Gidilir?

Paris’ten Türkiye’ye araçla giderken bence kullanmanız gereken en makul rota ikinci seçenekteki “Almanya, Slovenya, Hırvatistan, Kapıkule Rotası (Stuttgart – Münih – Salzburg – Ljubljana – Zagreb – Belgrad)” olmalı.

Lyon, Marsilya, Montpellier, Bordeaux ve Toulouse’den Türkiye’ye Nasıl Gidilir?

Fransa’nın güney ve batı şehirlerinden Türkiye’ye araçla gelecekler için de en hızlı ve mantıklı seçenek “İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Kapıkule Rotası (Cenevre – Milano – Ljubljana – Zagreb – Belgrad)” olmalı.

Lille, Strazburg ve Nantes’den Türkiye’ye Yol Tarifi

Fransa’nın kuzeyinden Türkiye’ye ulaşımda da yine en makul seçenek “Almanya, Slovenya, Hırvatistan, Kapıkule Rotası (Stuttgart – Münih – Salzburg – Ljubljana – Zagreb – Belgrad)” olacaktır. Ayrıca bu seyahatte Viyana üzerinden olan ilk rotayı da düşünebilirsiniz.

Fransa’dan Türkiye’ye Araçla Giderken Gerekli Evraklar Neler?

Fransa’dan Türkiye’ye gelirken en önemli konu olan rota konusunu hallettiğimize göre şimdi Türkiye’ye girişte sınırda istenen evrakları kontrol etmek kaldı. Olası tüm spesifik durumları da yazdığım “Türkiye’ye arabayla girişte gerekli belgeler” yazımı da ayrıca okumanızı öneririm ki eksik belge kalmasın.

Fransa’dan Türkiye’ye Gelirken Sıkça Sorulanlar & Merak Edilenler

Malmö’de Yollara Düşmüşüm! / İsveç’ten Dönerken Yol Tabelaları ile Ben 🙂

Fransa’dan Türkiye’ye Arabayla Kaç Saatte Gidilir?

Fransa’dan Türkiye’ye arabayla yolculuk, çıkış yaptığınız şehre göre değişse de ortalama 24-30 saat arasında değişecektir. Sınırda harcadığınız süreler de bu rakama oldukça etki ediyor.

Fransa’dan Türkiye’ye Özel Araçla Yolculuk Kaç Gün Sürer?

Tabi yukarıda yazdığım süre direkt birkaç şoförle yapılacak yolculuklar için geçerli ? Eğer hiç durmadan gidecekseniz Fransa’dan Türkiye’ye 1.5 günde gidebilirsiniz. Ama tek şöfor ise en azından 2 gün konaklama yapmanız gerekeceği için yol ortalama 3 gün sürer.

Fransa’dan Türkiye Yolu Kaç Kilometre?

Fransa’dan Türkiye ortalama 2.100 – 2.700 kilometre uzaklıkta. Paris’ten Kapıkule 2450 kilometre uzakta iken bu mesafe Lyon’dan yaklaşık 2.100 kilometre.

Fransa’dan Türkiye’ye Giderken Otoyol Ücretleri, Vinyet Ne Kadar?

Fransa’dan Türkiye’ye giderken tabii ki geçtiğiniz ülkelerdeki otoyolları kullanabilmek için ücret ödemeniz gerekiyor. Bunlar da vinyet dediğimiz otoban kullanım kartları oluyor. Olası geçebileceğiniz ülkelerdeki vinyet ücretlerini sizle şöyle paylaşayım;

  • Bulgaristan için vinyet ücreti 15 euro ( 1 ay geçerli )
  • Slovenya için vinyet ücreti 30 euro ( 1 ay geçerli ) ( slovenya rotası biraz pahalı ? )
  • Macaristan için vinyet ücreti 30 euro ( 1 ay geçerli )
  • Slovakya için vinyet ücreti 14 euro ( 1 ay geçerli )
  • Çekya için vinyet ücreti 18 euro ( 1 ay geçerli )
  • Sırbistan için vinyet ücreti yaklaşık 15 euro ( rotaya göre değişebiliyor )
  • Avusturya için vinyet ücreti yaklaşık 10 euro ( 10 gün geçerli )
  • Almanya için vinyet ücreti yaklaşıık 10 euro ( 10 gün geçerli )
  • İtalya’da gişede ödeyebilirsiniz

Detaylı vinyet ücretleri, elektronik vinyet nasıl alınacağı ve benzeri soruların cevapları “vinyet ücretleri” yazımda!

Fransa ile Türkiye Arasında Kaç Ülke Var?

Fransa ile Türkiye arasında en kısa yolda toplam 5 ülke var. Bunlar Almanya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan. Yani Fransa’dan Türkiye’ye giderken en az 5 sınır geçmeniz gerekli. Fakat Almanya, Avusturya ve Macaristan Schengen üyesi olduğundan direkt geçiyorsunuz. Yani pratikte sadece Sırbistan ve Bulgaristan sınırları önemli.

Bunun dışında farklı rotalarla beraber Fransa ile Türkiye arasında Almanya, Avusturya, Macaristan, Hırvatistan, Lüksemburg, İtalya, İsviçre, Sırbistan, Makedonya, Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan gibi ülkeler bulunuyor.

Sınır Geçişleri İşte Böyle Oluyor /@İmre Tomosvari

Aracım Türkiye’de Ne Kadar Süre Kalabilir?

Fransa’dan Türkiye’ye arabayla geleceklerin bilmesi gereken bir diğer konu da aracın Türkiye’de kalış süresi olmalı.

Size ait bir araçla beraber Türkiye’de en fazla 6 ay kalabiliyorsunuz. Sonrasında 6 ay yurtdışında bulunursanız yeniden 6 ay giriş yapabilirsiniz. Kiralık araçlarda da bu durum benzerken, iş araçlarında süre 90 güne kadar düşüyor, emeklilerde ise süre 1 yıla kadar uzuyor. Eğer sorularınız olursa lütfen alttaki yorum bölümünden sorun ve size özel yanıtlayayım!

Benzin Masrafı Ne Kadar Tutar?

En çok sorulanlardan biri de “Fransa – Türkiye arasında araba ne kadar benzin harcar?”

Bu tabii ki seçtiğiniz rotaya ve sizin aracınızın verimliliğine bağlı olsa da ortalama 3-4 depo bir benzin harcayacaksınız. Yani yaklaşık 250-400 euro arasında bir benzin masrafınız olabilir. Bunu en iyi siz hesaplayabilirsiniz, araba sizin ?

Sınır Geçişleri Ne Kadar Sürer?

Aslında burada Fransa – Türkiye arasındaki en kısa ve hızlı rotaları anlattım. Ama bir de sınır geçişleri var. Temel olarak Sırbistan ve Bulgaristan sınırlarını atlatmanız gerekiyor. Giriş ve çıkışlarla beraber toplam 3 sınır geçiyorsunuz.

Eğer bayram v.b özel yoğun günlere denk gelmezseniz aslında sınır işlemlerinizi ortalama 1 saatte bitirebilirsiniz. Hatta direkt bile geçme şansınız var ? Ama siz ortalama 1-2 saat gibi hesaplayın ki sorun olmasın. Bayram zamanlarda sıla yolunun sınır geçişleri oldukça fazla zaman alabilir aman dikkat!

Görkemli Dünya’yı Keşfedin!

Fransa’dan Türkiye’ye Gitmek Serbest mi?

Koronavirüs Covid-19 pandemisi nedeniyle ve başka olabilecek önemli sebeplerle zaman zaman Fransa’dan Türkiye’ye seyahat yasakları olabiliyor. Ayrıca geçiş yaptığınız ülkelerde de yasaklar olabilir. Tüm bunların dışında Türkiye Kapıkule ve İpsala’daki sınır geçişlerini askıya da alabilir. Bu yüzden yola çıkmadan önce seyahat kurallarını kontrol etmeniz gerekiyor.

Şuan için Fransa’dan Türkiye’ye arabayla gitmek serbest. Sadece ek olarak Covid-19 aşı, test v.b evraklarınızı hazır etmeniz gerekli.

Bu şekilde Fransa’dan Türkiye’ye arabayla nasıl gidileceğini anlattığım yazımı bitiriyorum. Eğer bu rotada sorularınız olursa lütfen çekinmeden aşağıdaki yorum bölümünden sorun, hepsini yanıtlıyorum, herkese keyifli yolculuklar!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.