Görkemli günler 🙂 Bugün çokça merak edilen gizemli İran’a gitmek konusundan söz edeceğim. Gizemli dedim çünkü İran sanki başka bir dünya gibi algılanabiliyor. E biraz da öyle, sıradan bir ülkeye gitmiyorsunuz !

İran’a gitmek istiyorum diyen de çok kişi olacaktır elbette. İran gizemli olduğu kadar da ilgi çekici bir yer. Ben 50’ten fazla ülkedeki tecrübelerim ile sizlere İran’a gidiş yollarından bahsedeceğim, benimle gelin…

İran Genel Görünüm / Yazd / @itaglidiviaggio

İran’a Nasıl Gidebilirim ?

Öncelikle İran’a neden gitmek istiyorsun ? Buna karar vermek çoğu ülkede zor olabiliyor ama İran’da çoğunuzun yanıtı herhalde kesindir 🙂

Bence hepiniz İran’a gezmeye gitmek istiyorsunuz. Bunun dışında eğitim, dil kursu ya da oturma izni almak isteyenler olacağını pek sanmıyorum. Bu yüzden bu aşamayı kolayca geçebiliriz, neden gitmek istediğimize karar verdik, peki nasıl gerçekleştireceğiz ?

İran’a Turist Olarak Gitmek

İran son yıllarda turistik anlamda ülkemizden çok fazla ziyaretçi almaya başladı. Bunun en büyük sebebi de, sosyal medya ile beraber İran’ın sahip olduğu tarihi ve kültürel güzelliklerin bir anda ortaya çıkması.

Turist olarak İran’a gitmek kesinlikle heyecan verici olduğu kadar da buna değecektir. Çünkü karşımızda çok farklı bir dünya var hem de sınır komşumuz olacak kadar yakın bir ülke !

İran’da Gezilebilecek Tarihi Miraslardan Biri / Shiraz / @itaglidiviaggio

Kadınlar İran’a Nasıl Gider ve Nasıl Giyinmeli ?

Bu başlığı 2021 yılında yazdığım için biraz üzgünüm. Ama İran maalesef ki kadınların bazı kısıtlamalara uğradığı ülkelerden biri. Aslında bu uygulamalar genelde kendi vatandaşları için. Yani turist olarak gidenler için bir sorun yok.

Kısacası kadınlar İran’a gezmeye gidebilir. Fakat usullerine uygun olarak kapanması zorunlu ! Buna hazırlıklı olmalısınız…

İran’a Karayolu İle Ulaşım

İran’a gitmenin bence en kolay ve ucuz yolu 2. yolu karayolu ile ulaşım (birinci için bekleyin 🙂 ). Fakat kendi aracımızla gitmekten söz etmiyorum !

İran’a Kapıköy ya da Esendere sınır kapılarından ulaşabilirsiniz. Öncelikle Van, Hakkari ya da Yüksekova’ya ulaşmanız gerekli. Buradan sonra da sizi sınıra götürecek bir taksi ayarlayabilirsiniz. Ardından sınırın karşı tarafından da bir araçla Tebriz başta olmak üzere Tahran’a kadar gitmeniz mümkün. Anlatılırken garip gelebilir ama bu insanların sıkça yaptığı birşey çekinmenize gerek yok.

Bunun dışında Van’dan Tebriz’e direkt otobüs seferleri de mevcut. Bu sayede fazla uğraşmadan direkt olarak Tebriz’e gidebiliyorsunuz. Zaman zaman İstanbul ve Ankara’dan da otobüsler bulabilirsiniz.

Isfahan Sokaklarından, İran / @itaglidiviaggio

İran’a Trenle Gidilir mi ?

2021’de keyifli bir İran seçeneğimiz daha var. Van – Tebriz arasında karşılıklı olarak tren seferleri başladı !

İran’a trenle gitmek en ucuz ve keyifli yol olacaktır. Hem kafamız rahat, hem sınır geçişleri için bolca vaktimiz var hem de etrafı doyasıya seyredebiliriz.

İran’a Gitmek Kaç Paraya Mal Olur ?

2021 için konuşursak İran’a gitmek toplamda 3-4 günlük bir gezi için 700-1000 liraya kadar mal edilebilir. Çünkü Amerikan ambargosu ile ekonomik sorunlar yaşayan İran’da para oldukça değer kaybetti ve ülke açıkçası biraz ucuzlaştı.

Fakat İran’a giderken yine de biraz fazladan parayı yanımızda taşımak mantıklı olacaktır.

İsfahan, İran / @itaglidiviaggio

İran’a Gitmek Güvenli mi ?

İran’a gitmek isteyenlerin en çok çekindiği konu bu. Aslında ben Kudüs’e, Kamboçya’ya, Latin Amerika’ya, Fas’a gitmiş biri olarak genelde bir yere kolay kolay güvensiz demem. Ama İran’ın dikkat edilmesi gereken bir yer olduğu açık.

Genel olarak İran düzen içerisinde bir ülke. Fakat son zamanlarda bazı siyasi sorunlar da yaşıyorlar. Terör saldırıları ve çeşitli karışıklıklar olabiliyor. Ek olarak kadınların daha dikkatli olması gerekiyor. Bunu yapanlar var ama ben kadınların tek başına gitmesini de çok önermiyorum.

İran’a Gitmek İçin Gerekenler

  • Seyahat planının iyi yapılması
  • Güvenlik risklerinin iyi hesap edilmesi
  • Gerekli bütçenin belirlenmesi
  • Pasaport ve evrak işlerinin tamamlanması.
Shiraz, İran/ @itaglidiviaggio

İran’a Gidersem Başka Ülkelere Gitmemde Sorun Olur mu ?

İran’a gitmek isteyenlerin bir diğer çekincesi de batı dünyasının İran’a koyduğu ambargodan ötürü, bu ülkelerin İran’ı ziyaret edenleri ülkelerinde pek istemediği gerçeği.

Gerçeği diyorum çünkü evet genelde pek istemiyorlar ! Fakat İran’dan batı dünyasına sıkça uçak seferleri yapılıyor ayrıca İran vatandaşları da bu ülkelere gidebiliyor 🙂 Yani net olarak böyle bir engel yok.

Fakat pasaportunuzla İran damgası olması pek hoş birşey değil. Bu damga ile ABD ve İsrail’e kesinlikle giriş yapamazsınız ayrıca öteki ülkelerde de sorular sorulmasına sebebiyet verebilir. Ben bu yüzden İran’a gidilen pasaportun sonradan değiştirilmesi taraftarıyım. Eğer pasaportunuzda geçerli Schengen ve Amerika vizeleri varsa o pasaportla İran’a gitmeyin, ikinci bir pasaport çıkarın bu mümkün.

Bu şekilde İran’a gitme seçeneklerini anlattığım yazımı bitiriyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir, eğer sorularınız varsa çekinmeden sorabilirsiniz keyifle yanılayacağıma emin olabilirsiniz, şimdilik bu kadar, iyi günler !

Yazının Devamı: Kudüs Gezi Notlarım

4 Yorum Yapılmış

    • Merhabalar Pınar Hanım,

      Genellikle güvenlik gibi endişelerle tercih edilmiyor, uçakla, trenle ya da otobüsle gidip araç kiralamak daha iyi bir seçenek gibi duruyor.

  1. Merhaba İran a girişte pasaporta damga basıyorlar mı? Abdnin tepkisinden sonra turistler gelmeye çekinmesinler diye basmamaya karar verdiklerini okumuştum. Cevap verirsen çok sevinirim.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.