Bugün, Orta Doğu’nun tarihi şehri Kudüs’e gitmeyi düşünenler için bir gezi rehberi hazırlamak istiyorum. Birebir kendi gezi tecrübem ile güncel olarak Kudüs hakkında pratik gezi bilgileri vereceğim.

Kudüs sahip olduğu önem ve turistik güzelliklerle herkesin gitmek isteyebileceği bir şehir. Fakat günümüz dünyasının karmaşasından fazlaca etkilenmesi akılda birçok soru işareti bırakıyor. Ben de gitmeden önce sizler gibiydim ! Şimdi bu merak edilen soruları ve bilinmeyenleri başlıklar halinde sıralayarak gezi rehberime başlıyorum.

Öncelikle ben Kudüs’ü hiç tanımıyorum ve hakkında genel bilgiler öğrenmek istiyorum diyorsanız, gezi yazıma kısa bir git gel yapabilirsiniz. Tekrarlamamak adına burada bahsetmiyorum.

Temsili Bir Kudüs Binası / Eski Şehir

Kudüs’e Nasıl Gidilir ?

Genel olarak Kudüs’e ulaşım için İsrail’e gelmeniz gerekli. Ürdün üzerinden de ulaşabilirsiniz fakat bu daha meşakkatli bir seçenek. Ülkemizden sıkça Tel Aviv’e uçuşlar var. Ben de ziyaretimi bu şekilde gerçekleştirdim.

Sonrasında Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı’ndan Kudüs’e ulaşmak için ise otobüsleri kullanmanız gerekiyor.

Terminalin önünden bir kat yukarı çıkarak 485 numaralı otobüs binmelisiniz, bu sizi direkt olarak Kudüs’e götürecek. Otobüs saatte bir kalkıyor, elektronik ekranlardan kalan dakikayı görebilirsiniz. Şimdiden hatırlatayım Kudüs bu şehrin Türkçe ismi, Jerusalem ve Yerushaleyim şeklinde kontrol etmelisiniz !

Kudüs Otobüsünü Beklerken / Ben Gurion Havalimanı, Tel Aviv

Kudüs’e Vize Var mı ?

En kısa yanıtı evet var ! Kudüs ziyaretlerinizde İsrail vizesi almanız gerekiyor. Bu vize ücretsiz ve basit bir şekilde alınabiliyor. Eğer resmi bir pasaporta sahipseniz bu vizeden kısa süreli seyahatlerinizde muafsınız.

Vize ve İsrail’e genel seyahat konuları için Tel Aviv gezi notlarımı inceleyebilirsiniz.

İsrail’e Girişte Verilen Kart

Kudüs’te Nerede Kalınır ?

Kudüs’te konaklamak için bence en güzel seçenek, tarihle iç içe olan küçük otel ve hosteller. Modern bölgede dünyaca ünlü otel zincirlerine kadar herşey var. Fakat Kudüs’e gelip de lüks aramak olur mu ?

Benim gibi gençlere önerim kesinlikle eski şehirdeki hosteller. Hebron Hostel’de bunlardan biri. Hostele gecelik yalnızca 11 dolar ödedim ve bu Kudüs için oldukça uygun bir fiyat. 

Hostelimin Girişi / Kudüs Eski Şehir

Kudüs’e Neden Gidilmeli ?

Kudüs’e bir sebep bulun ve kesinlikle gelin. Burası beni uzun zaman sonra etkileyen şehirlerden biri. Mistik havasından, tarihi eserlerine herşey mükemmel bir tablo içerisinde.

Ayrıca dinimiz için de kutsal olan Kudüs’ü gezerken kendinizi kutsal bir gezi içerisinde bulacaksınız.

Kubbet-üs-Sahra’nın Etkileyici Mimarisi

Kudüs Güvenli mi ?

Eminim herkesin en çok merak ettiği konu Kudüs’ün güvenli olup olmadığı. Neredeyse her gün haberlerde görebileceğiniz siyasi karışıklıkların odağında bir şehirden söz ediyoruz.

İlk andan itibaren bu şehir beni fazlasıyla şaşırttı. Çünkü beklenilenin aksine burası gelişmiş bir Avrupa şehrinden farksız. Modern Kudüs, ülkemizdeki her türlü imkana sahip. Şehrin tarihi noktaları da iyi bir koruma ve bakım altında. Hem de fazlasıyla güvenli şekilde.

Turistlere Poz Veren İsrailli Askerler

Kudüs’te Turist Olmak

Kudüs’te turist olmak da fazlasıyla sıradan bir durum. Zaten bu şehrin tarihi de, yaşayan insanları da kozmopolit bir yapıya sahip. Burada hangi ırk ve dine sahip olursanız olun sizden birşeyler var !

