Görkemli günler ! Aranızda Kudüs’e gitmek isteyen çok kişi olduğunu biliyorum. Fakat yıllardır siyasi anlaşmazlıkların odağında kalan bu şehri ziyaret etmek maalesef ki çekinceler doğurabiliyor, ben de de doğurmuştu…

Ama ben Kudüs’ü dünya gözüyle görenlerdenim 🙂 Kudüs’e gitmek gerçekten harika bir tecrübe, bugün birebir Kudüs ve 50’den fazla ülkedeki tecrübem ile sizlere Kudüs’e gidiş yollarından söz edeceğim.

Kudüs Sokakları Genele Görünüm / Kudüs Gezimden

Kudüs’e Nasıl Gidilir ?

Aslında Kudüs’e gitmek o kadar da zor değil. Bu şehir ülkemizin tüm bölgelerinden 1-2 saatlik uçak mesafesinde bulunuyor. Uçak biletleri de öyle pahalı değil. Buradaki en önemli bilgi güncel olarak Kudüs’ün pratikte İsrail yönetimi altında olması.

Meşru veya değil Kudüs’ü ziyaret etmek istiyorsanız İsrail’e gitmelisiniz. Şimdi sizler için farklı gidiş seçeneklerini masaya yatırarak en uygun Kudüs’e gidiş seçeneğine karar vermenize yardımcı olmaya çalışacağım.

Kudüs ve Ben / Zeytindağı’nda Aşırı Rüzgarlı Bir An

Kudüs’e Bireysel Olarak Gitmek

Ben böyle yaptım ! Tel-Aviv’e bir gidiş dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonları yeterli. Ben Gurion Havalimanı’ndan sadece 1 saatlik bir yolculuk ardından Kudüs’ün ihtişamıyla karşılaşabiliyorsunuz.

Kudüs’e tursuz gidenlerin önceden seyahat tecrübesine sahip olması önemli. Eğer yurtdışına daha önce çıkmadıysanız ilk olarak İsrail’e gitmek iyi bir fikir sayılmaz. Fakat korkulduğu kadar bir zorluğu da yok, eğer merak ediyorsanız şuradan gezi notlarıma bakabilirsiniz.

Bireysel Kudüs Gezimden / Şehirde İlk Dakikalarım

Kudüs Turları

Kudüs’e ülkemizden birçok tur düzenleniyor. Bu firmalarla yapılan gezilerde kafanız oldukça rahat. Çünkü seyahat planınız ve gidiş amacınız net bir şekilde ortada olmuş oluyor.

Kudüs turlarında benim size önerim, firmayı iyi şekilde araştırmanız. Çünkü Kudüs dini bir nitelik de taşıdığından maalesef ki insanları dolandırmaya niyetli çok kişinin de hedefi haline gelmiş. Türsab’a kayıtli resmi tur firmaları dışındaki bir organizasyonu kabul etmemelisiniz.

Kudüs Turları’nın Zaman Zaman Es Geçtiği Rus Klisesi

Kudüs’e Gitmek İçin Pasaport Gerekli mi ?

Kudüs’e giderken dediğim gibi İsrail’e gitmeniz gerekli. Aslında tek seçenek tamamıyla bu değil. Amman Havalimanı üzerinden yani Ürdün’den de gidebilirsiniz ama bu pek iyi bir seçenek değil.

İsrail’e giderken tabii ki pasaport gerekiyor. Pasaportunuzun geçerlilik tarihine ve genel olarak yurtdışına giderken gerekli belgelere dikkat etmelisiniz.

Kudüs’e Giderken Vize Gerekli mi ?

Bir de vize konusu var. İsrail, Türk vatandaşlarından vize isteyen bir ülke. Eğer yeşil pasaportunuz varsa şanslınısız, vizeye gerek olmadan İsrail’e ve ardından Kudüs’e gidebilirsiniz.

İsrail vizesi aslında tam bir vize sayılmaz, oldukça kolay bir prosedür içeriyor ve ücretsiz ! İsrail vizesi nasıl alınır sorusunu yanıtladığım yazım buradadır, herşeyi öğrenebilirsiniz.

Kudüs’ün Kapalı Çarşıları / Kudüs Gezimden

Kudüs’e Gitmek Kaç Para’ya Mal Olur ?

Kudüs hem coğrafi olarak yakın hem de çok pahalı sayılabilecek bir yer değil. Kendi başına tur düzenleyenler için 2020 de Kudüs’e 1500-2000TL ‘ye 3-5 günlük bir gezi yapabilirsiniz.

Turla sanırım bu fiyatlar biraz daha artabilir, fakat ortalama olarak 2-5 bin tl süresine göre bir Kudüs turu için yeterli bir miktar.

Kudüs’te Türk Olmak ve Güvenlik

Kudüs dendiği zaman güvenlik ve halkın Türklere bakışı çok merak edilen bir nokta. Benim tecrübelerim açıkçası sizin içinizi oldukça rahatlatacak. Çünkü Kudüs gelişmiş bir Avrupa şehrinden farksız bir konumda.

Özellikle bugünlerde oldukça güvenli ve gezilmeye müsait. Türklere bakış da olduka iyi. Zaman zaman İsrail’le siyasi sorunlar yaşıyor gibi dursak da pratikte iki toplum arasında bir problem yok. Kudüs hakkındaki tüm gezi sorularınıza şu yazımdan yanıt alabilirsiniz.

Kudüs’ten / Kubbet-üs Sahra ile

Kudüs’te Nereler Gezilmeli?

Son olarak Kudüs gezinize parantez açmalıyım. Kudüs’e gidenlerin birçoğu sadece ibadet anlamı ile düşünüyor. Fakat Kudüs üç büyük din için de önemli bir konumda. Yani oraya gitmişken Hristiyanlık ve Yahudilik için de önemli yerleri gezmenizi öneririm. Farklı kültürleri, dinleri tanımak, hoşgörü göstermek daima vizyon açıcı birşey.

Ayrıca vakti olanların Akdeniz’in yanıbaşındaki Tel-Aviv’e de birkaç gün ayırmasını öneririm, oradaki gezi notlarım da buradadır.

Kudüs’e gidiş yollarını anlattığım yazımın burada sonuna geliyorum, sorularınızı yorum bölümünden bana ulaştırabilirsiniz. Ben Kudüs gezi notlarımı okumanızı şiddetle öneririm, gerçekten keyifle kaleme aldığım değerli bir yazı benim için, yazının devamından ulaşabilirsiniz. Benden bu kadar, sevgiler !

Yazının Devamı: Kudüs Gezi Notlarım

3 Yorum Yapılmış

 1. Sümeyye Karakurt

  Merhaba!
  İlk yurtdışı deneyimim Kudüs olsun çok istiyorum fakat bi arkadaş ilk pasaport damgasının Kudüs olmasının ilerde Avrupa ülkeleri ABD vs için vize de sıkıntı oluşturduğunu söyledi bu konuda bi bilginiz var mı

  • Merhabalar Sevgili Sümeyye,

   Kudüs’e giderken İsrail’e gidiyorsunuz. İsrail ile ABD nin de yakın ilişkilerde olduğunu bilirsiniz Yani bu konuda en ufak bir sorun bile olmaz.

  • Gitmek istiyorsan git Avrupa ya da ABD’nin önemi yok o topraklara ayak basmak her şeye değer gibi geliyor bana

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir