İsrail Gezi Rotam | Tel Aviv – Kudüs

Gezi Rotaları / İsrail

İsrail Gezi Rotam | Tel Aviv – Kudüs


Ülkemizin güneydoğu sınırlarında yaşananlar ortada. Bundan olmalı, Akdeniz’in Doğu ve Güneyi ile bağlantımız da çok fazla değil. Bu bölgelere turist olarak gitmeye oldukça şüpheli bakılıyor.

Ben de böyle bakanlardandım ! Belki hala öyleyim ama bu bölgede güvenli ve ilgi çekici güzel bir nokta buldum kendime; “İsrail”

Yeni Başlayanlar İçin İsrail

İsrail denince hepinizin aklına siyasetiyle her daim gündemde olan bir ülke geliyor. Evet bu ülke haberlerden hiç düşmüyor. Bu yazıyı yazdığım günlerde bile siyasi karışıklıkların arasında kalan Kudüs ve Tel Aviv başkentlik yarışına girmiş tüm dünyada !

Ben bu tartışmaların gölgesinden sıyrılıp bu iki tarihi ve önemli şehri keşfetmek isteyenler için rota planlamamı anlatmaya devam edeceğim. Öncesinde kısaca İsrail’den bahsetmek şart.

Akdeniz’in doğu kıyılarında bulunan bu ülke, özellikle Yahudi dinine mensup insanların çoğunlukta olmasıyla dikkat çekiyor. Nüfusları 8 milyon kadar ve en önemli sosyo-kültürel merkezleri Tel-Aviv.

Tel-Aviv bulunduğu bölgedeki en farklı şehir denebilir. Adeta doğunun California’sı ! 

Tel-Aviv Genel Görünüm

İsrail’e Neden Gitmeli ?

Gelelim bu gezi rotasının ortaya çıkışına. Bunu yeri geldiğinde hep tekrarlıyorum, nedense tekrar tekrar Avrupa’ya gitme eğiliminde olan bir toplumuz. Oysaki bu şehirlerin çoğu birbirine benzer. 

Avrupa’ya gitmeyin demiyorum ama farklılıkları görebileceğiniz rotalara da yer vermelisiniz. Ben bir Bangkok’a gidiyorsam sonra Avrupa gidiyorum, bir sonraki seyahatte ise işte böyle İsrail gibi yerleri tercih ediyorum. Farklılıkları çok kısa zamanlar içerisinde görmek olağanüstü bir tecrübe !

Kudüs ve Mescid-i Aksa 

İsrail’e Nasıl Gidilir ?

İsrail’e ülkemiz güney sınırlarından yalnızca 500 kilometre ötede bir ülke. Buraya ulaşmak da oldukça kolay. İstanbul’dan günde 5 in üzerinde karşılıklı seferler var. Ayrıca dönemlik olarak farklı şehirlerden de direkt uçuşlar mevcut. Bu İsrail’e gitmenin tek mantıklı yolu.

Gönül isterdi ki Akdeniz üzerinden de deniz yolu ile İsrail’e ulaşabilelim !

Okulumu bitirme ve bir yandan yüksek lisans çalışmaları yaptığım dönemde bir süre bir yerlerlere gitmeme konusunda kararlıyken yine dayanamayıp 200 lira civarında biletler görünce Tel Aviv’i rotama eklemiş oldum.

Harita Üzerinde İsrail Rotam

Sıcak İklimi ile Tel-Aviv

Yoğun bir dönemime denk geldiği için Şubat 2018’in 3 gününü İsrail gezime ayırmaya karar verdim. Bu bölgedeki Ürdün ve Lübnan’ı da aslında rotama katmak istesem de siyasi karışıklıklar beni biraz caydırdı doğrusu.

Tel Aviv benim için farklı bir tecrübe olacak ama bu şehri ön plana çıkaran başka bir konu daha var !

İsrail konumu gereği oldukça sıcak bir iklime sahip. Benim ziyaret edeceğim şubat ayında bile 20 derece üzeri havalar sıkça görülüyor. Hatta biraz şansım yaver giderse denize bile girebilirim !

Tel-Aviv Plajları / Doğu Akdeniz Suları

İsrail Gezi Rotası Nasıl Olmalı ?

“Peki İsrail’de rotama nereleri katmalıyım ?” diye düşünürken. Şüphesiz Kudüs şehri gözüme çarptı. İslam için ayrı bir öneme sahip Mescid-i Aksa’yı barındıran bu şehir bizler için kutsal !

İsrail’deki varacağım ilk nokta olacak Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı’ndan otobüslerle kolayca ulaşabileceğimi öğrendikten sonra rotamda ilk olarak Kudüs’ü ziyaret etmeye karar verdim. Burada kalacağım ilk 2 gün ardından, son gün ve dönüş için Tel Aviv’e geçeceğim.

Ön araştırma ile Kudüs’te daha fazla vakit geçirmenin daha iyi olacağı kanaatine vardım.

Kudüs ve Tel-Aviv’i Kapsayan Detaylı İsrail Rotam

İsrail Güvenli mi ?

İsrail Rotamı da bu şekilde tamamlamış oldum. Son olarak daha gitmemiş olsam da, araştırma öncesi benim bile ön yargı ile baktığım Tel-Aviv’in aslında ne kadar da güzel bir seçenek olduğunu söylemem gerekli ! Çok uzağa gitmeden değişik bir tecrübe yaşamak isteyenlere İsrail’i şimdiden düşünmelerini öneriyorum.

Bu şehrin güvenlik karnesi de aslında birçok Avrupa şehrinden daha iyi ! 

2018’in ilk zamanlarında bulunacağım bu şehirdeki gezi notlarımı en güncel haliyle seyahatimden sonra sizlerle paylaşacağım keyifli günler.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

4 Yorum Bırakılmış

  1. Büşra Kurt says:

    Mescid-i Aksa hakkında notlarınızı bekliyorum 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*