Artık dünyanın her yerinde turist olarak bulunabiliyoruz. Yine de öyle yerler varki gitmeden şöyle bir çekincemiz oluyor, işte onlarında başında gelen bir ülke, İsrail.

İsrail’e gitmek” çoğu insana göre delilik. Oysaki bu düşünceler artık birer şehir efsanesi. Bugün ben İsrail’e gitmiş, gezmiş biri olarak karşınızdayım 🙂 Sizler için İsrail’e gidiş seçeneklerini listeleyeceğim, ayrıca İsrail’i gezmeyi düşünenler için de küçük bir rehber olacak.

İsrail’in Yenilikçi Yüzü Tel Aviv

İsrail’e Nasıl Gidebilirim ?

İsrail’e gitmek için çok çeşitli sebepler bulamazsınız 🙂 Genelde ya turist olarak İsrail’i gezmeyi düşünebilirsiniz, ya da İsrail’le bağlantısı olan bir firmada çalışıyorsunuzdur ve orada bir toplantıya katılacaksınızdır. Belki de birkaç küçük gidiş sebebi daha vardır.

Şimdi bu en genel olanlarından başlayarak, İsrail serüvenimizi nasıl başlatabiliriz bir göz atalım.

Tel Aviv’in Sıcak Caddelerinden / İsrail Gezim

Turist Olarak İsrail’i Gezmek

Bu tam olarak benim yaptığım şey. Orda Doğu’nu gizemli şehirlerine merakım çok eskilere dayanır. Ben de aldım bir Tel-Aviv bileti koyuldum yola.

İsrail aslında ülkemizde bilinmese de turistik açıdan zengin bir ülke. En başta yıl boyu sıcak bir iklimden söz ediyoruz. Antalya’dan bile birkaç yüz kilometre daha güneyde yer alıyor. Bu ülkenin Kızıldeniz’e bile kıyısı var ! Tam da oradaki Eilat son zamanların yükselen deniz turizm noktalarından biri.

Tel-Aviv’de aynı şekilde son zamanlarda Orta Doğu’nun Kaliforniyası olarak anılıyor. Ben çok anlatmayayım, merak ediyorsanız siz bi Tel Aviv gezi notlarıma göz atın 🙂

İsrail’de Turist Olmak / Tel Aviv, Eski Yafa Bölgesi

Eğitim ve Girişimcilik Programları

İsrail’in son yıllardaki ekonomik ve siyasi yükselişinin ana kaynaklarından biri ülkenin teknoloji ve bilişimde inanılmaz bir ivme katetmesi. Bu da demek oluyor ki bu ülkede girişimcilere yer var !

Türkiye’deki birçok girişimci programı İsrail firmaları tarafından destek buluyor. Bununla beraber çoğu genç girişimci ya da öğrenci alıyor soluğu İsrail’de. Sizde bu tarz bir yolla İsrail’e gitmeye ne dersiniz ?

Elimdeki Yeni İsrail Şekeli

İsrail’e Ne Sıklıkta Uçuşlar var ?

İsrail’e gitmenin maalesef ki tek yolu uçaklar. Çünkü Orda Doğu’nun karışık siyasi dünyası pek durulacak gibi değil. Aslında enteresan şekilde İsrail’in dünya ile bağlantısını Türkiye sağlıyor diyebiliriz.

Ülkemizden o kadar sık uçuş var ki size şöyle ifade edeyim, yalnızca İstanbul’dan dönemine göre 2-3 farklı havayolu günde toplamda 10’u aşkın sefer düzenliyor. Son zamanlarda Antalya’dan da Tel-Aviv’e direkt uçuşlar var, tam bir Akdeniz kucaklaşması 🙂

İsrail’deki Ben Gurion Havalimanı’ndan Çıkarken / İsrail Gezim

Türkler İsrail’e Gidebilir mi ?

İsrail’e gitmek bir mesele, bir de Türk Vatandaşı olarak İsrail’e gitmek, giriş yapmak var. Bu en çok korkulan aslında ama gidince düşünceleriniz değişecek. Çünkü Yahudilerle tarihten gelen bir beraber yaşama kültürümüz var. Onlarla televizyonlarda görünen gergin bir hava içerisinde değiliz…

Sonuç olarak tabii ki Türk Vatandaşları İsrail’e gidebilir, gezebilir ve kalabilir. Fakat küçük bir şart var o da İsrail Vizesi 🙂

Tel Aviv Plajlarındayken 🙂 / Dikkat Çeken İsrail Bayrağı

İsrail’e Vize Var mı ?

Anladık ki İsrail’e vize var 🙂 Ama korkmaya gerek yok, bu vize sadece bir prosedürden ibaret. Hiçbir ücreti yok, ayrıntısı yok kısa sürede alınabiliyor.

Sonuçta bir vize çeşidi olduğundan ben İsrail Vizesi hakkında ayrı bir yazı kaleme aldım. Buradan İsrail vizesi almanıza yardımcı olacak yazıma ulaşabilirsiniz.