Kaldığım hostelde Türklerin yanında Alman, Polonyalı, İspanyol, Çinli ve Amerikalı insanlarla da sohbet ettim. Zaten hostel diyorum siz düşünün 🙂 Kudüs’ün Avrupalı hostelleri de var.

Kudüs’te Turist Görkem Yağmura Yakalanırsa 🙂 / Arkamda Kutsal Kabir Kilisesi

Kudüs Pahalı mı ?

Kudüs’te gezi ekonomisi de önemli. İşleyis olarak şuanda İsrail kontrolü altında bir yerden söz ediyoruz. Doğal olarak şekel kullanılıyor. Tel Aviv yazımı inceleyenler İsrail’de milli gelirin ne seviyelerde olduğunu bilecektir. Kudüs’te de yansıması olarak pahalı bir yaşam var.

Neredeyse herşey ülkemizden en az 2 kat pahalı. Fakat modern kısma göre eski şehirdeki hosteller de restoranlar da nispeten daha uygun.

5 Şekel’e Aldığımda Tramvay Biletim / Batı Kudüs

Kudüs Kaç Günde Gezilir ?

Bu şehri neredeyse 1.5 günde gezdim. Kudüs tamamen gezemeyeceğiniz şehirlerden ! Her sokağının altında önemli bir şey vardır. Burada 1 hafta geçirseniz, her gün farklı şeyler bulabilirsiniz.

Ama genel olarak düşünürsek bence 2 gün ilk plandaki gezilecek yeler için fazlasıyla yeterlidir. Benim gibi kısa sürede gezmek için stratejik kelime seyahat planlaması, çünkü gezeceğiniz yerlerin ziyaret saatleri bu şehirde mutlak dikkate alınmalı.

Kudüs Genel Görünüm / Gezilecek Tüm Yerler Arkamdaki Surların İçinde

Kudüs’e Ne Zaman Gidilir ?

Kudüs’e istediğiniz zaman gelebilirsiniz. Burası yıl boyu sıcak sayılır. Yılın en soğuk gününe denk gelen 🙂 benim için bile hava 14-18 derece civarlarındaydı.

Tabi Kudüs’te yaz geçirmek iyi bir fikir olmayabilir. Çok sıcakta benim gibi keyifli bir yürüyüş rotası oluşturmanız zorlaşacaktır.

Kudüs’te Çok Sık Rastlayamayacağınız Yağmurda Gezerken

Kudüs’te Ne Yenir ?

Kudüs’te aç da kalmamak lazım 🙂 Neyseki şanslıyız. Benim gibi damak tadı kolay kolay farklı şeylere alışamayanlar için burada ziyafet var.

Özellikle eski şehirdeki restoranlarda bizden yemeklere rastlayabilirsiniz. Ayrıca kaldığınız yerlerde de genelde ücretsiz akşam yemeği oluyor. Bunun dışında modern bölgede tüm dünyada bulabileceğiniz pizza, hamburger gibi şeyler de var.

Yağmurlu Havada Kudüs Şehri ve Ben / Arkamda Ağlama Duvarı

Kudüs Halkı Nasıldır ?

Kudüs’ün insanlarından da bahsedelim. Filistinliler, İsrailliler, Araplar, Türkler daha niceleri…

Kudüs’te yansıtılanların aksine aslında birbiriyle yaşamaya alışmış bir halk var. Şehrin kozmopolit yapısını her noktada gözlemleyebiliyorsunuz. Müslümanlar sadece kendi mahallesinde, Yahudiler de kendi tarafında değil!

Bahsettiğim gibi, tramvayda çektiğim bir fotoğrafta tüm yapı görülebiliyor. Belki aralarında çok da sevecen değiller ya da alışmak zorunda kaldılar fakat zamanın onları beraber yaşayabilir hale getirdiği gerçek.

Kudüs Tramvayındaki Kozmopolit Tablo

Kudüs Çevresinde Gezilecek Yerler

Son olarak Kudüs’e kadar geldiniz bu bölgede nereleri ziyaret etmelisiniz. İlk olarak Lut Gölü var. Benim için zaten ekstra olan Kudüs gezisine bir yer daha malesef ekleyemedim 🙂

Siz Lut Gölü’ne gitmek için tur firmalarıyla anlaşmalısınız. Zaten kalacağınız yerdeki resepsiyon sizi bu konuda yönlendirecektir. Yine aynı şekilde Ürdün’e de gidilebilir. Başkent Amman, Kudüs’ten sadece 60 kilometre ötede.

Bunun dışında benim gibi İsrail’in ilgi çekici şehri Tel Aviv’e gidebilirsiniz. Otobüslerle yalnızca bir saatte Akdeniz’in doğu sahillerine ulaşılabiliyor.

Eski Yafa’ya Doğru Yürüyeceğim Sahil Yolu / Tel Aviv, İsrail

Kudüs Nasıl Bir Yer ?

İşte tam da bunun için yazdığım ve tüm serüvenimi içeren Kudüs Gezi Notlarımı okumalısınız ! Burada verdiğim bilgilerin yanında başıma gelen herşeyi, Kudüs’te gezilecek yerleri ve bu şehirdeki ipuçlarını orada anbean paylaşıyorum 🙂

Yazının Devamı:  Kudüs Gezi Notlarım 

8 Yorum Yapılmış

 1. Yani kardeşim lirik bir dilin var ve çok etkilendim. Önümüzdeki hafta sonu eşimle birlikte Kudüs’e gitmeye karar verdik. Hususi pasaport hamiliyiz, pegasustan gidiş dönüş uçak biletlerimizi aldık. Ancak henüz kalacak yer için bir rezervasyon girişiminde bulunmadık. üç gece konaklayacağız. Üçünü de Kudüs mü, yoksa farklı farklı yerler için mi planlayalım? Sen tel avivde kalmışsın sonra Kudüs’e geçmişsin, bize de aynısını mı tavsiye edersin yoksa farklı tavsiyelerin olur mu? İngilizcemiz yok denecek kadar az, ülkeye girişte, Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya girişte, yerel ulaşımda, konaklamada falan sorun yaşar mıyız? Yeme içme olayını minimum masrafla nasıl halledebiliriz? Kafa karışık soru çok

  Velhasılıkelam sıfır hazırlık ve bize verdiğin gazla çıktık gidiyoruz. her ne kadar yazın gayet açık olsa da satır aralarında okuyamadığımız ve tecrübelerinden yola çıkarak bize vereceğin “altın” öğütler var mı?

  • Merhabalar Serkan Bey,

   Teşekkür ederim güzel yorumunuz için 🙂

   Bence üç gün kudüste kalabilirsiniz. Ama bir günü kesin tel aviv e gidin. Zaten otobüsle 1 saat civarı sürüyor ve ulaşım rahat. Yani günübirlik giderseniz otel giriş çıkışla uğraşmamış olusunuz.

   Türkçe bile idare edebilir sizi 🙂 Ama biraz basit ingilizce şeylere çalışın kesinlikle.

   Sıfır hazırlık olmaz hele ki israile’e gezi notlarımı kesin okumalısınız, ayrıca gerekli belgeler pasaport kontrolü yazılarım…Son olarak otel rezervasyonunu kesinlikle gitmeden yapın 🙂 keyifli seyahatler!

 2. Merhaba bende eşime süpriz yaparak ailece gitmeyi arzu ettiğim yer, turlar ne kadar güvenli pasopart almanın gitmenin maliyeti yüksek olurmu,,,en güvenli tur şirketi hangileri ve kudüsün gezilmesi gereken yerleri neresi yardımcı olurmusunuz,,,,teşekkür ederim

  • Merhabalar Emine Hanım,

   Sondan başlayayım. Kudüs’te gezilecek yerleri detaylı şekilde anlattığım yazımın linki aşağıda orayı incelemenizi öneririm.

   Eğer bilindik ve türsab üyesi bir tur firması ile çalışırsanız herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Maliyetler tabi ki turlarda biraz daha yüksek oluyor. Pasaport ücretleri zaten nereye giderseniz gidin aynı, 10 yıllık bir bordo pasaport 1000 tl civarında maalesefki.

   https://www.gorkemliyollar.com/kudus-gezi-notlarim/

 3. Selamın aleykum. Bende kudüs’e gitmek istiyorum fakat tek başına gitmek isteyince vize de problem oluyormuş. Doğru mudur ?

 4. Merhaba, ben çocuklarımla Kudüs’ü ziyaret etmek istiyorum. Orada bize rehberlik yapabilecek birilerini tavsiye etmeniz mümkün mü? Veya kendi başımıza gezmek kolay olur mu?

  • Merhabalar Hatice Hanım,

   Aslında kendi başınıza gezebilirsiniz diye düşünüyorum. Kudüs gezi notlarım oldukça kapsamlı. Haritada bahsettiğim yerleri işaretleyerek gezebilirsiniz. Eğer ekstra bir rehberlik arıyorsanız tgyuksel@gorkemliyollar.com‘a mail atarsanız oradan size birkaç tavsiyede bulunabilirim.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.