İsrail Güvenli mi ?

Bu konudan Tel-Aviv gezi notlarımda güzelce bahsettiğimden direkt oraya bakın derim, şuradan tam da o bölüme ulaşabilirsiniz 🙂 Ama kısaca merak ediyorsanız, bence güvenli !

Tel Aviv’de Turist Olan Ben 🙂 İsrail Gezimden

İsrail’e Gitmeden Dikkat Edilmesi Gerekenler

İsrail’in kendi deyimiyle “düşman ülkeleri” var. İşte bu ülkelere dikkat etmek gerekli. Çünkü İsrail’e giderken kullandığınız pasaportunuzda aşağıda saydığım ülkelerden birinin damgası varsa içeri alınmamanız olası.

Aynı şekilde İsrail damgası olan pasaportunuzla da aynı ülkelere giriş yapamayabilirsiniz. Ama bu işin kolaylığı var, İsrail’e girişte damga vurulmayabiliyor, bana vurmamışlardı.

Cezayir, Bangladeş, Brunei, Cibuti, İran, Kuveyt, Lübnan, Libya, Malezya, Pakistan, Katar, Suudi Arabistan, Somali, Sudan, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen,

İsrail’den Geçtiğim Kudüs’te Ben 🙂

Kudüs’e Geçilebilir mi ?

Geldik İsrail’le ilgili en karmaşık konuya. Kudüs konusu beni siyasi olarak çok aşıyor. Ben dünyayı gezen biri olarak size sadece yardımcı olmak istiyorum.

Günümüzde Kudüs’e gitmek için zaten İsrail’e gitmeniz gerekiyor. Yani bu durumda Kudüs’e evet geçilir, hatta kesin geçmelisiniz, çünkü Kudüs’ü ziyaret etmeden dönmek bence olmaz 🙂 Kudüs’ü de size özenle hazırladığım gezi notum anlatsın, her detaya özel bir yer verdim, bence bir göz atın !

İsrail’e gidiş rehberim de burada bitmiş oldu. Tel-Aviv gezi notlarım buradadır, genel olarak İsrail izlenimlerimi okuyabilirsiniz. Şimdilik sağlıcakla kalın 🙂

Yazının Devamı: İsrail Vizesi Nasıl Alınır ?

16 Yorum Yapılmış

 1. Üzeyir sağlam

  Slm görkem bey ben vize başvurusu yaptim 1 ay oldu yanıt gelmedi nasil öğrene bılırım

  • Merhabalar Üzeyir Bey,

   Açıkçası İsrail vizesi sonuçlanması uzun sürebiliyor birkaç kişiden daha duymuştum. Konsolosluğu mesai saatleri içinde arayabilirsiniz.

 2. Gürkan türk

  Abi merhaba benim bi merakım var da İsrail de Türklere oturma izni veriyorlar mı İsrail in hep bana cazip gelmiştir Orta Doğunun parlayan yıldızı euroleague de takip ettiğim için makkabi tel aviv sayesin de hep adını duydum turistlik olarak çok güzel bir yer eğer oturma izni falan veriyorlarsa belki gelecekteki yeni yuvam olabilir ve abi Türklere orada nasıl davranıyorlar iyi mi ırkçılık mı yapıyorlar

 3. Mustafa yıldız

  Merhaba.bende gitmek istiyorum.Ama turist olarak gidip.kacak çalışmak düşüncesindeyim.bu şekilde çalışanlar var.yakin köylülerim.Ekonomik şartlar zorluyor bu duruma.calisma alanı inşaat.Tr de 6 ayda aldığımı 1 ayda alıyorlar.
  Öneriniz nedir

 4. Sedat ŞİPAL

  Merhaba Görkem abi ben 17 yaşındayım İsrail’e gitmek istiyorum amcam orada yaşıyor tek basıma seyahat etme imkanım var mı ?

 5. Damla varol

  Bende gideceğim inşallah İsrail ve Filistine,

  18 yaşından küçüğüm ama orası illa anne yada baba istiyor. Abim e muvafakat verseler ve abimle gitsem sıkıntı yasar miyim?

 6. serkan ercil

  Geç oldu ama sonunda kaliteli bir siteye denk geldim. Bu kadar net ve objektif anlatma ile çok beğendim gezilerini. Kendim fizik öğretmeniyim ancak atanamadım daha doğrusu kendi alanımda başarılı sayılmaz. Ancak internet alanında liderlerden biriyim diyebilirim. Yurt dışına açılmak istiyorum ama nereden başlayacağımı bilmiyorum bir makalenizde iş başvurularından alıntı yapmıştınız acaba paylaşma şansınız var mıdır email üzerinden.

 7. Ozgur Kısa

  Merhaba. İsrail geziniz hakkında sorularım olacaktı sizinle nasıl irtibata geçebilirim

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir